Jump to content

Αυγά Corydoras. Τι Κάνω?


Scubatos

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα. Σημερα παρατήρησα οτι τα Corydoras μου εχουν αποθέσει αυγά στο πισω τζαμί του ενυδρείου μου. Εχω μέσα επίσης στο ενυδρείο ενα χαρέμι Guppy και ενα χαρέμι Molly. Υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύουν??? Το ενυδρειο ειναι 110L και ειναι φυτεμένο με σταθερές τιμές!

post-60490-0-30476400-1425980902_thumb.jpg

post-60490-0-98697300-1425980940_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνευουν και ειδικα απο τα molly.καλο θα ηταν να τα βγαλεις απο το κυριως ενυδρειο,να τα βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειο με νερο και βιολογια απο το μεγαλο ενυδρειο,αεραντλια και να αλλαζεις συχνα το νερο με φρεσκο με προσθηκη esha-2000 ωστε να μην σου πιασουν fungus και τα χασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ειναι δυσκολα τα κορυ. Οπως σου τα ειπε ο φιλος και ο θεος βοηθος! Διαβασε και το προφιλ του ψαριου καλα!!! Και ξαναμιλαμε οταν σκασουν οι μπομπιρες

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω 100%.Τα κόρυ είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή, εκτός από κάποια δύσκολα είδη.

Μπορείς να βγάλεις τα αυγά αποκολλώντας τα με ένα ξυράφι/λεπίδα και τοποθετώντας τα είτε σε νέο ενυδρείο είτε σε γεννήστρα με πολύ μικρό άνοιγμα όμως γιατί είναι πολύ μικρά και ξεφεύγουν εύκολα.

Το μεγάλωμα τους είναι και αυτό εύκολο με λίγη βοήθεια τις πρώτες ημέρες όπου μπορείς να βάλεις λίγη ινφουσόρια που εύκολα θα καλλιεργήσεις μόνος σου με την γνωστή διαδικασία "ρύζι σε τούλι και μέσα σε νερό".

Έπειτα μπορείς να τους δώσεις τροφή σε υγρή μορφή ή σε σκόνη.

Καλή επιτυχία!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω 100%.Τα κόρυ είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή, εκτός από κάποια δύσκολα είδη.

Υπό την προυπόθεση ότι τα πας σε ΑΛΛΟ ενυδρείο, τα μεγαλώνεις με τις παραμέτρους που θέλουν και ταίζοντας αυτά που πρέπει όντως είναι εύκολο και φυσικά πιστεύω ότι ξέρεις καλύτερα από μένα (1 φορά έκανα, έβγαλα 8 ψαράκια σύνολο). Η απάντηση μου δίνεται για το συγκεκριμένο ερώτημα του φίλου ο οποίος έχει μέσα γκάπι- μόλι και κόρυ!

Θέλω απλά να του πω πως δεν είναι σαν τα ζωοτόκα (κερατόφυλλο και πανζουρλισμός) :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω πολυ παιδια. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη!!!

 

Κάποιο νέο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 10/3/2015 at 2:45 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θα διαφωνήσω 100%.Τα κόρυ είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή, εκτός από κάποια δύσκολα είδη.

Μπορείς να βγάλεις τα αυγά αποκολλώντας τα με ένα ξυράφι/λεπίδα και τοποθετώντας τα είτε σε νέο ενυδρείο είτε σε γεννήστρα με πολύ μικρό άνοιγμα όμως γιατί είναι πολύ μικρά και ξεφεύγουν εύκολα.

Το μεγάλωμα τους είναι και αυτό εύκολο με λίγη βοήθεια τις πρώτες ημέρες όπου μπορείς να βάλεις λίγη ινφουσόρια που εύκολα θα καλλιεργήσεις μόνος σου με την γνωστή διαδικασία "ρύζι σε τούλι και μέσα σε νερό".

Έπειτα μπορείς να τους δώσεις τροφή σε υγρή μορφή ή σε σκόνη.

Καλή επιτυχία!!!

Πόσες ημέρες κάνει για να δημιουργηθεί η ινφουσορια και πόσο καιρό μπορούμε να την διατηρήσουμε και πως-που;

Επίσης για πόσες ημέρες την δίνουμε;

Ακόμα πως μπορούμε να τα προστατέψουμε από το φουνγκους;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Πόσες ημέρες κάνει για να δημιουργηθεί η ινφουσορια και πόσο καιρό μπορούμε να την διατηρήσουμε και πως-που;

Επίσης για πόσες ημέρες την δίνουμε;

Ακόμα πως μπορούμε να τα προστατέψουμε από το φουνγκους;

Τα απρα αυγα (που δεν εχουν γονιμοποιηθει) πιανουν μυκητα σχεδον αμεσος (μεσα στις πρωτες 24-36 ωρες).

Εγω βαζω methylene blue (να ειναι γαλαζιο το νερο, οχι σκουρο μπλε) περιπου για 1-2 ημερες, μετα σιγα σιγα αλλαζω(πριν να βγουν τα μικρα να ειναι καθαρο).

Για ινφουσορια. Υπαρχει μπολι στο εμποριο - hobby protogen infusoria.

Εγω μεσα σε 2 εβδομαδες εφτιαξα με νερο απο το ενυδρειο, βρομια απο το φιλτρο(ξεπλυνα και μοςς μεσα) και ενα κομματι απο αποξηραμενη φλουδα μπανανας. Δεν ειχε μονο ινφουσορια, αλλα και euglenoidea. Νομιζω για κορυ δεν χρειαζεται ινφουσορια, θυμαμαι με αρτεμια (ζωντανη) ξεκινησα, οταν εξαφανιστικαν "κοιλιτσες" και πολυ λιγα τριμμενα flakes (βρομιζουν το νερο αμεσος).

Καλυτερα, βεβαια, να γραψει δυο λογια ο @Husky_Jim....

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχει στάνταρ μέρες η δημιουργία της ινφουσόρια. @Σπύρος Μαγιόγλου έλα να σου δώσω vinegar eels

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 7:11 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν έχει στάνταρ μέρες η δημιουργία της ινφουσόρια. @Σπύρος Μαγιόγλου έλα να σου δώσω vinegar eels

Ευχαριστώ πολύ.

Τι είναι τα vinegar eels;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ.

Τι είναι τα vinegar eels;

 

 

Έλα να πάρεις και μην ρωτάς πολλά πολλά....  ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...