Jump to content

Diy Εξωτερικό Φίλτρο


Dimitris Cultou

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά ετοιμάζω σιγά σιγά ένα εξωτερικό φίλτρο.

αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα ήθελα μια γνώμη τι θα πρέπει να προσέξω?

και επίσης θάθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή ενός μικρού και φθηνού κυκλοφορητή

που να σηκώνει το νερό μέχρι εκεί που χρειάζεται και να έχει καλή ροη

να έχει διακόπτη να δυναμώνει και να χαμηλώνει η ροη. το φίλτρο ίσος να μπει και πιο χαμηλά

για να έρχεται πιο πολύ νερό μόλις θα τόχω έτοιμο θα τεστάρω 

έχω κάνει τις τρύπες λίγο πιο μικρές από τους σωλήνες και έχουν σφηνωθεί

υπάρχει κάτι καλύτερο να βάλω εκτος από σιλικόνη?

επίσης θα γίνει άλλοι μια τρυπα για το καλώδιο του κυκλοφορητή το ξέχασα τελείως  :P

           σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

post-59230-0-30891400-1426458756_thumb.jpg

 

post-59230-0-81632900-1426458778_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Cultou
Link to comment
Share on other sites

Φιλε για χαρα!

Απ οτι βλεπω το ενυδρειο σου ειναι μικρο.

Για να κανεις ενα εξωτερικο φιλτρο μικρο, που να χωρεση μεσα τον κυκλοφορητη και τα υλικα σου, θα πρεπει να πας περιπου σε 10 λιτρων

πλαστικο.

Δικη μου αποψη ειναι. Περισσοτερο θα σε ταλαιπωρησει να το φτιαξεις και σε στεγανοτητες και σε υλικα ( χρηματικα ) παρα

να παρεις ενα μικρο ( ετοιμο ) εξωτερικο πχ. fluval 106 http://www.ydatinos-kosmos.gr/product.aspx?proion=1186&kat=141&manufact=-1

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν παίζουν λεφτά γιαφτο δεν περνώ ένα έτοιμο.

σε αυτό πιστεύω το μέγεθος είναι ένταξη είναι 1 λίτρο και άμα μπει ένας κυκλοφορητής στο ίδιο μέγεθος με τον κυκλοφορητή του εσωτερικού φίλτρου που φαίνεται στην φωτό

θα χωρέσει 4-5 φορες παραπάνω υλικό από το εσωτερικό φίλτρο που έχω

το θέμα είναι να βρω τον κατάλληλο κυκλοφορητή

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν κυκλοφορητή που να σηκώνει το νερό 80-90 εκατοστά με καλή ροη για 60λίτρο ενυδρείο

και ναχί 3-4 σκάλες να δυναμώνει και να χαμηλώνει η ροη?

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω!

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω αυτόν τον κυκλοφορητή πολύ καλός κάνω την αλλαγή από το βαρέλι στο ενυδρείο το στέλνει στο 1μέτρο άνετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω!

 

Εκτος απο αυτο που σου προτεινει ο Σπυρος θα πρεπει ( για να μπορεσεις να πετυχεις στεγανωτητα ), εκει που

εχεις κανει τις τρυπες για περασουν τα λαστιχα να βαλεις τσουνακια. Κατι σαν αυτο περιπου ( δεν μπορω να 

βρω αυτη τη στιγμη ακριβως αυτο που πρεπει ). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει ολη η κατασκευη,,,,

Γιατι δεν πας σε κρεμαστο φιλτρο δες της eheim 3 μολις watt σε καταναλωση περιπου 20 ευρω....

Αν σου φαινεται παλι ακριβο πας σε sun sun κρεμαστο , αλλα με περισοτερα watt...

Link to comment
Share on other sites

έχω καπάκι και δεν μπορώ να βάλω κρεμαστώ

θέλω να φτιάξω ένα εξωτερικό ίσος να βρω κάποιο άλλο δοχείο λίγο μεγαλύτερο

ο κυκλοφορητής που μου προτείνεται έχει ρύθμιση ροής?

τσουνακια που μπορώ να βρω ?

σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το σκέφτεσαι και ΔΕΝ θα κάνεις σωστή δουλειά.

