Jump to content

Αλλαγή Set Up Σε Κάτι Πιο....."σκοτεινο".


Recommended Posts

Σκέφτηκα να αλλάξω λίγο το set up του αφρικάνικού μου και θα ήθελα να φτιάξω ενα ενυδρειο "ψιλοσκοτεινό" και όχι απο άποψη φωτίσμού, οσο διάκοσμου γενικότερα. Αυτη τη στιγμή έχω πέτρες λάβας (χρώματος κόκκινο-καφε), φυτάκια (βαλισνέριες και ανούμπιες) και μπλε αφίσα στην πλάτη. Γενικά θα το χαρακτήριζα αρκετά "παιχνιδιάρικο". Θα ήθελα να φτιάξω κάτι σαν το παρακάτω αλλα με τα φυτά μου μέσα, τα οποια δεν παίζει να αποχωριστώ όσο και να φωνάζει εκείνος ο Sturm. Θεωρώ οτι αυτή η μαυρίλα θα κάνει τρομερά όμορφη αντίθεση με τα χρώματα των ψαριών μου (κίτρινα, μπλε) αλλα και με το πράσινο των φυτών και θα φτιάξει ενα όμορφο σκηνικό. Θέλω λοιπόν να βρω πέτρες πολυ σκούρες, σαν της φωτογραφίας. Ξέρει κανείς τι πρεπει να αναζητήσω απο πετρώματα για να πετύχω κάτι παρόμοιο;.....αφου βρούμε τις πέτρες, θα ακολουθήσουν τα υπόλοιπα ερωτήματα.....

Link to comment
Share on other sites

Βασαλτης φιλαρακι....εχω τις πετρες στο μικρο

DSC_0138_zps3891506b.jpg

και την αμμο στο μεγαλο....

αλλα αρκετο βαρος σε σχεση με τις υπολοιπες....

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Θα τις βρω μονο στο στυλ που τις βλέπω στο δικό σου (κύβους) ή και σε πιο φυσική μορφή; Όσο για το βάρος, ειναι ενα θέμα αλλα πριν κάνω οτιδήποτε θα ενισχύσω το επιπλο αλλα αυτο θα συζητηθεί παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκινησα το κατασκευη της πλατης ηθελα να την κανω με βασαλτη αλλα μου βγαινε πολλα , λογω βαρους και τα κομματια που ηθελα με χρεωνε πολυ για να τα κοψει...εχει διαφορα μεγεθη κυριως σε κολωνες αλλα πιο συνηθισμενα σε κυβακια....

ειναι ομως πανεμορφα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πέτρες είναι κ αυτές,βέβαια δεν ξέρω αν κάνουν για το ενυδρείο σου :blink:

http://www.aquavivere.gr/shop-products/diakosmisi-axesouar-enudreiwn-interline/petra-mauri-akanonisti-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτες εχουν 3 ευρω το κιλο , ή αλλες ειχαν 50 λεπτα ....

απλα ξερεις ειναι συμπαγεις...να φανταστεις γι αυτα τα 7-8 κυβακια ειχα δωσει ενα δεκαρικο που δεν καλυπτουν και πολυ χωρο

οσο για 30 κιλα λαβα που εχω στο μεγαλο και το γεμισα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να το παλεψεις, οσο και να χτυπιεσαι και οσο και να αυθαδιαζεις, σκοτεινο με φυτα δεν προκειται να γινει ποτε! Ποτε των ποτων. Μα ποτε ποτε ποτε!

Ειδες η Mordor ( το αποκορυφωμα του σκοταδιου ) να ειχε φυτα και δεντρα; :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να το παλεψεις, οσο και να χτυπιεσαι και οσο και να αυθαδιαζεις, σκοτεινο με φυτα δεν προκειται να γινει ποτε! Ποτε των ποτων. Μα ποτε ποτε ποτε!

