Jump to content

στατικότητα σιδεροκατασκευής


nekt

Recommended Posts

Γεια σας... και καλως σας βρήκα!

Ετοιμάζω ένα ενυδρείο 150χ48χ60 το οποίο θα φιλοξενηθεί πάνω σε μία βάση (σιδηροκατασκευή). Ήρθε η ώρα του ντυσίματος του ενυδρείου και φώναξα κάποιον μαραγκό να μου πει την γνώμη του. Επειδή δεν θέλω να βγει το έπιπλο πολύ έξω από το κυρίως ενυδρείο, μου πρότεινε ο μάστορας να βιδώσει τους μεντεσέδες από τα πορτάκια πάνω στα πόδια της σιδητοκατασκευής.

foot.png

Οι μεντεσέδες θα βιδωθούν από ότι κατάλαβα (μου τα είπε μετά από το τηλέφωνο) στην πλευρά των 6 εκ. σύμφωνα με το σχήμα.

Θέλω να ρωτήσω:

1. Αυτό επηρεάζει την στατικότητα της σιδηροκατασκευής; Ο μαραγκός είπε όχι, το ίδιο είπε και το παληκάρι που έκανε την σιδηροκατασκευή, αλλά είπα καλύτερα να ρωτήσω εσάς

2. Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο, δηλαδή να ντύσει σιδηροκατασκευή βάση του ενυδρείου; Θα ήθελα πολύ κάποιες ιδέες και γιατί όχι να προσπαθήσω και μόνος διότι και η τιμή του μαραγκού μου φάνηκε λίγο τσουχτερή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες φίλε nekt. :hysterical:

Καλά σου τα είπε και ο μαραγκός και το παλικάρι της σιδηροκατασκευής, η στατικότητα δεν επηρεάζεται. Το μόνο που επηρεάζεται είναι η αντοχή της κατασκευής εξαιτίας των τρυπών που θα γίνουν για να "πιάσει" ο μεντεσές, αλλά είναι αστεία η αλλαγή και δεν αξίζει καν να αναφερθεί!

Στο παρελθόν το είχαμε κάνει με ένα φίλο, είχαμε πάει σε μαγαζιά "Φτιάξτο μόνος σου", δώσαμε τα μέτρα και μας ετοίμασαν τα ξύλα όπως τα θέλαμε. Αν τα καταφέρνεις σε τέτοια ζητήματα μπορείς να ρωτήσεις για τιμές. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου τα είπε και ο μαραγκός και το παλικάρι της σιδηροκατασκευής, η στατικότητα δεν επηρεάζεται. Το μόνο που επηρεάζεται είναι η αντοχή της κατασκευής εξαιτίας των τρυπών που θα γίνουν για να "πιάσει" ο μεντεσές, αλλά είναι αστεία η αλλαγή και δεν αξίζει καν να αναφερθεί!

Βασικά αυτό είναι που με ανυσήχησε η αντοχή της κατασκευής διότι το ενυδρείο είναι περίπου 400 λτ, συν άμμος, συν πέτρες, συν καπάκι, συν και γω δεν ξέρω τι άλλο φοβήθηκα μήπως οι τρύπες επηρεάσουν την σιδηροκατασκευή και δεν αντέξει

Αλήθεια πόσο σου κόστισε η δική κατασκευή μαζί με το καπάκι, θυμάσαι;

Έγινε επεξεργασία - nekt
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα .

πεσ μου τι σου προτεινε ο μαραγκοσ , τι υλικα , και ποσο και θα σου πω αν ειπε ακριβα η οχι .

ξυλουργοσ ημε .

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παρομοια κατασκευη στον φιλο tsiglas .

στειλε του πμ αυτοσ μπορει να σου πει και τυχον αλλα που θα χρειαστεισ για να στα φερει ο μαραγκοοσ ( ραφια , τρυπεσ για σωληνεσ κτλ) γιατι μετα για ενα ραφι δε προκειτε να ερθει.

σου μιλαω εκ πειρασ .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δεις πρώτα μερικές κατασκευές άλλων, για να καταλάβεις πως γίνεται η επένδυση, πως τοποθετούνται οι μεντεσέδες κλπ.

Κατόπιν είναι εύκολο να τα κάνεις μόνος σου, γλυτώνοντας αρκετά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει έτσι.

Το πλεονέκτημα είναι ότι οι πόρτες βγαίνουν εντελώς από το σταντ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας και την ταχύτητα σας!!!

φιλε καλημερα .

πεσ μου τι σου προτεινε ο μαραγκοσ , τι υλικα , και ποσο και θα σου πω αν ειπε ακριβα η οχι .

ξυλουργοσ ημε .

