Jump to content

Diy Εξωτερικό Φίλτρο


Dimitris Cultou

Recommended Posts

Με αυτο θα ειναι ανετα ο φιλαρακος σου.

Αρκει να μην εχει τεραστια ροη και τον ενοχλει. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο θα ειναι ανετα ο φιλαρακος σου.

Αρκει να μην εχει τεραστια ροη και τον ενοχλει. 

συμφωνω...εξαλου τα εξωτερικα δεν παρεχουν μονο ''καλυψη'' αλλα και τεραστιες ευκολιες κ.α.

Link to comment
Share on other sites

ουτε ξερω τι ειναι ,ουτε τι εννοεις ,αλλα και ουτε το υπολογισα φτιαχνοντας φιλτρο....χρειαζοτανε?

στο μαμισιο multicani της aquael που ανεφερα παραπανω ,εχουν channeling?

 

 

Ναι... χρειαζότανε.

Μάθε γιατί είναι κρίμα και λάθος να προτείνεις πράγματα σε άλλους... ΧΩΡΙΣ να γνωρίζεις το αντικείμενο.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι... χρειαζότανε.

Μάθε γιατί είναι κρίμα και λάθος να προτείνεις πράγματα σε άλλους... ΧΩΡΙΣ να γνωρίζεις το αντικείμενο.- ;)

επειδη αυτο που λες  δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου ,ειναι το πρωτο πραγμα στον κοσμο που σιχαινομε(δευτερο ερχετε η αγενια και τριτο η κουτοπονηρια και το νταβατζιλικη---σχεδων σιχαινομε ολους τους ελληνες λοιπον) ,και για να προτηνω κατι θα πρεπει να ειναι καραψαγμενο και δουλεμενο,θα σου απαντησω απλα και ΛΙΤΑ!!!!

?????????????????????? κοψε τα χαλασμενα και παρτο αλλιως ........εγω δεν καταλαβα κατι Η εσυ?

σε αυτο που λες παραπανω συμφωνω απολυτως ,αν και εδω μεσα δεν το βλεπω!!!!

μαθε να ακους αποψεις ,να βουτας τη γλωσσα λιγο στο μυαλουδακι ,και μετα αν θελεις να τρολαρεις κανε το με τακτ...

επεισης αν θες να ακουγεσε μονο εσυ και οι συμφορμιτες που λενε τα δικα σου,ανοιξτε ενα φορουμ μονοι σας, και λεγετε αυτα που θελετε μονοι σας!!!!!!!!!

----------------------------ελληναρα!!!!!!!!------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω το προβλημα καθεαυτου ειναι η στεγανοτητα μια που μοτερ εξωτερικα υπαρχουν αν και εχουν ανεβασμενο κοστος. Απο εκει και περα θα προτεινα δοχεια φιλτρων νερου οπως αυτα που χρησιμοποιουνται στην αντιστροφη οσμωση για να εχουμε ησυχο το κεφαλι μας, πραγμα το οποιο στο συνολο το κοστος δεν ειναι και τοσο δελεαρ.

http://www.google.gr/search?q=%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7+%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85&biw=1024&bih=768&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=apMVVb-ZPIuxaZ-PgvgO&ved=0CAYQ_AUoAQ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Discus fun λιγο τακτ δεν βλαπτει. Ειμαστε ολοι μια παρεα και μοιραζομαστε ιδεες. Ηρεμηστε δεν θα βγαλει πουθενα το ποιος την εχει ποιο μεγαλη...... την γνωση. :-)

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτο που λες  δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου ,ειναι το πρωτο πραγμα στον κοσμο που σιχαινομε(δευτερο ερχετε η αγενια και τριτο η κουτοπονηρια και το νταβατζιλικη---σχεδων σιχαινομε ολους τους ελληνες λοιπον) ,και για να προτηνω κατι θα πρεπει να ειναι καραψαγμενο και δουλεμενο,θα σου απαντησω απλα και ΛΙΤΑ!!!!

?????????????????????? κοψε τα χαλασμενα και παρτο αλλιως ........εγω δεν καταλαβα κατι Η εσυ?

σε αυτο που λες παραπανω συμφωνω απολυτως ,αν και εδω μεσα δεν το βλεπω!!!!

μαθε να ακους αποψεις ,να βουτας τη γλωσσα λιγο στο μυαλουδακι ,και μετα αν θελεις να τρολαρεις κανε το με τακτ...