Ειδες η Mordor ( το αποκορυφωμα του σκοταδιου ) να ειχε φυτα και δεντρα; :D

Παλιόπαιδο, αντιδραστικό στοιχείο, δε πρόκειται να μη βάλω φυτά όσο και να χτυπιέσαι. Φυτα θα έχει και θα έχει έστω μονο τις ανούμπιες που δε θέλουν πολυ φως. Οταν λέω σκοτεινό δεν εννοώ τη Μόρντορ βρε! Μη νομίζεις οτι θα πετύχω το ενυδρειο της παραπάνω φωτογραφίας, ενας τέτοιος φωτισμός θα με γέμιζε άλγη. Κατα συνέπεια και οι πέτρες όσο και μαύρες να ειναι, ποτε δε θα φαίνονται έτσι μέσα στο ενυδρειο. Το φως που αναγκαστικά θα υπάρχει, θα τους "ανοίγει" πολυ το χρωμα, πάλι το ενυδρειο μου θα ειναι "φωτεινό".....shit. Αν και έχω έλλειψη χρόνου, θα κανω βόλτα σε καμία μάντρα να δω τίποτα μιας και σε λίγες μέρες θα κατέβω σε μεγάλη πόλη για να κανω ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΥ TATTOO (Ναιιιιιι θα έσκασα αν δε το έλεγα!!!!!!!)

.......και κάτι άλλο εξυπνάκια, η Μόρντορ δεν είχε δέντρα γιατι τα κόβανε τα Ορκ για να φτιάχνουν καταπέλτες και αλλα τέτοια μεσαιωνικού τύπου περίεργα όπλα (ρόπαλα, βαλίστρες κτλ).

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη,οπως το εχεις τωρα μου αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη,οπως το εχεις τωρα μου αρεσει περισσοτερο.

Ευχαριστώ αλλα ξέρεις πως ειναι. Κάποιες φορές είτε σε κουράζει στο μάτι εκείνο που το βλέπεις κάθε μέρα το ίδιο, είτε το βαριέσαι απλα είτε θέλεις μια αλλαγή. Αυτη τη στιγμή δε το έχω όπως στη φωτογραφία στην υπογραφή μου. Δεν έχω δυο νταμάρια αλλα έχω χρίσει ενα "τοίχο" κατα μήκος του ενυδρείου με τις βαλισνέριες δεξιά-αριστερα. Θα βάλω φωτογραφία κατα τη διαρκεια της ημέρας. Βέβαια και αυτο που έχω σα "μπούσουλα" και φαίνεται στην φωτογραφία του αρχικού μου πόστ, πολυ δύσκολα γίνεται. Τόσο να βρεις τα πετρώματα όσο να πετύχεις τον κατάλληλο γωτισμό. Θα δούμε. Μπορεί να μου πάρει μου χρόνο μέχρι να το κανω ή τελικά απλα να μη το καταφέρω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για πες μας μερικες πληροφοριες παραπανω για το νεο σου ΤΑΤΟΟ για να μπορουμε να σε βοηθησουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Για πες μας μερικες πληροφοριες παραπανω για το νεο σου ΤΑΤΟΟ για να μπορουμε να σε βοηθησουμε. :)

Υπάρχει σχετική φόρμα παρουσιάσης;
Link to comment
Share on other sites

Που θα πας για τατοο,ενα ξαδερφακι μου κανει στην Πτολεμαιδα, εννοω εχει μαγαζι!!!αν θες πληροφοριες σου στελνω πμ!!!

Κι εγω γι αυτο το αλλαξα το καλοκαιρι,το συνηθίζεις και το βαριεσαι σαν στησιμο!!!

Λεω να βαλω και μια ροζ λαμπα να μειωσω κι αλλο το φως!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το ενυδρείο μου σήμερα.....δεν είναι λιγάκι παρδαλό;



και να ένα ενυδρείο που βρήκα και θέλω να το κάνω κάπως έτσι. Δείτε τι ωραία αντιθεση κάνουν οι πέτρες με τα ψάρια αλλά και τα λίγα φυτάκια

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο σου ωραιο ειναι φιλε!!!

Αν χαμηλωςεις λιγο στην μεση,βγάζοντας 4-5 πέτρες!

