Jump to content

Chiller κ ακριβεις θερμοκρασια.


Recommended Posts

Εχθες εβαλα σε λειτουργια το καινουργιο μου :) chiller(teco tr15).Το ρυθμισα λοιπον στους 27 βαθμους και ενω το θερμομετρο μου χτυπαγε ηδη 30.ξεκιναει λοιπον το chiller και μου δειχνει 27.5 βαθμουςκαι αρχιζε τη λειτουργια του οταν,πιθανως,εφτανε 28 αφου η αποκλιση ειναι στον 1 βαθμο.πλεον το chiller ειναι στους 27-27.5 το θερμομετρο μου ομως(ηλεκτρονικο) δειχνει 29.3-29.5.Σκεφτηκα οτι χανει πολυ κι ετσι μετρησα και με το phμετρο της hanna που εχει και θερμοκρασια και μου εδειξε 28.5-28.7.εχω επισης αλλο ενα θερμομετρο απλο που ειναι στους 29-30.τι να πιστεψω τωρα?οτι το chiller δεν εχει σωστη θερμοκρασια η οτι τα αλλα 3 ειναι αχρηστα?Ξερετε κανενα καλο και αξιοπιστο θερμομετρο?

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Φίλε targas21 όλα τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα στηρίζονται σε κάτι ηλεκτρονικά εξαρτήματα, τα θερμίστορ, τα οποία μεταβάλουν την αντίστασή τους σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία. Το πρόβλημα που έχουν είναι ότι α)δεν είναι γραμμικά, δηλαδή στους 20°C δε θα σου δείξει το διπλάσιο από το 10°C και β)με την πάροδο του χρόνου και την υγρασία θέλουν εκ νέου βαθμονόμηση.

Για τη δουλειά αυτή είχα προμηθευτεί από κατάστημα με εξοπλισμό χημικού εργαστηρίου θερμόμετρο ακριβείας και είχα αυτό ως πρότυπο όταν καλιμπράριζα τον elliwel.

Link to comment
Share on other sites

από κατάστημα με εξοπλισμό χημικού εργαστηρίου θερμόμετρο ακριβείας

Αυτο ειναι !

Μπορεις να παρεις ενα θερμόμετρο ακριβείας απο καποιον και να καλιμπραρεις το δικο σου θερμόμετρο.

Ολα αλλα θερμόμετρα διχνουν αυτο που τους ερθει :)

( στο δικο μου chiller(teco tr 20) δεχνει 25.5 °C οταν στο ενυδρειο ειναι 27 °C !!! και πολλοι αλλοι εχουν το ειδιο ''προβλημα'')

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για καλιμπραρισμα ενοουμε προφανως το θερμομετρο του chiller ετσι δεν ειναι?Γιατι στα αλλα θερμομετρα τι καλιμπραρισμα να κανω?Ξερετε κανενα μαγαζι με εξοπλισμο χημικων εργαστηριων να με διευκολυνετε?αυτα τα θερμομετρα ακριβειας μπορουν να ειναι και συνεχως μεσα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

θα μου βρείτε ένα τέτοιο θερμόμετρο και εμένα …?

όταν πήγα να αγοράσω από χημικό εργαστήριο .. σχεδόν όλα είχαν μια μικρή απόκλιση μεταξύ τους ..

μετά από μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα ότι

το καλύτερο ( για τη χρήση που θέλουμε ) είναι αυτό με τις μεταλλικές μπιλιστες που πουλάνε τα pet shop ..

..

περιμένω και τη δική σας εμπειρία …

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο που λες με τις μπιλιτσες δεν το ξερω αλλα παλι το πιο λογικο ειναι τη μεγαλυτερη ακριβεια να εχουν αυτα των χημικων.

Για να πω την αληθεια εγω εμπειστευομαι πιο πολυ απολα(απαυτα που εχω) αυτο στο phμετρο της hanna.

Καλο θα ηταν να ακουσουμε τις γνωμες και αλλων για το τι χρησιμοποιουν και αν πιστευουν στην ακριβεια που τους παρεχουν γιατι ειναι κριμα να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια αλλα στην ουσια να μην ειναι αυτη που θελουμε.

Μαγαζι με εξοπλισμο χημικων που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θερμόμετρο που λέει ο Τάσος είναι το παλιό καλό θερμόμετρο με τον υδράργυρο.Έχω δοκιμάσει καμιά 10αρία ηλεκτρονικά και αυτό βρίσκεται πάντα περίπου στον μέσο όρο των ηλεκτρονικων μετρήσεων :)

Link to comment
Share on other sites

όχι με υδράργυρο ( αν δεν κάνω λάθος έχουν απαγορευτεί ) ….

οινοπνεύματος είναι αν θυμάμαι καλά ..

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για καλιμπραρισμα ενοουμε προφανως το θερμομετρο του chiller ετσι δεν ειναι?Γιατι στα αλλα θερμομετρα τι καλιμπραρισμα να κανω?Ξερετε κανενα μαγαζι με εξοπλισμο χημικων εργαστηριων να με διευκολυνετε?αυτα τα θερμομετρα ακριβειας μπορουν να ειναι και συνεχως μεσα στο νερο?

Οταν μιλαμε για καλιμπραρισμα ενοουμε προφανως το θερμομετρο του chiller ετσι δεν ειναι?

- Οχι.

