Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλημερα! Εφτιαξα επιτελους καπακι για το 240αρι μου (tsamisaquarium για καπακι reef) και εβαλα δυο 75αρες metal halide. Δεν εχω αγορασει τα φωτιστικα τους παρα μονο τα ντουι τους τα οποια τα εχω βιδωσει στο καπακι.Προφανως, οπως καταλαβαινετε μετα απο λιγη ωρα μυρισε ξυλο.

Ερωτηση...πως να τις στερεωσω χωρις να υπαρχει φοβος? (Φωτιστικα δεν αγορασα γιατι μου ειπαν 80 και για τα δυο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! Εφτιαξα επιτελους καπακι για το 240αρι μου (tsamisaquarium για καπακι reef) και εβαλα δυο 75αρες metal halide. Δεν εχω αγορασει τα φωτιστικα τους παρα μονο τα ντουι τους τα οποια τα εχω βιδωσει στο καπακι.Προφανως, οπως καταλαβαινετε μετα απο λιγη ωρα μυρισε ξυλο.

Ερωτηση...πως να τις στερεωσω χωρις να υπαρχει φοβος? (Φωτιστικα δεν αγορασα γιατι μου ειπαν 80 και για τα δυο)

γυαλιστή λαμαρίνα stainllesstill

Link to comment
Share on other sites

Θα σε φάει η βρώμα αν έχεις λουστράρει το ξύλο, το βερνίκι θα μυρίζει για πολύ καιρό εξαιτίας της θερμότητας. Η λύση (δοκιμασμένη) είναι να κάνεις κλειστό το καπάκι (γυαλί από κάτω) και να βάλεις ανεμιστήρες, δυο να βαζουν δύο να βγάζουν, ώστε να πέσει η εσωτερική θερμοκρασία διαφορετικά δεν υπάρχει γιατρειά. :) Συν του ότι εγώ θα φοβόμουν μην πάρει φωτιά καμιά μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε φάει η βρώμα αν έχεις λουστράρει το ξύλο, το βερνίκι θα μυρίζει για πολύ καιρό εξαιτίας της θερμότητας. Η λύση (δοκιμασμένη) είναι να κάνεις κλειστό το καπάκι (γυαλί από κάτω) και να βάλεις ανεμιστήρες, δυο να βαζουν δύο να βγάζουν, ώστε να πέσει η εσωτερική θερμοκρασία διαφορετικά δεν υπάρχει γιατρειά. :) Συν του ότι εγώ θα φοβόμουν μην πάρει φωτιά καμιά μέρα...

Αν κατάλαβα καλά το καπάκι είναι κλειστό?

Αν ναι είναι πολύ επικίνδυνο και οι θερμοκρασίες του ενυδρείου στα ύψη.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Καλή η εισήγηση του Γιώργου αλλά για να έχεις καλή απόδοση θα χρειαστείς δυνατούς εξαεριστήρες με αποτέλεσμα να έχεις πολλή θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το καπάκι είναι κλειστό?

Αν ναι είναι πολύ επικίνδυνο και οι θερμοκρασίες του ενυδρείου στα ύψη.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Καλή η εισήγηση του Γιώργου αλλά για να έχεις καλή απόδοση θα χρειαστείς δυνατούς εξαεριστήρες με αποτέλεσμα να έχεις πολλή θόρυβο.

Γιάννο το φωτιστικό που είχα με τις 4 Τ5 και τη μέταλ (150βατ) ήταν ξύλινο, κλειστό από κάτω με γυαλί το οποίο έμπαινε συρταροτό, και είχα ένα ανεμιστήρα 12cm να βάζει αέρα και 2 των 8cm να βγάζουν. Η θερμοκρασία του φωτιστικού δεν ανέβαινε σχεδόν ποτέ πάνω από 40°C. Θόρυβος, χμμμ, έχεις δίκιο σε αυτό, πάντα υπήρχε ένα βουητό που, στην περίπτωση που υπήρχε ησυχία, ήταν ενοχλητική θα έλεγα. Αναγκαίο κακό όμως... Τώρα για το φίλο μας εδώ καλό είναι να ανεβάσει καμιά φωτογραφία της κατασκευής του και πώς είναι πάνω στο ενυδρείο, να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται και να βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα προσπαθησω για φωτο.Παντως ειναι ιδια κατασκευη με αυταυτοο

τωρα παιδια εκανα τα εξοδα.Τι γινεται τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...