Jump to content

Συμπεριφορα Ψαριων ???


Recommended Posts

Καλη σας μερα λοιπον απο την επιτελους ηλιολουστη Ολλανδια.

το ενυδρειο μετα απο μια εβδομαδα περιπετειων με το νερο και θολουρες κ.τ.λ.αρχισε να φαινεται πως λειτουργει ομαλα.

Με την καθοδηγηση και την συνεργασια του pet shop και μετα απο δυο μετρησεις του νερου βαλαμε χθες τα πρωτα ψαρακια. Μια τριαδα Guppies (δυο θυληκα και ενα αρσενικο) και μια εξαδα απο cardinal tetra. To ενυδρειο ειναι 180 λιτρα.Και σε καμμια δεκαρια μερες μου ειπανε θα ξαναμετρησουμε το νερο και μπορω να προχωρησω σε ψαρι βυθου και καποιο ειδος ακομη. Τα guppies κατα 80% βρισκοντε κοντα στην επιφανεια του νερου , κανουν καμμια γυρα και ξαναεπιστρεφουν επανω. Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα??? Ενω τα cardinal αλωνιζουν κυριολεκτικα ολο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Tσακαλια ειναι κι εκει! Μπραβο! Δεν ξερω τι νερο εχει εκει στην Ολλανδια αλλα τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο ενω τα καρντιναλ μαλακο! Οποτε ειναι φαουλ εδω! Γιατι να βαλεις ψαρι βυθου; Ξερεις τι ειναι το ψρι βυθου ή απλα στο προτεινουν για να πουλησουν;

Τα γκαπυ στην επιφανεια κινουνται μην αγχωνεσαι! Και τα καρντιναλ φυσιολογικα κινουνται!

Η καθοδηγηση τους απ οτι καταλαβανω δεν ειναι και τοσο καλη. Καλο θα ηταν οτι ενδοιασμους εχεις ή αποριες ή πριν αγορασεις κατι ελα να το συζηταμε πρωτα εδω για να μην καταληγεις σε λαθη και πετας τα λεφτα σου!

Οι μετρησεις σου ποιες ειναι;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αυτοι εδω λενε πως το νερο τους ειναι σε μια ενδιαμεση κατασταση ...ουτε σκληρο ουτε μαλακο... Ειχα επιλεξει τα guppies επειδη ειχα διαβασει πως ειναι ευκολα για το ξεκινημα και για τους αρχαριους και τα βρισκω και ομορφα. Και μου ειπαν στο pet shop πως μπορω να τα συνδιασω με τα cardinals.Οσο για τις μετρησεις pH 7 , μS/cm 240 , gH 7 , kH 6. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα; Δεν μετρησανε; Ετσι τα βαλανε μεσα τα ψαρια;

Αν το νερο ειναι ετσι οπως λες ισως να μην κανει για κανενα απο τα δυο ( ακραιο ) ! Εγω θα κραταγα ενα απο τα δυο ειδη και θα εχτιζα πανω σε αυτο! Αν βαλεις καρδιναλιους και με μια επεξεργασια του νερου θα μπορεις να βαλεις και κορυντορας και ισως καποια αλλη νανοκιχλιδα Αμερικης.

Αν μεινεις με τα γκαπυ, θα πρεπει να ανεβασεις την σκληροτητα με καποιο τροπο. Ισως με ασβεστολιθικες πετρες!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το νερο για καρδιναλιους.

Απλα τα 2 ειδη που εχεις βαλει δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,θα πρεπει να διαλεξεις ενα απο αυτα τα 2 ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Aφου το νερο ειναι καλο για καρδιναλιους, γιατι αυτα τα δυο ειδη δεν ταιριαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλορίζικο! Αρκετά τα λίτρα σου οπότε μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα (δώσε και καμία φώτο). Όπως σου είπαν τα 2 είδη σου έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Άποψή μου είναι, πέρα από το να κάνεις καμία μέτρηση να δεις τι γίνεται (γιατί και τα τέτρα είναι και πιο ευπαθή από τα γκάπι), να δεις για κανα-δυο βδομάδες τη συμπεριφορά των 2 ειδών και να διαλέξεις ποιο θα κρατήσεις. Αν κρατήσεις τα tetra παρόλο που δεν είναι το ίδιο κινητικά με τα γκάπυ (εγώ τα τετρα θα κράταγα) μπορείς να βάλεις (αν έχεις άμμο) και κανένα ωραίο αληθινό ξύλο και φυτά και να προσθέσεις μερικά corydoras που είναι κινητικά και εμένα μου αρέσουν πολύ και ταιριάζουν με τα τετρα.

