Jump to content

Χαλκός Και Θεραπεία..........


Recommended Posts

Ευχαριστώ Μιχάλη να σε καλά. Το ψάρι φιλε μας άφησε τελικά. Δεν ήταν πάντως απο το ικ.

Link to comment
Share on other sites

Σου βγαζω το καπελο που το λαμβανεις υπ'οψιν σου αδερφε :bow:

Να σε καλά φίλε μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή έχω θέμα με τον λευκόστερνο που κάθε δυο-τρείς μέρες πετάει ικ θα ξεκινήσω θεραπεία με χαλκό σε καραντίνα. Το ψάρι τρώει πολύ και είναι ζωηρό αλλά το ικ δεν φεύγει παρόλο που ρίχνω το herbtana της microbe-lift. Το ξέρω ότι η herbtana δεν είναι θεραπεία. Δείχνει καλύτερα αλλά τελικά νομίζω ότι χρειάζεται πιο δραστικές λύσεις.

 

Το ψάρι το έχω τρείς βδομάδες περίπου.

 

Εδω έχω ένα-δυο απορίες:

 

1. Πρέπει να κάνω θεραπεία σε όλα τα ψάρια του ενυδρείου, είτε εμφανίζουν ικ είτε όχι;

2. Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παράσιτο να έχει εγκατασταθεί στο ενυδρείο για τα καλά, η καραντίνα πρέπει να διαρκέσει 10 εβδομάδες; Αν βάλω μια λάμπα UV στο διάστημα που έχω την καραντίνα θα μπορέσω να συντομεύσω την επανεγκατάσταση των ψαριών;

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Teo καλησπερα.

 

Θα σου απαντήσω τι είναι για μένα θεωρητικά σωστό, και το τί θα έκανα για λόγους πρακτικούς,βαρεμάρας κλπ. 

 

1. Το σωστό είναι να γίνει προληπτική θεραπεία σε όλα τα ψάρια και απολύμανση του κυρίως ενυδρείου.

  Εγω αν δεν έβλεπα ύποπτα συμπτώματα ικ, (ξύσιμο σε βράχους,σημάδια σε σώμα,πτερύγια κλπ) θα έκανα θεραπεία τον Λευκόστερνο με χαλκό και στο κυρίως ενυδρείο θα ολοκλήρωνα την θεραπεία με το Herbtana και τίποτα άλλο.

 

2.  Δεν κατάλαβα ακριβός την ερώτηση και θα σου απαντήσω στο περίπου.

Μια Λάμπα UV σίγουρα βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις. Θα την έβαζα στο κυρίως ενυδρείο που πέφτει το Herbtana για αρκετό καιρό (2-3 μήνες)

Θεραπεία με χαλκό δεν έχω κάνει ποτέ. Αλλά αφού το ψάρι δεν θα εμφάνιζε σημάδια ασθένειας, θα το άφηνα άλλες 7 μέρες με τον χαλκό.  

Αν πάλι θες να πάρεις τα ψάρια όλα να τα βάλεις καραντίνα και να αφήσεις το κυρίως ενυδρείο μόνο του χωρίς "λέπι" για να ψοφήσει το παράσιτο, ναι θα το έκανα και θα τσίμπαγα γύρο στους 28-29 βαθμούς την θερμοκρασία,σε συνδυασμό με το UV και θα περίμενα τις 10 εβδομάδες που λές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή έχω θέμα με τον λευκόστερνο που κάθε δυο-τρείς μέρες πετάει ικ θα ξεκινήσω θεραπεία με χαλκό σε καραντίνα. Το ψάρι τρώει πολύ και είναι ζωηρό αλλά το ικ δεν φεύγει παρόλο που ρίχνω το herbtana της microbe-lift. Το ξέρω ότι η herbtana δεν είναι θεραπεία. Δείχνει καλύτερα αλλά τελικά νομίζω ότι χρειάζεται πιο δραστικές λύσεις.

 

Το ψάρι το έχω τρείς βδομάδες περίπου.

 

Εδω έχω ένα-δυο απορίες:

 

1. Πρέπει να κάνω θεραπεία σε όλα τα ψάρια του ενυδρείου, είτε εμφανίζουν ικ είτε όχι;

2. Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παράσιτο να έχει εγκατασταθεί στο ενυδρείο για τα καλά, η καραντίνα πρέπει να διαρκέσει 10 εβδομάδες; Αν βάλω μια λάμπα UV στο διάστημα που έχω την καραντίνα θα μπορέσω να συντομεύσω την επανεγκατάσταση των ψαριών;

 

Ευχαριστώ!

