Jump to content

Αλλαγή Νερού Με Αντλία


kalmichalis

Recommended Posts

Παιδιά θες μια ιδέα, θέλω να πάρω ένα βαρέλι ή κάτι αντίστοιχο για να προετοιμάζω τι νερό του ενυδρείου που θα χρησιμοποιήσω στην αλλαγή νερού, έλεγα να πάρω ένα βαρελακι και να το βάλω κάτω από το ενυδρείο αλλά αυτός ο χώρος είναι μικρός και βγαίνουν 50λιτρα,ενω εγώ κάνω αλλαγή 90 λίτρα, υπάρχει καμία αντλία οικονομική και αθόρυβη μην χαλάει τον τόπο? Για να την έχω στο μπαλκόνι και να κάνω από την αλλαγή με λάστιχο μέχρι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια sun sun και κανω μια χαρα την δουλεια μου,ειναι αθορυβη.Απλα προσεξε το μανομετρικο που δινει και να ξερεις οτι αν θες να το κανεις βολτες το νερο καλυτερα να παρεις μια μεγαλυτερη,εξαλου οι κινεζικες ειναι φθηνες,και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

Εγω να φανταστεις μια φορα το μηνα ετοιμαζω το νερο μου (φτανει για 4 αλλαγες εμενα) και το εχω σε ενα μαυρο βαρελι και γυρναει συνεχεια με την αντλια το νερο σε δωματιο και δεν ακουγεται τιποτα απολυτως.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εγώ έχω πάρει μια τέτοια http://www.praktiker.gr/p/antlia-einhell-rdp-7535-15432 αλλά σέρνω και ένα λάστιχο 30 μέτρα Την είχα πάρει πολύ πιο φτηνά πριν μερικά χρόνια. Θέλει ταφ στην έξοδο με βαλφ για να μπορείς να κανονίσεις το νερό που θα σου στέλνει γιατί έχει πολύ μεγάλη παροχή

Link to comment
Share on other sites

ρε σταματη, αντλια εξαντλήσεως πηρες? χαχαχααααααααα... τετοια εχουμε στο υποβρυχιο.... αδειαζει διαμερισμα ολοκληρο απο πλημμύρα

ηθελα να αποφυγα στην αρχη τα βαρελια κτλπ ελεγα να βαλω κατι κατω απο το ενυδρειο για να μην τα εχω ολα αυτα στο μπαλκονι....

εχετε και θερμοστατη μεσα στο βαρελι? λετε αν παρω ενα φιλτρο δυνατο που θα το εχω για να γυριζει το νερο αν του βαζω λαστιχο θα φτανει καλα μεχρι το ενυδρειο? η αποσταση ειναι 10μετρα περιπου, απο το μπαλκονι στο σαλονι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έκαναν τα ενυδρειακά αντλιάκια Αυτά που μπορούσαν να μεταφέρουν το νερό σε αυτήν την απόσταση και σε ύψος 1,60 έκαναν κοντά στο 100αρικο € Οπότε πείρα μια καταδυόμενη και ησύχασα. Για 10 μέτρα απόσταση θα χρειαστείς γερή αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το παρακανες! :P 30 μετρα ρε φιλε? Απο που παιρνεις απο την θαλασσα? :P

Φιλε,συνονοματε αν καταλαβα καλα,εγω εχω και θερμοστατη μεσα στο φιλτρο.Στο φιλτρο προετοιμασιας επισης θα σου προτεινα και εκει κινεζικο μιας και οτι και να συμβει δεν θα σου κανει ζημια,δεν υπαρχει λογος να πεταμε ενα καρο λεφτα εκει βεβαια αυτο ειναι στην οικονομικη ευχερια του καθενα.Εγω εχω αυτη την αντλια http://www.petsupermarket.gr/8197/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-600-lh.html και σηκωνω το νερο ενα μετρο και το βαρελι βρισκεται 3 μετρα μακρυα.Μαλιστα την εχω στην πιο χαμηλη ροη για να κανω αργα την αλλαγη μου.Τωρα για 10 μετρα που θες νομιζω οτι και με αυτη http://www.petsupermarket.gr/8199/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-2300-lh.html θα κανεις την δουλεια σου μιας και δεν θες να εχει δυνατη ροη γιατι θα τα κανει ολα ανω κατω στο ενυδρειο.Με ψιλο αλφαδολαστιχο βεβαια,μην πας και βαλεις κανενα χοντρο λαστιχο γιατι εκει μπορει να μην στο στελνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