επεισης αν θες να ακουγεσε μονο εσυ και οι συμφορμιτες που λενε τα δικα σου,ανοιξτε ενα φορουμ μονοι σας, και λεγετε αυτα που θελετε μονοι σας!!!!!!!!!

----------------------------ελληναρα!!!!!!!!------------------------------

 

 

 

ΑΝ έχεις κάτι να πεις που να στοιχειοθετεί την ορθότητα της πρακτικής που ακολούθησες... κατέθεσε την.

Όταν προτείνεις κάτι... ΝΑΙ... θα πρέπει να είναι ψαγμένο και δουλεμένο... ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να κατευθύνεις σε λάθος δρόμο τους άλλους... μέσω της άγνοιάς σου. ΔΕΝ σου φταίνε σε τίποτα τα ζωντανά τους (ούτε τα χρήματα τους).

ΔΕΝ είχα καταλάβει ότι... με φιλοξενείς... για να πήγαινα αλλού.

Γύρνα τώρα πλευρό και κοιμήσου με το βλέμμα προς τον Λευκό πύργο... ΙΣΩΣ σε βοηθήσει.-

Link to comment
Share on other sites

Discus fun λιγο τακτ δεν βλαπτει. Ειμαστε ολοι μια παρεα και μοιραζομαστε ιδεες. Ηρεμηστε δεν θα βγαλει πουθενα το ποιος την εχει ποιο μεγαλη...... την γνωση. :-)

 

 

1. Diskus fan.

2. ΔΕΝ καταλαβαίνω... πατρική συμβουλή; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την καλή πρόθεση... διαθέτω.

3. Από που φάνηκε ότι η προσπάθεια μου εστιάζει στο ΑΝ την έχω μεγαλύτερη; Εδώ μιλάμε... για ανακρίβειες (κάτι που κι ο ίδιος παραδέχτηκε).

Θα συμβουλεύουμε αυτούς που ζητάνε βοήθεια, με πληροφορίες "ότι να 'ναι" (για να κάνω χρήση και της βαρβαρικής των νεοελλήνων) ;

Επειδή είμαστε μια παρέα... πρέπει να διορθώνουμε αυτούς που νομίζουν... ότι γνωρίζουν (καλό τους κάνουμε νομίζω).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Το channeling... έχεις υπ' όψιν σου τι είναι;  :rolleyes:

Eιναι δικος σου ορος αυτος? Γιατι δεν τον ειδα καπου. Μαλλον εννοεις τη κυκλοφορια μεσα στο φιλτρο.. δε μπορω να φανταστω κατι αλλο. Απο που προκυπτει οτι απλα θα επεπλεαν τα υλικα μεσα στο φιλτρο επισης? Το λεει ξεκαθαρα ο ανθρωπος οτι θα ειχε ενα κυκλοφορητη, οποτε η πανω η κατω θα υπηρχε κυκλοφορια μεσω των υλικων και επιστροφη στο ενυδρειο. Μια σχαρουλα μεσα στο ''δοχειο'' ειναι μια απλη συμβουλη. Οποτε εγω προτεινω ας ειμαστε δεκτικοι και κατατοπιστικοι σε αυτα που λεμε και να μην ξεκιναμε ανουσιο κραξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδες ομως και το fun που το σκοτωσα! Σορυ απλα οταν γραφω απο σμαρτφον μου βγαινουν τα ματια. Δεν ειπα προσωπικα για σενα μονο το αν την εχεις μεγαλυτερη αλλα επειδη κατα καιρους εχω μπλεξει και εγω σε καυγαδες δεν ξερω αν αξιζει στο τελος. Απο εκει και περα καλα κανεις και διορθωνεις οτα ν χρειαζετε αλλα υπαρχει τροπος και τροπος. Δεν ειμαι μπαμπας κανενος σας αλλα εχω παιδια και πολλες φορες ισως να σας ακουγομε καπως αλλα προσωπικα οταν διορθωνο καποιον του εξηγω το τη και το πως και δεν απαντω μονολεκτικα. Καλο ειναι να εχουμε και την διαθεση να εξηγησουμε 5 πραγματα αν θελουμε να βοηθησουμε πραγματικα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδες ομως και το fun που το σκοτωσα!

Απέφυγα να σε πληγώσω... παραπάνω.  :D

Σορυ απλα οταν γραφω απο σμαρτφον μου βγαινουν τα ματια.

