Jump to content

Συμπεριφορα Ψαριων ???


Recommended Posts

Καλή αρχήarrow-10x10.png φίλε μου με τα ψαράκια σου...

Άρχισε να κάνεις μετρησεις αμμωνίας,ΝΟ2,ΝΟ3 με την πρωτη ευκαιρία σε εβδομαδιαία βαση ειδικά τωρα στην αρχή.

Και τα 2 είδη ψαριών δεν θα αντιμετωπίσουν Κανένα μα Κανένα πρόβλημα στο να κρατηθούν σε αυτές τις τιμές που είναι τυπικές προς καλές για ενα κοινωνικό ενυδρείο... ....

το δευτερο κομματι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο κομματι ισχυει?

Τα Ψαρια όπως έγγραψα μπορούν να κρατηθουν σε αυτές τις τιμές. Για να

Μην παρεξηγηθώ δέν εγγραψα ότι ειναι κι οι καλύτερες αλλά στην κράτηση τους δεν θ συμβάλουν άμεσα σε θάνατο των ψαριών απο την στιγμή που προηρθαν απο τέτοιες τιμές άσχετα με το ότι καλο ειναι στην πορεία ο φίλος να επιλέξει ποιο απο τα 2 είδη να κρατήσει και να φτιάξει τις τιμές του προς αυτήν την κατεύθυνση.το άμεσο πρόβλημα ειναι η αμμωνία και τα τυχόν νιτρικά και νιτρώδη απο αυτά ΝΑΙ μπορεί να προκύψει το ατύχημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kωστα εγω τα συντηρω σε νερο βρυση γιατι τα ψαρια μου δεν εχουν θεμα με το 7.2 ph που τα εχω. Ριξε μια ματια στα προφιλ τους, θα εκπλαγεις!

Και δεν την λεω σε κανενα αλλο και δεν ασχολουμαι με κανεναν αλλο, εκτος απο σενα γιατι μονο εσυ καραδοκεις ποτε θα γραψουμε για να μας ακυρωσεις!

Οταν επιμενεται σε κατι και ειστε απολυτοι,ναι θα γραφω για να σας ακυρωνω γιατι κανετε τα πραγματα τραγικα!

Και που σαι Θοδωρα..τα σκαλαρια θελουν μαλακο νερο,οχι βρυσης..

Και κοιτα εδω..απο την παρουσιαση σου!

Ψάρια:8 Σκαλαρια, 6 Bolivian ram, 10 Corydoras

pH: 7,5

Παμε τωρα να δεις

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-7,2 (Ιδανικά: <7)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

pH: 6.0 – 7.5

http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-altispinosus/

Ποιο ειναι το θεμα τωρα? Εφοσον δεν κρατας τα ψαρια σου εκει που πρεπει,δεν χρειαζεται να λες και στους αλλους οτι δεν μπορουν!Γιατι και εσυ πολυ απλα εισαι φαουλ φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ¨ολα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας.Οσον αφορα τις μετρησεις και τα νουμερα χρειαζομαι πολυ δουλεια ακομη αφου εχω αρκετες αποριες. τα ψαρακια σημερα (τριτη μερα ) τα βλεπω πολυ ζωηρα και κεφατα.... ενω νομιζω πως τα χρωματα τους εχουν γινει και πιο εντονα (ιδιως των cardinal). O τυπος στο pet shop (πολυ φιλικος και προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση πως αγαπαει την δουλεια του και οτι ψαχνεται) δεν μου ειπε τιποτα το αρνητικο για το αν μπορουν να συγκατοικοισουν τα 2 αυτα ειδη.Μου εδειξε περιπου δεκαπεντε ειδη μου απεκλεισε αλλα δεκαπεντε και μου ειπε να διαλεξω...Ειλικρινα παντως εχω μπερδευτει αρκετα με νουμερα ,χημειες, ειδη ..... Ας ελπισουμε οτι δεν θα την πληρωσουν τα ψαρακια τελικα... Οσονν αφορα την τροφη τους μου εδωσε JBL Novo Grano mix και μου ειπε μια φορα καθε 2 μερες ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν επιμενεται σε κατι και ειστε απολυτοι,ναι θα γραφω για να σας ακυρωνω γιατι κανετε τα πραγματα τραγικα!

