Jump to content

Pterophyllum scalare Zebra


Recommended Posts

Σήμερα το μεσημέρι τα σκαλαρια μου κάνανε μια μεγάλη χάρη αποφάσισαν να γεννήσουν.

Βλέποντας το γεγονός άρχισα πανικόβλητος να ψάχνώ για video camera και για κασέτα. Να μην τα πολλή λέω τώρα κατόρθωσα να βιντεοσκοπήσω από την αρχή έως το τέλος την γέννα των αυγών που κράτησε 45 λεπτά.

Ένα τρίλεπτο απόσπασα σας καταθέτω να το απολαύσετε. Στο Video φαίνεται πως γεννάει το θηλυκό τα αυγά και πως έρχεται μετά από πίσω το αρσενικό να τα γονιμοποιήσει. Ιδιαίτερα στο ένα λεπτό περίπου φαίνεται καθαρά η γέννα των αυγών.

Στέλνω και μια φωτογραφία για πρώτη γεύση.

Υ.Γ.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να μειώσω την ποιότητα του Video για να είναι προσβάσιμο στους πολλούς.

post-2663-1177941976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι τα σκαλαρια μου κάνανε μια μεγάλη χάρη αποφάσισαν να γεννήσουν.

Βλέποντας το γεγονός άρχισα πανικόβλητος να ψάχνώ για video camera και για κασέτα. Να μην τα πολλή λέω τώρα κατόρθωσα να βιντεοσκοπήσω από την αρχή έως το τέλος την γέννα των αυγών που κράτησε 45 λεπτά.

Ένα τρίλεπτο απόσπασα σας καταθέτω να το απολαύσετε. Στο Video φαίνεται πως γεννάει το θηλυκό τα αυγά και πως έρχεται μετά από πίσω το αρσενικό να τα γονιμοποιήσει. Ιδιαίτερα στο ένα λεπτό περίπου φαίνεται καθαρά η γέννα των αυγών.

Στέλνω και μια φωτογραφία για πρώτη γεύση.

Υ.Γ.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να μειώσω την ποιότητα του Video για να είναι προσβάσιμο στους πολλούς.

Χρήστο, υπέροχο το βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ ωραιο,αλλα χωρις να θελω να σε μοιωσω,που να δεις και ενος φιλου που διατηρει με μεγαλη επιτυχια αλτουμ......

οπως και να εχει να σου ζησουν φιλε μου..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, υπέροχο το βίντεο σου, να σου ζήσουν!!!!!

Έχω και εγώ 2 σκαλάρια και εύχομαι μια μέρα να μου δώσουν την ίδια χαρά - βέβαια, δεν ξέρω αν τα δικά μου είναι ζευγαράκι και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να αναγνωρίσω το φύλο τους-.

Και κάτι τελευταίο…δεν αντέχω θα το πω. Φίλε Klaz, τι σχόλιο ήταν αυτό? (χωρίς να θέλω να σε μειώσω, που να δεις και ενός φίλου που διατηρεί με μεγάλη επιτυχία αλτουμ......), ας ανεβάσει ο φίλος σου το βίντεο με τα δικά του σκαλάρια, να το δούμε και εμείς!

umb

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλα και για τη γέννα και για το βίντεο και την επεξεργασία του .

Συγχαρητήρια .

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς πήραν την φύλαξή των αυγών πολύ σοβαρά με αποτέλεσμα σήμερα μετά από μια μάχη ένα θηλυκό σκαλαρη που επιχείρησε να καρπωθεί ένα γεύμα από τα αυγά είχε σαν αποτέλεσμα να χάση το δεξή του στηθαίο πτερύγιο και γενικά πολλά σημάδια τραυματισμού. Τώρα κολυμπά ‘’κουταίνοντας’’.

Έχω εμπειρία από σκαλάρια αλλά τέτοια επιθετικότητα πρώτη φορά βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μπραβο, να σου ζησουν τα νεογεννητα!!!

Πραγματικα πανεμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και να σου ζησουν.αντε και με αλλες γεννες.

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο βιντεο!!πανεμορφα σκαλαρια.. :);)

με το καλο οι απογονοι Χρηστο..περιμενουμε και την παρουσιαση σου!!

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο. Κορυφαίο το βίντεο αλλά κορυφαίο και το ζευγάρι.

Πως πάνε τα μικρά? Πρέπει σήμερα να είδες και μερικά free swimming.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το το ζευγάρι δεν το απομόνωσα και το ενυδρείο είναι τρίγωνο πήραν οι γονής τα μικρά και πήγαν στην γωνία του ενυδρείου ανάμεσα στους Echinodorus. Μου ήταν αδύνατον να παρακολουθήσω τη γίνετε πόσο μάλλον να τα βγάλω φωτογραφία.

Της πρώτες μέρες κατάφερα να πιάσω λίγα και να τα βάλω στην γενήστρα αλλά οι γονής είχαν γίνει έξαλλη (μιας και η γενήστρα ήταν στο ίδιο ενυδρείο μέσα και είχαν οπτική επαφή η γονής με τα ψαράκια) έτσι αναγκάστηκα να τα αφήσω πάλη ελεύθερα.

Στημένος κυριολεκτικά μπροστά στο ενυδρείο βαστώντας την φωτογραφική μηχανή περίμενα μπας και εμφανιστούν τίποτα ψαράκια. Μια ώρα μετά και ενώ άρχιζα να μουδιάζω βγήκαν όι γονείς με τα μικρά για κυριολεκτικά μερικά δεύτερα και πρόλαβα να βγάλω μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό video Φίλε Χρήστο!!!

Εύχομαι τα μωρά να έχουν την καλύτερη δυνατή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε!Ονειρεμενη στιγμη για καθε φιλο του ειδους και οχι μονο!!!

Επειδη, ομως αυτο που ειδαμε δεν γινεται τυχαια, πολλα συγχαρητηρια και καλη επιτυχια για τη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι παραμετρους νερου εχεις?

Εχω και εγω 4 σκαλαρια.Να δω ποτε θα δω γεννες.Μπραβο Χρηστο καλους απογονους

Link to comment
Share on other sites

Τι παραμετρους νερου εχεις?

Εχω και εγω 4 σκαλαρια.Να δω ποτε θα δω γεννες.Μπραβο Χρηστο καλους απογονους

Kh 3

Gh 4

Ph 6,6

Αλλαγή νερού 30% ανά 7μέρες

Εύχομαι να δεις και εσύ γέννες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...