Jump to content

Καλαμι Ψαρεματος Lidl


Recommended Posts

γεια σας παιδια 

ειδα το φυλλαδιο του lidl γιαυτη την πεμπτη κι εχει στα 22 ΕΥΡΩ αυτα τα καλαμια 

http://flyer.lidl-hellas.gr/ebb0cec3-2373-48d5-ad06-cbb2bdaffef1/index.html#/24

(ειναι περσινο αυτο το φυλαδιο )

η τιμη ειναι παρα πολυ καλη

ειμαι ερασιτεχνης ψαρας ,,,παω 15 -20 φορες ολο το χρονο για ψαρεμα ,,θελω να ψαρευω και με ζωντανο δολωμα και με ψαρακι ψευτικο για πιο μεγαλα ψαρια 

πιο καλαμι κανει για εμενα ???η τιμη ειναι πολυ καλη αλλα αξιζει???δηλαδη εχω βρει και μεταχειρισμενα που εχουν βραχει λιγες φορες και ειναι σε καλη κατασταση  και τα δινουν 40-50 ευρω ενω το εχουν αγορασει 80 και πανω

 

ειναι στην 24 σελιδα

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ψάρεμα που θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να ψαρεύεις με τεχνητό δόλωμα χρειάζεσαι μοτεράκι με μεγάλη αναλογία να μαζεύει γρήγορα (και να κάνει τις κινήσεις το τεχνητό), να είναι ελαφρύ, κοντό να μπορείς να το κινείς και ανθεκτικό για τα τινάγματα που θα έχεις και πας στην επιλογή με την λαβή από φελλό. Αν θέλεις να ψαρεύεις σε λίμνες ποτάμια και λιμάνια (να έχει φελλό στην αρματωσιά σου) θες να είναι μακρύ και ελαφρύ και πας στην επιλογή που είναι σπαστό στα 2. Εδώ δεν παίζει και τεράστιο ρόλο το μοτεράκι (μετράει αλλά είναι και τεχνική πιο πολύ). Το τελευταίο είναι για μακρινές βολές που θα δολώνεις και θα ρίχνεις και μετά μπύρα στην παραλία. Προσωπικά είχα το τελευταίο που είναι πολύ καλό για ερασιτέχνες αλλά κατά την αποθήκευση μου χτύπησε και σε μία βολή έγινε 5 κομμάτια  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το στο ελεγα 

την εχω πατησει εγω και μετα κατέληξα να παρω ακριβω και ησύχασα  

Link to comment
Share on other sites

Για 15 ψαρέματα τον χρόνο αν το συντηρεί καλά και δεν το πετάει όπου βρει καλά θα του αντέξει. Μετά όσο έχει χρήματα και διάθεση αναβαθμίζει...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ψάρεμα που θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να ψαρεύεις με τεχνητό δόλωμα χρειάζεσαι μοτεράκι με μεγάλη αναλογία να μαζεύει γρήγορα (και να κάνει τις κινήσεις το τεχνητό), να είναι ελαφρύ, κοντό να μπορείς να το κινείς και ανθεκτικό για τα τινάγματα που θα έχεις και πας στην επιλογή με την λαβή από φελλό. Αν θέλεις να ψαρεύεις σε λίμνες ποτάμια και λιμάνια (να έχει φελλό στην αρματωσιά σου) θες να είναι μακρύ και ελαφρύ και πας στην επιλογή που είναι σπαστό στα 2. Εδώ δεν παίζει και τεράστιο ρόλο το μοτεράκι (μετράει αλλά είναι και τεχνική πιο πολύ). Το τελευταίο είναι για μακρινές βολές που θα δολώνεις και θα ρίχνεις και μετά μπύρα στην παραλία. Προσωπικά είχα το τελευταίο που είναι πολύ καλό για ερασιτέχνες αλλά κατά την αποθήκευση μου χτύπησε και σε μία βολή έγινε 5 κομμάτια  :wacko:

στη θάλασσα ψαρευψ οχι λιμνες

κατι τετοιο θελω δολώνεις και θα ρίχνεις και μετά μπύρα στην παραλία

αλλα οταν θελω να εχω και λιγη δραση να μπορω να κανω και spinning οσο μπορω να κανω (οταν λες το τελευταιο πιο εννοεις???)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν χρονια 1 του Lidl,το ιδιο μου φαινεται (αυτο με τα 29,99) μια χαρα για τα λεφτα του,ακομα το εχω,μειονεκτημα του το μεγαλο βαρος.