Και που σαι Θοδωρα..τα σκαλαρια θελουν μαλακο νερο,οχι βρυσης..

Και κοιτα εδω..απο την παρουσιαση σου!

Ψάρια:8 Σκαλαρια, 6 Bolivian ram, 10 Corydoras

pH: 7,5

Παμε τωρα να δεις

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-7,2 (Ιδανικά: <7)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

pH: 6.0 – 7.5

http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-altispinosus/

Ποιο ειναι το θεμα τωρα? Εφοσον δεν κρατας τα ψαρια σου εκει που πρεπει,δεν χρειαζεται να λες και στους αλλους οτι δεν μπορουν!Γιατι και εσυ πολυ απλα εισαι φαουλ φιλε!

Επεσες πολυ χαμηλα να ψαξεις την παρουσιαση μου δυο χρονια πριν, μονο και μονο για να μου την πεις, χωρις καν να ξερεις τι αναβαθμιση εχω κανει στον εξοπλισμο μου!

Εν παση περιπτωση ειμαι μεσα ακομη και με αυτο το ph που γραφεις και ειδικα με τα ραμ ειμαι ακριβως. Kαι που σαι, Κωστα, εδω ειναι το προφιλ το δικο μας για τα ραμ. Κι εδω του serioysly fish για τα σκαλαρια!

Ποιο ειναι το θεμα τωρα; Αν διαβασεις καλα τα "τραγικα" που εχω γραψει πιο πανω, δεν θα δεις πουθενα να την λεω στον φιλο για τιποτα, περα απο την επισημανση του μαλακου και σκληρου νερου των δυο ειδων. Ισα ισα τον προτρεπω να κρατησει οποιο απο τα δυο ειδη θελει. Εσυ ομως πεταχτηκες και βαφτισες το νερο μια χαρα για τους καρδιναλιους και χαλια για τα γκαπυ και εξακολουθω να ρωταω γιατι. Βεβαια εδωσες την απαντηση οτι αλλο 1 διαφορα και αλλο 0,5 οποτε ποιος τα κανει τραγικα δεν εχω καταλαβει ακομη!

Δεν θα το συνεχισω αλλο γιατι χαλαμε το θεμα του φιλου. Αλλα επειδη ειναι το πολλοστο θεμα, σου ξαναλεω αν θες κατι ελα σε πμ!

Πρωτα απ¨ολα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας.Οσον αφορα τις μετρησεις και τα νουμερα χρειαζομαι πολυ δουλεια ακομη αφου εχω αρκετες αποριες. τα ψαρακια σημερα (τριτη μερα ) τα βλεπω πολυ ζωηρα και κεφατα.... ενω νομιζω πως τα χρωματα τους εχουν γινει και πιο εντονα (ιδιως των cardinal). O τυπος στο pet shop (πολυ φιλικος και προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση πως αγαπαει την δουλεια του και οτι ψαχνεται) δεν μου ειπε τιποτα το αρνητικο για το αν μπορουν να συγκατοικοισουν τα 2 αυτα ειδη.Μου εδειξε περιπου δεκαπεντε ειδη μου απεκλεισε αλλα δεκαπεντε και μου ειπε να διαλεξω...Ειλικρινα παντως εχω μπερδευτει αρκετα με νουμερα ,χημειες, ειδη ..... Ας ελπισουμε οτι δεν θα την πληρωσουν τα ψαρακια τελικα... Οσονν αφορα την τροφη τους μου εδωσε JBL Novo Grano mix και μου ειπε μια φορα καθε 2 μερες ...

