Jump to content

Φωτισμός Για 120Λ Reef


karrot

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά είπα να φτιάξω ένα νεό θέμα που θα έχει σχέση μόνο με τον φωτισμό του ενυδρείου και την οποία κουβέντα ξεκίνησα στο άλλο θέμα μου με γενική κουβέντα για το ενυδρείο και που μπορείτε να δείτε εδώ .

Αρχικά να πω ότι το ενυδρείο αυτήν την στιγμή έχει 2 τ5 28watt μία blue και μία marine. Τα κοράλλια που έχω μέσα μεγαλώνουν αλλά πρέπει να είναι ψηλά τοποθετημένα τα πιο πολλά και πολύς χώρος μένει ανεκμετάλευτος και εξαιτίας της σκιάς αλλά και εξαιτίας του ότι χαμηλά στην άμμο μπορώ να βάλω ελάχιστα κοράλλια.
Έτσι αποφάσησα να κάνω μια αναβάθμιση στο φωτισμό μου. Αρχικά είπα να πάρω ένα φωτστικό αποκλειστικά LED και συγκεκριμένα είχα δει το coral box M1-60 V2 το οποίο έχει και αρκετά καλή τιμή και αρκετά καλά χαρακτιριστηκά. Έχει όμως ένα μεγάλο θέμα! Τα LED δεν αλλάζουν (όπως μου είπαν από το E-Shop μετά από επικοινωνία μαζί τους μέσω e-mail). 'Ετσι μπήκα στο δίλημα άμα αξίζει να δώσω τόσα λεφτα για ένα φωτιστικό που μετά από 2 χρόνια θα είναι για πέταμα.
Έτσι σκέφτομαι να πιραματιστώ με DIY LED φωτιστικό και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας. Μετά από συμβουλή του niknik για τα χρώματα του φωτισμού (τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί με έχει βοηθήσει πολύ με το ενυδρείο και τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί κατά διαστήαμτα και φυσικά ευχαριστώ και όλα τα παιδιά του Forum που έχουν βοηθήσει λίγο ή πολύ) λέω να μπουν οι 2* Τ5 που έχω τώρα + 5 ledταινίες ( μία άσπρη, μία purple, 2*blue και μία royal blue).
Τις Led ταινίες σκέφτομαι να τις βάλω μέσα σε αλφαδολάστιχο (για μόνωση από τα αλάτια) το οποίο και θα μονωθεί στα άλσρα με σιλικόνη για ενυδρεία και τα οποία ή θα τα κολήσω στο καπάκι ή θα τα δέσω με tire up δίπλα στις λάμπες.

Μεγάλω θέμα είναι συνδεσμολογία μιας και δεν ξέρει κανένας τι τροφοδοτικό πρέπει να μπες. Ξέρει κανέανας να μου πει;
Γενικά πως σας φαίνεται η ιδέα;

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

σε τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο? με τις λεντοταινίες μη περιμένεις να δείς παντως σπουδαία πράγματα μου φαίνεται πρέπει να στραφείς σε άλλη λύση

Link to comment
Share on other sites

Eιχα βάλει παλιά λεντοταινίες στο 80αρι που ειχα. Εχουν δυνατό φως αλλα δεν κάνουν για reef.

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τις Τ5 και να πάρεις δυο τέτοιες LED λάμπες, στα 36 Watt http://www.ebay.com/itm/E27-PAR30-PAR38-5-7-9-12-18-LED-Coral-Reefs-Grow-Light-Fish-Tank-Aquarium-Lamp-/121154847280?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item1c35644230.

Πιο φτηνά θα σου έρθει απο τις λεντοταινίες.

Μπορεις να φτιάξεις κι ενα diy στήριγμα απο pvc σωλήνες και θα εισαι καλυμένος και στα watt και θα εκμεταλευτείς τα πλεονεκτήματα των δυο ειδων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eιχα βάλει παλιά λεντοταινίες στο 80αρι που ειχα. Εχουν δυνατό φως αλλα δεν κάνουν για reef.

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τις Τ5 και να πάρεις δυο τέτοιες LED λάμπες, στα 36 Watt http://www.ebay.com/itm/E27-PAR30-PAR38-5-7-9-12-18-LED-Coral-Reefs-Grow-Light-Fish-Tank-Aquarium-Lamp-/121154847280?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item1c35644230.

