Jump to content

Αλλαγή Set Up Σε Κάτι Πιο....."σκοτεινο".


Recommended Posts

όχιιιιιιιιιιι πάλιιιιιιιιιιιι χαχαχαχαχαχαχαχα

σορι σορι σορι σορι δε σε μπέρδεψα, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα λάθος nick!!!!!!

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι ασχετη, αυτο που λες ειναι σωστο, αλλα στο συγκεκριμμενο ενυδρειο κανει μπαμ το στησιμο και ο τροπος που εχει γινει. Πολλα ενυδρεια εχουν αυτο το στυλ, το εχω κανει και σε δικα μου αφρικανικα, συμβουλη για το φωτισμο>>> LED. Σε τετοιου τυπου ενυδρεια ειναι καταλληλα, εως απαραιτητα.

Για LED σκάφη κάνει εγω αλλα δεν έχω ιδέα απο τέτοιου είδους φωτισμό. Έχει πολλη μελέτη το πράμα. Αν κάποιος ωστόσο έχει καμία πρόταση, ας τη ρίξει.
Link to comment
Share on other sites

''Για LED σκάφη κάνει εγω αλλα δεν έχω ιδέα απο τέτοιου είδους φωτισμό.'' Τι? χαχαχαχαχαχα.... Μετασχηματιστης,θερμοκολλα,πλαστικη βαση,λεντοταινιες,ασπρο παγου και μπλε και εχεις απιστευτο αποτελεσμα οπτικα με σχεδον μηδαμινο budget. Το αν θα το κανεις να φαινεται και ομορφα εξαρταται απο σενα. Εννοω τη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

''Για LED σκάφη κάνει εγω αλλα δεν έχω ιδέα απο τέτοιου είδους φωτισμό.'' Τι? χαχαχαχαχαχα.... Μετασχηματιστης,θερμοκολλα,πλαστικη βαση,λεντοταινιες,ασπρο παγου και μπλε και εχεις απιστευτο αποτελεσμα οπτικα με σχεδον μηδαμινο budget. Το αν θα το κανεις να φαινεται και ομορφα εξαρταται απο σενα. Εννοω τη κατασκευη.

ρε φίλε, κάτι πρεπει να κανω με το Τ9 (υπάρχουν φορες που φαίνονται τόσο γελοίος και με κοροϊδεύουν όλοι, εύχομαι κάποιοι "κακοπροαίρετοι" φίλοι μου να μη διαβάσουν το θέμα και αρχίσουν πάλι το κράξιμο) Λέω λοιπόν οτι για φωτισμό λέντ είχα σκεφτεί κι εγω στην αρχή αλλα δεν έχω ιδέα.

Το θέμα ειναι οτι η κατασκευή πρεπει να γίνει στο υπάρχον καπάκι το οποιο ειναι λίγο περίεργο. Μετα ειναι και το θέμα άλγες. Εσυ είχες βάλει λέντ; Είχες θέματα με άλγες;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μια επιλογη ειναι να κλεισεις τον φωτισμο, ετσι θα φαινεται και σκοτεινο οπως το θέλεις... :)

Αλλη επιλογη , αν εχεις ανοιχτο ενυδρειο , χωρις καπακι, να ψηλωσεις την λαμπα στους 40-50 cm ετσι τα ευκολα φυτα θα αναπτυσονται, μπορεις να δωσεις λιγοτερο φωτισμο αλλα περισσοτερες ωρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, δε το είχα σκεφτει να κλείσω φώτα!

Δεν έχω ανοιχτό ενυδρειο οπότε δε μπορω να κανω και αυτο που προτείνεις. Πρεπει να μελετήσω λιγάκι το θέμα κέλβιν μπας και καταλήξω σε χαμηλο φωτισμό αλλα χωρίς άλγες. Αν καταφέρω ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, οι πέτρες λάβας θα παραμείνουν.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, δε το είχα σκεφτει να κλείσω φώτα!

Δεν έχω ανοιχτό ενυδρειο οπότε δε μπορω να κανω και αυτο που προτείνεις. Πρεπει να μελετήσω λιγάκι το θέμα κέλβιν μπας και καταλήξω σε χαμηλο φωτισμό αλλα χωρίς άλγες. Αν καταφέρω ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, οι πέτρες λάβας θα παραμείνουν.

Με καπακι στο ενυδρειο δεν μπορεις να παιξεις τοσο πολυ με τον φωτισμο...

Τι φωτισμο εχεις τωρα?