Φιλε μου, καλο ειναι να μην κρατησεις και τα δυο ειδη. Δεν ειναι μονο η διαφορα στις συνθηκες νερου. Θα δεις εντελως διαφορετικα πραγματα σε συμπεριφορες αν κρατησεις μονο ενα ειδος οπως πχ το κοπαδιασμα των καρδιναλιων χωις να το διασπανε τα γκαπυ. Τις γεννες των γκαπυ χωρις να αρπαζουν τα μωρα οι καρδιναλιοι ( και τα γκαπυ τρωνε τα μωρα τους αλλα οι καρδιναλιοι ειναι μανουλες και αλλο να εχεις να σε κυνηγανε 3 στοματα και αλλο 23, αν με πιανεις )!

Οσο περναει ο καιρος τα χρωματα τους θα ζωηρευουν ακομη πιο πολυ! Απλα φροντισε να μην εχεις αμμωνια και νιτρωδη! Εκει ειναι το προβλημα! Οποτε αν δεν εχεις μετρησεις αμμωνια και νιτρωδη, εγω θα ελεγα μην ταιζεις ακομη γιατι δεν αργει να γινει το μπαμ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι μεσα στα σκαλαρια με ph 7,5 ενω θελουν 7.2....τοτε τι να πω..μαλλον στα λογια μου ερχεσε που λεω οτι δεν ειναι τραγικη η διαφορα του 0,2 και του 0,5

Και ναι Θοδωρα,αλλο 0,2 και 0,5 και αλλο 1 διαφορα!

Και ξερεις κατι,δεν επεσα καθολου χαμηλα γιατι τα γραπτα μενουν και οταν λες στν αλλον οτι το νερο δεν κανει για καρδιναλιους ενω και εσυ εχεις λαθος νερο για τα ψαρια σου,θα σου βαλω την παρουσιαση σου για να δεις οτι και εσυ λαθος εισαι!

Οσο για το αν λες η οχι κατι διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/99887-ooidhaaneoeina-oeaneui/?p=1029244

Και μη ξεχνας,ο φιλος εχει καλυτερο νερο απο σενα σε θεμα σκληροτητων,εχει ουδετερο νερο,ουτε σκληρο ουτε μαλακο!Ανετα βαζει καρδιναλιους!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, άσχετα με το αν ο Θοδωρής έχει τα ψάρια του σε λάθος συνθήκες, εγω βλέπω οτι δεν έχει προβλήματα, έχει γέννες και όλα του δουλεύουν ρολόι. Εκείνος δε τα προσέχει και τα φροντίζει σωστά και όπως πρεπει. Εγω πάλι θα πω αυτό.....μήπως με τα όρια συνθηκών διαβίωσης (όχι όλων ωστόσο) των ψαριών, είμαστε κάπου υπερβολικοί; Συμφωνω και με τους δυό σας γιατί ακριβώς έχω την παραπάνω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, άσχετα με το αν ο Θοδωρής έχει τα ψάρια του σε λάθος συνθήκες, εγω βλέπω οτι δεν έχει προβλήματα, έχει γέννες και όλα του δουλεύουν ρολόι. Εκείνος δε τα προσέχει και τα φροντίζει σωστά και όπως πρεπει. Εγω πάλι θα πω αυτό.....μήπως με τα όρια συνθηκών διαβίωσης (όχι όλων ωστόσο) των ψαριών, είμαστε κάπου υπερβολικοί; Συμφωνω και με τους δυό σας γιατί ακριβώς έχω την παραπάνω άποψη.

Παναγιωτη,εγω δεν λεω στον Θοδωρη να αλλαξει το νερο του η οτι κανει λαθος που εχει τα ψαρια του λιγο εξω απο τα ορια του προφιλ τους,εγω του λεω να μην ειναι υπερβολικος και μην κανει τα πραγματα τραγικα για τοσο μικρες διαφορες.

Αν ο φιλος εδω,ειχε καρδιναλιους σε ph 8,πρωτος εγω θα του ελεγα οτι κανει λαθος που τα εχει εκει.Ομως θεωρω οτι διαφορες 0,2 και 0,5 δεν ειναι τραγικες.