Φίλτρο ΔΕΝ είναι ένας χώρος όπου τα υλικά... απλά κολυμπάνε σε νερό.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχη θα σου πω οτι χρειαζεσαι κατι μεγαλυτερο για να χωραει αρκετα υλικα.οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο η εισοδος του νερου θα πρεπει να καταληγει χαμηλα και η επιστροφη του νερου να γινεται απο ψηλα και αναμεσα να υπαρχουν τα υλικα.κατω θα πρεπει να βαλεις λιγο πρασσινο σφουγγαρι και η εισαγωγη του νερου να ειναι απο κατω απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θα δουλέψει, ειδικά αυτό που έχεις στη φωτό. Το συγκεκριμένο δεν θα σου κλείνει αεροστεγώς και ή θα ρουφήξει αέρα και δεν θα το στέλνει στο ενυδρείο ή θα πλημυρίσεις. Είναι δύσκολο να φτιάξεις DIY φίλτρο κλειστού κυκλώματος, μόνο με κανα πλαστικό δοχείο σαν βαρελάκι θα μπορέσεις να το πετύχεις και οι σωλήνες θα πρέπει να κλείνουν καλά και γερά, και αυτό μόνο με ρακόρ για δεξαμενές θα το πετύχεις και όχι με σιλικόνη. Για αυτό τα περισσόετρα DIY φίλτρα τα φτιάχνουμε ανοιχτού τύπου , σαμπ, εσωτερικά, από κάτω , κρεμαστά, και όλα είναι ή με υπερχείλιση του ενυδρείου στο φίλτρο , εσωτερικά ή από κάτω, ή του φίλτρου στο ενυδρείο, κρεμαστά.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως νομιζω οτι δεν ειναι και κατι δυσκολο αυτο που θες να κανεις ....

θα πας σε ενα μαγαζι στυλ πρακτικερ και θα παρεις δυο ρακορακια βιδωτα-κολητα για στεγανοποιηση δεξαμενης Φ12 με τρυπα Φ16(περιπου 1ευρω το ενα)και θα τα βαλεις στο καπακι.....επανω σε αυτα θα ενωσεις τα λαστιχα......θα προσεξεις στην εισοδο του νερου στο φιλτρο το λαστιχο να φτανει μεχρι κατω στον πατο του βαζου ενω στην εξοδο 1-2 εκατοστα φτανουν.

στο κατω μερος του βαζου σου,και 2-3 εκατοστα πανω απο το λαστιχο εισοδου νερου στο βαζο,θα βαλεις μια σχαρα.....μπορεις να φτιαξεις τετοια σχαρα απο ενα πλαστικο κασονακι φρουτων ,απο τον μαναβι της γειτονιας σου ,που πεταει πολλα τετοια καθημερινα....δεν χρειαζετε να εφαπτει ακριβως στα πλαινα του βαζου αλλα προσοχη ωστε να εχει ποδαρακια για να μην πεφτει κατω απο την εισοδο νερου στο βαζο...αυτο θα στηριξει ολο το βαρος των βιολογικων υλικων και το νερο πρεπει να περναει μεσα απο ολα με την σειρα.

πανω στο σχαρακι αυτο θα βαλεις το σφουγγαρι(καλα ειναι πρωτα να μπει ενα σφουγγαρι με μεγαλες τρυπες και μετα με μικροτερες),μετα τα κεραμικα υλικα και τελος πανω-πανω το ενυδρειακο βαμβακι(το οποιο θα ειναι και ευκολα να αλαζεις χωρις να ''ανακατευεις'' ολο το φιλτρο).πανω απο το βαμβακι θα βαλεις αλλο ενα σχαρακι απο κασονι αναποδα αυτη την φορα(τα ποδια θα ακουμπαν στο καπακι)το οποιο θα κραταει τα υλικα στην θεση τους και κατω απο την εξοδο του νερου απο το βαζο.

το φιλτρο ειναι ετοιμο οταν προσθεσεις και την αντλια,η αποια δεν χρειαζετε(κατα εμενα)να εχει ρυθμιση ροης....

σε περιπτωση που θα μαζεψει αερα(που ανεφεραν καποιοι φιλοι παραπανω),ενα κουνιματακι του διαφανους φιλτρου περα-δωθε θα δωσει την λυση,οπως ακριβως και στα κλασικα και φθηνοτερα φιλτρα εμποριου χωρις αναρωφηση.....

το μονο μειωνεκτημα που βλεπω στην κατασκευη σου,ειναι οτι το καπακι του βαζου ,μετα απο καποιο διαστημα(φανταζομε κανα χρονο)και μετα απο καποια ανοιγματα θα θελει αλαγη,γιατι θα αρχισει να χανει την στεγανοτητα του,οποτε και θα πρεπει να εχεις σε μονιμη ''καβατζα" δευτερο ετοιμο καπακι γιατι δεν θα ξερεις ποτε θα σου κατσει!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως νομιζω οτι δεν ειναι και κατι δυσκολο αυτο που θες να κανεις ....

