Jump to content

D.I.Y Calcium Reactor


yiannossavva

Recommended Posts

Έχω αρχίσει τον σχεδιασμό του D.I.Y Calcium Reactor

Ο χώρος που είναι διαθέσιμος για να βάλω φωτογραφία είναι μόλις 39.68k.

Παρακαλώ τους συντονιστές αν μπορούν να κάνουν κάτι

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννο μπορείς και μόνος σου από τη διαχείρηση συνημμένων στον πίνακα ελέγχου σου να σβήσεις παλιά συνημμένα σου προκειμένου να ελευθερώσεις χώρο. Οι mod δε μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό.

Για την κατασκευή σου θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μας ενημερώνεις για τα βήματα προόδου με φωτογραφίες και -γιατί όχι- να γράψεις και ένα σχετικό άρθρο. Για να παίρνεις κι άλλες ιδέες ρίξε μια ματιά εδώ σε μια ακόμα (επιτυχημένη) κατασκευή. :bowdown:

Καλή επιτυχία! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννο μπορείς και μόνος σου από τη διαχείρηση συνημμένων στον πίνακα ελέγχου σου να σβήσεις παλιά συνημμένα σου προκειμένου να ελευθερώσεις χώρο. Οι mod δε μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό.

Για την κατασκευή σου θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μας ενημερώνεις για τα βήματα προόδου με φωτογραφίες και -γιατί όχι- να γράψεις και ένα σχετικό άρθρο. Για να παίρνεις κι άλλες ιδέες ρίξε μια ματιά εδώ σε μια ακόμα (επιτυχημένη) κατασκευή. :bowdown:

Καλή επιτυχία! :thumbup:

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι... :bowdown::thumbup::D

Το είχα κάνει και εγώ στο παρελθόν, φωτογραφία στην οθόνη, μέχρι που ανακάλυψα το μαγικό κουμπί στο πληκτρολόγιο PrtScn (ή αλλιώς Print Screen) το οποίο "φωτογραφίζει" την οθόνη σου και μετά πας σε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, ακόμα και το Paint των Windows είναι αρκετό, και πατάς Paste (επικόλληση) το "σώνεις" και είσαι έτοιμος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι... :bowdown::thumbup::D

Το είχα κάνει και εγώ στο παρελθόν, φωτογραφία στην οθόνη, μέχρι που ανακάλυψα το μαγικό κουμπί στο πληκτρολόγιο PrtScn (ή αλλιώς Print Screen) το οποίο "φωτογραφίζει" την οθόνη σου και μετά πας σε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, ακόμα και το Paint των Windows είναι αρκετό, και πατάς Paste (επικόλληση) το "σώνεις" και είσαι έτοιμος! ;)

Γιώργο το γνωρίζω. ;)

Μπορεί να μεταφερθεί και σαν PDF File νοουμένου ότι έχεις το adope acrobat professional ;)

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι έτοιμο.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχία της κατασκευής είναι εξασφαλισμένη.

Θα έλεγα να κάνεις μεγαλύτερες και λιγότερες, τις τρύπες στα διαφράγματα (κανονικά χρειάζεται ένα διάφραγμα, κάτω και αποστάτες από τον πυθμένα), ώστε να εξασφαλίσεις μόνιμα καλή ροή.. Μη ξεχνάς ότι πάνω από το "σουρωτήρι", θα μπει και σφουγγάρι, οπότε δεν είναι απαραίτητο οι τρύπες να είναι πολύ μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχία της κατασκευής είναι εξασφαλισμένη.

Θα έλεγα να κάνεις μεγαλύτερες και λιγότερες, τις τρύπες στα διαφράγματα (κανονικά χρειάζεται ένα διάφραγμα, κάτω και αποστάτες από τον πυθμένα), ώστε να εξασφαλίσεις μόνιμα καλή ροή.. Μη ξεχνάς ότι πάνω από το "σουρωτήρι", θα μπει και σφουγγάρι, οπότε δεν είναι απαραίτητο οι τρύπες να είναι πολύ μικρές.

