Jump to content

Στησιμο νέου Ενυδρείου...


Recommended Posts

Λοιπόν... :hysterical: έφτασε και για μένα ο καιρός (αν όλα τελικά πάνε καλά) να αποκτήσω ένα σχετικά μεγάλο (για τα δεδομένα του χώρου μου) ενυδρείο... Πρόκειται για ένα Ριο 300 το οποίο θα πάρει τη θέση του 120 λίτρων (με τα γκουραμάκια και τα φυτά) που δεσπόζει στο σαλόνι του σπιτιού. Σκέφτομαι σε αυτό να φιλοξενηθούν τρία χαρεμάκια αφρικάνων(mbuna)... Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτά τα ψάρια και μου αρέσουν και εμένα πολύ :rasp: .

Οι ερωτήσεις τώρα...

α) Για το φιλτράρισμα του νερού σκέφτομαι να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου σε συνδιασμό με ένα 2217 αρκούν; Αργότερα σκέφτομαι να βγάλω το εσωτερικο και να κάνω τα 2217 δύο, θα είναι οκ;

β) Αμμό και πέτρες σκέφτομαι να τα μαζέψω από παραλίες προκειμένου να ανέβει και το ph σωστά;

γ) Η άμμος πρέπει να έχει συγκεκριμένο πάχος ή χρώμα;

δ) Θα υπάρχει πρόβλημα άν το βράδυ μένει αναμένη μια 15w σε μπλε απόχρωση;

ε) ζευγάρι 1m 3f είναι οκ η χρειάζονται περισσότερα f;

στ) Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus demasoni και Psuedotropheus sp. Acei ή Pseudotropheus zebra τι προτείνεταί;

Αυτά για αρχή... θα επανέλθω με την άφιξη της γυάλας σπίτι... Πιθανότατα με περισσότερες απορείες. :rasp: Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... :hysterical: έφτασε και για μένα ο καιρός (αν όλα τελικά πάνε καλά) να αποκτήσω ένα σχετικά μεγάλο (για τα δεδομένα του χώρου μου) ενυδρείο... Πρόκειται για ένα Ριο 300 το οποίο θα πάρει τη θέση του 120 λίτρων (με τα γκουραμάκια και τα φυτά) που δεσπόζει στο σαλόνι του σπιτιού. Σκέφτομαι σε αυτό να φιλοξενηθούν τρία χαρεμάκια αφρικάνων(mbuna)... Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτά τα ψάρια και μου αρέσουν και εμένα πολύ :rasp: .

Φίλε μου καλωσόρισες στο θαυμαστό κόσμο των κιχλίδων malawi. Θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες απαντήσεις με βάση τη δική μου εμπειρία και με βάση το γεγονός ότι έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο ΡΙΟ300 malawi

Οι ερωτήσεις τώρα...

α) Για το φιλτράρισμα του νερού σκέφτομαι να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου σε συνδιασμό με ένα 2217 αρκούν; Αργότερα σκέφτομαι να βγάλω το εσωτερικο και να κάνω τα 2217 δύο, θα είναι οκ;

Να το κρατήσεις το εσωτερικό είναι εξαιρετικό και να προσθέσεις τουλάχιστον ένα 2217. Εγώ έχω το 2028. Αν θέλεις να το βγάλεις το εσωτερικό να το κάνεις πριν να τα στήσεις και όχι μετά. Πρόσεξε γιατί για να το βγάλεις θέλει τρόπο (με χορδή, ή με πετονιά ή κάτι τέτοιο). Εγώ πάντως ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ και νομίζω ότι έκανα πολύ καλά.

β) Αμμό και πέτρες σκέφτομαι να τα μαζέψω από παραλίες προκειμένου να ανέβει και το ph σωστά;

Ναι μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά καλό πλύσιμο Ή και βράσιμο. Επίσης καλές πέτρες (φεγγαρόπετρες για παρδειγμα) μπορείς να βρεις σε μάντρες διακοσμητικής πέτρας ή φυτώρια. Θα πρότεινα πάντως να αγοράσεις και ένα σακί Carib Sea Eco-Complete Cichlid Sand, ζωντανή άμμος για malawi, αξίζει την επένδυση

γ) Η άμμος πρέπει να έχει συγκεκριμένο πάχος ή χρώμα;

Να είναι φυσική άμμος όχι χρώματα και κατά τη γνώμη μου αν είναι ελαφρώς χονδρόκοκκη (ελαφρώς μόνο!!) καλύτερα.