Πιο φτηνά θα σου έρθει απο τις λεντοταινίες.

Μπορεις να φτιάξεις κι ενα diy στήριγμα απο pvc σωλήνες και θα εισαι καλυμένος και στα watt και θα εκμεταλευτείς τα πλεονεκτήματα των δυο ειδων.

υπάρχουν ποικιλίες σε χρώματα;

Link to comment
Share on other sites

σε τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο? με τις λεντοταινίες μη περιμένεις να δείς παντως σπουδαία πράγματα μου φαίνεται πρέπει να στραφείς σε άλλη λύση

81*36*50

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ποικιλίες σε χρώματα;

Αυτες έχουν 3βατα LED λευκά ( απο 6500Κ εως 12000Κ )και μπλε. Υπάρχουν και κάποιες που εχουν και πράσινα αλλα δεν θα στο συνιστούσα. Θα γεμίσεις άλγες και δεν θα σου προσφέρει κάτι το πράσινο.

Πάντως εγω που εχω δυο τετοιες ειμαι πολυ ευχαριστημένος, οτι υπάρχει απο κατω τους εχει πολυ καλη ανάπτυξη. Θα προσέξεις μονο να πειραματιστείς

με το ύψος μιας και εχουν φακούς 60 μοιρών και ειναι σαν σποτ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καροτ αν θες να πας σε ρεεφ ξεχνα τις λεντοταινιες!

Οταν λεω ρεεφ εννοω LPS kai SPS!

Ειχα λεντοταινιες και εχω ακομα αλλα σαν προσθετο φωτισμό και Moonlight.

Αν μιλάμε για Fish Only or Soft corals ειναι μια χαρα!

Υπάρχουν λεντοταινιες σε 6500Κ, 12000Κ, Μπλε, Κοκκινες κτλ.

Ειναι αδιαβροχες , τοποθετουνται σε σειρα αναλογα με το τροφοδοτικο!

Παντα στα 14,4 Watt το μετρο!

Δεν βαζεις αλφαδολαστιχο γιατι θα χασεις ενταση απο την ηδη περιορισμένη που θα εχεις!

Η συνδεσμολογια τους ειναι πανευκολη!

Οπως ειπα και παραπανω δεν θα ειναι για απαιτήσεων ρεεφ!

Στη θεση σου θα κοιταζα για 3βαττα power led η 5βαττα που εχουν πολλες επιλογες , ευκολη συνδεσμολογια και οικονομικές τιμες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε καροτ αν θες να πας σε ρεεφ ξεχνα τις λεντοταινιες!

1)Οταν λεω ρεεφ εννοω LPS kai SPS!

Ειχα λεντοταινιες και εχω ακομα αλλα σαν προσθετο φωτισμό και Moonlight.

Αν μιλάμε για Fish Only or Soft corals ειναι μια χαρα!

Υπάρχουν λεντοταινιες σε 6500Κ, 12000Κ, Μπλε, Κοκκινες κτλ.

2)Ειναι αδιαβροχες , τοποθετουνται σε σειρα αναλογα με το τροφοδοτικο!

3)Παντα στα 14,4 Watt το μετρο!

Δεν βαζεις αλφαδολαστιχο γιατι θα χασεις ενταση απο την ηδη περιορισμένη που θα εχεις!

Η συνδεσμολογια τους ειναι πανευκολη!

Οπως ειπα και παραπανω δεν θα ειναι για απαιτήσεων ρεεφ!

4)Στη θεση σου θα κοιταζα για 3βαττα power led η 5βαττα που εχουν πολλες επιλογες , ευκολη συνδεσμολογια και οικονομικές τιμες!

1)αρκιχά να πω ότι θέλω μέχρι LPS το μόνο sps που θέλω είναι plate που είναι και εύκολη και μεγαλώνει και με τα φώτα που έχω τώρα! απλά θέλω να εκμεταλευτώ πιο πολύ χώρο στο ενυδρείο γιατί παέι χαμένος τώρα

2) σε ένα μαγαζί που είδα τις μόνες που είχε και ήταν μονωμένες με σιλικόνη ήταν κάτι άσπρες μετά σε άλλα χρώματα δεν ήταν τπτ μονωμένο

3) 14,4 watt το μέτρο λες.....δλδ πχ θα συμπλιρώσω λέμε τώρα 4 μέτρα και θα κάνω 4*14,4 watt για να βρω το σωστό τροφοδοτικό