θα πας σε ενα μαγαζι στυλ πρακτικερ και θα παρεις δυο ρακορακια βιδωτα-κολητα για στεγανοποιηση δεξαμενης Φ12 με τρυπα Φ16(περιπου 1ευρω το ενα)και θα τα βαλεις στο καπακι.....επανω σε αυτα θα ενωσεις τα λαστιχα......θα προσεξεις στην εισοδο του νερου στο φιλτρο το λαστιχο να φτανει μεχρι κατω στον πατο του βαζου ενω στην εξοδο 1-2 εκατοστα φτανουν.

στο κατω μερος του βαζου σου,και 2-3 εκατοστα πανω απο το λαστιχο εισοδου νερου στο βαζο,θα βαλεις μια σχαρα.....μπορεις να φτιαξεις τετοια σχαρα απο ενα πλαστικο κασονακι φρουτων ,απο τον μαναβι της γειτονιας σου ,που πεταει πολλα τετοια καθημερινα....δεν χρειαζετε να εφαπτει ακριβως στα πλαινα του βαζου αλλα προσοχη ωστε να εχει ποδαρακια για να μην πεφτει κατω απο την εισοδο νερου στο βαζο...αυτο θα στηριξει ολο το βαρος των βιολογικων υλικων και το νερο πρεπει να περναει μεσα απο ολα με την σειρα.

πανω στο σχαρακι αυτο θα βαλεις το σφουγγαρι(καλα ειναι πρωτα να μπει ενα σφουγγαρι με μεγαλες τρυπες και μετα με μικροτερες),μετα τα κεραμικα υλικα και τελος πανω-πανω το ενυδρειακο βαμβακι(το οποιο θα ειναι και ευκολα να αλαζεις χωρις να ''ανακατευεις'' ολο το φιλτρο).πανω απο το βαμβακι θα βαλεις αλλο ενα σχαρακι απο κασονι αναποδα αυτη την φορα(τα ποδια θα ακουμπαν στο καπακι)το οποιο θα κραταει τα υλικα στην θεση τους και κατω απο την εξοδο του νερου απο το βαζο.

το φιλτρο ειναι ετοιμο οταν προσθεσεις και την αντλια,η αποια δεν χρειαζετε(κατα εμενα)να εχει ρυθμιση ροης....

σε περιπτωση που θα μαζεψει αερα(που ανεφεραν καποιοι φιλοι παραπανω),ενα κουνιματακι του διαφανους φιλτρου περα-δωθε θα δωσει την λυση,οπως ακριβως και στα κλασικα και φθηνοτερα φιλτρα εμποριου χωρις αναρωφηση.....

το μονο μειωνεκτημα που βλεπω στην κατασκευη σου,ειναι οτι το καπακι του βαζου ,μετα απο καποιο διαστημα(φανταζομε κανα χρονο)και μετα απο καποια ανοιγματα θα θελει αλαγη,γιατι θα αρχισει να χανει την στεγανοτητα του,οποτε και θα πρεπει να εχεις σε μονιμη ''καβατζα" δευτερο ετοιμο καπακι γιατι δεν θα ξερεις ποτε θα σου κατσει!!!!!!!!!!

 

Ας τα παρουμε λιγο με τη σειρα!

Η παρουσιαση που εχεις κανει ειναι πολυ αναλυτικη, αλλα.

Εχεις βαλει στα υπ οψη σου το υψος που εχει το υπαρχων δοχειο που αναφερει?

Εχουμε γυρω στον 1 ποντο απο τον πατο μεχρι τη σχαρα, 1 και 1= 2 ποντους οι σχαρες, 1 ποντο απο το καπακι

μεχρι την αλλη σχαρα. μεχρι στιγμης 4 ποντοι.

Να βαλουμε 2 ποντους τα σφουγκαρια ( 1 και 1, ψιλο - χοντρο ), υαλοβαμβακα ( ενυδρειακο βαμβακι, για πολλους ),

1 ποντο, Τι εχουμε συνολο? 7 ποντους.

Βιολογικο υλικο?

Διορθωσεμε αν καλο λαθος, στην αναφορα σου δεν ειδα πουθενα κυκλοφοριτη μεσα ( υψος )?

Οι εξωτερικοι κυκλοφοριτες ειναι πανω απο 1000αριδες.