δ) Θα υπάρχει πρόβλημα άν το βράδυ μένει αναμένη μια 15w σε μπλε απόχρωση;

Καλύτερα όχι όλο το βράδυ, μία περίοδος σκότους είναι καλή για τα ψάρια. Ας πούμε ότι θα σβήνει εντελώς 2-3 ώρες αφού σβήσουν τα κύρια φώτα και θα ανάβει 2-3 ώρες πριν να ανάψουν.

ε) ζευγάρι 1m 3f είναι οκ η χρειάζονται περισσότερα f;

στ) Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus demasoni και Psuedotropheus sp. Acei ή Pseudotropheus zebra τι προτείνεταί;

Προτείνω Labidochromis caeruleus, και Psuedotropheus sp. Acei τα άλλα είναι σχετικά πιό άγρια. Στην οικογένεια zebra υπάρχουν πολλές παραλλαγές και μπορεί τελικά απλά να αγοράσεις υβρίδια.

Αυτά για αρχή... θα επανέλθω με την άφιξη της γυάλας σπίτι... Πιθανότατα με περισσότερες απορείες. :rasp: Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Αν θέλεις, για να πάρεις ιδεές μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε φωτογραφίες από το δικό μου malawi αν πας στο τέλος του μηνύματος, στην υπογραφή μου "στα ενυδρεία μου". Επίσης μπορείς να το δεις και εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Parou.../par_acg301.htm

Στην παραπάνω εξαιρετική ιστοσελίδα μπορείς να βρεις πολλές και έγκυρες πληροφορίες και παραδείγματα από setup κι άλλων τέτοιων ενυδρείων, σου ξαναδίνω την αρχική διεύθυνση εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/

Ξεκίνα μεθοδικά και με υπομονή και σίγουρα θα φτιάξεις κάτι όμορφο αναζητώντας πρώτα και πληροφορίες από άλλους φίλους συνχομπίστες.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις Labidos εχω πολλα για να σου χαρίσω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry89723

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Πανο..

καλη αρχη με το ενυδρειο σου! :hysterical:

ο ανδρεας τα ειπε περιεκτικοτατα..να διαβασεις το λινκ που σου εδωσε,ειναι παρα πολυ χρησιμο..

εγω σου παραθετω και ΑΥΤΟ στο οποιο περιγραφεται ολη η διαδικασια δημιουργιας του δικου μου ενυδρειου με malawi mbuna μεχρι πριν αρχισω το στρωσιμο,και ειναι γεματο με συμβουλες απο ολους εδω μεσα χαρη στους οποιους ολα πηγαν κατ'ευχην..

καλο διαβασμα λοιπον,και υπομονη..

Υ.Γ.της πετρες αρκετοι (οπως κι εγω) τις προμηθευονται απο τον Ερμη στο κορωπι..μεγαλη ποικιλια και πολυ καλες τιμες..η επιλογη ουτως η αλλως ειναι δικη σου..καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Πανο..

εγω σου παραθετω και ΑΥΤΟ στο οποιο περιγραφεται ολη η διαδικασια δημιουργιας του δικου μου ενυδρειου με malawi mbuna μεχρι πριν αρχισω το στρωσιμο,και ειναι γεματο με συμβουλες απο ολους εδω μεσα χαρη στους οποιους ολα πηγαν κατ'ευχην..

καλο διαβασμα λοιπον,και υπομονη..

Υ.Γ.της πετρες αρκετοι (οπως κι εγω) τις προμηθευονται απο τον Ερμη στο κορωπι..μεγαλη ποικιλια και πολυ καλες τιμες..η επιλογη ουτως η αλλως ειναι δικη σου..καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

:hysterical::rasp: Γιάννη πολύ καλά έκανες που έδωσες και το δικό σου link με τη συζήτηση που έγινε για το δικό σου ενυδρείο, παράλειψή μου που δεν το σκέφτηκα και εγώ. Νομίζω με το link αυτό ότι και με τις οδηγίες για τον Ερμή ο φίλος μας είναι πλήρης για το ξεκίνημα. Αναμένουμε νέα του για το project !!