Από διαστάσεις πως είναι το ενυδρείο; Φωτισμό για κανένα φυτό;

Link to comment
Share on other sites

Aφου το νερο ειναι καλο για καρδιναλιους, γιατι αυτα τα δυο ειδη δεν ταιριαζουν;

Συντήρηση στο ενυδρείο:

PH: 7,5 -8,5 pH (Ιδανικά: 7,8-8)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/#entry323428

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες όμως και τους καρδινάλιους (για τους οποίους είπες ότι... είναι μια χαρά).

Καρδινάλιοι...

Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 5-6,8 (Ιδανικά: 6-6,5)

Γκάπυ...

Συντήρηση στο ενυδρείο:

PH: 7,5 -8,5 pH (Ιδανικά: 7,8-8)

Ενυδρείο...

Οσο για τις μετρησεις pH 7 , μS/cm 240 , gH 7 , kH 6.

Για πάμε πάλι από την αρχή τώρα... για να σε καταλάβω.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να καταλαβεις δηλαδη?

Το προφιλ λεει μεχρι 6.8 και εχει 7....τρελη διαφορα το 0,2 η το 0,5...

Link to comment
Share on other sites

Rasta... με εντυπωσιάζεις και είσαι και στην ομάδα συντονισμού!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Rasta... με εντυπωσιάζεις και είσαι και στην ομάδα συντονισμού!!!!!

Και τι σημαινει αυτο? Οτι θα πρεπει να ειμαι κολλημενος?

Ξερεις σε τι νερο εχουν γεννηθει αυτα τα ψαρια που αγοραζουμε?

Οι περισσοτερες φαρμες ψαριων,τα εκρεφουν σε νερο βρυσης,που ειναι σχεδον ιδιο με το δικο μας.Τα ψαρια δεν ειναι αγρια!

Και η διαφορα του 0,2 και 0,5 δεν ειναι τρομερο! Σε λιγο θα του πειτε να κανει επεξεργασια για να κανει το νερο του 6.8...Χαλαρωστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ θα πρέπει να χαλαρώσεις.

Σου έβαλα και τα 2 προφίλ των ψαριών καθώς και τις τιμές του ενυδρείου... τα σύγκρινες όλα αυτά και έχουν κάποια σχέση με αυτά που γράφεις;

Μιλάς για νερό βρύσης...

Σε ποίες φάρμες; Τι τιμές νερού έχει... η βρύση τους;

Μάθε αυτά πρώτα και μετά... το ξανασυζητάμε.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ θα πρέπει να χαλαρώσεις.

Σου έβαλα και τα 2 προφίλ των ψαριών καθώς και τις τιμές του ενυδρείου... τα σύγκρινες όλα αυτά και έχουν κάποια σχέση με αυτά που γράφεις;

Μιλάς για νερό βρύσης...

Σε ποίες φάρμες; Τι τιμές νερού έχει... η βρύση τους;

Μάθε αυτά πρώτα και μετά... το ξανασυζητάμε.- ;)

Ειδες να γραφω οτι ταιριαζουν αυτα τα 2 ειδη μαζι?

Ειπα οτι το νερο που εχει ειναι μια χαρα για τους καρδιναλιους!Η διαφορα 0,2 και 0,5 δεν ειναι τιποτα!Σταματηστε επιτελους να ειστε απολυτοι σε ολα.

Οι φαρμες που εκτρεφονται αυτα τα ψαρια εχουν νερο βρυσης σχεδον ιδιο με το δικο μας.Για ψαχτο λιγο παραπανω.

Οταν θα μαθεις να μιλας και να γραφεις καλυτερα,χωρις να προσβαλεις τους αλλους,θα ξανασυζητουμε!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ γέρος και είναι αργά για μένα να μάθω να γράφω στο διαδίκτυο.... παρόλα αυτά... ΔΕΝ βλέπω που και πως σε προσέβαλα.

Θα ήθελα κάποια στοιχεία παραπάνω για τις φάρμες που λες... μ' αρέσει να μαθαίνω ακόμα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Kωστα, παρα το γεγονος οτι ηδη σου απαντησε ο Νικος, σου παραθετω κι εγω το προφιλ των καρδιναλιων !

Καταλληγουμε ή τουλαχιστον εγω καταληγω οτι το νερο δεν ειναι καλο για κανενα απο τα δυο ψαρια!

Και αφου το λυσαμε αυτο, ξαναρωταω, γιατι αφου το νερο ειναι καλο για καρδιναλιους δεν ταιριαζουν τα δυο ειδη μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Kωστα, παρα το γεγονος οτι ηδη σου απαντησε ο Νικος, σου παραθετω κι εγω το προφιλ των καρδιναλιων !

Καταλληγουμε ή τουλαχιστον εγω καταληγω οτι το νερο δεν ειναι καλο για κανενα απο τα δυο ψαρια!

