Jump to content

Μηπως Το Αλατι Χειροτερευει Την Κατασταση ?


Recommended Posts

καλεμερα !καταρχην στο ενυδρειο(120λιτρα) μου εχω μερικα γκαπυ,1νεον(ειναι ακυρο αλλα ζουσε για αρκετο καιρο,1 πλακοστομο) εδω και μερικες μερες εχουν αρχισει να μου ψοφαν πολλα μικρα γκαπυ... χθες πηγα στο pet shop και ειπα οτι αρχικα μαζευουν τις ουρες τους και μετα απο καμια εβδομαδα ψοφαν... μουεδωσε ενα φαρμακο για παρασιτα και μου ειπε να βαλω αλατι.οχι μαγειρικο.. εβαζε κι αυτη στα γκαπυ της απο το σουπερ μαρκετ,οχι ενυδρειακο κι ετσι πηρα ιδιο κι ακολουθησα συμβουλες....εκανα οτι μου ειπε το φαρμακο μαζι με 2 κουταλιες της σουπας αλατι.... αποτελεσμα?? τα γκαπυ δεν τα εχει πειραξει,εχασα το νεον και ο πλακοστομος εχει κατσει με μαζεμενα πτεριγια και ασπρα ματια... ζει και κουνιεται που και που αλλα εχει γινει πολυ βαρης και υποθετω τυφλος γιατι πλεον μολις με βλεπει δεν αντιδρα...τον εβγαλα αρον αρον και τον εβαλα σε ενα μικροτερο ενυδρειο που εχω μπας και ..... δεν ξερω σε τι αποσκοπω,να μην ψοφησει ή να γινει καλα πλεον./.. την ειχα πει και επεμενα οτι δεν θα εχει θεμα το νεον και ο καθαριστης και με διαβεβαιωνε....τωρα??? αφου με @@@ τι κανω? μπορει καποιος να με βοηθησει? αν ειναι φυσιολογικο για τον καθαριστη? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,καθαριστες ψαρια δεν υπαρχουν,καθαριστες ειναι τα χερια μας.

Αυτα τα ψαρια ειναι αλγοφαγα.

Στο θεμα μας τωρα,δεν αντεχουν ολα τα ψαρια το αλατι και πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι σε τι ψαρια το ριχνουμε!

Συμπληρωσε και την φορμα με ολες τις πληροφοριες για να δουμε τι προβλημα εχει το ενυδρειο σου και χανεις ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

το πως τον λενε στην προκειμενη φαση ειναι το τελευταιο που  με απασχολει!στο ρεζουμε της υποθεσης τον ΚΑΘΑΡΙΣΤΗ  τον σκοτωνει το αλατι στην αναλογια που εγραψα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσα να συμπληρωσεις μια φορμα με πληροφοριες!Αν εχεις την ευγενη καλοσυνη να το κανεις,ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε!

Συν οτι θελουμε καθαρες φωτογραφιες του ψαριου!

Και καλο ειναι να ξερουμε τι ψαρια εχουμε στο ενυδρειο μας,τι νερο χρειαζονται και τι τα ενοχλει!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : τα μικρα γκαπυ κανουν την ουρα τους σαν  μυτη > και μετσα απο λιγο καιρο ψοφαν

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο /κατι ασπρες πετρουλες που ειναι για την αμμωνια
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):γκαπυ 15 +μερικα μικρα /1 νεον που ψοφησε πιθανον απο το αλατι σημερα και ενας καθαριστης που κι αυτον δεν τον βλεπω καλα λογω του αλατιου
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγη νερου 30% 1 φορα το μηνα,φιλτρο καθε 15μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πολλες φορες καθεται στην επιφανεια απομονομενο σε μια γωνια ή αλλες φορες στην επιφανεια στο ρευμα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:dajana formor για τζ παρασιτα,2κουταλιες αλατι
-Δοσολογία:5ml
-Χρόνος Χρήσης:1mera
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:το τα γκαπυ δεν εχουν κατι διαφορετικο,το νεον ψοψησε,στον καθαριστη ασπρισαν τα ματια του και δεν πολυκουνιεται.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις?