Link to comment
Share on other sites

το σπινιγκ περα απο τη τεραστια υπομονη,θελει και καταλληλο εξοπλισμο καλαμι κλπ,για να μπορεσεις να δωσεις στο ψευτικο ψαρακι τη καταλληλη κινηση που θα το κανει στα ματια του αρπαχτικου τον τελειο μεζε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν χρονια 1 του Lidl,το ιδιο μου φαινεται (αυτο με τα 29,99) μια χαρα για τα λεφτα του,ακομα το εχω,μειονεκτημα του το μεγαλο βαρος.

πρεπει να ειχες παρει αυτο που ειναι 4,20 μετρα μου το ειπαν κι αλλοι γιατο βαρος

Link to comment
Share on other sites

Παρ'το αλλα μην βασιστεις και πολυ πανω του...μπορει ξαφνικα να χαλασει το ο,τιδηποτε.....βεβαια η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.....εμενα φαντασου που ψαρευω τις ιδιες φορες τον χρονο,22 ευρω εχει μονο η πετονια που εχω πανω....και την αλλαζω καθε χρονο :)

Ζωντανο δολωμα πως θα το ψαρεψεις?Απο βαρκα?

Ψευτικο δολωμα(ψαρακι) μονο με πολυ ελαφρυ και ταυτοχρονα ανθεκτικο καλαμι γιατι αλλιως θα σου βγαλει την πιστη ριξε ξαναριξε και θα το παρατησεις και αμα πιασεις και ψαρι 2κιλο 3κιλο πως θα το φερεις πανω? :) Αυτα που πουλανε τα λεπτα ειναι της πλακας....

Βεβαια,ξαναλεω,η τιμη ειναι τσαμπα οποτε το παιρνεις και ο,τι βγει....

 

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια διάβασα παραπάνω για το καλάμι δεν εχω να πω για το συγκεκριμένων γνώμη αλλα σύμφωνα με το Ψαρεμα που κανεις θέλεις και το κατάλληλο καλάμι . Απο ότι λέτε εχει μήκος 4.20 μήπως ξερεται και το action του καλαμιού αυτο κύριος καθορίζει την χρήση του για spinning δεν κάνει σίγουρα γιατι εκεί θελουμε πολυ λεπτά εργαλεία με πολυ χαμηλό action του τύπου 10-15 η 15-25 πιστεύω ότι κάνει για casting και με τα χίλια ζόρια για sort gig

Link to comment
Share on other sites

Παρ'το αλλα μην βασιστεις και πολυ πανω του...μπορει ξαφνικα να χαλασει το ο,τιδηποτε.....βεβαια η τιμη ειναι πολυ χαμηλη.....εμενα φαντασου που ψαρευω τις ιδιες φορες τον χρονο,22 ευρω εχει μονο η πετονια που εχω πανω....και την αλλαζω καθε χρονο :)

Ζωντανο δολωμα πως θα το ψαρεψεις?Απο βαρκα?

Ψευτικο δολωμα(ψαρακι) μονο με πολυ ελαφρυ και ταυτοχρονα ανθεκτικο καλαμι γιατι αλλιως θα σου βγαλει την πιστη ριξε ξαναριξε και θα το παρατησεις και αμα πιασεις και ψαρι 2κιλο 3κιλο πως θα το φερεις πανω? :) Αυτα που πουλανε τα λεπτα ειναι της πλακας....

Βεβαια,ξαναλεω,η τιμη ειναι τσαμπα οποτε το παιρνεις και ο,τι βγει....

αμα πάρεις καλό καλάμι για spining μια χαρά το φερθείς φυσικά πριν το ψάρι βγει απο το νερό χρειάζεται γάντζους η αποχή εγω προσωπικά εχω για spining ένα simano 2.20 και περαίωση τον χειμώνα έβγαλα 6 κιλά Λιτσα στην Πρέβεζα με Λετονία πάνω στο μοτέρ 0.18 fluorocarbon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμα πάρεις καλό καλάμι για spining μια χαρά το φερθείς φυσικά πριν το ψάρι βγει απο το νερό χρειάζεται γάντζους η αποχή εγω προσωπικά εχω για spining ένα simano 2.20 και περαίωση τον χειμώνα έβγαλα 6 κιλά Λιτσα στην Πρέβεζα με Λετονία πάνω στο μοτέρ 0.18 fluorocarbon

 

Ναι,εχεις δικιο,φυσικα και αποχη ή γαντζο....δεν το τονισα....αλλα το καλο καλαμι-μηχανισμο-πετονια τα θες ετσι κι αλλιως για την μαχη που θα δωσει ενα τετοιο ψαρι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στη θάλασσα ψαρευψ οχι λιμνες

κατι τετοιο θελω δολώνεις και θα ρίχνεις και μετά μπύρα στην παραλία

αλλα οταν θελω να εχω και λιγη δραση να μπορω να κανω και spinning οσο μπορω να κανω (οταν λες το τελευταιο πιο εννοεις???)