Και αφου το λυσαμε αυτο, ξαναρωταω, γιατι αφου το νερο ειναι καλο για καρδιναλιους δεν ταιριαζουν τα δυο ειδη μαζι;

Ρε Θοδωρα,ελεος δηλαδη ρε φιλε!Ειναι τοσο τρελη διαφορα το 0,2 και το 0,5? Ο ανθρωπος δεν εχεις ph 8, 7 εχει!

Τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο νερο απο αυτο που εχει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα λοιπον απο την επιτελους ηλιολουστη Ολλανδια.

το ενυδρειο μετα απο μια εβδομαδα περιπετειων με το νερο και θολουρες κ.τ.λ.αρχισε να φαινεται πως λειτουργει ομαλα.

Με την καθοδηγηση και την συνεργασια του pet shop και μετα απο δυο μετρησεις του νερου βαλαμε χθες τα πρωτα ψαρακια. Μια τριαδα Guppies (δυο θυληκα και ενα αρσενικο) και μια εξαδα απο cardinal tetra. To ενυδρειο ειναι 180 λιτρα.Και σε καμμια δεκαρια μερες μου ειπανε θα ξαναμετρησουμε το νερο και μπορω να προχωρησω σε ψαρι βυθου και καποιο ειδος ακομη. Τα guppies κατα 80% βρισκοντε κοντα στην επιφανεια του νερου , κανουν καμμια γυρα και ξαναεπιστρεφουν επανω. Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα??? Ενω τα cardinal αλωνιζουν κυριολεκτικα ολο το ενυδρειο....

Καλή αρχή φίλε μου με τα ψαράκια σου...

Άρχισε να κάνεις μετρησεις αμμωνίας,ΝΟ2,ΝΟ3 με την πρωτη ευκαιρία σε εβδομαδιαία βαση ειδικά τωρα στην αρχή.

Και τα 2 είδη ψαριών δεν θα αντιμετωπίσουν Κανένα μα Κανένα πρόβλημα στο να κρατηθούν σε αυτές τις τιμές που είναι τυπικές προς καλές για ενα κοινωνικό ενυδρείο... ....

Link to comment
Share on other sites

Τα κρατας ανετα και τα δυο, απλα προτιμουν αλλους βιοτοπους, τα καρντιναλ ζουν ανετα μεχρι και στο 7.5 αν και τα αγρια πιασμενα προτιμουν πιο οξυνο νερο. Προσωπικα δεν θα τα συνδυαζα, τα γκαπακια θα τα εβαζα με καποιο πλατυ ισως.. που κολλανε περισσοτερο. Δικη σου αποφαση αλλα τσεκαρε και τις εναλλακτικες οπως τα πλατυ. Παντως ξεκινα με μετρησεις οντως να εχεις μια βαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως αν θεωρήσουμε πως τα προφίλ που έχουμε ανεβάσει στο forum είναι σωστά, θα πρέπει να τηρούμε τα όρια των τιμών που αναγράφονται. Η λογική των προφίλ είναι πως μέσα σε αυτά τα όρια τα ψάρια μας δε θα έχουν κανένα πρόβλημα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δε θα ζήσουν (ή να γράψω επιβιώσουν ;; ) εκτός αυτών των τιμών. Με ή χωρίς επιπτώσεις δε μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα. Το τι πιστεύω είναι άλλο πράγμα και το τι μπορεί να αποδειχτεί είναι αλλο. Γι' αυτό δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Κάποιες ενδείξεις θα μπορούσε να μας δώσει η παρατήρηση και/ή η εμπειρία. Αλλά πάλι, είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την μακροημερευση των ψαριών σε ένα ενυδρείο...

Προσωπικά, και χωρίς να μπορώ να αποδείξω οτιδήποτε, πιστεύω πως εκμεταλευόμαστε τις αντοχές που έχουν τα ψάρια και όχι τόσο ότι το DNA των ψαριών που αναπαράγονται σε αιχμαλωσία έχει αλλάξει μέσα σε 50-100 χρόνια. Θα προτιμούσα τα ψάρια που "φιλοξενώ" να ζουν όσο γίνεται εντός των ορίων που αναφέρονται στα προφίλ, που είναι και οι τιμές στο φυσικό τους περιβάλλον.

Ο καθένας διαβάζει, κρίνει (με βάση τα ψαράκια του και όχι τι βολεύει τον ίδιο) και αποφασίζει...

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Θοδωρα,ελεος δηλαδη ρε φιλε!Ειναι τοσο τρελη διαφορα το 0,2 και το 0,5? Ο ανθρωπος δεν εχεις ph 8, 7 εχει!

Τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο νερο απο αυτο που εχει τωρα!