το αλφαδολαστιχο εχει διαστασεις οπως αυτο το ποτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχο ποτισματος το μαυρο ειναι οπως και το λαστιχο κηπου,16 χιλιοστα εσωτερικα.Εγω μιλαω για αλφαδολαστιχο απο 8 εως 12 χιλιοστα το πολυ,αλλιως μπορει να μην στο στελνει το νερο,οσο μεγαλυτερη η διαμετρος τοσο πιο πολυ ζοριζεται και απο την στιγμη που θες να το στειλεις στα 10 μετρα καλυτερα μικροτερη διατομη.Παντως ισως και να μπορεις να το κανεις και με την αντλια που εχω εγω και εχει 8 ευρω.Θα το δοκιμασω αν θελεις και να σου πω τα αποτελεσματα.Εγω το εχω με 10αρι αλφαδολαστιχο,θα ενωσω ενα 10αμετρο και να σου πω τι γινεται.Βεβαια εσυ θα το βαλεις στην πιο δυνατη ροη απ'οτι εγω γιατι 90 λιτρα στο αργο...ποτε..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Σταματη το παρακανες! :P 30 μετρα ρε φιλε? Απο που παιρνεις απο την θαλασσα? :P

Φιλε,συνονοματε αν καταλαβα καλα,εγω εχω και θερμοστατη μεσα στο φιλτρο.Στο φιλτρο προετοιμασιας επισης θα σου προτεινα και εκει κινεζικο μιας και οτι και να συμβει δεν θα σου κανει ζημια,δεν υπαρχει λογος να πεταμε ενα καρο λεφτα εκει βεβαια αυτο ειναι στην οικονομικη ευχερια του καθενα.Εγω εχω αυτη την αντλια http://www.petsupermarket.gr/8197/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-600-lh.html και σηκωνω το νερο ενα μετρο και το βαρελι βρισκεται 3 μετρα μακρυα.Μαλιστα την εχω στην πιο χαμηλη ροη για να κανω αργα την αλλαγη μου.Τωρα για 10 μετρα που θες νομιζω οτι και με αυτη http://www.petsupermarket.gr/8199/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-2300-lh.html θα κανεις την δουλεια σου μιας και δεν θες να εχει δυνατη ροη γιατι θα τα κανει ολα ανω κατω στο ενυδρειο.Με ψιλο αλφαδολαστιχο βεβαια,μην πας και βαλεις κανενα χοντρο λαστιχο γιατι εκει μπορει να μην στο στελνει το νερο.

Χρησιμοποιώ μεγάλο λάστιχο για να φτάνει σε όλα τα ενυδρεία και το βαρέλι προετοιμασίας που έχω είναι 200 λίτρα.

Με αυτήν που έχω http://www.igna.gr/index.php/eshop/antlie-5/1944-bg01-0134-antlia-nerou-hailea-ich-8840-4100lt-h-10-detail με λάστιχο ½ 10 μέτρων δεν μπορούσε να στείλει το νερό.

τι ροη δηλαδη?

Θέλει καλή αντλία για τέτοια δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα , κι εγω προετοιμάζω το νερο (100λιτρα ) μεσα σε βαρελι που το εχω στο μπαλκόνι . Το γέμισμα γινεται με μια αντλία κινεζική , έκανε περίπου 15€ με μανόμετρικο 2μ και το βαρελι απέχει απο το ενυδρειο γύρω στα 5 μ . Εννοειται οτι υπάρχει και θερμοστατης μεσα στο βαρελι το οποίο το εχω ντύσει με υαλοβαμβακα γιατί αλλιώς το χειμώνα δεν ανεβαίνει με τιποτα η θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανενα λινκ την αντλιας ? στειλτο αν θες ακομη και με πμ αν αντιτίθεται στους ορους

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε αυτο που σου ειπαν παραπανω με την θερμοκρασια(ΔΕΗ) στο μπαλκονι

Εγω βαζω το βαρελακι στο σαλονι διπλα στο ενυδρειο για μια μερα που σπαω και αλατι

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω το βαρελι στο σαλονι, μαλλον θα φυγω σαν βεγγαλικο απο το σπιτι.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ελα ρε, ολες γκρινιαζουν, την μερα της αλλαγης θα την πηγαινεις σε ενα καλο εστιατοριο.....

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εχω το βαρελι στην κουζινα οταν ετοιμαζω το νερο σε μια βαση με ροδες και το τραβαω διπλα στο ενυδρειο για την αλλαγη, μου κανει την δουλεια μου κινεζος με 7 € λακια.... :) Αλλα η αποσταση ειναι τεραστια.......1,5 μετρα σκαρτα.....