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες και κατατοπιστικές απαντήσεις...

Το Λίνκ στο οποίο αναφέρεστε το έχω διάβάσει ήδη... τόσο αυτό όσο και κάποια παλαιότερα... και πραγματικά με βοήθησαν αρκετα προκυμένου να ξέρω που πρέπει να κινηθώ.

Τα καλά νέα τώρα... Η γυάλα που τόσο καιρό περίμενα έφτασε... !!! ... !!! ....

Η πρώτη απορία που έχω μετά την άφιξη είναι η εξής...

α)Θα πρέπει να βάλω κάτι μεταξύ πυθμένα και υποστροματος πριν μπουν οι πέτρες και αν ναι τι υλικο έχετε δοκιμάσει. Κάπου πήρε το μάτι μου για ένα γαλαζιο αφρολεξ. Τι προτείνεται;

β) Επειδή σκέφτομαι οι πέτρες να καλύπτουν τις δύο πισω γωνίες τους ενυδρείου, υπάρχει πρόβλημα, αν εφάπτωνται με κάποιο τζάμι; Εννοείται ότι θα έχουν κοληθεί όλες με σιλικόνη, αλλά όχι επάνο στο τζάμι.

Αυτά προς το παρόν και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες και κατατοπιστικές απαντήσεις...

Το Λίνκ στο οποίο αναφέρεστε το έχω διάβάσει ήδη... τόσο αυτό όσο και κάποια παλαιότερα... και πραγματικά με βοήθησαν αρκετα προκυμένου να ξέρω που πρέπει να κινηθώ.

Τα καλά νέα τώρα... Η γυάλα που τόσο καιρό περίμενα έφτασε... !!! ... !!! ....

Η πρώτη απορία που έχω μετά την άφιξη είναι η εξής...

α)Θα πρέπει να βάλω κάτι μεταξύ πυθμένα και υποστροματος πριν μπουν οι πέτρες και αν ναι τι υλικο έχετε δοκιμάσει. Κάπου πήρε το μάτι μου για ένα γαλαζιο αφρολεξ. Τι προτείνεται;

β) Επειδή σκέφτομαι οι πέτρες να καλύπτουν τις δύο πισω γωνίες τους ενυδρείου, υπάρχει πρόβλημα, αν εφάπτωνται με κάποιο τζάμι; Εννοείται ότι θα έχουν κοληθεί όλες με σιλικόνη, αλλά όχι επάνο στο τζάμι.

Αυτά προς το παρόν και πάλι ευχαριστώ.

Αγαπητέ PANOS κατ'αρχήν καλοριζικο το καινουργιο RIO 300.Εγώ βάζω αφρολέξ.Στο πιο παλιό ενυδρείο ειχα βάλει μπλέ , τώρα στο καινούργιο ( RIO 400, που σύντομα θα παρουσιάσω) αγόρασα πολύ ωραία αφρολέξ απο το PRAKTIKER , αυτά τα χρησιμοποιούν στα ψευτοταβάνια.Λοιπόν επειδή μου έχουν μείνει κομμάτια ευχαρίστως να σου δώσω.Στείλε μου ενα π.μ. με ενα τηλέφωνο να επινοινωνήσω μαζί σου.

Οι διαστάσεις τους είναι 0,50 χ 0,50 μ. Κόβεις οσο θέλεις.

Εγώ δεν θα εβαζα να εφάπτωνται με τζάμια τις πέτρες για δυο λόγους.

1.Για να εχω άνεση να δουλεύω με τα λάστιχα του εξωτερικού κάνιστρου .

2,Για λόγους ασφάλειας και ας είναι και κολλήμένες.

Φιλικά Σωκράτης , ελπίζω να τα πούμε απο κοντά. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ φίλε το νεο ενυδρείο σου.... :rasp: Φίλε κι εγώ μέτα το στρατό θα ξεκινήσω ενα malawi ενυδρείο....