Θα καλιμπραρεις ενα απλο θερμομετρο που εχεις.

Θα βαλεις για κανενα 15 λεπτα δυπλα στο νερο και τα δυο θερμομετρα ( απλο και ακριβειας) και θα δεις τι δεχνει το θερμομετρο ακριβειας και τι θερμοκρασια αντεστεχει στο απλο θερμομετρο. Και να ξερεις την διαφορα...

Και το θερμομετρο του chiller καλυτερα να μην ενοχλησεις, απλα απο το δικο σου καλιμπριρασμενο θερμομετρο θα δεις τι θερμοκρασια να βαζεις στο θερμομετρο του chiller.

Αστα να παει... :) ολα αυτα με τα θερμομετρα :angry2:

Ναι, τα θερμομετρα ακριβειας μπορουν να ειναι και συνεχως μεσα στο νερο, αλλα ειναι λιγο μεγαλα (μακρος περιπου 40 εκ). ;)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τον controller της elliwel.To συνδεσα και μου εδειξε 28.9 ενω το chiller εδειχνε 27.Οποτε θα αχισω να κατεβαζω σταδιακα την θαρμοκρασια του chiller.Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον ίδιο controller και ήθελε καλιμπράρισμα.

Δανείστικα ένα θερμόμετρο ακριβείας απο ένα φίλο και τον προγραμμάτισα να δείχνει σωστές τιμές.

Έδειχνε 0.8 πιο πάνω :hysterical: (με το αισθητήριο που πήρα απο το ίδιο κατάστημα).

Άρα ούτε τον controller να εμπιστεύεσαι...Θέλει κ' αυτός καλιμπράρισμα... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αισθητήριο του κοντρόλερ κάτω απο την γλώσσα σου ............... αν είσαι υγιής και αυτό καλιμπραρισμένο σωστά θα δείξει 36,6 αν όχι το καλιμπράρεις ή παίρνεις κανένα αναλγητικό ...... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αισθητήριο του κοντρόλερ κάτω απο την γλώσσα σου ............... αν είσαι υγιής και αυτό καλιμπραρισμένο σωστά θα δείξει 36,6 αν όχι το καλιμπράρεις ή παίρνεις κανένα αναλγητικό ...... :hysterical:

Παιζει οντως αυτο?

Το μονο μου προβλημα ειναι να μην δειχνει πιο κατω απτην κανονικη.Πιο πανω ας δειχνει γιατι ηδη ξεκινησα να κατεβασω την θερμοκρασια και αν δειχνει πιο κατω φοβαμαι οτι θα τα κανω κατεψυγμενα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αισθητήριο του κοντρόλερ κάτω απο την γλώσσα σου ............... αν είσαι υγιής και αυτό καλιμπραρισμένο σωστά θα δείξει 36,6 αν όχι το καλιμπράρεις ή παίρνεις κανένα αναλγητικό ...... :rasp:

Aυτος ειναι ο καλυτερος τροπος μακραν. Τον εφαρμοζω για χρονια με τελεια αποτελεσματα..... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προτείνω να βάλει τον αισθητήρα στη μασχάλη :rasp:

Δεν θα τα χαλασουμε εκει... Φτανει εκει να μεινουμε... :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας φαντάζομαι να πιπιλάτε τον αισθητήρα και με πιάνει κάτι!!! :rasp::hysterical:

Όσοι εφαρμόζουν αυτήν την μέθοδο πρέπει να γνωρίζουν ότι οι αισθητήρες είναι θερμίστορ τα οποία χρειάζονται τουλάχιστον 10 λεπτά (σε δεδομένη θερμοκρασία) για να μεταβάλλουν την αντίστασή τους. Προσοχή λοιπόν, το κρατάμε αρκετή ώρα, αλλά προς θεού μην το περάσει κανείς για τσίχλα και τρέχει... :P

Τώρα αν είναι η καλύτερη μέθοδος αμφιβάλω καθόσον το καλιμπράρισμα γίνεται σε διαφορετική θερμοκρασία, αλλά είναι ένας καλός, πρακτικός (και σιχαμένος) τρόπος. Φαντάσου να έχει πιάσει άλγες κλπ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

αν ήξερες ότι κάθε μέρα δοκιμάζουν και τα απόβλητα του skimmer με το καλαμάκι .. :hysterical:

δεν θα σου έκανε εντύπωση :rasp:

Link to comment
Share on other sites

αν ήξερες ότι κάθε μέρα δοκιμάζουν και τα απόβλητα του skimmer με το καλαμάκι .. :hysterical:

δεν θα σου έκανε εντύπωση :rasp:

Είσαι λιγάκι υπερβολικός ....... !!!

Δια της οσμής τσεκάρω/ουμε το skimmer και εξηγώ το ανοίγεις, το μυρίζεις ................. αν "χάσεις" το φώς σου όλα καλά ....... αν βλέπεις ακόμη ψάχνεις να δεί τί δεν πάει καλά :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το εβαλα κατω απτη γλωσσα(δεν περιμενα ομως 10 λεπτα,αλλα 3-4) και μου εδειξε 36.6.

Ειμαι καλα :hysterical: ...

Το θετικο της υποθεσης εναι οτι δεν θα χρειαστει να αγορασω και θερμομετρο για τον πυρετο.

Οσο για την αλγη δεν με ενοχλει, καθοτι καi vegeterian... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...