Νίκο οι τρύπες είναι 4mm και είναι πολλές.

Νομίζεις ότι πρέπει να της μεγαλώσω?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννο πώς θα το κάνεις? Εννοώ από τι υλικό? 3Δ σχέδιο δε θα κάνουμε??? :bowdown:

Γιώργο το 3D θα το δεις στην τελική του μορφή στην πραγματικότητα.

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις.

Ίδρωσα πολύ μέχρι μνα μάθω ορισμένα πράγματα στο AutoCAD.

Ίσως προχωρήσω λίγο παρακάτω και μάθω να σχεδιάζω και 3D

Το υλικό που θα χρησιμοποιήσω είναι ακριλικό.

Πολύ ποιο ακριβό από το πλαστικό και το γυαλί.

Ο κορμός (κύλινδρος) μου έχει στοιχίσει 40 ευρώ.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια "μηχανολογικά" σχέδια μπορείς να δουλέψεις ωραιότατα με το Invertor φίλε Γιάννο το οποίο είναι και αυτό της ΑUTODESK και κάνει κυριολεκτικά παπάδες... Φαντάσου ότι έχει και 3D animation στην κατασκευή που κάνεις, πχ έναν κινητήρα. Αν ξέρεις καλό autocad το invertor δε θα σε δυσκολέψει καθόλου! Εντελώς off topic... :thumbup:

Οι τρύπες ΙΜΟ εφόσον είναι πολλές δεν χρειάζεται να τις μεγαλώσεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο οι τρύπες είναι 4mm και είναι πολλές.

Νομίζεις ότι πρέπει να της μεγαλώσω?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Στο σχέδιο, μου έδωσαν την εντύπωση πως ήταν πολύ πιο μικρές. Υπολόγισα γύρω στο χιλιοστό.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, στην αρχή το πέρασα για υδροκοπή, αλλά μάλλον κάνω λάθος, έτσι φίλε Γιάννο? Σε κάθε περίπτωση, μπουαααααααααα, θέλω και εγώ!!!!! :thumbup: Πέρασες το σχέδιο από autocad και στο κόβει, σωστό?

Εφόσον έχεις τέτοια μηχανήματα στη διάθεσή σου βρε Γιάννο πώς και το έχεις καθυστερήσει? Τώρα έπρεπε να έχει DIY skimmer, calcium reactor, kalkwasser reactor, φίλτρα άμμου και ότι βάλει ο θαλασσινός μου νους! υποκλίνομαι και περιμένω και άλλα... :buttrock::buttrock::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::buttrock::buttrock::wootwoot:

σαν μονδεράτορας του φόρουμ προτείνω ανοικτά να τον κάνουμε ban αυτόν τον τύπο

όχι αγόρι μου, δε θα μας τρελλάνεις τελείως εσύ εδώ μέσα ...

ασχολούμαστε με τα ενυδρεία γιατί μας αρέσει και θέλουμε να είμαστε χαλαροί και ήρεμοι ...

αλλά εσύ δε χάνεις ευκαιρία να μας τσιτώνεις ...

μήπως αυτό το μηχανηματάκι μπορείς να το κάνεις δικτυακό να μπορέσουμε να κόψουμε κι εμείς τίποτα δικά μας σχέδια ? !!!

ΑΨΟΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε Γιάνννο...

πότε θα κατέυω Κύπρο να μου μάθεις την "τέχνη"...

Μπράβο ρε φίλε, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατι βρε Γιαννο να μενεις Κυπρο..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη σου χρωσταω το σχεδιο.. Απλο λυτο και απιστευτα απο αποτελεσματικο. Για οτι αποριες ρωτα.

post-5-1176468375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή σε βλέπω "ανήσυχο" φίλε Γιάννο ορίστε και το σχέδιο για ένα φίλτρο άμμου ή fluidized για άνθρακα/αντιφώσφορο/κλπ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Μάριε το σχέδιο που έστειλες το αριστερό κομμάτι τι είναι?

Μου φαίνετε ότι θα πρέπει να κάνω άλλο ένα. :buttrock:

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τον τρόπο λειτουργίας του.