Συμφωνω οτι πρεπει να εχουμε τα ψαρια μας οσο πιο κοντα γινεται στο ιδανικο,αλλα δεν μπορεις να λες σε καποιον οτι ααα εχεις ph 7 και οχι 6,8,κανε επεξεργασια...

Δηλαδη τοσο τρομερη διαφορα ειναι το 0,2?Το 1 ναι ειναι διαφορα,αλλα το 0,2 και το 0,5 δεν ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα με τρελλανεις; Που εκανα τα πραγματα τραγικα, που; Τραγικα τα κανεις εσυ που το συζηταμε ακομη! Ελεος! Και που ειναι το κακο δηλαδη να επεξεργαστει λιγο το νερο; Διαβαζεις επιλεκτικα μου φαινεται. Λεω και με μια επεξεργασια ισως βαλει και κορυ και καποια νανοκιχλιδα! Τραγικο ειναι αυτο; Τραγικο και υπερβολικο ειναι που τους ειπες βγαλτα τα γκαπυ δεν κανουν! Που και παλι με επεξεργασια μπορει να τα κρατησει!

Κι οσο για το νερο μου και τις συνθηκες μου, αφηστε, ξερω εγω που τα χω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα φιλε μου (Γιωργο76) θα κραταγα τα γκαπακια... δεν ταιριαζουν σε συμπεριφορες τα 2 ψαρια.. αλλα και σε συνθηκες ενυδρειου. Οτι συντομα δεν θα εχεις προβλημα δεν θα εχεις.. αλλα μακροχρονια θα εμφανιστουν σιγουρα προβληματα. Ειναι δικη σου επιλογη βεβαια αλλα θα σου προτεινα να το σκεφτεις καλα και να διαβασεις ακομα καλυτερα πριν κανεις την επιλογη σου. Περαν αυτου καλο θα ειναι να μετρησεις ΝΙΤΡΙΚΑ και ΑΜΜΩΝΙΑ, εαν αυτα ειναι κοντα στο 0 η και λιγο παραπανω απο αυτο εισαι οκ. Συνεχισε τη καλη προσπαθεια.

Υ.Γ. Μια ερωτηση: Οταν μετραμε PH οι περισσοτεροι απο εμας υποθετω μετραμε με υγρα τεστ. Εχει μετρησει ποτε κανενας με το υγρο και τα ποσοστα του PH? Η κατα προσεγγιση προφανως.. ? Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειδικα στο χομπυ μας ειναι ολα σχετικα, αλλα θα πρεπει ολοι μα ΟΛΟΙ να κατανοησουμε οτι ψαρια που γεννιουνται στο 7-7.5 ζουν, μεγαλωνουν και μεταφερονται σε αυτο, δε μπορουν να ζησουν ξαφνικα στο 6 και στο 4.5. Ειναι απλο πιστευω και επαναλαμβανω για χιλιοστη φορα... ο κανονας για εναν χομπιστα ειναι η εξαιρεση για καποιον αλλο. Οποτε ας ανοιξουμε τα μυαλα μας και ας ειμαστε διαλλακτικοι. Η μη διαλλακτικοτητα και η απολυτοποιηση ειναι μεθοδοι αλλων ΣΑΠΙΩΝ εποχων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω περασα απο αυτο το σταδιο προβλημματισμου περι σκληροτητας,πιστευω πλεον πως ειναι καθαρα στην κριση του καθενος.Ναι τα ψαρια επιβιωνουν,απλα το θεμα εχει να κανει με το που εχει σκοπο να φτασει ο καθενας και τι θελει να πετυχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα με τρελλανεις; Που εκανα τα πραγματα τραγικα, που; Τραγικα τα κανεις εσυ που το συζηταμε ακομη! Ελεος! Και που ειναι το κακο δηλαδη να επεξεργαστει λιγο το νερο; Διαβαζεις επιλεκτικα μου φαινεται. Λεω και με μια επεξεργασια ισως βαλει και κορυ και καποια νανοκιχλιδα! Τραγικο ειναι αυτο; Τραγικο και υπερβολικο ειναι που τους ειπες βγαλτα τα γκαπυ δεν κανουν! Που και παλι με επεξεργασια μπορει να τα κρατησει!