 

1. Ναι Θοδωρή πρέπει να πάνε όλα τα ψάρια καραντίνα.

2. Δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα είναι σίγουρο. Καραντίνα για 80 ημέρες. Η UV σίγουρα θα συντομέψει τον χρόνο επανεγκατάστασης αλλά παίρνεις το ρίσκο? Εγώ δεν θα το έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Τώρα βλέπω κι άλλο ένα ψάρι να ξύνεται στο βράχο, το Thalassoma wrasse που έχω. 

 

Το θέμα είναι με το 30λιτρο που έχω δεν χωράνε όλα τα ψάρια. Ισως να βάλω μόνο το λευκόστερνο και το wrasse για αρχή και συνεχίζω με herbtana και UV στο κυρίως.

 

Μόνο που σκέφτομαι πως θα τα βγάλω τα ψάρια απο κεί μέσα, ιδίως το wrasse, με πιάνει απελπισία..:hehe Θα πρέπει να διαλύσω το ενυδρείο για να βγούν όλα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Τώρα βλέπω κι άλλο ένα ψάρι να ξύνεται στο βράχο, το Thalassoma wrasse που έχω. 

 

Το θέμα είναι με το 30λιτρο που έχω δεν χωράνε όλα τα ψάρια. Ισως να βάλω μόνο το λευκόστερνο και το wrasse για αρχή και συνεχίζω με herbtana και UV στο κυρίως.

 

Μόνο που σκέφτομαι πως θα τα βγάλω τα ψάρια απο κεί μέσα, ιδίως το wrasse, με πιάνει απελπισία..:hehe Θα πρέπει να διαλύσω το ενυδρείο για να βγούν όλα..

 

 

 

Έχω ένα 60 λτ. Αν νομίζεις ότι χωράνε έλα να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Έχω ένα 60 λτ. Αν νομίζεις ότι χωράνε έλα να το πάρεις.

 

Λευτέρη αν μπορείς να μου το δώσεις, με σώνεις!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Teo καλησπερα.

 

Θα σου απαντήσω τι είναι για μένα θεωρητικά σωστό, και το τί θα έκανα για λόγους πρακτικούς,βαρεμάρας κλπ. 

 

1. Το σωστό είναι να γίνει προληπτική θεραπεία σε όλα τα ψάρια και απολύμανση του κυρίως ενυδρείου.

  Εγω αν δεν έβλεπα ύποπτα συμπτώματα ικ, (ξύσιμο σε βράχους,σημάδια σε σώμα,πτερύγια κλπ) θα έκανα θεραπεία τον Λευκόστερνο με χαλκό και στο κυρίως ενυδρείο θα ολοκλήρωνα την θεραπεία με το Herbtana και τίποτα άλλο.

 

2.  Δεν κατάλαβα ακριβός την ερώτηση και θα σου απαντήσω στο περίπου.

Μια Λάμπα UV σίγουρα βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις. Θα την έβαζα στο κυρίως ενυδρείο που πέφτει το Herbtana για αρκετό καιρό (2-3 μήνες)

Θεραπεία με χαλκό δεν έχω κάνει ποτέ. Αλλά αφού το ψάρι δεν θα εμφάνιζε σημάδια ασθένειας, θα το άφηνα άλλες 7 μέρες με τον χαλκό.  

Αν πάλι θες να πάρεις τα ψάρια όλα να τα βάλεις καραντίνα και να αφήσεις το κυρίως ενυδρείο μόνο του χωρίς "λέπι" για να ψοφήσει το παράσιτο, ναι θα το έκανα και θα τσίμπαγα γύρο στους 28-29 βαθμούς την θερμοκρασία,σε συνδυασμό με το UV και θα περίμενα τις 10 εβδομάδες που λές.

 

Ευγένιε θα πάω με τη ριζική λύση για να είμαι ήσυχος, παρά τη φασαρία που πρέπει να κάνω. Αν δεν φύγει το παράσιτο μια και καλή απο το ενυδρείο δεν θα μπορέσω να βάλω άλλα ψάρια..