Γιώργο το έχω σχεδίαση στο AutoCAD και μετά έγινε μετατροπή σε Coreldrow.

DIY skimmer, kalkwasser reactor, φίλτρα άμμου θα είναι η συνέχεια. :wootwoot:

Αν μπορείς στείλε ξανά το σχέδιο σε καλύτερη ποιότητα.

iliovas Πιστεύω πως ο χομπίστας δεν τελειώνει ποτέ.

Μερικές φόρες κάθομαι πόστα στο ενυδρείο και λέω

(ποια θα είναι η επόμενη κατασκευή). :buttrock:

Αυτό δεν ονομάζετε χόμπι μάλλον (αρρώστια).

Mitrizakis Nikos θα χαρώ πολύ να σε δω στην Κύπρο.

Μας πείρες το κορίτσι και εξαφανίστηκες. :wootwoot::D

Λεμεσιανή δεν είναι?

Στην επόμενη συνάντηση που θα κάνετε πολύ θα ήθελα να σας γνωρίσω από κοντά.

Έχουμε πολλά να πούμε. :thumbup:

Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες από την μέχρι τώρα εξέλιξη.

Της βίδες θέλω να τις αντικαταστήσω με πλαστικές.

Ψάχνω αλλά ακόμα δεν βρήκα

Θέλω για ακόμη 1 φορά να παρακαλέσω τους συντονιστές όπως μου δοθεί περισσότερος χώρος για φωτογραφίες. Τώρα είμαι υποχρεωμένος να σβήνω παλαιότερες για να μπορέσω να ποστάρω καινούριες. :)

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δυστυχώς δεν μπορώ να το ανοίξω.

Από τις φωτογραφίες, όμως, κατάλαβα πολλά.

Τα συγχαρητήριά μου και πάλι και καλή επιτυχία σε ότι φτιάξεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας παιδιά, αλλά εγώ εδώ κάτω νομίζω βρήκα τον δάσκαλό μου. Τι να σας κάνουμε? Όλα να τα έχετε εσείς? :buttrock:

Πραγματικά πολύ αξιόλογη δουλειά φίλε Γιάννο. Μπράβο. Τί σκέφτεσαι για αργότερα? ...ή μάλλον κράτησε τα σχέδια και για μας τους φτωχούς! :thumbup:

Όσο για το corel draw φίλε Γιάννο, είναι η δουλειά μου! Ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

Επίσης αν έχεις το Adobe Photoshop, μπορείς κάλλιστα να σου εξηγήσω πως να κάνεις τις φώτο σου πολύ μικρότερες σε χώρο, χωρίς να σβήνεις τις άλλες που είναι όντως σαν ντοκουμέντα.

Αν sσε περίπτωση βρώ πλασικές βίδες θα σε ενημερώσω! Δώσε mm

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε τρελέ... πια κοπελιά!!! :wootwoot::thumbup::wootwoot::buttrock:

Η μητέρα μου είναι απο Κύπρο και ο παππούς με τη γιαγια μένουν Λεμεσό (πρόσφυγες)

Πάντως δεν είναι άσχημη ιδέα να κοιτάξω για καμιά Κυπραία.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Μάριε το σχέδιο που έστειλες το αριστερό κομμάτι τι είναι?

Μου φαίνετε ότι θα πρέπει να κάνω άλλο ένα. :thumbup:

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τον τρόπο λειτουργίας του.

Γιαννο το δευτερο τμημα(το μικρο) ουσιαστικα ειναι ενας ακομα calcium reactor χωρις την εισοδο CO2 με σκοπο να αποροφαει ακομα τα τελευταια υπολοιματα του CO2 που θα βγαινουν απο τον κανονικο reactor. Ετσι θα εχεις το ελαχιστο impact στο ενυδρειο σου. Δηλαδη σχεδον ελαχιστη πτωση ΡΗ κατι που ειναι το απολυτο ζητουμενο αφου με τον calcium reactor συνηθως η πτωση ειναι πολυ μεγαλη. Οτι αλλο θες ρωτας! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...