Κι οσο για το νερο μου και τις συνθηκες μου, αφηστε, ξερω εγω που τα χω!

Δεν χρειαζεται καμια επεξεργασια το νερο του!Δεν υπαρχει κανενας λογος να μπει σε τετοια διαδικασια για να παει το ph του στο 6,8!

Και δεν διαβαζω καθολου επιλεκτικα,διαβαζω τα παντα!

Εγω του ειπα να διαλεξει ενα απο τα 2,εσυ ειπες οτι το νερο του δεν κανει για κανενα απο τα 2 και πρεπει να το επεξεργαστει ειτε για το ενα,ειτε για το αλλο.

Και επειδη εσυ ξερεις για τις συνθικες που κρατας τα σκαλαρια,οι οποιες ειναι λαθος συμφωνα με το προφιλ τους,δεν μπορεις να λες σε καποιον οτι τα εχει σε λαθος νερο και οτι ειναι λαθος να εχει 0,2 πανω απο αυτο που λεει το προφιλ τους.

Δεν νομιζω οτι εχουμε κατι αλλο να πουμε,απλα σταματηστε να ειστε υπερβολικοι και τραγικοι γιατι τρομαζεται τον κοσμο!Αυτο και τιποτα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ τα ψαρια σου ειναι οντως ασυμβατα μεταξυ τους.αλλα για να μην εχεις μπλεξηματα με επεξεργασιες νερου μπορεις η να κρατήσεις τα γκαπυ να βαλεις καποια πετρα (ασβεστολιθική) και αν θες να βαλεις και καποιο αλλο ειδος ζωότοκου μαζι με καποια ξυλα και φυτα η μπορεις να παρεις αλλα ψαρια που να ειναι συμβατα με τις τιμες του νερου σου οπως τα cpd που εχουν ιδανικο ph 7.
οσο για την παραπανω διαμαχη γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να ξεφύγεις 0,2 η 0,5 απο το ιδανικο οριο του ph αλλα οχι απο το γενικο οριο,γιατι πιστευω πως το γενικο οριο εχει μπει στα προφιλ των ψαριων για να ξερουμε απο πιο οριο και μετα αρχιζουν τα προβληματα.Για τις φαρμες δεν ξερω κατι αλλα αν οντως εκτρέφουν ψαρια με σκοπο να τα κανουν πιο συμβατα στις τιμες νερου τις ευρωπης τοτε παω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ υπερβολή να ξεφύγουμε από το γενικο οριο 0,2 βαθμους αλλα αυτη η διαφορα ισως επηρεάσει καποιο ψαρι αρνητικά η να το κανει πιο ευάλωτο σε διάφορες ασθένειες κ.α. το ποσο το επηρέασε τελικα θα φανει απο την τελική του ηλικία,επίσης ομως μπορει να μην το επηρεάσει και καθολου ειναι ανάλογα με την ευαισθησία του καθε ψαριου ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ¨ολα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας.Οσον αφορα τις μετρησεις και τα νουμερα χρειαζομαι πολυ δουλεια ακομη αφου εχω αρκετες αποριες. τα ψαρακια σημερα (τριτη μερα ) τα βλεπω πολυ ζωηρα και κεφατα.... ενω νομιζω πως τα χρωματα τους εχουν γινει και πιο εντονα (ιδιως των cardinal). O τυπος στο pet shop (πολυ φιλικος και προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση πως αγαπαει την δουλεια του και οτι ψαχνεται) δεν μου ειπε τιποτα το αρνητικο για το αν μπορουν να συγκατοικοισουν τα 2 αυτα ειδη.Μου εδειξε περιπου δεκαπεντε ειδη μου απεκλεισε αλλα δεκαπεντε και μου ειπε να διαλεξω...Ειλικρινα παντως εχω μπερδευτει αρκετα με νουμερα ,χημειες, ειδη ..... Ας ελπισουμε οτι δεν θα την πληρωσουν τα ψαρακια τελικα... Οσονν αφορα την τροφη τους μου εδωσε JBL Novo Grano mix και μου ειπε μια φορα καθε 2 μερες ...