Του ζήτησα δρυ ισόβενο και στο καπάκι και στη βάση. Η τιμή που είπε είναι γύρω στα 550 € που μου φάνηκε λίγο ακριβό.

Επίσης κάτι που δεν μου άρεσε είναι ότι αν δεν βιδώσει τους μεντεσέδες στα πόδια της σιδηροκατασκευής το έπιπλο θα βγει γύρω στους 5-7 πόντους έξω από την σιδηροκατασκευή, πράγμα που σημαίνει και 5-7 εκ. έξω από το ενυδρείο, εκτός αν μου τα κάνει σιρώμενα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει έτσι.

Το πλεονέκτημα είναι ότι οι πόρτες βγαίνουν εντελώς από το σταντ.

Περίπου έτσι είναι και η δική μου...σελίγο ανεβάζω φώτο

Link to comment
Share on other sites

ιδού:

diy-aquarium.png

Τα 2 στηρίγματα που έβαλες στην μέση θα είναι μπελάς.

Αν προσέξεις το δικό μου δεν έβαλα καθόλου για να μπορώ να δουλεύω άνετα στο σαμπ και έβαλα διπλή ενίσχυση μπροστά.

Δεν έπρεπε να αφήσεις πόδι από κάτω.(ύψος από το έδαφος)

Σου περιορίζει την χωρητικότητα που θα έχεις στο σαμπ.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 στηρίγματα που έβαλες στην μέση θα είναι μπελάς.

Αν προσέξεις το δικό μου δεν έβαλα καθόλου για να μπορώ να δουλεύω άνετα στο σαμπ και έβαλα διπλή ενίσχυση μπροστά.

Δεν έπρεπε να αφήσεις πόδι από κάτω.(ύψος από το έδαφος)

Σου περιορίζει την χωρητικότητα που θα έχεις στο σαμπ.

Γεγονός....την έφτιαξα και μετά τα σκέφτηκα αυτά...όποιος βιάζεται.....

Έγινε επεξεργασία - nekt
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6571&st=0

Ότι άλλο θες ρώτα

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

πολλα σου ειπε.

ζητησε του mdf 17 χιλιοστα με επενδυση στα σοκορα πηχακι η pvs .

μη σε τρομαζει η υγρασια . ετσι αλλιωσ και τα μασιφ θα τα βαψεισ λουστρο οποτε δε εχεισ προβλημα . τουσ μεντεσεδεσ καλο ειναι να τουσ βαλεισ επανω στο μεταλλο .

Link to comment
Share on other sites

και αν και πιστευο θα το κανει απο μονοσ του ζητησε του να βαλει μεντεσεδεσ νο 16 για να σκεπαστει το μεταλο οταν θα ειναι κλειστεσ οι πορτεσ

Link to comment
Share on other sites

πολλα σου ειπε.

ζητησε του mdf 17 χιλιοστα με επενδυση στα σοκορα πηχακι η pvs .

μη σε τρομαζει η υγρασια . ετσι αλλιωσ και τα μασιφ θα τα βαψεισ λουστρο οποτε δε εχεισ προβλημα . τουσ μεντεσεδεσ καλο ειναι να τουσ βαλεισ επανω στο μεταλλο .

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος.... του είπα δρυ ισόβενο.

Εσύ λες mdf 17 χιλ. Το δρυ ισόβενο μπαίνει πάνω από το Mdf σαν επένδυση;

Link to comment
Share on other sites

ναι πολυ σωστα . κα ιστο πλαι το επενδυουμε με πυχακι ή pvs τα οποια κολιουνται με μηχανημα και δε εχεισ προβλημα με την υγρασια .

γιατι διαλεξεσ ισοβενο? και φαρδυβενο λουστραρισμενο δε πεζετε.

επισησ στα ιδια λεφτα με το δρυσ πεζει σε mdf επενδεδυμενο η κερασια και η καρυδια .

αναλογα τα υπολοιπα επιπλα του σπιτιου σου .

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6571&st=0

Ότι άλλο θες ρώτα

Γιάννος Σάββα

Ρε φίλε πραγματικά δεν παίζεσαι!!! Άψογη κατασκευή που θα την ζήλευαν και οι μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου...Δεν έχω λόγια!!! :hysterical::rasp::rasp::P:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε πραγματικά δεν παίζεσαι!!! Άψογη κατασκευή που θα την ζήλευαν και οι μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου...Δεν έχω λόγια!!! :hysterical::rasp::rasp::P:P

Επειδή είσαι καινούριος δες και αυτό.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=10078&st=0

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

ναι πολυ σωστα . κα ιστο πλαι το επενδυουμε με πυχακι ή pvs τα οποια κολιουνται με μηχανημα και δε εχεισ προβλημα με την υγρασια .

