Jump to content

Αρρωστο Παπαγαλοψαρο


Recommended Posts

Γεια.εχω ενα λευκο παπαγαλοψαρο εδω και2 μιση χρονια.
Τωρα εχει βγαλει κατω απο τα πτερυγια κ πανω στο κεφαλι του κατι κοκκινα σημαδια.ανασαινει γρηγορα κ δεν εχει καθολου ορεξη.του πηρα φαρμακο για μυκητιακη λοιμωξη.μπορω να το σωσω;;;

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : κοκκινίλες και υποτονικό

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:65
- Ιστορικό τον έχω εδώ και 2,5 χρονιά
- Ψάρια 1 παπαγαλόψαρο
- Ρουτίνες 1 φορά την ημέρα (10 μπαλίτσες περίπου)και άλλαγμα του μισού νερού μία φορά τον μήνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: δυστυχώς δεν τα ξέρω
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: παπαγαλόψαρο λευκό ,μου εχουν πει ότι δεν μεγαλώνει πολύ
- Ιστορικό Ψαριού: το έχω εδώ και 2 μισή χρόνια το πήρα σε μέτριο μέγεθος, το είχα σε πιο μικρό ενυδρείο περίπου για 1 χρόνο και μετά το έβαλα σε αυτό που είναι 65 λίτρα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει κοκκινίλες στο πάνω μέρος του κεφαλιού και στα πτερύγιά του, δεν εχει καθόλου όρεξη κάθεται συνέχεια χαμηλά και ανασαίνει πολύ γρήγορα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν είχε ποτέ κάτι απλά 1 φορά ηταν πάλι λίγο νωχελικός για μικρό διάστημα, ως συνήθως ήταν πολύ εργατικός και ζωηρός.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: tetra medica fungistop για μυκητιακές λοιμώξεις
-Δοσολογία:25 ml
-Χρόνος Χρήσης:σήμερα το ξεκίνησα
-Αναλυτική περιγραφή:το καθάρισα το μισό νερό με τη σκούπα και πρόσθεσα το φάρμακο για αυτό και νερό είναι κίτρινο

post-60704-0-34906200-1425941473_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - athens
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχεις κάνει καθόλου; Για μέτρα αμμωνία να δούμε γιατι κάτι τέτοιο μυρίζομαι. Αν δεν έχεις τεστ πήγαινε λίγο απο το νερό σου σε ενα πετ σοπ να σου το μετρήσουν. Θα έλεγα να μη κάνεις θεραπεία με φάρμακο αν δε ξέρεις τι έχει το ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εν γενει το βλεπω λιγο καπως το ενυδρειο με τους σφουγγαρακηδες κτλ εκει μεσα αλλα και λιγο μικρο! Φιλτρο υπαρχει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν γενει το βλεπω λιγο καπως το ενυδρειο με τους σφουγγαρακηδες κτλ εκει μεσα αλλα και λιγο μικρο! Φιλτρο υπαρχει;

πεθανα με το "σφουγκαρακηδες"

σορυ για το ασχετο ποστ

στο θεμα μας τωρα ...καθε φορα που κανεις αλλαγη προσθετεις καποιο βελτιωτικο νερου? αν ξεκινησες θεραπεια που δεν ξερω αν ειναι σωστη κιολας , θα στα πουν οι παλιοτεροι ,βαλε το φιλτρο να χτυπαει στην επιφανεια ωστε να εχει καλυτερη οξυγονωση το νερο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλτρο και θερμοστατη..τωρα δεν ξερω τι θεωρειται οτι ειναι ενα ενυδρειο 65 λιτρων..μπορει να ειναι κ μικρο για αυτο και τον εχω μονο του εκει μεσα δεν εχω βαλει αλλο επειδη εξαρχης ηταν μονος του..ο bob ειναι μονο για μπουρμπουλιθρες..θα ελεξω την αμμωνια του..ευχαριστω πολυ..δεν ειναι καλα για αυτο πηρα κατευθειαν τ φαρμακο γιατι θεωρω οτι δεν εχει πολυ χρονο κ επρεπε να κανω κατι γρηγορα..ευχαριστω πολυ παντως..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπεινα δουμε τι εχει πρωτα και μετα να παρουμε το καταλληλο φαρμακο. Αυτο στο προτεινε καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Ειπα τα συμπτωματα στο pet shop κ μου ειπε οτι το παθαινουν καποιες φορες τα παπαγαλοψαρα και μ εδωσε αυτο το φαρμακο για μυκητιακες λοιμωξεις..πως αλλιως θα μπορουσα να καταλαβω τι εχει;;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετρήσεις του νερού δυστηχώς κανείς δεν μπορεί να σου πει μια σίγουρη γνώμη.

Καλό θα ηταν αν μπορούσες να πάρεις λίγο νερό από το ενυδρείο και να κάνεις κάποιες βασικές μετρήσεις σε κάποιον άλλον συγχομπίστα, η ακόμα και στο petshop που αγόραζεις συνήθως τα ενυδρειακά σου είδη. Προσπάθησε επίσης μηπως καταφέρεις να ανεβάσεις πιο καθαρή φώτο που να φαίνετε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο τι υλικά έχεις μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Ειπα τα συμπτωματα στο pet shop κ μου ειπε οτι το παθαινουν καποιες φορες τα παπαγαλοψαρα και μ εδωσε αυτο το φαρμακο για μυκητιακες λοιμωξεις..πως αλλιως θα μπορουσα να καταλαβω τι εχει;;

 

 

Κάποια pet-shop... μόνο να πουλήσουν ότι μπορούν περισσότερο ενδιαφέρονται... καλό λοιπόν θα είναι να γνωρίζεις τι χρειάζεσαι, για να ΜΗΝ σε φορτώνουν πράγματα (και κυρίως να γλυτώσεις... πεταμένα λεφτά).

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι το ψάρι σου... ΔΕΝ υπάρχει στην φύση είναι προϊόν ανθρώπινης παρέμβασης και "κατασκευασμένο'' στο εργαστήριο.

Διάβασε και μερικές πληροφορίες στο link... για το ψάρι που έχεις και τις απαιτήσεις του.- ;)

 

http://www.fishlore.com/aquariummagazine/feb09/br-parrot-cichlid.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...