Jump to content

επεξεργασία νερού


Recommended Posts

η επίσκεψη του A. Calfo έφερε ξανά στη επιφάνεια το θέμα του νερού ..

.. δεν έδειξε να συμπαθεί τις συσκευές αντίστροφης όσμωσης … ένας λόγος ήταν η σπατάλη νερού ..

.. μόλις του είπα ότι έχω στήλη που ξοδεύω 100 ευρώ κάθε φορά για αναγέννηση .. τραβούσε τα μαλλιά του ο άνθρωπος …

.. και μου πρότεινε κάτι τέτοιο …

http://www.aquatechnic.de/frameset-rubriken.htm

τι ξέρουμε για αυτές τις στήλες ?

.. αν κατάλαβα καλά … η μια από της δυο δεν θέλει σχεδόν ποτέ συντήρηση ..

.. και την άλλη μπορούμε εμείς να την συντηρούμε εύκολα και οικονομικά ..

.. λεπτομέρειες δεν ξέρω ..

.. ποιος γνωρίζει τη γερμανική να μας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Oντως ο Antony Calfo προτεινε καλυτερα να χρησιμοποιουμε καθαρα DI συσκευες, κυριος διοτι η σπαταλη νερου ειναι τεραστια σε οποιαδηποτε αντιστροφη οσμωση. Ισως ακουγετε λιγο υπερβολικο αλλα εχει εντονη την οικολογια μεσα του σε τετοιο βαθμο που εμεις οι ελληνες να μην μπορουμε να τον ακολουθησουμε...

Στο θεμα μας τωρα. Ο λογος που μας προτεινε κατι τετοιο (2 στηλες) ειναι διοτι ναι μεν ειναι ποιο ακριβο αλλα ειναι και το καλυτερο. Ενω θεωρητικα μπορει να κρατησιε και για παντα. Αν οχι για παντα, τουλαχιστον για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα οποτε θα παρουμε τα λεφτα μας πισω με το παραπανω.

Ειχα δοκιμασει αυτες τις στηλες στο παρελθον. Εκαναν δουλεια αλλα οταν εξαντληθηκαν δεν ηξερα αν και πως μπορουσα να τις ανανεωσω, ενω το manual ηταν στα γερμανικα και μονο, οποτε τις πεταξα... Ηταν ομως αρκετα αξιολογες. :angry2:

Στο aquaristic.net το λινκ.

http://www.aquaristic.net/aquarium/technic...ger.html?lang=1

Εδω η μεταφραση απο την σελιδα της εταιριας. Δεν ειναι ιδανικη αλλα ειναι κατι αφου κανεις γεμανομαθης δεν μας εκανε ακομα την χαρη.. ;)

"Water purification with KATI and ANI The universal ion exchangers problem-free cleanly operator-safely rationally inexpensive KATI and ANI are ion exchangers, which were developed particularly for the Aquaristik are again and again regeneratable to use therefore practically for an unlimited period demineralize, entsalzen, stabilize the pH value with sea water, clarify sea water, remove nitrites and nitrate from the fresh water with KATI and ANI solve easily all problems of your aquarium water demineralize and entsalzen for Pfennigs can you without water changes nearly completely do can you finally your hobby seriously operate. The KATI S-types contains a weakly sour resin. They are used to to remove the Karbonathärte. The ANI N-types is used to removing from nitrate and Huminsäure from the aquarium water. The ANI H-types is used for removing from nitrate. The Huminosäure remains thereby in the aquarium water. Technical data (Employment as full demineralizers): Capacity: Dimensions (Height of x diameters) KATI, ANI of approx. 4500 hardness litres approx. 300 mm x 80 mm KATI 2, ANI of 2 approx. 9000 hardness litres of approx. 600 mm x 80 mm KATI 5, ANI 5 ca.22500 hardness litres of approx. 520 mm x l20 mm KATI 10, ANI 10 ca.45000 hardness litres of approx. 1020 mm x 120 mm Achievement: 60 l/hour Remainder hardness: smaller 0.1 dH Announcement: Color indicator with all KATI types Connections: 10 mm of outside diameters further characteristics: Gehäuseteile from impact resistant plastic Column from high-quality plexiglass large filters = small filter resistance both Wasseranschlüsse are above, thus the devices are always filled with water Function announcement by color indicator High-quality resins guarantee large capacity KATI and ANI can be regenerated again and again, thus are them to be used practically for an unlimited period. 1 l entmineralisiertes water costs less than 1 Dpf."