Και τι διαστασεις εχεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Με καπακι στο ενυδρειο δεν μπορεις να παιξεις τοσο πολυ με τον φωτισμο...

Τι φωτισμο εχεις τωρα?

Και τι διαστασεις εχεις στο ενυδρειο?

Το ενυδρειο ειναι 120-47-60 και έχω πάνω 2x39W τη μια στα 6500Κ και την άλλη στα 4000Κ (ροζ) έχω και μια τρίτη σε ροζ απόχρωση που δεν την ανάβω (αυτή ειναι τόσο απαλή όμως που είτε ειναι αναμμένη είτε ειναι σβηστή, δύσκολα το καταλαβαίνεις, δε θυμάμαι Κέλβιν).
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 120-47-60 και έχω πάνω 2x39W τη μια στα 6500Κ και την άλλη στα 4000Κ (ροζ) έχω και μια τρίτη σε ροζ απόχρωση που δεν την ανάβω (αυτή ειναι τόσο απαλή όμως που είτε ειναι αναμμένη είτε ειναι σβηστή, δύσκολα το καταλαβαίνεις, δε θυμάμαι Κέλβιν).

60 το υψος?

Αν ναι τοτε θα σε καλυψει στα φυτα μια τ5 στα 28 watt, για ευκολα φυτα μιλαμε.

Μετα μπορεις να παιξεις με τις ωρες του φωτισμου , απο 8 12ωρες ...

Link to comment
Share on other sites

60 το υψος?

Αν ναι τοτε θα σε καλυψει στα φυτα μια τ5 στα 28 watt, για ευκολα φυτα μιλαμε.

Μετα μπορεις να παιξεις με τις ωρες του φωτισμου , απο 8 12ωρες ...

Πρεπει πάλι έτσι κι αλλιώς να κανω ξεχωριστή κατασκευή για να εγκαταστήσω μικρότερη λάμπα και στο καπάκι αυτό ειναι κομματάκι δύσκολο να μπούνε κάπου μπάλαστ και όλα τα σχετικά (Κινέζος ενυδρειο γαρ).

Όσο για τα φυτά δεν έχω θέμα βνό ο ανούμπιες και βαλισνέριες έχω αλλα δε με καίνε και τόσο οι βαλισνέριες αν δε τις έχω. Οι ανούμπιες που ειναι οι αδυναμίες μου θέλουν χαμηλό φωτισμό οπότε θα τα βολέψω κάπως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πάλι έτσι κι αλλιώς να κανω ξεχωριστή κατασκευή για να εγκαταστήσω μικρότερη λάμπα και στο καπάκι αυτό ειναι κομματάκι δύσκολο να μπούνε κάπου μπάλαστ και όλα τα σχετικά (Κινέζος ενυδρειο γαρ).

Όσο για τα φυτά δεν έχω θέμα βνό ο ανούμπιες και βαλισνέριες έχω αλλα δε με καίνε και τόσο οι βαλισνέριες αν δε τις έχω. Οι ανούμπιες που ειναι οι αδυναμίες μου θέλουν χαμηλό φωτισμό οπότε θα τα βολέψω κάπως.

Αν εχεις μεγαλυτερο σε watt t5 balast δεν χρειαζεται να αλλαξεις.

Αλλιως βαζεις το balast εκτος καπακιου, καπου στην πλατη της βασης και τραβας καλώδια.

ή μπορεις να φτιαξεις ενα κρεμαστο φωτιστικο να τελειωνεις... :P

Οι ανουμπιες και στο σκοταδι μεγαλωνουν .,.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τις επιθυμητες αλγες και ως εκει. Το ανοιχτο ενυδρειο ειναι μια καλη λυση για πολλες κατασκευες.... στειλε μια φωτο απο το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τις επιθυμητες αλγες και ως εκει. Το ανοιχτο ενυδρειο ειναι μια καλη λυση για πολλες κατασκευες.... στειλε μια φωτο απο το καπακι.