4) στην τελ πρώταση σου μπορείς να γίνεις πιο σαφής; δλδ λες να πάρω μεμονομένα ledάκια και πως να τα συνδέσω αυτά και πως να τα βάλω στο ενυδρείοq (και προφνώς πάντα σε συνδιασμό με τις T5)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Να υπολογίσεις ομως οτι το μήκος του ενυδρείου σου ειναι 80 εκ. Οι λεντοταινίες πρεπει να κοπούν γιατι δεν χωράνε στο μήκος, και επειδή κόβονται σε συγκεκριμένα σημεία, θα καταλήξεις με λιγότερα απο 14.4 Watt στο μετρο.

Επίσης, εχουν λίγα lumen που σημαίνει οτι δεν εχουν καλη διαπερατότητα. Aν καεί ενα λεντάκι δεν εχεις δυνατότητα να το αντικαταστήσεις, πρέπει να αλλάξεις ολη την ταινία.

Και με τη θερμοκρασία σε Kelvin που βγάζουν θα γεμίσεις άλγες.

Το diy ειναι καλή λύση αν πιάνουν τα χέρια σου, αλλα εχει κι αυτο ενα κόστος.

Οι λάμπες LED που σου ειπα ειναι η πιο φτηνή και απλή λύση, ειναι φτιαγμένες για reef και δεν θα μπλέξεις με diy.

Aπο κει και πέρα εσύ αποφασίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι λεντοταινιες που σου ελεγα μαλλον δεν υπάρχουν στην ελλαδα.

Το σκεπτικό ειναι αυτο :Τροφοδοτικό 12βολτ + - στις ταινιες και ετοιμος!

Ομως ακατάλληλες για απαιτήσεις!

Τωρα αν πας στη λύση Τ5 συν 3βαττα λεντ ξεφεύγεις !!!

Εχεις ενα τρομερό ΥΒΡΙΔΙΚΌ φωτιστικό που κανει για τα πάντα!

Δες στο Aquastyleonline.com!

Θα βρεις πολλα χρώματα με περίπου 3-3,5Ε το κομμάτι!

Dimmable drivers me 20-30 Ε

Και πολλα αξεσουάρ πχ controlers!

αν σε περιορίζει ο χώρος πάρε ράγα Π αλουμινίου απο Λερου με 10E και θα ειναι η Ψήκτρα σου

post-53089-0-60841800-1426024289_thumb.jpg Αυτη ειναι μια δικιά μου κατασκευή με Λεντοταινιες και 3W Power Leds!

Οσο για συνδεσμολογια ειναι για μικρα παιδιά!

Καλοδιακια απο το + στο - καθε ΛΕΝΤ

post-53089-0-46181300-1426024473_thumb.jpg

Οτι αποφασίσεις εδω είμαστε! :phone:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λεντοταινιες που σου ελεγα μαλλον δεν υπάρχουν στην ελλαδα.

Το σκεπτικό ειναι αυτο :Τροφοδοτικό 12βολτ + - στις ταινιες και ετοιμος!

Ομως ακατάλληλες για απαιτήσεις!

 

Τωρα αν πας στη λύση Τ5 συν 3βαττα λεντ ξεφεύγεις !!!

 

Εχεις ενα τρομερό ΥΒΡΙΔΙΚΌ φωτιστικό που κανει για τα πάντα!

 

Δες στο Aquastyleonline.com!

 

Θα βρεις πολλα χρώματα με περίπου 3-3,5Ε το κομμάτι!

Dimmable drivers me 20-30 Ε

Και πολλα αξεσουάρ πχ controlers!

 

αν σε περιορίζει ο χώρος πάρε ράγα Π αλουμινίου απο Λερου με 10E και θα ειναι η Ψήκτρα σου

 

attachicon.gifimg_2180.jpg     Αυτη ειναι μια δικιά μου κατασκευή με Λεντοταινιες και 3W Power Leds!

 

Οσο για συνδεσμολογια ειναι για μικρα παιδιά!

 

Καλοδιακια απο το + στο  - καθε ΛΕΝΤ

attachicon.gifimg_2177.jpg

 

Οτι αποφασίσεις εδω είμαστε! :phone:

 

 

Η 2η λύση μου φαίνεται εξαιρετική....άμα δεις όμως το φωτιστικό της μάνας του (Rio 125) φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα χώρου με αυτή τη λύση.

