Jump to content

Μανιτάρι Είναι Άρρωστο;


Recommended Posts

Έχω ένα βραχάκι με κάποια μανιτάρια και μερικά έχουν ασπρίσει ξέρετε τι μπορεί να είναι?

Απλά άρχισε αυτό μετά που άλλαξα τον φωτισμό μου σε led.

Οι φωτογραφίες που επισυνάπτονται δείχνουν πως ήταν την πρώτη μέρα που έβαλα τα led και μετά από ένα μήνα κάποια έγιναν έτσι.

20150212_191834_zps6o6gougz.jpg

20150305_195735_zpsooykemaa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν είναι πολύ το φως που παίρνουν απο τα λεντ. Δοκίμασε να βαλεις το βραχο με τα μανιτάρια σε ενα πιο "σκιερο" μερος. Στην δευτερη φωτογραφια για να ειμαι ειλικρινής ειναι ολα πολυ μπλε και δεν μπορω να διακρίνω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν κανω λαθος τα συγκεκριμένα μανιτάρια αργότερα ισως σου δημιουργησουν προβλημα. Εχω ακουσει κάποιους που μετάνιωσαν που τα έβαλαν στο ενυδρειο τους λόγω του οτι πολλαπλασιαζονται και πανε παντου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όταν πάω σπίτι θα ανεβάσω μια που να φαίνετε καλύτερα. ενώ από όταν έβαλα τα led έχουν μεγαλώσει αρκετά και ανοίγουν πολύ παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα σαν να φεύγει από πάνω τους το πράσινο και μένει ένα ποιο άσπρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα μαλακά σου πως ειναι?

Ασπρισμα στα μανιταρια ισως ειναι και κανενα στεγνωματακι απο θρεπτικα.

Νιτρικα μηπως εχεις μηδεν?

Μηπως γινεται υπερβολικο σκιμαρισμα?

Αν οχι, τοτε σιγουρα ειναι τα led..

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα που έχω μέσα είναι μια χαρά! Το skimmer που έχω είναι αυτό Coral Box D700 σε 350 λίτρα νερό + sump καμιά 100 υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό?

Νιτρικά έχω χαμηλά αλλά όχι μηδέν .Στην περίπτωση που είναι από τα led πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε θεση οπως ειπε παραπανω ο φιλος Marou.

Ακρη και χαμηλα σε σημειο και με μικροτερη κυκλοφορια και σε 3-4 μερες το ξαναβλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...