 

Θα μπορείς να κάνεις λίγο Spining για ξεμούδιασμα αλλά μόνο αν δεις να έχει κυνήγι κοντά σου! Είναι αργό, βαρύ και μεγάλο για αυτή την δουλειά.... Θα σε κουράζει γρήγορα και δεν θα είναι πολύ αποτελεσματικό μόνο με την κίνηση από το μοτερ. θα πρέπει να κουνάς και καλάμι μην σου πω ότι θα τρέχεις και πέρα δώθε....   :hot:  Τελευταίο εννοώ με τα 30€ με τα 4 κομμάτια. 

 

Ειχα παρει πριν χρονια 1 του Lidl,το ιδιο μου φαινεται (αυτο με τα 29,99) μια χαρα για τα λεφτα του,ακομα το εχω,μειονεκτημα του το μεγαλο βαρος.

 

Το ότι είναι λίγο βαρύ μπορείς να το προσαρμόσεις σαν αρχάριος να κάνεις και πιο μακρινές βολές.... Θα γουστάρεις περισσότερο...

Το παίρνεις και δεν λογαριάζεις τπτ... και να σπάσει δεν τα κλαις τα λεφτά σου. Εγώ το είχα με 80 - 100 βαρίδι και το πέταγα και γούσταρα!!

(επαναλαμβάνω μου έσπασε λόγο ότι είχε χτυπήματα, όχι από την χρήση)

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειμαστε για spinning (λεφτα ,,πολυ κοπος και μπορει να μην βγακουμε ουτε 10 γραμαρια ψαρι )

αρα λεω να παρω το μπλε καλαμι που ειναι  2,20 μετρα και cw 200

μπορω να βγαζω και μεγαλα ψαρια ε??μουρμουρα τσιπουρα, λαβρακια,κτλπ και αν ναι εχει να κανει αποκλειστικα το καλαμι??η το δωλωμα ??για να μη σας κουραζω εψαξα στο google γενικα για ψαρεμα αλλα δεν μου λύνουν τις απορειες....εχει κανεις καποιο link για να διαβασω??

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο http://www.paraktiopsarema.gr/

Αναλογα με το ψαρεμα που θες να κανεις παιρνεις και τα καταλληλα εργαλεια,οπως και για το τι ψαρια θες να πιασεις,παιρνεις παλι τα καταλληλα εργαλεια.

Για μουρμουρια πχ θελεις ψιλα εργαλεια,ψιλο καλαμι,

Για τσιπουρες λιγο πιο χοντρα.

Για λαυρακια ακομα πιο χοντρα.

Οπωτε με ενα καλαμι δεν μπορεις να κανεις ολα τα ψαρεματα.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε ενα φιλο μου που ειχε παρει περσι το μπλε καλαμι 4,20 μετρα 

ειμαι ασχετος οπως ειπα και πιο πριν αλλα αν πηγαινα σε ενα μαγαζι που πουλαει καλαμια(εχω παει ερκετες φορες για δολωμα ,μπετονια κτλπ αφου οπως ειπα παω 20 φορες για ψαρεμα και εχω δει τα καλαμια που πουλανε) και το ειχε αυτο το καλαμι στην κατηγορια των 80 ευρω δεν θα το καταλαβαινα (θα μου πεις αν σου εδειχνε αυτο και ενα καλαμι 1500 ευρω θα εβρισκες πιο ειναι το ακριβο???οχι)  αλλα μπορω να ξεχωρισω αυτο το καλαμι απο τα καλαμια που κανουν 15 ευρω που ειναι ψευτικα ,,,για τα παιδακια που ερχοντε μαζι μας,,,,,κι αυτο το καλαμι δεν ειναι σε αυτη την κατηγορια 

 

λεω να παρω το μπλε που ειναι 3,00 μετρα καi cw 200 g,,,αυτα με το φελο μαλλον δεν κανει για εμενα ,,,και το αλλο ειναι πραγματικα πολυ μεγαλο ,,,(θελει 2 ατομα ,,1 να κραταει και ο αλλος να δολωνει),,,εσεις τι λετε ???για ερασιτεχνικο ψαρεμα μιλαμε

 

οριστε και το φυλαδιο

post-10574-0-82439000-1426509754_thumb.jpg

post-10574-0-04639900-1426509762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρε οποιο νομιζεις οτι θα σε βολεψει στο ψαρεμα και δεν θα σε κουρασει....αν ειναι το 420 να σε κουρασει,παρε το αλλο....