γιατι διαλεξεσ ισοβενο? και φαρδυβενο λουστραρισμενο δε πεζετε.

επισησ στα ιδια λεφτα με το δρυσ πεζει σε mdf επενδεδυμενο η κερασια και η καρυδια .

αναλογα τα υπολοιπα επιπλα του σπιτιου σου .

Φίλε μου έχω και γυναίκα!!! Ανέχεται τα ενυδρεία μου στο σπίτι και εγώ την αφήνω να αποφασίσει για το αισθητικό αποτέλεσμα!!! Αν έμενα σε μένα θα έπαιρνα ένα έτοιμο ενυδρείο να τελείωνα, αλλά δεν μας άρεσε η εμφάνιση βλέπεις και τώρα τρέχω! :hysterical::rasp::rasp: Βασικά για να πω και την αλήθεια ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι...

Το φαρδυβενο λουστραρισμενο τι είναι;

Αλήθεια, πόσα λεφτά είναι οκ γι αυτό που ζήτησα;

Link to comment
Share on other sites

Λαλησπερα και απο εμενα.

Λοιπον θα σου πω και εγω την γνωμη μου.

Εγω στο δικο μου εχω βαλει 3cm παχος παγκο κουζνας που υπαρχει σε οτι χρωματισμο και οτι απομιμηση ξυλου θες,κανοντας μια βαση για τον πατο του ενυδρειου αθανατη.Το παγκο θα τον υπολογισεις να ειναι 2cm μεγαλυτερος στα πλαινα και 6cm στη φατσα,τωρα αν θες να βαλεις και πλατη επενδυση και εκει 2cm.

Υπαρχουν πορτακια μπαρες ετοιμα παλι σε οτι χρωματισμο θες τα οποια βγαινουν ανα 5cm φαρδος δλδ 30-35-40-45-50-55 κτλ.

Τα πλαινα θα τα βαλεις να ειναι 1cm πιο μεσα απο το εξω μερος του παγκου,οποτε σου αφηνουν περιθωριο να βιδωθουν οι πλακες του μεντεσε επανω στο πλαινο και οχι στο σιδερο.Θα ζητησεις μεντεσεδες που θα σου φερνουν προσωπο το πλαινο με το πορτακι.

Το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα χωρισμα για να βαλεις το τριτο πορτακι,το οποιο θα ειναι πιο μεσα οσο το παχος απο το πορτακι.Συνηθως ειναι 18mm

Αποτελεσμα ενα επιπλο στο οποιο δεν φαινεται καθολου η σιδεροκατασκευη :rasp:

Ελπιζω να σου ανελυσα καλα την κατασκευη.Αν εχεις καποια απορια ρωτα!

Δεν εχω αξιωθει να ντυσω το δικο μου ακομα για να σου εδειχνα φωτο.Βλεπεις φτιαχνω τοσα πολλα πραγματα για τους αλλους σε σημειο να βαριεμαι να φτιξω τα δικα μου.Ευτηχως εχω κρεβατομουρμουρα απο την γυναικα μου(τα σιδερα θα βλεπουμε :hysterical: ) οποτε με βλεπω να το φτιαχνω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γρήγορες απαντήσεις σας! Πρέπει να σκεφτώ πολλά για να μη κάνω πάλι καμιά πατάτα όπως στην βάση!

Φυσικά όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες, όπως και σχεικά Links θα βοηθούσαν...

tekila για δρυ ισόβενο κατασκευή με τις διαστάσεις που θέλει ποια είναι η λογική τιμή;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .

κατ αρχην ισοβενο θεορουμε ενα ξυλο που τα νερα του - γραμεσ ειναι ισια και παραληλα μεταξυ τουσ

φαρδυβενο ειναι το ξυλο που τα νερα του ειναι φαρδια και δε ειναι παραληλα μεταξυ τουσ .

προσωπικη μου αποψη το φαρδυβενο δε πεζετε.

τεσπα . λοιπον αν βαλει mdf 17 χιλιοστα απο δρυσ ( δε εχει σημασια φαρδυβενο η ισοβενο ) το κοστοσ του ειναι 23,80ευρω ανα τετραγωνικο + φπα δυλαδη συνολο 28,32 ευρω .

οι μεντεσεδεσ νο 16 εχουν 1,20 ευρω συμπεριλαμβάνετε το φπα .

τα λουστρα έχουν 30ευρο το τετραγωνικο , δε πεζει ρολο ματ η γιαλιστερο.

αυτεσ τισ τιμεσ δουλευουμε στην λακωνια .

για πομολακια δε μπορω να σου πο τιμεσ , ειναι καθαρα δικο σου γουστο.

φανταζομαι στην αθηνα θα ειναι πιο φτηνα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...