Αυτό με τη θερμοκρασία που είπες, δεν υπάρχει κίνδυνος για τα κοράλλια και τις ανεμώνες μου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα την ανεβάσεις σταδιακά. 1 βαθμό την ημέρα. Εγω παλια την είχα ανεβάσει στους 29 με εφύλιες μέσα και κάτι εύκολα σκληρά και δεν κατάλαβαν τίποτα. 

 

Βέβαια καθώς θα την ανεβάζεις θα παρακολουθείς και την συμπεριφορά τους. Το κλειδί στην ιστορία πιστεύω οτι είναι η σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας και όχι η απότομη. 

Link to comment
Share on other sites

@teoxan ίσως ειμαι off topic αλλα την υποαλατοτητα την σκέφτεσαι ;

Εχεις ξαναδοκιμασει χαλκό ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

@teoxan ίσως ειμαι off topic αλλα την υποαλατοτητα την σκέφτεσαι ;

Εχεις ξαναδοκιμασει χαλκό ;

Όχι Διονύση δεν έχω ξαναδοκιμάσει χαλκό. 

 

Εννοείς να στήσω καραντίνα με υποαλατότητα μόνο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Όχι Διονύση δεν έχω ξαναδοκιμάσει χαλκό. 

 

Εννοείς να στήσω καραντίνα με υποαλατότητα μόνο;

 

Γιατι οχι???

Θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο και για τον χρηστη αλλα και για τα ψαρια !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιατι οχι???

Θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο και για τον χρηστη αλλα και για τα ψαρια !

 

Σε όλα τα ψάρια ή μόνο στον λευκόστερνο και το wrasse; 

 

Το πρόβλημα είναι ότι για να βγούν όλα τα ψάρια πρέπει να διαλύσω το ενυδρείο. Μιλάμε για ψάρια που πιάνονται μόνο αν βγεί όλος ο βράχος..Ασε που έχω κι ένα blenny που ούτε ξέρω που κρύβεται. Βγαίνει μόνο για να φάει. Και τα wrasse κρύβονται στην άμμο.

 

Link to comment
Share on other sites

ααα.και την καραντίνα πρέπει να την κρατήσω για 10 βδομάδες μέχρι το παράσιτο να φύγει απο το κυρίως ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, γυρνώντας απο τον Σαββατιάτικο καφέ μας και αφού είχα συζητήσει το πρόβλημα με το ικ είδα τα ψάρια σε άσχημη κατάσταση. Δεν είχα προσέξει το ενυδρείο σήμερα λόγω διάφορων δουλειών και είπα να ρίξω μια ματιά πριν σβήσουν τα φώτα.

 

Λοιπόν, ο λευκόστερνος είναι σαν..λουκουμάς, το thallasoma ξύνεται συνέχεια στο βράχο και κολυμπάει ζαλισμένο, τα κλόουν έχουν πετάξει σπυριά παντού και το scopas στην ουρά και τα πτερύγια.

 

Είχα αποφασίσει να προχωρήσω χωρίς τη φασαρία της καραντίνας αλλά με αυτή την κατάσταση που είδα με έπιασε απελπισία. Αύριο ξεστήνω ενυδρείο να πιάσω όλα τα ψάρια για καραντίνα κι ο Θεός βοηθός...

Νομίζω ότι είμαι στο σημείο όπου ή θα τα παρακολουθώ να πεθαίνουν ενα-ενα είτε θα κάνω κάτι δραστικό μπας και σώσω κάποια.

 

Μου κάνει εντύπωση όμως, μιλάμε για ραγδαία επιδείνωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Θοδωρή έχασες χρόνο. Έπρεπε ήδη να είναι στην καραντίνα.

 

Το ξέρω Λευτέρη, μόλις σήμερα κατάφερα να στήσω την καραντίνα. Το πρωί θα κάνω τη μεταφορά κι ο Θεός βοηθός..

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να παν όλα καλά και να γλυτώσουν τα ψάρια. Για τον λευκόστερνο τι να σου πω. Αν είναι στην κατάσταση που λες πιστεύω δύσκολα θα επανέλθει. 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δεν τα είπαμε στον καφέ !

Θα ήθελα να σου δείξω πως μέσα σε δυο μέρες με υποαλατοτητα τα ψάρια σώθηκαν !

Όπως σου εχω γράψει και παραπάνω εχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες κατα καιρούς (απο υποαλατοτητα και χαλκό μέχρι φορμόλη ) κατέληξα ότι ξεκάθαρα η υποαλατοτητα ειναι ότι πιο φιλικό στα ζωντανά !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...