Link to comment
Share on other sites

αν παρω το καλαμι 3,00 μετρα θα ριχνει στη θαλασσα 100 μετρα (παραδειγμα λεμε ) και το 4,20 200 μετρα??
ποια η διαφορα των 2 καλαμιων αυτων ???
αυτα τα καλαμια με τους φελους δεν πρεπει να κανουν ε??

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

περνεις το 4,20 που ριχνει  μεχρι 120 gr,εσυ βεβαια θα χρησιμοποιησεις βαρη μεχρι 60-70 gr το πολυ και θα ψαρευεις ανετα μουρμουρες.κακαρελους κλπ!αν αντι για αγκιστρια βαλεις ενα πολυαγκιστρο με το αναλογο δολωμα πας για οτιδηποτε κολυμπαει!!ενα πλυσιμο στο καλαμι και στους οδηγους με γλυκο νερο μετα τη χρηση και θα το εχεις καιρο!

οι ριψεις ειναι αλλο θεμα,βοηθαει το μακρυ καλαμι αλλα δεν ειναι πανακεια!μην ακους για ριψεις 100-200 μετρων αυτα ειναι τις περισσοτερες φορες κειμενο για τα περιοδικα!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Με το 4μ και 100αρι βαρύδι κάνεις σίγουρα βολή 100 μέτρα... Μπορεί να ψαρεύεις στα 150μ και να μην πιάνεις τίποτα και να πας στα 30 και να πιάσεις Τσιπούρα 500gr.  Εγώ δεν του είχα πολλές φορές τόσο μεγάλο βαρύδι. Με 80gr το είχα. Με το μεγάλο καλάμι μπορείς να ρίξεις πιο μακριά... αν δεν ξέρεις καλή τεχνική... Βοηθάει το μήκος σε στροφορμή. Όσο για δόλωμα που λες κρατάς το καλάμι και κατεβάζεις την πετονιά μπροστά σου!!

Έγινε επεξεργασία - Hlio
Link to comment
Share on other sites

αν ριξει με αυτο το καλαμι 100 γραμμαρια μολυβι θα το παρει στο χερι,δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και για μη ξεχνιομαστε τα μετρα δεν ειναι στραγγαλια!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως είναι το 100 βαρίδι αλλά το καλάμι δεν μου φάνηκε και τόσο ψεύτικο

Link to comment
Share on other sites

οι δυναμεις που ασκουντε κατα τη ριξη ειδικα οταν το βαρος ειναι μεγαλο ειναι τεραστιες και τις τρωνε το καλαμι και η πετονια!για αυτο το λογο σε μεγαλα βαρη χρησιμοποιουμε ενα κομματι πετονιας προς το τελος με πολυ μεγαλυτερη διαμετρο απο αυτην που εχουμε περασμενη στο μηχανισμο γνωστο και ως shock leader!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάθε ψάρεμα θέλει το δικό του καλάμι αν ψαρέψεις μ αυτό.Δεν αγοράζουμε ότι βρεθεί μπροστά μας αν δεν ρωτήσουμε τους ειδικούς.Πιάσε το καλάμι χωρίς μηχανισμό και κάνε μια ταλάντωση απότομη.Αν σε ελάχιστα δευτερα σταματήσει έχεις ένα μπούσουλα ότι κάτι λέει το υλικό του,αν συνεχίζει το πάνω κάτω καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται..Ψάρια μπορείς να βγάλεις και με τα χέρια αλλά αν σε τιμήσει κάποια χρυσόφα σκοπός είναι να σε βγάλουν  ασπροπρόσωπο τα εργαλειά σου πρώτα ,η πείρα και φυσικά στο τέλος η τύχη. Ρώτα σε ειδικά μαγαζιά και ξεκίνα από κάτι οικονομικό και σωστό. Τα υπόλοιπα πεταμένα λεφτά.Ένας χρόνια ερασιτέχνης ψαράς.Και φυσικά διάβασμα πολύ .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...