Jump to content

θερμαντήρες off το καλοκαίρι


elli

Recommended Posts

κάποιος μαγαζάτορας είπε στον άντρα μου το καλοκαίρι πως βγάζει τους θερμοστάτες. Αν βγάλω τους θερμοστάτες (ακούγεται λογικό) η θερμοκρασία θα παραμείνει στους 25-26 βαθμούς και να τους ξανασυνδέσω τον Οκτώβριο περίπου ? Με το κλίμα που έχουμε στην Ελλάδα μου φαίνεται λογικό είναι όμως σωστό ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι.μπορεις να τους βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην αντίστοιχη τέτοια περυσινή κίνηση σε όλα μου τα ενυδρεία, έχασα 2 θερμοστάτες (αν είχαν μείνει μέσα στη θέση τους, δεν θα είχε συμβεί το "ατύχημα") και εκτός αυτού, κάποια βράδια που έπεσε αρκετά η θερμοκρασία, χρειάστηκαν... (φυσικά τους έβαλα, αλλά ήταν ολόκληρη μανούρα).

Ετσι λοιπόν, εγώ συνιστώ να βγουν από τη πρίζα μεν όταν θα ζεστάνει για τα καλά και μόνιμα ο καιρός, αλλά να μην βγουν από το ενυδρείο και τη θέση τους, για καλό και για κακό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να τους βγάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι άνευ νοήματος. Ο θερμαντήρας θα ανάψει μόνον αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το όριο που έχεις θέσει. (τελεία). Το καλοκαίρι δεν θα ανάψει (σχεδόν) ποτέ αφού η συνήθης θερμοκρασία δωματίου λογικά ξεπερνάει τους 26 βαθμούς. Άρα προς τί η ταλαιπωρία ? Το πολύ πολύ να τους βγάλεις από την πρίζα (δεν το έχω κάνει ποτέ). Αρκετοί φίλοι πιστεύουν ότι αφαιρώντας τους ή βγάζοντάς τους από την πρίζα μειώνουν τις πιθανότητες να κολλήσει και να γίνει το ενυδρείο σούπα. Μπορεί να έχουν δίκιο. Το θεωρώ απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο (θα κολλήσει αν ανάψει και μείνει αναμμένος, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με). Βέβαια έχει να κάνει και με την ποιότητα κατασκευής (και τη χώρα προέλευσης).

Είτε τους βγάλεις είτε όχι, η θερμοκρασία του ενυδρείου το καλοκαίρι θα ακολουθήσει προς τα πάνω εκείνη του χώρου και δεν πρόκειται να μείνει στους 25-26 επειδή θα αφαιρέσεις τους θερμαντήρες. Εκτός αν βάλεις κάτι για ψύξη. Η καλύτερη λύση είναι σύνδεση τόσο των θερμαντήρων όσο και της ψύξης σε ανεξάρτητο αυτοματισμό ενεργοποίησης - απενεργοποίησης με βάση την ελάχιστη ή μέγιστη επιθυμητή θερμοκρασία. Έτσι είτε κολλήσει είτε όχι ο θερμαντήρας δεν κινδυνεύουν τα ψάρια.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

τους θερμαντήρες τους έχω βγάλει απο την μπρίζα και όχι απο τα 2 ενυδρεία. Η θερμοκρασία έξω είναι 32 βαθμούς και το θερμόμετρο του ενυδρείου δείχνει 26. Στα ενυδρεία με τα χρυσόψαρα τους έχω βγάλει τελείως εδώ και καιρό.

Για ψύξη δεν έχω ανεμιστηράκια αλλά αν βάζω το αιρκοντίσιον όταν κάνει πολλή ζέστη είναι εντάξει? (αφήνω και το πίσω μερος του καπακιού ανοιχτό για κάποιες ώρες την ημέρα με επίβλεψη).

Link to comment
Share on other sites

τους θερμαντήρες τους έχω βγάλει απο την μπρίζα και όχι απο τα 2 ενυδρεία. Η θερμοκρασία έξω είναι 32 βαθμούς και το θερμόμετρο του ενυδρείου δείχνει 26. Στα ενυδρεία με τα χρυσόψαρα τους έχω βγάλει τελείως εδώ και καιρό.

Για ψύξη δεν έχω ανεμιστηράκια αλλά αν βάζω το αιρκοντίσιον όταν κάνει πολλή ζέστη είναι εντάξει? (αφήνω και το πίσω μερος του καπακιού ανοιχτό για κάποιες ώρες την ημέρα με επίβλεψη).

Με τον κλιματισμό θα είσαι μια χαρά. Αν μάλιστα τον προγραμματίζεις να παίρνεις μπρος κάποιες ώρες και όταν λείπεις ακόμη καλύτερα. Με το λογαριασμό της ΔΕΗ δεν ξέρω αν θα τα πας καλά όμως :)

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

αχ μη μιλάτε για ΔΕΗ (στο σπιτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί) το χειμώνα ήταν πάνω απο 300 ευρώ να δούμε τώρα το καλοκαίρι με τα κλιματιστικά.

Να ρωτήσω κάτι άλλο παρεπιπτόντως τα εξωτερικά θερμόμετρα που κολλάνε στο τζάμι νομίζω πως δεν ειναι σωστά (μήπως παίρνουν και την εξωτερική θερμοκρασία?) γιατί το ένα δείχνει 27 και το άλλο 30 βαθμούς ενω το νερό δοκιμάζοντας με το χέρι είναι δροσερό. Να πάρω απο τα άλλα τα εσωτερικά?

Ευχαριστώ και τον filoxeno για το κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο παρεπιπτόντως τα εξωτερικά θερμόμετρα που κολλάνε στο τζάμι νομίζω πως δεν ειναι σωστά (μήπως παίρνουν και την εξωτερική θερμοκρασία?) γιατί το ένα δείχνει 27 και το άλλο 30 βαθμούς ενω το νερό δοκιμάζοντας με το χέρι είναι δροσερό. Να πάρω απο τα άλλα τα εσωτερικά?

Χωρίς να έχω προσωπική πείρα από τα πρώτα, έχω την εντύπωση ότι μετρούν τη θερμοκρασία του τζαμιού και όχι του νερού. Άρα δεν είναι και τόσο ακριβή στις ενδείξεις τους. Στη θέση σου θα προτιμούσα τα κλασικά θερμόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να τους αφήσετε εκεί που είναι...

Αν ανησυχείτε μήπως κολλήσει κάποιος, πάρτε έναν εξωτερικό ελεγκτή θερμοκρασίας σαν τον eliwell.

Έτσι κι αλλιώς αυτό μπορεί να γίνει και το χειμώνα.

Δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει, ειδικά το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία και πιάνει υγρασία.

Χτες το δικό μου με ανεμιστήρα 12 cm έριξε τη θερμοκρασία του στους 23 βαθμούς από τους 26 που είχε την ημέρα... Αν πιάσει και καμιά βροχή κλάφτα...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

εγω τους εχω κανονικα τους θερμοστατες αλλα εχω να δουλευει μαζι με την λαμπα εναν 12V ανεμιστηρα στα 1,5V για να αποφυγω την ανοδο της θερμοκρασιας.αν χρειαστει το καλοκαιρι το δυναμωνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν τους βγάλεις από την πρίζα μειώνεις την πιθανότητα να κολλήσουν και να βράσει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...