Jump to content

Ώρες Φωτισμού


Recommended Posts

πηράζει αν το σαββατοκύριακο έχω τις ώρες φωτισμού απο 12.30 μέχρι 8.30 ενω τις καθημερινες να το έχω 15.00 με 23.00?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πειραζει,οπως θα πειραζει αν ο ηλιος εβγαινε αλλη ωρα τα σαβατοκυριακα απ'οτι την υπολοιπη εβδομαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα πρεπει να αναβουν και να σβηνουν στανταρ ωρες.Τα ψαρια και τα φυτα μπαινουν σε ενα προγραμμα ετσι.

Να βαλεις χρονοδιακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευα οταν ξεκινησα το χομπι πώς αυτο με τον φωτισμο να ειναι ενιαιος, ειναι υπερβολή.Ακολουθουσα ομως πιστα το προγραμμα και εβαλα χρονοδιακόπτη.

Οταν εστησα το θαλασσινο εβαλα μεσα ενα μικρο ευκολο κοραλακι.

Οταν αναβαν τα φωτα μετα απο λιγο αρχιζε να ανοιγει και οταν εσβηναν τα φωτα αρχιζε σιγα σιγα να κλεινει.

Καποια στιγμη μετα απο λιγο καιρο παρατηρησα πως λίγο πριν αναψουν τα φωτα το κοραλι αρχιζε σιγα σιγα να ανοιγει και λιγο πριν σβησουν το κοραλι αρχιζε σταδιακα να κλεινει!!

Αυτο σημαινει πως ειχε "απομνημονευσει" πότε ο φωτισμος ανοιγει και πότε κλεινει και ανοιγε ή εκλεινε απο μόνο του.Αυτο και μονο μου εδωσε να καταλαβω ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει ακριβεια στον φωτισμο ποτε θα αναβει και ποτε θα κλεινει καθως και καθε αλλαγη θα πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι αποτομα..Αργησα κανα 4άρι χρονια αλλα το κατάλαβα ή μαλλον μου το αποδειξε ενας ζωντανος οργανισμός!

Έγινε επεξεργασία - malamadre
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον..όμως μπορώ να το ανοίγω για 2 λεπτά να ταίζω και να το κλείνω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο με το να ξυπνας στις 3 το πρωι να τρως πληρες γευμα και να κοιμασαι.Ο μεταβολισμος σου θα γινει κουδουνιστρα.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον..όμως μπορώ να το ανοίγω για 2 λεπτά να ταίζω και να το κλείνω?

Γιατι αγόρι μου παιδευεσαι και μπερδεύεται χωρις λογο;

Φτιαξε μια σταθερή 8ωρη φωτοπεριοδο (εγω πχ εχω 3:00μμ-11:00μμ) και ταιζε μια φορα μια ωρα αφότου ανάψουν και μια φορα μια ωρα πριν κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, άν  πυκνά-συχνά  λείπεις όταν ο φωτισμός είναι ανοικτός, βάλε ταίστρα. Υπάρχουν λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον..όμως μπορώ να το ανοίγω για 2 λεπτά να ταίζω και να το κλείνω?

Μη το κάνεις. Κανε αυτο που σου είπαν τα παιδι παραπάνω με μια σταθερή φωτοπερίοδο και κάτσε να απολαύσεις το ενυδρειο σου. Αν κάθε φορά που θέλεις να ταίσεις ανάβεις τα φώτα για λίγο ή το κάνεις για να δείξεις το ενυδρειο σου σε έναν φίλο σου που θα έρθει στο σπίτι και έτυχε σε σβηστά φώτα, τα ψαράκια σου θα καταλήξουν σε ψυχιατρείο.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην τα παραλεμε κι ολας.Με το να τα αναψει μια φορα στο τοσο για να το δειξει σε καποιον έ δεν χαλασε και ο κοσμος!Και εγω το εχω κανει.Δηλαδη τι να πω σε καποιον που ερχεται και μου λεει "αναψε ρε συ λιγο τα φωτα να δω τι εχεις φτιαξει"?Οχι δεν τα αναβω γιατι μετα θα θελουν ψυχιατρο?Αλλο μια φορα το τοσο αλλο τα αναβω να δω αν ειναι καλα καθε μια δυό ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπει ο κάθε ενας. Δε μαλώνω κανέναν, λέω την άποψή μου αλλα διάβασέ την λίγο καλύτερα σε παρακαλώ και δες σε τι απαντώ. Λέμε αν κάθε φορά που ειναι να ταίζει γιατι αυτο μας λέει παραπάνω, για το τάισμα. Το αν έρχεται και κανας φίλος και τα ανάβουμε και πάλι για να το δείξουμε και σ' αυτόν απλα το κάνει χειρότερο. Μη τρελαίνεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαινομαι και ξερω να διαβαζω.Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.Ούτε και εγω μαλώνω κανεναν.

Και ξαναλέω, με το τάισμα εχεις δικιο δεν ειναι σωστό αλλά πόσοι φίλοι θα ερθουν επισκεψη την εβδομάδα ή τον μήνα και θα χρειαστει να αναψει κάποιος τα φώτα.Αυτό λέω.

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ηρεμήστε λίγο . :) Τι έχει γίνει τελευταία και διαβάζω αρπάγματα ; :) cool

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρπαχτηκαμε ...όλα καλά. :thumbsu:

Σκοπός του χόμπι όπως και κάθε χόμπι ειναι να το ευχαριστιόμαστε χωρις να καταπιεζόμαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...