Αγαπητε Γιωργο, η αληθεια ειναι πως οταν εχουμε ενα ουδετερο νερο, γενικος μπορουμε να φιλοξενισουμε αρκετα ψαρια στην πραξη. Τωρα, βαση προδιαγραφων των συγκεκριμενων ψαριων τα καρντιναλ ζουνε καλυτερα σε μαλακο νερο κοντα στο ΡΗ 6 δηλαδη, ενω τα γκαπυ σε σκληρο νερο κοντα στο ΡΗ 7,5. Ειναι θεμα οσμωσης του καθε ψαριου και τυχων λοιμώξεων που μπορουν να εμφανιστουν στην πορεια. Οπως θα βλεπεις και εσυ το 7 στο νερο σου ειναι μια μεση τιμη αυτων. Κατα την αποψη μου το σημαντικοτερο για μενα ειναι να ειναι καλοστρωμενο ενα ενυδρειο και δηλαδη περαν των μετρησεων περι ΝΗ4 ΝΗ3 ΝΟ2 που πρεπει να ειναι μηδεν να εχει ωριμασει που αυτο θα γινει με τον χρονο του. Θα σου προτεινα επίσης να βαλεις ευκολα φυτα στο ενυδρειο σου οπου περαν της προστασιας που θα τους προσφερεις στο να κρυβονται οποτε το θελουν και νιωθουν ανασφαλεια, αρα ενα καλο αντιστρες για αυτα και αρα βοηθα και στο να μην αρρωστενουν ευκολα, ειναι και επισης ενας καλος χημικος τροπος ωστε να φιλτραρεται το νερο φυσικα προσφερωντας καλυτερες χημικες ιδιοτητες στο νερο σου περαν των αλλαγων που θα κανεις φυσικα για να κρατας τα νιτρικα σου ΝΟ3 σε ενα  καλο επίπεδο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τα Ψαρια όπως έγγραψα μπορούν να κρατηθουν σε αυτές τις τιμές. Για να

Μην παρεξηγηθώ δέν εγγραψα ότι ειναι κι οι καλύτερες αλλά στην κράτηση τους δεν θ συμβάλουν άμεσα σε θάνατο των ψαριών απο την στιγμή που προηρθαν απο τέτοιες τιμές άσχετα με το ότι καλο ειναι στην πορεία ο φίλος να επιλέξει ποιο απο τα 2 είδη να κρατήσει και να φτιάξει τις τιμές του προς αυτήν την κατεύθυνση.το άμεσο πρόβλημα ειναι η αμμωνία και τα τυχόν νιτρικά και νιτρώδη απο αυτά ΝΑΙ μπορεί να προκύψει το ατύχημα...

 

 

Θανάση... τίθενται κάποια θέματα... κατά την άποψη μου.

1. ΔΕΝ μίλησε κανείς για άμεση θανάτωση των ψαριών... αλλά μειωμένης ανοχής... με το οποίο ΑΝ καταλαβαίνω καλά από την κατάληξη του κειμένου σου... συμφωνείς.

2. ΔΕΝ νομίζω ότι μπορεί κάποιος να πει με απόλυτη σιγουριά... από που και από ποίες συνθήκες... έχουν έρθει τα ψάρια.

3. Συμφωνείς με λίγα λόγια στο ότι... η διάρκεια ζωής επιρρεάζεται από τις συνθήκες του περιβάλλοντος... όπου καλείται να ζήσει ένα ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...