Κι εγώ ΔΕΝ φόραγα τα γυαλιά μου... αυτή είναι η αλήθεια. ;)

Δεν ειπα προσωπικα για σενα μονο το αν την εχεις μεγαλυτερη αλλα επειδη κατα καιρους εχω μπλεξει και εγω σε καυγαδες δεν ξερω αν αξιζει στο τελος.

ΔΕΝ προσπάθησα να εμπλακώ σε καυγά... να διορθώσω ένα λάθος ήθελα.

Απο εκει και περα καλα κανεις και διορθωνεις οτα ν χρειαζετε αλλα υπαρχει τροπος και τροπος. Δεν ειμαι μπαμπας κανενος σας αλλα εχω παιδια και πολλες φορες ισως να σας ακουγομε καπως αλλα προσωπικα οταν διορθωνο καποιον του εξηγω το τη και το πως και δεν απαντω μονολεκτικα. Καλο ειναι να εχουμε και την διαθεση να εξηγησουμε 5 πραγματα αν θελουμε να βοηθησουμε πραγματικα.

 

 

Ο καθένας έχει τον τρόπο του... και το πληκτρολόγιο είναι απρόσωπο και ανέκφραστο. ΑΝ κάποιος θέλει να το δει στραβά... στραβά θα το δει.

Κι εγώ έχω γιο 30 χρονών... αλλά και τον τρόπο μου (όπως ήδη έγραψα).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι δικος σου ορος αυτος? Γιατι δεν τον ειδα καπου.

Ψάξτο πάλι... κάτι θα βρεις.

Μαλλον εννοεις τη κυκλοφορια μεσα στο φιλτρο δε μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Καλά φαντάστηκες.

Απο που προκυπτει οτι απλα θα επεπλεαν τα υλικα μεσα στο φιλτρο επισης?

Που το έγραψα αυτό;

Το λεει ξεκαθαρα ο ανθρωπος οτι θα ειχε ενα κυκλοφορητη, οποτε η πανω η κατω θα υπηρχε κυκλοφορια μεσω των υλικων και επιστροφη στο ενυδρειο. Μια σχαρουλα μεσα στο ''δοχειο'' ειναι μια απλη συμβουλη. Οποτε εγω προτεινω ας ειμαστε δεκτικοι και κατατοπιστικοι σε αυτα που λεμε και να μην ξεκιναμε ανουσιο κραξιμο. 

 

 

Η συμβουλή... είναι λανθασμένη... μια σχαρούλα ΔΕΝ λύνει το πρόβλημα (channeling).-

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή... είναι λανθασμένη... μια σχαρούλα ΔΕΝ λύνει το πρόβλημα (channeling).-

νταξει νταξει... (vampirism).-

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχεις κάτι να πεις που να στοιχειοθετεί την ορθότητα της πρακτικής που ακολούθησες... κατέθεσε την.

---->παρε να εχεις εργοστασιακο                  

http://www.aquael.com/en/products/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani#details

Όταν προτείνεις κάτι... ΝΑΙ... θα πρέπει να είναι ψαγμένο και δουλεμένο... ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να κατευθύνεις σε λάθος δρόμο τους άλλους... μέσω της άγνοιάς σου. ΔΕΝ σου φταίνε σε τίποτα τα ζωντανά τους (ούτε τα χρήματα τους).

-------->συμφωνω ,βρες ομως πρωτα το λαθος εδω  

http://www.aquael.com/en/products/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani#details

ΔΕΝ είχα καταλάβει ότι... με φιλοξενείς... για να πήγαινα αλλού.  

------------->φιλος δεν ξερω αν καταλαβες αλλα εδω ουτε εσενα σε φιλοξενω εγω,αλλα ουτε εμενα εσυ.Ειναι ενα φορουμ αποψεων και αν διαφωνεις με κατι και εχεις καλυτερη αποψη,δεν εχεις παρα να την προτεινης με λεπτομεριες και οχι απλα να λες στον κοσμο μονολεκτικα οτι αυτο που λες δεν γινετε ,εχεις κανει ψαροσουπα ,και γενικα παρα τις μεγαααααλεες σου γνωσεις να μην βοηθας κανεναν και να εισαι αγενεστατος(με αυτα σου τα προσοντα  κολαει το ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ)...αν δεν θες να συμετασχεις και να βοηθησεις ,και αν θες ολοι να σε ακουμε τυφλα και να λεμε παντα το δικο σου ,τοτε ΝΑΙ να πας αλλου!!!!!!