Η στηλη αφαιρει ολα τα ανιοντα και τα κατιοντα που ειναι διαλυμενα στο νερο.

Μεταξυ αλλων....

Ανιοντα

Καλιο - Νατριο - Αμμωνια - Μαγνησιο - Ασβεστιο κτλ

Κατιοντα

Χλωριο - Νιτρωδη οξυ - Νιτρικα αλατα - Θειωδη κτλ

Αναλυτικος πινακας ανιοντων και κατιοντων

http://www.profmokeur.ca/chemistry/ionstable.htm

Ετσι για να κανουμε κουβεντα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις κάτι για μετάφραση από γερμανικά σε ελληνικά στύλε να το κάνω και δώρο τα ορθογραφικά λάθη. :)

Εν πάση περιπτώσει έχω και από αυτό το πράγμα ο καθαρισμός της κάθε στήλης γίνετε με διαφορετικές μεθόδους π.χ. ο καθαρισμός του ΑΝΙ γίνετε με HCL ως εξής:

1 λίτρο 3% HCL το οποίο θα χύνετε μια ταχύτητα α 1λίτρο ανά 15 λεπτά. Αυτό το επιτυγχάνουμε με DIY κατασκευές π.χ. ο κλασικός ρυθμιστής ορού.

Άλλα καθαρίζονται με κοινό αλάτι και άλλα με Natron & HCL.

Αυτά εν ολίγης.

Υ.Γ.

Η δικιά μου στήλη βγάζει 0,75 Lit. /min.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικος πινακας ανιοντων και κατιοντων

http://www.profmokeur.ca/chemistry/ionstable.htm

Ετσι για να κανουμε κουβεντα.... :)

Names, formulas and charges

of the most common ions

αυτό σημαίνει ότι δεν είναι αναλυτικός ΙΜΟ

Υ.Γ.

Η δικιά μου στήλη βγάζει 0,75 Lit. /min.

τι περιορίζει τη ροή της?

ρωτώ γιατί η δικιά μου δεν έχει κάποιο σαφή περιορισμό ..

.. απλά μου είπαν μη τη ζορίζω ..

Link to comment
Share on other sites

τι περιορίζει τη ροή της?

ρωτώ γιατί η δικιά μου δεν έχει κάποιο σαφή περιορισμό ..

.. απλά μου είπαν μη τη ζορίζω ..

Η κάθε στήλη, ανάλογα του μεγέθους της, έχει συγκεκριμένη ροή νερού, που απαιτείται, για να μπορέσει να κάνει την εναλλαγή των ιόντων.

Αν η ταχύτητα του νερού είναι μεγαλύτερη από την συνιστώμενη, τότε δεν κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται. Με λίγα λόγια δεν καθαρίζει το νερό.

Αυτό μπορούμε να το ελέγξουμε και ταυτόχρονα να βρούμε την μέγιστη επιτρεπομένη ροή νερού, με ένα ηλεκτρονικό μετρητή αγωγιμότητας. Το ίδιο όργανο, επίσης θα μας δείξει και την ώρα που το υλικό χρειάζεται αντικατάσταση ή αναζωογόνηση,

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω το μεγάλο μέγεθος 2004 … ανοίγω τη βρύση και βλέπω το νερό που τρέχει μέσα .. φροντίζω να τρέχει αργά .. αν μειώσω πολύ τη ροή το νερό δεν βρέχει όλη τη ρητίνη ..

έχω μετρήσει ότι μπορώ .. TDS , GH , KH , silicates , χλώριο , φωσφορικά .. όλα 0 … μετά από κουβέντα που έκανα με αυτούς που τις αντιπροσωπεύουν και τις συντηρούν .. δεν μου θέσανε αυστηρά όρια στη ροή του νερού ..

θέλω 4 αναγεννήσεις το χρόνο Χ100 ευρώ …

μόλις αλλάξει το χρώμα στη ρητίνη .. μου φέρνουν μια άλλη και παίρνουν τη παλιά πίσω ..

στις ξεχωριστές ρητίνες .. υπάρχει αλλαγή χρώματος ? η πρέπει να μετράς το νερό που σου δίνουν ? ..

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα είπε ο Νίκος, εγώ όταν την αγόρασα στο εγχειρίδιο έγραφε μέγιστη απόδοση 1-1,5λιτρο/λεπτό. Και εγώ για λόγους ασφαλείας το μείωσα στο 0,75λίτρα/λεπτό. (Έχω το μικρό)

.. αν μειώσω πολύ τη ροή το νερό δεν βρέχει όλη τη ρητίνη ..