Ρε Κωστα ελεος δηλαδη εσυ ρε φιλε! Εγω αλλο ρωταω. Ρωταω πως αφου για κανενα απο τα δυο ψαρια δεν ειναι το ιδανικο, γιατι για τους καρδιναλιους να ειναι οκ και για τα γκαπυ οχι; Τι 0,5 τι 1 αν το παμε ετσι!

Και αν δεν ειναι διαφορα το 0,5 και το 0,2 τι τα γραφουμε τα προφιλ τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα ελεος δηλαδη εσυ ρε φιλε! Εγω αλλο ρωταω. Ρωταω πως αφου για κανενα απο τα δυο ψαρια δεν ειναι το ιδανικο, γιατι για τους καρδιναλιους να ειναι οκ και για τα γκαπυ οχι; Τι 0,5 τι 1 αν το παμε ετσι!

Και αν δεν ειναι διαφορα το 0,5 και το 0,2 τι τα γραφουμε τα προφιλ τοτε;

Το να βαλεις ενα ψαρι σε νερο που εχει διαφορα 0,2 απο το ph που θελει,δεν θα παθει τιποτα!Ουτε σε 0,5.Αυτες δεν ειναι τραγικες διαφορες,το 1 ομως ειναι.Αλλο ph 7 αλλο 8!

Μια χαρα μπαινουν οι καρδιναλιοι σ αυτο το νερο!Τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο!

Εσυ που την λες σε ολους τους υπολοιπους,σε τι νερο κρατας τα σκαλαρια σου? Γιατι απ οσο ξερω βρυση βαζεις...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το να βαλεις ενα ψαρι σε νερο που εχει διαφορα 0,2 απο το ph που θελει,δεν θα παθει τιποτα!Ουτε σε 0,5.Αυτες δεν ειναι τραγικες διαφορες,το 1 ομως ειναι.Αλλο ph 7 αλλο 8!

Μια χαρα μπαινουν οι καρδιναλιοι σ αυτο το νερο!Τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο!

Εσυ που την λες σε ολους τους υπολοιπους,σε τι νερο κρατας τα σκαλαρια σου? Γιατι απ οσο ξερω βρυση βαζεις...

That's the point φίλε μου Κώστα. Τελικά γυρνάμε σε όσα συζητάμε κατά καιρούς για ενδεχόμενους μύθους ή υπερβολές στο χόμπι. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου για μια τόσο μικρή διαφορά. Ο Θοδωρής λοιπόν βάζει νερό βρύσης σε σκαλάρια (χωρίς να έχει προβλήματα = χαρούμενος Θοδωρής) και εσύ επιβεβαιώνεσαι με τη διαφορά του ph που υπάρχει μεταξύ της βρύσης του Θοδωρή και του προφίλ των ψαριών που όμως δεν επιρρεάζει αρνητικά τα ψάρια αφού παρακολουθούμε το ενυδρείο του Θοδωρή και ξέρουμε οτι δε μας λέει ψέμματα (= χαρούμενος Κώστας).

Σίγουρα το ιδανικό για τα ψάρια είναι το μέσο όρο στα όρια συνθηκών που αναφέρονται στο προφίλ τους. Δεδομένου όμως οτι τα αγοράζουμε από επιχειρήσεις που διατηρούνται σε νερό βρύσης και πάρα πολλά έχουν γεννηθεί σε αυτές τις συνθήκες, θεωρώ οτι για μια τόσο μικρή διαφορά, δε χάλασε κι ο κόσμος. Πάντα βέβαια πρέπει να κοιτάμε και κατά πόσο ευαίσθητα είναι κάποια ψάρια στο θέμα "ιδανικές συνθήκες".

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και εγω κατι για την δικη μου εμπειρια σε καρντιναλ ...πραγματικα δεν πιστευω να εχουν προβλημα σε Ph 7 σε πρωτη φαση αν και θα ηταν σωστοτερο να ριξουμε λιγο το ph το προβλημα ειναι για τα γκαπακια πρωτιστως που πρεπει να φυγουν, αυτα τα δυο ειδη ειναι σε αλλες κλιμακες ph οποτε δεν νομιζω πως ταιριαζουν!

Link to comment
Share on other sites

Kωστα εγω τα συντηρω σε νερο βρυση γιατι τα ψαρια μου δεν εχουν θεμα με το 7.2 ph που τα εχω. Ριξε μια ματια στα προφιλ τους, θα εκπλαγεις!

Και δεν την λεω σε κανενα αλλο και δεν ασχολουμαι με κανεναν αλλο, εκτος απο σενα γιατι μονο εσυ καραδοκεις ποτε θα γραψουμε για να μας ακυρωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...