Γύρνα τώρα πλευρό και κοιμήσου με το βλέμμα προς τον Λευκό πύργο... ΙΣΩΣ σε βοηθήσει.-

-------------------->εγω τουλαχιστον μετα απο ''δημιουργικη παραμβαση !!!!!!!!"(που μπορει να ειναι και λαθος)μπορω να κοιμιθω.....εσυ ΞΥΠΝΑ και δες τρυγηρω σου τι συμβαινει,γιατι αργοτερα σαν ολους τους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ,θα σου φταινε οι αλλοι που πηρες δανειο για σπιτι και δεν μπορεις να το πληρωσεις αλλα δεν θελεις να σου παρουν και το σπιτι,θα σου φταινε οι αλλοι που δεν πληρωνεις εσυ το ΦΠΑ  σου και η χωρα κατρακυλαει στο βουρκο,θα σου φταινε αλλοι για αυτον που ψηφισανε και γενικα θα σου φταινε οι αλλοι για ολα....καφρους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ εχουμε πολλους ,δεν χριαζομαστε να ''φτιαξουμε κιαλους!!!!!-----------ΞΥΠΝΑ και δες τον πανεμορφο παρθενωνα που φτιαξανε οι προγονοι σου ,που ουτε στο μικρο τους δαχτυλακι ,μαλλον ,δεν μπορεις να τους μοιασεις

δεν θελω να μπλεξω σε καυγα.....απλα θελω να ξερω ,εγω αλλα και πολλοι συμφορμιστες ,αν αυτη η κατασκευη που προτεινα δουλευει ,αλλα και αν δεν δουλευει να δουμε που ειναι το λαθος της και ισως να το διορθοσουμε

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε λιγο!

Fan,στο εχω ξεναπει για τη συμπεριφορα σου και τον τροπο που απαντας,οπως και σε σενα linglong!

Αν δεν μπορειτε να συζητησετε ηρεμα και ωραια,μη το κανετε καθολου,οι αλλοι δεν φταινε σε κατι!

Μη το συνεχισετε,γιατι στην επομενη εχω κλειδωσει το θεμα χωρις δευτερη προηδοποηση!

Link to comment
Share on other sites

ok και sorry....

ας επικεντρωθουμε στο θεμα και ας δουμε αν μπορει να ''φτιαχτει'' ενα τετοιο φιλτρο.........

εγω το μονο προβλημα που ειδα ,οπως προανεφερα ,ειναι η στεγανοτητα στο καπακι μετα απο λιγο καιρο----γιατι αυτα τα βαζα ειναι μεν για να κλεινουν αεροστεγος,αλλα μετα απο ενα-δυο ''ανοιγοκλεισματα'' χανουν την στεγανοτητα τους και θελουν καινουριο καπακι.....

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να μπλεξω σε καυγα.....απλα θελω να ξερω ,εγω αλλα και πολλοι συμφορμιστες ,αν αυτη η κατασκευη που προτεινα δουλευει ,αλλα και αν δεν δουλευει να δουμε που ειναι το λαθος της και ισως να το διορθοσουμε

 

 

ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει... αυτό σου εξήγησα.

Το φίλτρο ΔΕΝ είναι ένας χώρος όπου κολυμπάνε τα υλικά... το νερό πρέπει να αναγκαστεί να περάσει μέσα από αυτά.

Πόσο πιο καθαρά να το γράψω... για να το καταλάβεις;

Φίλτρο έχεις... μελέτησε λίγο την κατασκευή... και δες πως αναγκάζει το νερό να κινηθεί.

ΑΝ ήταν τόσο απλά τα πράγματα... θα βάζαμε μια λεκάνη με νερό, θα πετάγαμε μέσα τα υλικά και με μια αντλία θα το περνάγαμε πάλι πίσω στο ενυδρείο.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα μπορουν να μπουν σε μια καλτσα, διχτακι, οπως στα σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι οπως περιεγραψα το φιλτρο ,το νερο αναγκαστικα περναει μεσα απο ολα τα υλικα.....

απο τα χερια μου εχουν περασει μονο 3 φιλτρα eheim classic και το multicani aquael ,τα οποια ειναι ακριβως ετσι .....