Link to comment
Share on other sites

τι υψος εχουν τα βαρελια αυτα τα κοκκινα περιπου ?τωρα μιλαμε για 100-120λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το βαρελι στο μπαλκονι, πρεπει να φτιαξεις γυρω του κουτι θερμομονωμενο, αλλιως μιλαμε για πολλα λεφτα αν θελεις να ανεβασεις απο 10-12C (θερμοκρασια συνηθως στο νερο βρυση το χειμωνα) στους 28C και να περιμενεις να τη διατηρει, αφου οσο το ζεσταινει ο θερμαντηρας μεσα στο βαρελι, τοσο το κρυωνει το κρυο απ απ'ξω.

10 μετρα σε μηκος δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

Το υψος που ανεβαζει το νερο ειναι ο θεμα. Με μια compact eheim 1000αρα το στελνω και μακρυτερα.

Pump power per hour 150.00 - 1,000.00 lt (ρυθμιζομενη ροη)
Pumping head at 50 Hz approx. (H max) 2.00 m (μανομετρικο)

Υποθετω μια οικονομικη κινεζικη αλλα με παρομοιες προδιαγραφες θα το κανει κι αυτη.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να χρησιμοποιησεις διαφανες αλαφαδολαστιχο και οχι ποτισματος.

Και σαν υλικο ειναι καλυτερο και βλεπεις μεσα την κατασταση της καθαριοτητας. Οταν βρωμισει, γεμιζεις ενα νερο με χλωρινονερο ενα προς τρια, και βαζεις την αντλια να γυριζει το χλωρινονερο μεσα ατπι αλφαδολαστιχο μεχρι να καθαρασει. Μετα περνας απο μεσα με πιεση μπολικο νερο βρυσης να ξεπλυθει μεχρι να μη μυριζει μεσα η χλωρινη. Αν θελεις για σιγουρια, βαζεις καθαρο νερο στον κουβα (ξεπλυμενος καλα κι αυτος) με αντιλχλωριο 5πλη δοσης και αφηνεις για 5 λεπτα να το γυριζει το νερο.

Επισης δεν πρεπει να μενει νερο μεσα στα λαστιχα μετα τη χρηση.

Αναπτυσονται παθογονα αν μενει ακινητο (εκτος κι αν ειναι απο ΑΟ που ειναι ...purified).

Καλο ομως ετσι, ειναι να μην χρησιμοποιεις το ιδιο λαχτιχο για βγαζεις και να βαζεις νερο.

Στο λαστιχο που βγαζεις νερο, δημιουργειται βρωμα μεσα.

Σκεψου αυτα και κανε τις επιλογες σου.

ΥΓ βαρελι να παρεις 50% χωρητικοτητας του ενυδρειου και μακαρι να μη το χρειαστεις,

Αλλα με δισκους θα το χρειαστεις. Εχει κατι αλλαγες 50% (μη πω και παραπανω) σε περιοδο θεραπειων που πανε συννεφο :)

ΥΓ2 η αλλη (καλυτερη IMO) επιλογη με δισκους και 100% ΑΟ, ειναι μια πολυ γρηγορη ΑΟ (1500 λ/24ωρο, πρακτικα δλδ 45-60 λιτρα την ωρα, αναλογα τη θερμοκρασια και την πιεση του νερου) και κατευθειαν αλλαγη με δυνατη θερμανση στο ενυδρειο.

Αν και δεν ειναι απαραιτητο το 100%. Φτιαχνεται συστημα με βαλβιδα για να μιξαρει και με προφιλτραρισμενο βρυσης σε οτι ποσοστο θελουμε.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα τα σκεφτω ολα αυτα

μεχρι τωρα κανω αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση και την ΑΟ στο ενυδρειο, αλλα λενε δεν ειναι σωστο.... κανω μηξη 30%βρυσης και 70%ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/8198/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sun-sun-submersible-pump-1200-lh.html

Αυτήν την αντλία εχω , και έναν eheim 200w , ύψος του βαρελιού ειναι κοντά στο μέτρο και το χα αγοράσει αν θυμάμαι 25€

Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/file/d/0B3paQQNDcfGnZUxWRHU4aHhrLVk/edit?usp=docslist_api και αυτο ειναι το βαρελι, εννοειται εκτος σαλονιού για λόγους που αναφέρθηκαν πιο πανω ,Χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο? Και πόσα λίτρα? Για να το υπολογίσω λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαστάσεις του βαρελιού ειναι 45cm διάμετρος και 80cm ύψος ,αλλα η στάθμη του νερου ανεβαίνει περίπου μεχρι τα 75cm γιατί στενεύει προς το στόμιο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα τα σκεφτω ολα αυτα

μεχρι τωρα κανω αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση και την ΑΟ στο ενυδρειο, αλλα λενε δεν ειναι σωστο.... κανω μηξη 30%βρυσης και 70%ΑΟ

Αυτο σου λενε οτι δεν ειναι σωστο ή μηπως ο τροπος που το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...