Jump to content

απορια DIY CO2


mal

Recommended Posts

γινεται να κανω DIY CO2 με μαγια στιγμης ΓΙΩΤΗΣ σε φακελακι;

Link to comment
Share on other sites

γινεται να κανω DIY CO2 με μαγια στιγμης ΓΙΩΤΗΣ σε φακελακι;

και βεβαια.μην βαλεις ομως πολυ..!!! στη μυτη απο το κουταλακι να βαλεις γιατι αλλιως το μειγμα θα τελειωσει πολυ γρηγορα...
Link to comment
Share on other sites

γινεται να κανω DIY CO2 με μαγια στιγμης ΓΙΩΤΗΣ σε φακελακι;

Ναι φίλε κι εγώ αυτην έβαλα!μια χαρά δουλευέι!Στις ενώσεις του σωλήνα με το μπουκάλι και το τεστάκι της σέρα αν δεν έχεις σιλικόνη μπορεις να βάλεις πλαστελίνη!εγώ έβαλα "τσιχλα" δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα κάνει καλή μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Στις ενώσεις του σωλήνα με το μπουκάλι και το τεστάκι της σέρα αν δεν έχεις σιλικόνη μπορεις να βάλεις πλαστελίνη!εγώ έβαλα "τσιχλα" δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα κάνει καλή μόνωση.

συνεχιζεις να δινεις ''περιεργες'' και αμφιβολου λυσεις-ιδεες σε ατομα αρχαρια οπως εσυ.

σε παρακαλω εαν δεν εισαι σιγουρος για κατι,μην το υποδυκνυεις,πολυ περισσοτερο ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ σε αλλους αρχαριους χομπιστες..μονο ζημια μπορεις να κανεις......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο :bowdown:

συνεχιζεις να δινεις ''περιεργες'' και αμφιβολου λυσεις-ιδεες σε ατομα αρχαρια οπως εσυ.

σε παρακαλω εαν δεν εισαι σιγουρος για κατι,μην το υποδυκνυεις,πολυ περισσοτερο ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ σε αλλους αρχαριους χομπιστες..μονο ζημια μπορεις να κανεις......

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζεις να δινεις ''περιεργες'' και αμφιβολου λυσεις-ιδεες σε ατομα αρχαρια οπως εσυ.

σε παρακαλω εαν δεν εισαι σιγουρος για κατι,μην το υποδυκνυεις,πολυ περισσοτερο ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ σε αλλους αρχαριους χομπιστες..μονο ζημια μπορεις να κανεις......

klaz και πάλι θα σου πώ οτι αυτό με την μόνωση (πλαστελινη) μου το προτειναν απο γνωστοτατο μαγαζι με τέτοια ειδη...Επίσης αναφέρω οτι το έκανα εγω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστο (και το τονίζω αυτό) απλά εμένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα.Και πίστεψε με κάποιος αρχάριος ,όπως κι εγώ, θα ακούσει πόλυ περισσότερο αυτά που θα του πούν οι πιο έμπειροι παρα οι άλλοι αρχάριοι.Οχι οτι και οι αρχάριοι δεν βοηθάνε.Βοηθάνε και κάποιες φορές αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

καλε μου φιλε ΗΔΗ σου εχω απαντησει στο αλλο ποστ(περιμενω να πεις ναι στην προσκληση μου!!!)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ομως ενα κουταλακι οπως λεει η δοση.και τωρα που εχει αρχισει να δρα βλεπω πως εχει συνεχωμενη ροη η αεροπετρα.μηπως αυτο που βγαζει δεν ειναι διωξιδιο αλλα οξυγωνο;επισης εβαλα και μισο κουταλακι σοδα οπως λεει ο φιλος istelas στο site του.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ομως ενα κουταλακι οπως λεει η δοση.και τωρα που εχει αρχισει να δρα βλεπω πως εχει συνεχωμενη ροη η αεροπετρα.μηπως αυτο που βγαζει δεν ειναι διωξιδιο αλλα οξυγωνο;

οξυγονο σιγουρα ΔΕΝ ειναι...

και εβαλες 1 ολοκληρη κουταλια μαγια..?? αν ,ναι τοτε το μειγμα σου θα τελειωσει πολυ γρηγορα την παραγωγη του(αν και η σοδα θα κανει τη δουλεια της παλι ομως......)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολυ το διωξιδιο που βγαζει;εχει συνεχωμενη ροη.το μειγμα ποτε θα τελιωσει την παραγωγη;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις κατά γράμμα την συνταγή υπολόγιζε γύρω στις 20 με 25 μέρες αν έβαλες παραπάνω μαγιά λιγότερο.Για να ξέρεις η μαγιά είναι οι μύκητες και η ζάχαρη η τροφή, όσα πιο πολλά στόματα τόσο πιο γρήγορα τελειώνει η τροφή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βγαζει δεν μου ειπατε αν ειναι πολυ ή οχι.εχει συνεχωμενη ροη η αεροπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν μετρήσεις pH και KH και βρείς πόσο CO2 έχεις, θα ξέρεις αν είναι πολύ ή λίγο.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Μετρητη φυσαλίδων έχεις?

Link to comment
Share on other sites

μετριτη φυσαλιδων οχι δεν εχω.το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν ισχυει αυτο μηπως θα μπορουσα να βαζω (η καλυτερα συπληρωνω) συνεχως ποσοτητα ζαχαρης για να εχω συνεχης ροη;

Αν κάνεις κατά γράμμα την συνταγή υπολόγιζε γύρω στις 20 με 25 μέρες αν έβαλες παραπάνω μαγιά λιγότερο.Για να ξέρεις η μαγιά είναι οι μύκητες και η ζάχαρη η τροφή, όσα πιο πολλά στόματα τόσο πιο γρήγορα τελειώνει η τροφή.

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο μηπως θα μπορουσα να βαζω (η καλυτερα συπληρωνω) συνεχως ποσοτητα ζαχαρης για να εχω συνεχης ροη;

οχι.κατι τετοιο δεν γινεται.

(οπως αλλωστε για τον μοναδικο λογο που χρειαζεται μετρητης φυσσαλιδων ειναι για να δουμε οτι δουλευει το μειγμα μας και οχι για το ποσες φυσσαλιδες βγαζει ανα λεπτο)...αφου κατι τετοιο σαν το τελευταιο δεν ειναι εφικτο σε τετοιες κατασκευες.... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...