Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΜΟΝ9ΟΜΑΧΟΣ


Recommended Posts

πριν απο 1.5 μηνά ο μονομάχος μου έβγαλε pop eye.του έκανα θεραπεία με αλατάκι για 2 εβδομάδες και υποχώρησε πολύ η αρρώστια σε σημείο που πλέον δεν καταλαβαίνεις οτι υπήρχε πρόβλημα.σήμερα μετά από 25 μέρες περίπου ξανά εμφανίστηκε.

σημερινές μετρήσεις : ph 7.5 αμμωνία 0 no2 0 no3 12.5. αλλαγές νερου 30 % από τότε που δημιουργήθηκε η αρρώστια κάθε 3 μέρες για καθαρό νεράκι.

τι να κάνω τώρα πως να το αντιμετωπίσω γιατί μάλλον με το αλάτι η αρρώστια δεν έφυγε ποτέ και απλά λίγο χαλάρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προσθέσεις μια καθαρή φωτογραφία με το ψάρι σου για να μπορέσουμε να δούμε κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες!

Σε προχωριμένο στάδιο υπάρχει πιθανότητα το διογκωμένο μάτι να μολύνθεί απο μύκητες και ίσως να χρειαστείς κάποια παράλληλη θεραπεία!

:)

Επίσης, η χρήση βιταμίνης στην τροφή νομίζω ότι είναι απαραίτητη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Νο3 12,5 με τι το μετράς? Και γενικώς με τι τεστ κάνεις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ μετρήσεις έγιναν με τα τεστ τις API.Και τα τεστ τις tetra το ίδιο αποτέλεσμα μου βγάζουν.φώτο ελπίζω το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες.λοιπον αγορασα melafix kai pimafix και εχω διαβασει οτι τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα αν αυτα τα δυο συνδιαστουν.λοιπον στα 16 λιτ βάζω 2 ml περιπου melafix για να συνδιασω και το pimafix πρεπει να βαζω 1 ml απο το ενα και 1 απο το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει πληροφορίες για τα φάρμακα αυτά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=67

και βαζεις ολοκληρη τη δόση απο κάθε φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...