Jump to content

καλοκαιρι και καυσωνας


mal

Recommended Posts

θελω τα φωτα σας σχετικα με την ψυξη του νερο το καλοκαιρι.βεβαια εκτος τα ψυκτικα.

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο,εκτος απο ανεμιστηρακια τοτε....??

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστιρακια πως να βαλω;το καπακι του ενυδρειου μου ειναι της juwel record 60;

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστιρακια πως να βαλω;το καπακι του ενυδρειου μου ειναι της juwel record 60.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελεις να κοψεις το μανισιο,πανε στο πρακτικερ και αγορασε στα ιδια μετρα ξυλινο ,περασε το μετα με αδιαβροχο βερνικι θαλασσης στο χρωμα του ενυδρειου σου,τρυπησε το και προσαρμοσε τους ανεμιστηρες....

για ρευμα μπορεις να χρησιμοποιησεις παλιο φορτιστη κινητου........

εαν εισαι και μεγαλυτερος μαγκας αγοραζεις με 50 ευρω περιπου εναν κοντρολλερ θερμοκρασιας οπου και πανω του προσαρμοζεις τον φορτιστη απο τα ανεμιστηρακια,και εισαι πανετοιμος και αυτοματος για τους καυσωνες..!!!

ας μην ξεχναμε επισης οτι η αναπληρωση της εξατμισης στο ενυδρειο,καλο ειναι να γινεται απο νερο οσμωσης η απιονιοσμενο για να αποφυγουμε τις τρελλες σκληροτητες...!!!

καλη τυχη.....

Link to comment
Share on other sites

που να το βρω δεν εχω τετοια μηχανιματα για νερο.βερνικη αδιαβρωχο θαλασσης;τι ειναι παλι αυτο και που μπορω να το βρω;τα ανεμιστιρακια πως τα συνδεω στο φωρτιστη;τι φορτιστη ΝΟΚΙΑ κανει;

Link to comment
Share on other sites

που να βρεις ποιο...?????

το βερνικι αδιαβροχο θαλασσης ειναι....ΒΕΡΝΙΚΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ

τα ανεμιστηρακια τα συνδεεις με (καλαι, κολλητηρι κλπ)

φορτιστης κινητου δεν ειναι μονο της νοκια...ολοι οι φορτιστες κανουν..)

νομιζω οτι τα ειπα πολυ απλα και κατανοητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλαι ,κολιτιρι και απιονισμενο νερο δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

φορτιστης κινητου δεν νομιζω οτι κανει γιατι βγαζουν πολυ χαμηλη ταση 3,6-5V τα ανεμηστηρια θελουν συνηθως 12 (αν και λειτουργουν και με λιγοτερα αλλα πιο αργα)

δηλαδη ποσο πολυ μπορει να ανεβει η θερμοκρασια στο ενυδρειο το καλοκαιρι;

καλαι ,κολιτιρι και απιονισμενο νερο δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια μπορει να ανεβει υπερβολικα το καλοκαιρι(αναλογως βεβαια πολλους παραγοντες...)εχω δει προσωπικα σε χωρο μη κλιματιζομενο και φουλ καλοκαιρι το θερμομετρο μεσα σε ενυδρειο να γραφει και 32-33 βαθμους..!!!!

η χρηση ανεμιστηρων το καλοκαιρι θα ελεγα οτι επιβαλλεται,αν θελουμε νορμαλ θερμοκρασιες για τα ψαρακια και τα φυτα μας...

ας μην ξεχναμε βεβαια και την εξατμιση η οποια ερχεται με τη χρηση των ανεμιστηρων.....

Link to comment
Share on other sites

ενα ανεμιστιρακι ποσο μπορει να κοστιζει;

Link to comment
Share on other sites

Από 2,5 ευρώ...

τα 8cm 12 βολτ εγω τα πηρα 5 ευρω.

εχει και μικροτερα οποτε πεφτει η τιμη

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαθεις στην πατεντα μπορεις να αγορασεις ανεμηστιρακι clipon, μερικα ειναι με ρευμα αλλα με USB και να κλιπαρεις ενα απο καθε πλευρα. Εαν δεν θελεις να χαλασεις το καπακι μπορεις να φτιαξεις ενα ιδιο απο φυλλο PVC και να το τρυπησεις οπως εκανα εγω για το Rio 400 με την ταϊστρα.

Ενναλακτικα μπορεις να βαλεις Air Condition για τις πολυ ζεστες μερες οποτε μαζι με τα ψαρια θα δροσιζεσαι και εσυ με το κοστος ενoς Chiller :)

Link to comment
Share on other sites

θα δω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο με τι τρυπιεται;

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλαμε για το ιδιο καπακι (3mm) τοτε με μινι τροχο η ακομα και με ενα καλο ψαλιδι.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για το καπακι του record 60 της Juwel.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για το καπακι του record 60 της Juwel.

Οκ, δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο οποτε με ενα μετρο μπορεις να δεις ακριβως ποσο παχος εχει το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

εχει παχος 3 χιλιοστα.αρα το κοβω με τροχο.πριονι κανει;

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

υπαρχει ενα πραγμα που λεγεται ποτηροτρυπανο (η καπως ετσι)

ειναι ενα τρυπανι σαν ποτηρι και μπορεις να κανεις στρογγυλες τρυπες για τους ανεμηστηρες σου ειναι αρκετα μεγαλο και βγαινει σε αρκετα εκατοστα (δεν ξερω εαν παει μεχρι 8)

αυτο και μονο εαν σε ενδιαφερει να βγει εμφανισιμο το αποτελεσμα

εχει παχος 3 χιλιοστα.αρα το κοβω με τροχο.πριονι κανει;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα πραγμα που λεγεται ποτηροτρυπανο (η καπως ετσι)

ειναι ενα τρυπανι σαν ποτηρι και μπορεις να κανεις στρογγυλες τρυπες για τους ανεμηστηρες σου ειναι αρκετα μεγαλο και βγαινει σε αρκετα εκατοστα (δεν ξερω εαν παει μεχρι 8)

αυτο και μονο εαν σε ενδιαφερει να βγει εμφανισιμο το αποτελεσμα

παει,παει.... :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εάν δεν έχεις ψάρια που πηδάνε έξω από το νερό τότε απλά αφαίρεσε το πίσω καπάκι και είσαι εντάξει, ούτε τρύπες ούτε τίποτα. Εάν πάλη έχεις ψάρια που πηδάνε έξω προσάρμοσε μια κουνουπιέρα.

Link to comment
Share on other sites

μολις αρχισει να ανεβαινει η θερμοκρασια βλεπουμε.προς το παρον δεν κανω τιποτα.

υπαρχει ενα πραγμα που λεγεται ποτηροτρυπανο (η καπως ετσι)

ειναι ενα τρυπανι σαν ποτηρι και μπορεις να κανεις στρογγυλες τρυπες για τους ανεμηστηρες σου ειναι αρκετα μεγαλο και βγαινει σε αρκετα εκατοστα (δεν ξερω εαν παει μεχρι 8)

αυτο και μονο εαν σε ενδιαφερει να βγει εμφανισιμο το αποτελεσμα

φιλε orck τα ανεμιστηρακια ειναι τετραγωνα.

Link to comment
Share on other sites

μολις αρχισει να ανεβαινει η θερμοκρασια βλεπουμε.προς το παρον δεν κανω τιποτα.

φιλε orck τα ανεμιστηρακια ειναι τετραγωνα.

και οι τρυπες στρογγυλες........ :);):angry2::wootwoot::D:hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...