Κανουν αντιθεση,δεν ειναι παρδαλο απλα το συνηθισες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα ήθελα να το κάνω λίγο πιο σκωτεινό στον φωτισμό αλλά φοβάμαι τις άλγες. Τα watt είΝαι συγκεκριμένα (έχω πάνω 2x39w, η μία στα 6.500Κ και μια ροζ στα 4.000Κ) άρα θα πρέπει να παίξω σε χαμηλά kelvin. Ξέρω όμως οτι ο χαμηλός φωτισμός και όχι μόνο ο υψηλός, φέρνει κι εκείνος άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο κινητό κ δεν μπορω να βαλω φωτο αλλα αν βρεις το τοπικ με το δικό μου νομιζω θα ταιριάζουν οι πέτρες μου στο scape που θες να κανεις. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να σε βοηθήσω γιατι δεν ξερω την ονομασία τους ! :P:

Οσο για τον φωτισμό, εγω με λίγες βαλισνεριες και παρόμοιο φωτισμό αντιμετώπισα μεγάλο προβλημα με αλγες. Οταν αφαίρεσα την μεγάλη κ το δουλεύω μονο με μια 4000k ησύχασα....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, οι πέτρες λάβας μου αρέσουν πολύ και δε τις λές και ανοιχτόχρωμες. Ισως λοπόν να παίξω με την πλάτη και τον φωτισμό. Τοποθέτηση μιας μαύρης πλάτης και αλλαγή του φωτισμού σε πιο χαμηλό (και μάλιστα φωτισμού που τονίζει κάπως τα χρώματα των ψαριών) ίσως επέφερε ένα καλό για τα δικά μου δεδομένα αποτέλεσμα (βεβαια bye bye Valisneria αλλά τι να κάνουμε, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα). Υπάρχουν εδώ Αφρικάνοι που δεν έχετε φυτά και ζείτε μέσα στην ξεραίλα και έχετε ιδιάιτερα χαμηλό φωτισμό; πως τα πάτε με τις άλγες; για βάλτε καμια φωτογραφία να δουμε λιγάκι το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

βασαλτη μαυρο ,μπορεις ευκολα να βρεις σε μαγαζι που πουλαει πετρες για κηπο.....ομως Η θα ειναι πολλη στρογγυλεμενος(οποτε οχι και τοσο φυσικο το αποτελεσμα),Η θα ειναι μεν ακανονιστος ,αλλα θα εχει πολλα σημεια(τα περισσοτερα για την ακριβια) καφε.....επισης ,θα βρεις γρανιτη μαυρο ,οστοσο και αυτος θα ειναι σχετικα στρογγυλεμενος.Μπορεις να βρεις ''ακανονιστα'' σχηματα μαυρου γρανιτη σε petshop, αλλα θα ειναι σχετικα μικρα κοματια και πανακριβα.....μαυρα βοτσαλα επισης υπαρχουν σε πολλα μεγεθη,αλλα εμενα προσοπικα δεν μου αρεσαν λογο του σχηματος τους,το οποιο σε δεσμευει στο αποτελεσμα.Υπαρχει ποικιλια μαυρης λαβας,η οποια και αυτη εμενα δεν μου γεμισε το ματι.....

Μαυρες πετρες,ακανονιστες σε ποικιλια μεγεθων αλλα και σχηματων ,για φοβερο αποτελεσμα (κατα εμενα!!!)εψαξα σε ολη την ελλαδα ,σε μαντρες,σε βουνα και δαση σε πεζοποριες,σε λιμνες κτλ. και δεν βρηκα, παρα μονο σε ενα μερος!!!!στα ιωαννινα!!!!!!

Στην εγαντια ,παιρνοντας τον δρομο για ηγουμενιτσα αλλα και για αρτα ,σε πολλα σημεια υπαρχουν πετρες με μαγικα σχηματα και σε πολλα μεγεθη....μαζεψα λοιπον απο εκει μεγαλο αριθμο απο πετρες ,καθοτι και τζαμπα(ηθελα περιπου 25-30 κιλα και μαζεψα 100!!),και τις πηγα ολες σπιτι και πειραματιστικα με το σχεδιο....τα υπολοιπα (καθαρισμος κτλ) τα ξερεις ηδη φανταζομε.....το αποτελεσμα ειναι φοβερο ,και οι λιγες ριζες βαλισνεριας που εχω μεσα ειναι το κατι αλλο...

Να αναφερω οτι και το φοντο στο ενυδρειο ειναι μαυρο πλεξι,αλλα και ο βυθος ειναι μαυρες μικρες πετρες (απο ιωαννινα και αυτες)ανακατεμενες με μαυρο ψιλοκοκο γυαλιστερο χαλικακι που πουλλαν ολα τα petshop....