Φωτογραφίες απο αύριο, βρίσκομαι εκτός οικίας. Θα ανοίξω τα υπάρχοντα μπαλαστ και θα δω αν μπορω εκεί να επέμβω. Μετα με σιλικόνη κολλάω δυο ακροφύσια πιο μέσα απο τα υπάρχοντα (κρατώντας τα δυο ήδη υπάρχοντα στην απέναντι πλευρά) και βάζω εκεί τη λάμπα 28w στην τελική. Τα είχα ανοίξει μια φορά παλια αλλα δε θυμάμαι τι βρήκα μέσα, πρεπει να το ξανακανω (και δε το κατέχω 100% το ηλεκτρολογικό ρε παιδι μου). Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πανο,εκανες τιποτα τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την πλάτη με μαύρο χαρτόνι για αρχή. Βασικά πρέπει να κάνω κάτι με τον φωτισμό αλλα δε ξέρω τι να επιλέξω γιατί φοβάμαι τις άλγες. Αν αντικαταστήσω τη λευκή λάμπα (6.500Κ) με μια με πιο λίγα κέλβιν, θα "κιτρινίσει" το ενυδρείο και δε το θέλω. Το αποτέλεσμα που ψάχνω το είχα δει οταν δούλευα στη αρχή δυο λάμπες 14000Κ και μια ροζ 4.000Κ (ήταν οι μανήσιες). Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η ροζ λάμπα που έδινε ένα μοναδικό τόνο στο ενυδρείο και έσπαγε το έντονο λευκό των αλλων δύο με αποτέλεσμα να "μωβιζει" ας πούμε, το ενυδρείο και γινόταν πολύ ατμοσφαιρικό. Τα 14.000Κ όμως έφεραν μάλλον και το κυανό που είχα εκείνο το διάστημα. Πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω με το φωτισμό, αυτός θα κάνει τη διαφορά. Για αλλαγή στις πέτρες δε το βλέπω γιατί και μαύρες να βρω, κάτω από τον φωτισμό θα φαίνονται γκρι και μάλιστα ανοιχτό. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει καμια δοκιμη οπως ειπωθηκε και πιο πανω να αναψεις την μία μονο απο τις δυο λαμπες?Εναλαξ?

Link to comment
Share on other sites

Δε το δοκίμασα γιατί πρέπει να αλλάξω θέση στις λάμπες στο φωτιστικό για να τις κάνω να ανάβουν εναλλάξ και αν σου πω βαρέθηκα γιατί πρεπει να σηκώσω όλο το καπάκι και να το τοποθετήσω ανάποδα στο πάτωμα κτλ... κτλ ...και κάθε μέρα το αναβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,εγω το διατυπωσα λαθος.....να αναβεις μονιμα μονο μια λαμπα.....οποια θες εσυ απο τις δυο....οχι εναλαξ μία την μια και μία την αλλη.....απλα να δοκιμασεις ποια σου αρεσει περισσοτερο.....

 

 

Αλλιως.....καντο αμαζονιου blackwater να γουσταρεις ατμοσφαιρα!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι,εγω το διατυπωσα λαθος.....να αναβεις μονιμα μονο μια λαμπα.....οποια θες εσυ απο τις δυο....οχι εναλαξ μία την μια και μία την αλλη.....απλα να δοκιμασεις ποια σου αρεσει περισσοτερο.....

 

 

Αλλιως.....καντο αμαζονιου blackwater να γουσταρεις ατμοσφαιρα!!!! :P

Δε το διατύπωσες λάθος, για να ανάβω τη μια, πρέπει να αλλάξω θέση στις λάμπες γιατί αν και έχει 3 λάμπες, έχει δυο διακόπτες. Ο ένας ανάβει τη μεσαία και ο άλλος τις δλύο πλαινές. Οι λάμπε που έχω τώρα είνβαι οι δύο πλαινές που σημαίνει οτι για αν ανάβω τη μια, πρέπει η άλλη να μεταφερθεί στη μεσαία θέση του φωτιστικού για αν είναι ανεξάρτητη.....δηλαδή κατέβασμα ολο το καπάκι, μούσκεμα το πάτωμα, αφαίρεση εύθραυστου πλαστικού προστατευτικού κτλ. και επειδή είμαι τεμπέλης θα το σκεφτώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο οταν δοκιμαζα τις λαμπες μου, η juwel colour μου εδωσε αυτο το αποτελεσμα το οποιο ηταν αρκετα σκοτεινο και μου αρεσε πολυ. Αν βαλεις και τον μαυρο φοντο ισως να ερθεις στο αποτελεσμα που θες!

 

CAM00155_zpsqi62nag4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πόσες λάμπες έχεις πάνω; έχε υπόψη σου οτι οι ρίζες που έχεις μέσα παίζουν ρόλο στο φωτισμό μιας και κόβουν φως.

Link to comment
Share on other sites

2 εχω και στην πανω φωτο ειναι αναμενη η πισω η ροζ! Κοιτα πως ειναι με την μπροστα κιτρινη αλλα και τις δυο μαζι ( κατα σειρα περιγραφης )!

 

P1000982_zps48fff42f.jpg

 

 

CAM00132_zpss1jvw8ut.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...