Φωτογραφιες?

Αλλαγη νερου κανεις παρα πολυ αραια!Θα πρεπει να κανεις 30% καθε εβδομαδα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα νέον είναι κοπαδόψαρα βέβαια έτσι? δηλαδή κάποια συμπεριφορά που δεν ήταν θεμιτή κυρίως και από αυτό προέρχεται... Δεν ταιριάζουν και οι παράμετροι που θέλει με τα γκάπυ, για τον πλέκο δεν έχω ιδέα! Γενικά το αλάτι σε κ΄σαποια ψάρια έχει υποθεί ότι δεν κάνει (πχ μονομαχος). Εγώ έκτοζον έβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις?

Φωτογραφιες?

Αλλαγη νερου κανεις παρα πολυ αραια!Θα πρεπει να κανεις 30% καθε εβδομαδα.

μετρηση οχι δεν εκανα απλα τα προβληματα ουσιαστικα μεγαλωσαν με το αλατι.... αρα το αλατι το αντεχει ο καθαριστης(ο συνηθησμενος καφε)? φωτο9 δεν μπορω να το βγαλω γτ εχει χωθει σε μια κανατα και δεν φαινεται τπτ... του εχουν ασπρισει τα ματια ομως. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νέον είναι κοπαδόψαρα βέβαια έτσι? δηλαδή κάποια συμπεριφορά που δεν ήταν θεμιτή κυρίως και από αυτό προέρχεται... Δεν ταιριάζουν και οι παράμετροι που θέλει με τα γκάπυ, για τον πλέκο δεν έχω ιδέα! Γενικά το αλάτι σε κ΄σαποια ψάρια έχει υποθεί ότι δεν κάνει (πχ μονομαχος). Εγώ έκτοζον έβαζα...

το νεον αν και μονο του για 4 μηνες δεν ειχε το απραμικρο προβλημα... αντιθετος ειχε μεγαλωσει κι ειχε εντονα χρωμματα! μετα το αλατι ψοφησε... ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρησεις και χωρις φωτογραφιες δεν μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια τι μπορει να συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο το επηρεαζουν 1002 παραγοντες, μαζι και ο τροπος της καθε κινησης που κανουμε.

Κανει ο ενας αλλαγη νερου και φρεσκαρει το νερο του, κανει κι αλλος και του πεθαινουν ψαρια.

Το αλατι αν χρησιμοποιηθει σωστα και στη σωστη δοσολογια, κακο δεν κανει. Ακομα και σε γατοψαρα και τετρας που δεν ενδυκνειται η χρηση του.

 

Αποκλειεις το ενδεχομενο να εχεις κανει λαθος δολοσογια, λαθος προετοιμασια της διαλυσης, ή να εγινε κατι με το φαρμακο για τα παρασιτα, ή να συμβαινει κατι αλλο με το νερο του ενυδρειου που κατα συμπτωση εμφανιστηε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Βοηθαει να γνωριζουμε το ονομα ενος ψαριου.

Αλλο να πεις "αρρωστησε ο τζουτζουκος μου" (πχ γιατι ετσι λες το ψαρι σου :)) και αλλο να πεις το ονομα του (Glyptoperichthys gibbiceps, Gyrinocheilus aymonieri, Ancistrus κλπ, ή εστω  με μια κοινη ονομασια πχ common pleco, C.A.E.).

"Καθαριστες" λενε πολλα και διαφορα ειδη.

Απο την αναγνωριση ενος ψαριου μπορει να βγουν διαφορα συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλατι σιγουρα δεν κανει κακο στη σωστη αναλογια για το καθε προβλημα και με τη σωστη εφαρμογη. Το εχω δοκιμασει και δεν πειραξε ουτε τετρα ουτε κορυ ουτε γατοψαρο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...