Αυτό το πρόβλημα το είχα και έχω και εγώ. Για να βρεχτεί πλήρες κάνω το εξής (χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα βέβαιος άμα είναι σωστό), βουλώνω για λίγο την έξοδο του νερού μέχρι να βρεχτεί όλο το σύστημα και μετά αφήνω την ροή ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Names, formulas and charges

of the most common ions

αυτό σημαίνει ότι δεν είναι αναλυτικός ΙΜΟ

τι περιορίζει τη ροή της?

Nαι βρε. Αντε βρες μου εσυ ποιο αναλυτικη λιστα.... ;)

Η ριτινη που λεμε στο aquaristic εχω την εντυπωση οτι αναγενατε. Για ριξτε μια ματια οι ποιο σχετικοι. :)

Link to comment
Share on other sites

να ζητήσω από το aquaristic οδηγίες χρήσεως ?

Χρήστο αν κατάλαβα καλά έχεις τις δυο ξεχωριστές ρητίνες .. όχι σαν τη δική μου που στην ίδια στήλη υπάρχουν και οι δυο ρητίνες …

πότε ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις αναγέννηση ?

Link to comment
Share on other sites

Για της αναγεννήσεις η μόνη λύση είναι η μετρήσεις της οποίες της κάνω κατά διαστήματα και όταν της βρίσκω πόλη ανεβασμένες τότε κάνω αναγέννηση.

Παλιότερα είχα την κλασική στήλη την οποία την άλλαζα και μου ήταν ακριβή λύση.

Μέτα πήρα την ΑΟ αλλά μου ξόδευε πολύ νερό

Τώρα έχω ένα σύστημα από μηλίτσες Permutit (δες φώτο) που αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν από το νερό το Νο3, Gh, Kh και τέλος περνάνε όλα από ενεργό άνθρακα.

Φυσικά ανάλογα με τα κέφια μου μια χρησιμοποιώ την μία μια την άλλη μέθοδο και όποτε έχω γεμάτο πορτοφόλι χρησιμοποιώ και την στήλη με ρητίνες κάνοντας μια αναγέννηση.

post-2663-1178144811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ένα σύστημα από μηλίτσες Permutit (δες φώτο) που αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν από το νερό το Νο3, Gh, Kh και τέλος περνάνε όλα από ενεργό άνθρακα.

Είσαι σίγουρος ότι στο τέλος περνάει το νερό από τον ενεργό άνθρακα???

Έχω την εντύπωση ότι πρώτα περνάει από τον εν. άνθρακα και μετά από τη ρητίνη.

Μήπως το χρησιμοποιείς ανάποδα???

Link to comment
Share on other sites

Η στήλες είναι χωρισμένες με διαφορετικά Permutit τα όποια κόπια αναγεννιούνται με κοινό αλάτι και κάποια με HCL και Natron

Είσαι σίγουρος ότι στο τέλος περνάει το νερό από τον ενεργό άνθρακα???

Έχω την εντύπωση ότι πρώτα περνάει από τον εν. άνθρακα και μετά από τη ρητίνη.

Μήπως το χρησιμοποιείς ανάποδα???

Όχι πρώτα περνάει το νερό από των άνθρακα, απλά λάθος εκφράστηκα

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Όχι πρώτα περνάει το νερό από των άνθρακα, απλά λάθος εκφράστηκα

:)

Link to comment
Share on other sites

Η στήλες είναι χωρισμένες με διαφορετικά Permutit τα όποια κόπια αναγεννιούνται με κοινό αλάτι και κάποια με HCL και Natron

είναι σαν αυτές που ανέβασα link .. ..?

.. η κάτι άλλο ..

έχεις καμιά φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

είναι σαν αυτές που ανέβασα link .. ..?

.. η κάτι άλλο ..

έχεις καμιά φωτο ?

Τάσο είναι παρόμοιο, και μοιάζει με αυτό που φαίνετε στο λίνκ δύο στήλες είναι για την αφαίρεση του Kh, και Gh μια τρίτη για την αφαίρεση του NO3 ενώ πιο μπροστά περνάει το νερό από μια DIY κατασκευή φίλτρου με ενεργό άνθρακα.

https://www.marinshop.de/shop/popup_image.p...f87c5a591aefa00

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...