 

Σορρυ αυτη ειναι η αποψη μου.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

εξωτερικοι κυκλοφοριτες υπαρχουν και πολυ μικροτεροι....οσο για το βαζο,στην χειροτερη-χειροτερη  θα του μεινει 0,5 λιτρα(παραπανω θα μεινει σιγουρα) για κεραμικο(πολυ περισσοτερο απο εσωτερικο αλλα και απο οποιοδηποτε κρεμαστο)....σε 60 λιτρα νερου δεν υπαρχει καλυτερο νομιζω....οσο και ενα ετοιμο ας πουμε 2211(αν δεν κανω λαθος)...

κοστος εκτος τις αντλιας μιδαμινο....

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικοι κυκλοφοριτες υπαρχουν και πολυ μικροτεροι....οσο για το βαζο,στην χειροτερη-χειροτερη  θα του μεινει 0,5 λιτρα(παραπανω θα μεινει σιγουρα) για κεραμικο(πολυ περισσοτερο απο εσωτερικο αλλα και απο οποιοδηποτε κρεμαστο)....σε 60 λιτρα νερου δεν υπαρχει καλυτερο νομιζω....οσο και ενα ετοιμο ας πουμε 2211(αν δεν κανω λαθος)...

κοστος εκτος τις αντλιας μιδαμινο....

 

Χωρις να θελω να σε αμφισβητησω ( γιατι ισως δεν το γνωριζω ), μηπως εχεις να πρωτινης καποιο συγκεκριμενο!

Και με τη μανομετρικο?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως νομιζω οτι δεν ειναι και κατι δυσκολο αυτο που θες να κανεις ....

θα πας σε ενα μαγαζι στυλ πρακτικερ και θα παρεις δυο ρακορακια βιδωτα-κολητα για στεγανοποιηση δεξαμενης Φ12 με τρυπα Φ16(περιπου 1ευρω το ενα)και θα τα βαλεις στο καπακι.....επανω σε αυτα θα ενωσεις τα λαστιχα......θα προσεξεις στην εισοδο του νερου στο φιλτρο το λαστιχο να φτανει μεχρι κατω στον πατο του βαζου ενω στην εξοδο 1-2 εκατοστα φτανουν.

στο κατω μερος του βαζου σου,και 2-3 εκατοστα πανω απο το λαστιχο εισοδου νερου στο βαζο,θα βαλεις μια σχαρα.....μπορεις να φτιαξεις τετοια σχαρα απο ενα πλαστικο κασονακι φρουτων ,απο τον μαναβι της γειτονιας σου ,που πεταει πολλα τετοια καθημερινα....δεν χρειαζετε να εφαπτει ακριβως στα πλαινα του βαζου αλλα προσοχη ωστε να εχει ποδαρακια για να μην πεφτει κατω απο την εισοδο νερου στο βαζο...αυτο θα στηριξει ολο το βαρος των βιολογικων υλικων και το νερο πρεπει να περναει μεσα απο ολα με την σειρα.

πανω στο σχαρακι αυτο θα βαλεις το σφουγγαρι(καλα ειναι πρωτα να μπει ενα σφουγγαρι με μεγαλες τρυπες και μετα με μικροτερες),μετα τα κεραμικα υλικα και τελος πανω-πανω το ενυδρειακο βαμβακι(το οποιο θα ειναι και ευκολα να αλαζεις χωρις να ''ανακατευεις'' ολο το φιλτρο).πανω απο το βαμβακι θα βαλεις αλλο ενα σχαρακι απο κασονι αναποδα αυτη την φορα(τα ποδια θα ακουμπαν στο καπακι)το οποιο θα κραταει τα υλικα στην θεση τους και κατω απο την εξοδο του νερου απο το βαζο.

το φιλτρο ειναι ετοιμο οταν προσθεσεις και την αντλια,η αποια δεν χρειαζετε(κατα εμενα)να εχει ρυθμιση ροης....

σε περιπτωση που θα μαζεψει αερα(που ανεφεραν καποιοι φιλοι παραπανω),ενα κουνιματακι του διαφανους φιλτρου περα-δωθε θα δωσει την λυση,οπως ακριβως και στα κλασικα και φθηνοτερα φιλτρα εμποριου χωρις αναρωφηση.....

το μονο μειωνεκτημα που βλεπω στην κατασκευη σου,ειναι οτι το καπακι του βαζου ,μετα απο καποιο διαστημα(φανταζομε κανα χρονο)και μετα απο καποια ανοιγματα θα θελει αλαγη,γιατι θα αρχισει να χανει την στεγανοτητα του,οποτε και θα πρεπει να εχεις σε μονιμη ''καβατζα" δευτερο ετοιμο καπακι γιατι δεν θα ξερεις ποτε θα σου κατσει!!!!!!!!!!

