Jump to content

κινούμενα χωρισματα


tekila

Recommended Posts

μετα απο μια αποτυχια στο γεμισμα που ειχα χθεσ φενονται ολα να παν καλα . τουλαχιστον εδω και 5 περιπου ωρεσ που εχω βαλει νερο στο μεγαλο.

θελω να ρωτησω κατι .

σκεφτομαι τα χωρισματα του σαμπ να τα κανω μετακινουμενα .

δηλαδη τα χωρισματα του σαμπ θα τα κανω απο γυαλι και θα τα κοψω 4 χιλιοστα μικροτερα στο πλατοσ .

στα σοκορα - πλαινα του γυαλιου κια κατω θα κολήσω λαστιχο . αυτο που βαζουν οι ξυλουργοι και οι αλουμιναδεσ για να μονοσουν τα γυαλια .

ετσι το γυαλι θα μπει στο σαμπ εφαρμοστα ετσι θα μπορο εαν χρειαζετε να μετακινω τα χωρισματα .

το εχει σκεφτει - κανει καποιοσ?

πιστευετε γινετε?

δε μπορο να πω αν εχει πλεονεκτηματα η μειονεκτηματα . απλα μια σκεψη κανω

Έγινε επεξεργασία - tekila
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται...

Νομίζω ότι η πίεση του νερού θα σου μετακινεί τα χωρίσματα, ιδίως μόλις ξεραθούν τα λάστιχα

Περίμενε για καμιά γνώμη ακόμη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλήσεις ηλεκτρολογικό κανάλι με σιλικόνη για να φορμάρει μέσα το τζάμι-χώρισμα (σαν λούκι, φορετό) θα σου κρατήσουν. Αλλά δεν ξέρω να σου πω σε τι θα μπορούσε να εξυπηρετεί κάτι τέτοιο ή τι τυχόν προβλήματα θα μπορούσε να σου δημιουργήσει πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

νικο λογο τισ πιεσισ δε νομιζω να μετακινουνται καθωσ ι πιεση θα ειναι ιση και απο τισ 2 πλευρεσ .

πιστευω θα εξυπηρετουσε σε μελοντικι τοποθετηση δευτερησ αντλιασ . η διμιουργια χωρισματοσ για καποιο εξτρα υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Ελα αγορι μου θα πας εκει που ψωνιζουμε εμεις και θα παρεις οδηγους πλαστικους για τζαμι.

Κολλησε τους με σιλικονι ανα αποστασεις ισες με τις απεναντι πλευρες και θα θυληκωνει το 5mm τζαμι τελεια! :);)

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα είναι καλή, αλλά στην εφαρμογή, ίσως είναι δύσκολο.

Μελέτησέ το πρώτα.

Τα πλαστικά υλικά, ίσως να μην κολλάνε καλά με το γυαλί και κάποια στιγμή να ξεκολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά κανάλια σίγουρα θα ξεκολλήσουν. Δεν το συζητάω.

Σου στέλνω ένα σχέδιο με την εισήγηση μου.

Το 1 είναι το σαμπ εξωτερικά.

Το 2 & 3 είναι γυαλιά το ίδιο πάχος με το σαμπ.

Η απόσταση του 2 με το 3 να είναι 1mm μεγαλύτερο από το πάχος του γυαλιού.

Δεξιά και αριστερά η διάφορα να είναι 2mm.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

καπωσ ετσι το ειχα σκεφτει και εγω .

αλλα ειχα πει να βαλω περιμετρικα λαστιχο ωστε να πετυχω περισσότερη μονοση και να μη περνα το νερο απο δεξια η αριστερα ι και απο κατω απο τα χωρισματα του σαμπ.

ακομη με το λαστιχω θα μπορω να καλυψω και τυχον κενα που θα εχω ειδικα στισ γωνιεσ του σαμπ που υπαρχει και αρκετη σιλικονη . και πιθανον το σκετο γυαλι να μι πατα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, τα διαφράγματα, δεν είναι μετακινούμενα, αλλά προσθαφαιρούμενα.

Κάτι τέτοιο εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

oxi .

τα χωροισματα θα σφηνωνουν με τη βοηθεια του λαστιχου στα τοιχωματα του σαμπ.

ετσι θα μπορω να βάζω τα χωρισματα σε οποιο σημειοι του σαμπ με βολευει αφηνωντασ λιγοτερο η μεγαλητερο κενο για τα υλικα η τουσ θερμοστατεσ .

οταν θελω να μετακοινήσω κάποιο χωρισμα θα ξεσφηνονο την μια πλευρα του χωρισματοσ και θα ξανα σφηνωνω το χωρισμα στην ιδια θεση απλα σφηνονοντασ το πανω στισ πλευρεσ του σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...