για να μην σε μπερδεψω,το αποτελεσμα στο δικο μου,δεν εχει καμια σχεση με το ''γλυκουλι'' ενυδρειο με τις στρογγυλες πετρουλες στην σειρα,που δειχνεις παραπανω.Αντιθετος ειναι πολυ φυσικο το αποτελεσμα,δυνοτας εναν αγριο χαρακτηρα(μορντορ με λιγα πρασινα φυτα)στο σαλονι μου!!!!!οταν το φως ειναι σβηστο,μετα βιας διακρινοντε τα φυτα,και οταν αναψουν ολα,ενα κοματι αγριας φυσης ξεπροβαλει!!!!!

ευχομε να πετυχεις αυτο που ζητας

Link to comment
Share on other sites

βασαλτη μαυρο ,μπορεις ευκολα να βρεις σε μαγαζι που πουλαει πετρες για κηπο.....ομως Η θα ειναι πολλη στρογγυλεμενος(οποτε οχι και τοσο φυσικο το αποτελεσμα),Η θα ειναι μεν ακανονιστος ,αλλα θα εχει πολλα σημεια(τα περισσοτερα για την ακριβια) καφε.....επισης ,θα βρεις γρανιτη μαυρο ,οστοσο και αυτος θα ειναι σχετικα στρογγυλεμενος.Μπορεις να βρεις ''ακανονιστα'' σχηματα μαυρου γρανιτη σε petshop, αλλα θα ειναι σχετικα μικρα κοματια και πανακριβα.....μαυρα βοτσαλα επισης υπαρχουν σε πολλα μεγεθη,αλλα εμενα προσοπικα δεν μου αρεσαν λογο του σχηματος τους,το οποιο σε δεσμευει στο αποτελεσμα.Υπαρχει ποικιλια μαυρης λαβας,η οποια και αυτη εμενα δεν μου γεμισε το ματι.....

Μαυρες πετρες,ακανονιστες σε ποικιλια μεγεθων αλλα και σχηματων κάτι τέτοιο ψάχνω, όχι βότσαλα και σφαιρικά σχήματα, για φοβερο αποτελεσμα (κατα εμενα!!!)εψαξα σε ολη την ελλαδα ,σε μαντρες,σε βουνα και δαση σε πεζοποριες,σε λιμνες κτλ. και δεν βρηκα, παρα μονο σε ενα μερος!!!!στα ιωαννινα!!!!!!

Στην εγαντια ,παιρνοντας τον δρομο για ηγουμενιτσα αλλα και για αρτα (δε βοηθάς, για γίνε πιο συγκεκριμένος. Στην Ε.Ο. Ιωαννίνων - Άρτας ή στην Εγνατία; ) ,σε πολλα σημεια υπαρχουν πετρες με μαγικα σχηματα και σε πολλα μεγεθη....μαζεψα λοιπον απο εκει μεγαλο αριθμο απο πετρες ,καθοτι και τζαμπα(ηθελα περιπου 25-30 κιλα και μαζεψα 100!!),και τις πηγα ολες σπιτι και πειραματιστικα με το σχεδιο....τα υπολοιπα (καθαρισμος κτλ) τα ξερεις ηδη φανταζομε.....το αποτελεσμα ειναι φοβερο ,και οι λιγες ριζες βαλισνεριας που εχω μεσα ειναι το κατι αλλο...

Να αναφερω οτι και το φοντο στο ενυδρειο ειναι μαυρο πλεξι,αλλα και ο βυθος ειναι μαυρες μικρες πετρες (απο ιωαννινα και αυτες)ανακατεμενες με μαυρο ψιλοκοκο γυαλιστερο χαλικακι που πουλλαν ολα τα petshop....

για να μην σε μπερδεψω,το αποτελεσμα στο δικο μου,δεν εχει καμια σχεση με το ''γλυκουλι'' ενυδρειο με τις στρογγυλες πετρουλες στην σειρα,που δειχνεις παραπανω.Αντιθετος ειναι πολυ φυσικο το αποτελεσμα,δυνοτας εναν αγριο χαρακτηρα(μορντορ με λιγα πρασινα φυτα)στο σαλονι μου!!!!!οταν το φως ειναι σβηστο,μετα βιας διακρινοντε τα φυτα,και οταν αναψουν ολα,ενα κοματι αγριας φυσης ξεπροβαλει!!!!!

Ρε φιλαράκι, τι μου το περιγράφεις;;;;; στείλε καμιά φωτογραφία!!!!