Όταν λες Λέρου τι θες να πεις;

 

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι ξανά μπορώ να κάνω 2 πολύ στενές μπάρες και να τις βάλω αριστερά-δεξιά του φωτιστικού όπως στην φωτογραφία χωρίς όμως την ταινία στην μέση και εκεί που είναι η ταινία θα μπορούσε να είναι χωρισμένο στα 2

Link to comment
Share on other sites

Η 2η λύση μου φαίνεται εξαιρετική....άμα δεις όμως το φωτιστικό της μάνας του (Rio 125) φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα χώρου με αυτή τη λύση.

Όταν λες Λέρου τι θες να πεις;

Leroy Merlin ! Εννοούσα !

Το π αλουμινίου έχει πάχος 2,5 εκ!

Βάλε μια φωτό από το καπάκι να βρούμε μια λύση !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα βγάλω την Παρασκευή που θα είμαι Αθήνα γιατί τώρα έχω έρθει Κρήτη για αγροτικές δουλειές.
Ορίστε φωτογραφίες που βρήκα στο google kai  από την εταιία προς το παρόν http://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Weiteres/Zubehoer/Klappensaetze/Klappensatz-80-35-Rio-125-2-teilig.html

 

post-15620-0-64312500-1426106823_thumb.jpg

post-15620-0-98303000-1426106833_thumb.jpg

post-15620-0-07091700-1426106929_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα!!!

 

Ο χορος που εχεις ειναι αναμεσα στις Τ5!

 

ΘΑ μπορουσες με 1-2 ραγες αλουμινιου και τα λεντακια!

 

Η

 

μια νεα βαση!

Link to comment
Share on other sites

ναι έλεγα 2 ράγες μία από την μία μεριά και μία από την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Karoτ μια ερώτηση πολύ βασική .

Το καπάκι το έχεις κλειστό;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Karoτ μια ερώτηση πολύ βασική .

Το καπάκι το έχεις κλειστό;;;;;;

 

το μπροστά ναι το πίσω σχεδόν γιατί είναι οι σολίνες του skimmer και το καλοκαίρι τα ανεμιστιράκια (άρα δεν κλείνει τελείως)

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Άρα το μόνο στο μπροστά μπορούν να μπουν οι ράγες με τα λεντ !

Υπολόγισε 3watt*18piec=54w περίπου 54€

Τροφοδοτικό και ποντεσιομετρο αλλά 25€

Συν τα μεταφορικά

Έχεις ένα dimmable super υβριδικό φωτιστικό που κάνει παπάδες !!!!

Αν πάλι θες 108watt το πολλαπλασιάσεις επίθεση 2 δηλαδή 150€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σύνολο (led+t5) έλεγα να μην ξεπεράσω τα 110-120 watt....ματά το βλέπω να το σπάνε οι γονείς μου το ενυδρείο όσο και αν το έχουν αγαπήσει! χαχαχαχαχα

Ωραία μου φείνεται με την μπάρα ακόμα πιο εύκολη λύση από τις ταινίες και πιο πρακτικό (θα μπορεί να μπει χέρι πιο έυκολα βγάζοντας απλά την μπάρα) και φαντάζομαι θα κλείνει το καπάκι (αν και να μην κλείνει μπορώ ν ακάνω μια κατασκευή με άλλο καπάκι (όρεξη να υπάρχει) !
Με τι χρώματα λέτε τα παίξω ;

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Up

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ηθελα να μονοπωλήσω το θεμα σου για αυτο και δεν απάντησα!

 

Η αποψη μου ειναι αν προχωρησεις στα λεντ να χρήσιμοποιησεις  στις Τ5 καποιο αλλο χρωμα απο ασπρο και μπλε (πχ purple)!

 

Τα λεντακια να ειναι ασπρα και μπλε και να συμπληρώσεις το φασμα σου με τισ Τ5!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό γιατί έχει λάμπες 28watt και δεν έχω επιλογές σε χρώματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τελικά για πολλούς λόγους κατέληξα στοhttp://m.fish-street.com/coralbox_m1_led_aquarium_lighting_uk_delivery. Η πρώτη επαφή με αυτό ήταν πολύ θετική.θα κάνω σύντομα και παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Πως πρέπει να αντικαταστήσω το νεο με το παλιό.δλδ με τι ρυθμους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...