 

 

Το channeling... έχεις υπ' όψιν σου τι είναι;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε λιγο με τη σειρα!

Η παρουσιαση που εχεις κανει ειναι πολυ αναλυτικη, αλλα.

Εχεις βαλει στα υπ οψη σου το υψος που εχει το υπαρχων δοχειο που αναφερει?

Εχουμε γυρω στον 1 ποντο απο τον πατο μεχρι τη σχαρα, 1 και 1= 2 ποντους οι σχαρες, 1 ποντο απο το καπακι

μεχρι την αλλη σχαρα. μεχρι στιγμης 4 ποντοι.

Να βαλουμε 2 ποντους τα σφουγκαρια ( 1 και 1, ψιλο - χοντρο ), υαλοβαμβακα ( ενυδρειακο βαμβακι, για πολλους ),

1 ποντο, Τι εχουμε συνολο? 7 ποντους.

Βιολογικο υλικο?

Διορθωσεμε αν καλο λαθος, στην αναφορα σου δεν ειδα πουθενα κυκλοφοριτη μεσα ( υψος )?

Οι εξωτερικοι κυκλοφοριτες ειναι πανω απο 1000αριδες.

 

Σορρυ αυτη ειναι η αποψη μου.

 

 

"Πονηρόπουλε" (  :kookoo:   )... ΑΝ ήταν αυτό (που ΔΕΝ ισχύει για τους πολλούς)... θα είχες ήδη από την χρήση του πάθει καρκίνο.- ;)

Link to comment
Share on other sites

χωρις να το πολυψαξω,μιας και τον χρησιμοπειω ηδη,παρε εναν 

https://www.google.gr/search?q=aquael+multikani+800&newwindow=1&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-4gKVZn7C4fmaqr1gbgE&ved=0CDEQsAQ&biw=1366&bih=677#imgdii=_&imgrc=SEa40mgLa5_yAM%253A%3BkT_GyzkfCIdnbM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.biconeo-aquascaping.de%252Faquascaping%252Fshop%252Fimages%252Faquael-multikani-800-aussenpumpe.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.biconeo-aquascaping.de%252Faquarium-filter%252Fprodukt%253Aaquael-multikani-800-aussenfilter%252F%3B2048%3B1366

εγω τον πηρα μαζι με το φιλτρο αλλα σιγουρα πωλειτε και χωρις αυτο μιας και ολα τα φιλτρα της εταιριας τον φορανε μαμισιο.....

χωρις και παλι να το πολυψαξω ,εχει 680 λιτρα/ωρα και 1,40 μανομετρικο(δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτα τα στοιχεια)και σιγουρα υπαρχουν και πολλοι αλλοι!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Το channeling... έχεις υπ' όψιν σου τι είναι;  :rolleyes:

ουτε ξερω τι ειναι ,ουτε τι εννοεις ,αλλα και ουτε το υπολογισα φτιαχνοντας φιλτρο....χρειαζοτανε?

στο μαμισιο multicani της aquael που ανεφερα παραπανω ,εχουν channeling?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να το πολυψαξω,μιας και τον χρησιμοπειω ηδη,παρε εναν 

https://www.google.gr/search?q=aquael+multikani+800&newwindow=1&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-4gKVZn7C4fmaqr1gbgE&ved=0CDEQsAQ&biw=1366&bih=677#imgdii=_&imgrc=SEa40mgLa5_yAM%253A%3BkT_GyzkfCIdnbM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.biconeo-aquascaping.de%252Faquascaping%252Fshop%252Fimages%252Faquael-multikani-800-aussenpumpe.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.biconeo-aquascaping.de%252Faquarium-filter%252Fprodukt%253Aaquael-multikani-800-aussenfilter%252F%3B2048%3B1366

εγω τον πηρα μαζι με το φιλτρο αλλα σιγουρα πωλειτε και χωρις αυτο μιας και ολα τα φιλτρα της εταιριας τον φορανε μαμισιο.....

χωρις και παλι να το πολυψαξω ,εχει 680 λιτρα/ωρα και 1,40 μανομετρικο(δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτα τα στοιχεια)και σιγουρα υπαρχουν και πολλοι αλλοι!!!!!

 

Εμενα προσωπικα μου αρεσει αυτο που πρωτινες ( σαν συνολο ), γιατι εκει θα του παει σαν τιμη και κοπος.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχάριστο παιδιά για την βοήθεια

αλλα δεν θα το φτιάξω τελικά το φίλτρο

πλέον έχω έναν μονομάχο μέσα στο ενυδρείο και με καλύπτει το μικρό εσωτερικό που έχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...