ευχομε να πετυχεις αυτο που ζητας

Link to comment
Share on other sites

βασαλτη μαυρο ,μπορεις ευκολα να βρεις σε μαγαζι που πουλαει πετρες για κηπο.....ομως Η θα ειναι πολλη στρογγυλεμενος(οποτε οχι και τοσο φυσικο το αποτελεσμα),Η θα ειναι μεν ακανονιστος ,αλλα θα εχει πολλα σημεια(τα περισσοτερα για την ακριβια) καφε.....επισης ,θα βρεις γρανιτη μαυρο ,οστοσο και αυτος θα ειναι σχετικα στρογγυλεμενος.Μπορεις να βρεις ''ακανονιστα'' σχηματα μαυρου γρανιτη σε petshop, αλλα θα ειναι σχετικα μικρα κοματια και πανακριβα.....μαυρα βοτσαλα επισης υπαρχουν σε πολλα μεγεθη,αλλα εμενα προσοπικα δεν μου αρεσαν λογο του σχηματος τους,το οποιο σε δεσμευει στο αποτελεσμα.Υπαρχει ποικιλια μαυρης λαβας,η οποια και αυτη εμενα δεν μου γεμισε το ματι.....

Μαυρες πετρες,ακανονιστες σε ποικιλια μεγεθων αλλα και σχηματων ,για φοβερο αποτελεσμα (κατα εμενα!!!)εψαξα σε ολη την ελλαδα ,σε μαντρες,σε βουνα και δαση σε πεζοποριες,σε λιμνες κτλ. και δεν βρηκα, παρα μονο σε ενα μερος!!!!στα ιωαννινα!!!!!!

Στην εγαντια ,παιρνοντας τον δρομο για ηγουμενιτσα αλλα και για αρτα ,σε πολλα σημεια υπαρχουν πετρες με μαγικα σχηματα και σε πολλα μεγεθη....μαζεψα λοιπον απο εκει μεγαλο αριθμο απο πετρες ,καθοτι και τζαμπα(ηθελα περιπου 25-30 κιλα και μαζεψα 100!!),και τις πηγα ολες σπιτι και πειραματιστικα με το σχεδιο....τα υπολοιπα (καθαρισμος κτλ) τα ξερεις ηδη φανταζομε.....το αποτελεσμα ειναι φοβερο ,και οι λιγες ριζες βαλισνεριας που εχω μεσα ειναι το κατι αλλο...

Να αναφερω οτι και το φοντο στο ενυδρειο ειναι μαυρο πλεξι,αλλα και ο βυθος ειναι μαυρες μικρες πετρες (απο ιωαννινα και αυτες)ανακατεμενες με μαυρο ψιλοκοκο γυαλιστερο χαλικακι που πουλλαν ολα τα petshop....

για να μην σε μπερδεψω,το αποτελεσμα στο δικο μου,δεν εχει καμια σχεση με το ''γλυκουλι'' ενυδρειο με τις στρογγυλες πετρουλες στην σειρα,που δειχνεις παραπανω.Αντιθετος ειναι πολυ φυσικο το αποτελεσμα,δυνοτας εναν αγριο χαρακτηρα(μορντορ με λιγα πρασινα φυτα)στο σαλονι μου!!!!!οταν το φως ειναι σβηστο,μετα βιας διακρινοντε τα φυτα,και οταν αναψουν ολα,ενα κοματι αγριας φυσης ξεπροβαλει!!!!!

ευχομε να πετυχεις αυτο που ζητας

Φιλαρακι βαλε φωτο και γρηγοραααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις στο μυαλο σου πιστευω ειναι πολυ καλο... αν το κανεις θα ειναι πανεμορφο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις στο μυαλο σου πιστευω ειναι πολυ καλο... αν το κανεις θα ειναι πανεμορφο..

.......με φούντωσες για τα καλά τώρα με αυτό που είπες για να ΜΗΝ το κάνω. Εννοείς να κάνω αυτό που λέω στην αρχή με τις μαύρες πέτρες ή στο τελευταίο μου ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με δυο λαμπες 6500κ και δυο μικρες ρίζες κρυπτοκόρινα ,εχασα εντελως τις βαλτσινεριες, φωτοπεριοδο. 4 με 11,δηλαδη 7ωρες ειμαι ετσι

DSC_0186_zps4wxbmde5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...