το νερο μπαινει απο την κατω μερια του φιλτρου και υλικων(στα eheim εξωτερικα,αλλα στο aquael εσωτερικα με σωληνα οπως ακριβως προτεινα στην κατασκευη)και με την βοηθεια εξωτερικης αντλιας στην πανω μερια του φιλτρου,στην εξοδο νερου απο το φιλτρο(στα eheim ειναι κολημενη στο ''καπακι'' ενω στο aquael ειναι χυμα σε οποιο σημειο στο λαστιχο εξοδου, οπως και στην κατασκευη που προτεινα),το νερο ανεβαινει προς την εξοδο επανω,περνωντας αναγκαστικα αναμεσα απο τα υλικα .

τα υλικα δεν κολυμπανε,αφου ειναι σταθερα(τα κραταει σταθερα το σχαρακι απο τον μαναβη) πανω απο την εισοδο νερου στο φιλτρο αλλα και κατω απο την εξοδο νερου απο το φιλτρο.....το νερο δεν εχει αλλη διεξοδο-αναγκαστηκα θα περασει μεσα απο τα υλικα...

αν εννοεις οτι θα περναει το νερο απο καποια υλικα(στο κεντρο μαλλον) συχνοτερα απο καποια αλλα(αυτα τα υλικα στα τοιχοματα του φιλτρου),ακομα και εδω το μπουκομα των σφουγγαριων αλλα και των υλικων, με μπιχλα ,δινει την λυση ,αφου οταν π.χ. μπουκωνει το σφουγγαρι στην μεση αναγκαστικα η ροη γινετε απο αλλο σημειο και ουτο καθεξης.........επεισης ουτος η αλλως ,καλα ειναι να υπαρχει σε καποια υλικα μεγαλυτερη ροη και σε καποια αλλα μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα μπορουν να μπουν σε μια καλτσα, διχτακι, οπως στα σαμπ.

 

 

Έχει καμιά σχέση αυτή η κατασκευή... με το σαμπ

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι οπως περιεγραψα το φιλτρο ,το νερο αναγκαστικα περναει μεσα απο ολα τα υλικα.....

απο τα χερια μου εχουν περασει μονο 3 φιλτρα eheim classic και το multicani aquael ,τα οποια ειναι ακριβως ετσι .....

το νερο μπαινει απο την κατω μερια του φιλτρου και υλικων(στα eheim εξωτερικα,αλλα στο aquael εσωτερικα με σωληνα οπως ακριβως προτεινα στην κατασκευη)και με την βοηθεια εξωτερικης αντλιας στην πανω μερια του φιλτρου,στην εξοδο νερου απο το φιλτρο(στα eheim ειναι κολημενη στο ''καπακι'' ενω στο aquael ειναι χυμα σε οποιο σημειο στο λαστιχο εξοδου, οπως και στην κατασκευη που προτεινα),το νερο ανεβαινει προς την εξοδο επανω,περνωντας αναγκαστικα αναμεσα απο τα υλικα .

τα υλικα δεν κολυμπανε,αφου ειναι σταθερα(τα κραταει σταθερα το σχαρακι απο τον μαναβη) πανω απο την εισοδο νερου στο φιλτρο αλλα και κατω απο την εξοδο νερου απο το φιλτρο.....το νερο δεν εχει αλλη διεξοδο-αναγκαστηκα θα περασει μεσα απο τα υλικα...

αν εννοεις οτι θα περναει το νερο απο καποια υλικα(στο κεντρο μαλλον) συχνοτερα απο καποια αλλα(αυτα τα υλικα στα τοιχοματα του φιλτρου),ακομα και εδω το μπουκομα των σφουγγαριων αλλα και των υλικων, με μπιχλα ,δινει την λυση ,αφου οταν π.χ. μπουκωνει το σφουγγαρι στην μεση αναγκαστικα η ροη γινετε απο αλλο σημειο και ουτο καθεξης.........επεισης ουτος η αλλως ,καλα ειναι να υπαρχει σε καποια υλικα μεγαλυτερη ροη και σε καποια αλλα μικροτερη.

 

Για να ΜΗΝ ξεχάσουμε κι αυτά που μάθαμε... βγάλε στην πρώτη ευκαιρία φωτογραφίες από την κατασκευή σου... να τις δούμε.

Θεωρώ πως... ή εγώ κάτι ΔΕΝ καταλαβαίνω σωστά... ή εσύ τα περιγράφεις όπως θέλεις.

Να θυμίσω πως η όλη συζήτηση έχει να κάνει με την κατασκευή που έβαλε ο Dilitris Cultou ... και ότι το νερό περνάει ΠΑΝΤΑ από τον πιο εύκολο δρόμο.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...