Είναι καταπληκτικά ψάρια....Αύτο που σου είπαν για την κατηγοριά ZEBRA όντως ισχυεί γιατί κι εγώ παλιότερα που είχα ένα Pseudotropheus zebra ρώτησα είκοσι άτομα και πήρα διαφορετίκες απάντησεις... για το τί είναι....

Να βάλεις αφρολέξ για να μην έχεις καμία εκπλήξη....

Καλή συνέχεια!Υπομονή και δίαβασμα... :P

Ευχομαι όλα να πάνε καλά..... :hysterical::rasp:

Υ.Γ : αυτή η ζωντανή άμμος caribean sea ,που ανέφερε ο acg301 μπορούμε να την βρούμε και σε άλλα χρώμματα ή μονο μαύρο...?Και λέγοντας ζωντανή?Όπως το ζωντανό βράχο στα reef?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ : αυτή η ζωντανή άμμος caribean sea ,που ανέφερε ο acg301 μπορούμε να την βρούμε και σε άλλα χρώμματα ή μονο μαύρο...?Και λέγοντας ζωντανή?Όπως το ζωντανό βράχο στα reef?

Δεν ειναι ακριβώς μαύρη είναι δίχρωμη σκούρα (μαύρο - γκρι) αυτή που έχω πάρει εγώ τουλάχιστον. Ναι όταν λέμε ζωντανή σημαίνει ότι ενεργοποιει (σύμφωνα με τα λεγόμενα της carib sea) την ανάπτυξη βακτηριδίων, και δημιουργεί περιβάλλον λίμνης malawi (σκληρότητες, ιχνοστοιχεία). Τώρα αν όλα αυτά είναι λόγια μόνο .....

Δείτε εδώ

http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να προσθεσω πως αν αποφασισεις να κρατησεις το εσωτερικο φιλτρο φροντισε:

ή να μην μπορουν να πανε ψαρια απο κατω του ή να εχεις ευκολη προσβαση για να το καθαρισεις απο κατω με μια σκουπα βυθου γιατι μετα απο καιρο γινεται χαμος απο περριτωματα.

Ενναλακτικα μπορεις να βαλεις ενα κυκλοφορητη εκει να σπρωχνει τα περριτωματα.

Επισεις θα σου προτεινα να σκεφτεις σοβαρα να βαλεις ενα UGJ συστημα.

Καλη αρχή! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το ενυδρειο!! :hysterical:

τωρα ειναι το ομορφο κομματι..μεχρι να το διαμορφωσεις..στο ποστ που σου εβαλα αναφερονται ολα,απο φελιζολ,σιλικονη κτλ..μιας και ημουν ασχετος στην αρχη και εγω και ολοι εδω μου τα εξηγησαν αναλυτικοτατα..καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις στη διαθεση σου..

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά προόδου...

Χθες μετά τη δουλειά κατάφερα να στήσω τη βάση... στο σαλόνι του σπιτιού επικρατεί ένας πανικός αλλά ποιος νοιάζεται. Αφου είχα χρόνο ξεκίνησα για μια βόλτα στα ενυδρειομάγαζα για να βρω αυτή την άμμο για malawi... Ατύχησα βρήκα όμως κάτι αντίστοιχο αλλά όχι σε άμμο αλλά κάτι αναμικτο και βότσαλα και κοράλακια από τη λίμνη. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάποιο υπόστρομα που να με τρελάνει. Παρ' όλα αυτά δεν έφυγα με αδεια χέρια. Πήρα ένα 2028 :hysterical: αν θυμάμαι καλά το μοντέλο μαζί με τα υλικά του το οποίο και έβαλα μέσα στο ένα ντουλάπι του επίπλου για να δω πως θα είναι.

Για υπόστρομα τώρα σκέφτομαι μάλλον να μαζέψω άμμο από παραλία και να βάλω και ένα σακί από το αναμικτό με τη βιολογια της Λίμνης. Το έχει χρησιμοποιήσει κανέις; Φοβάμαι ότι μετά από λίγο καιρο τα βότσαλακια και τα κοραλάκια θα ανέβουν στην επιφάνεια. Θα ενοχλει τις ψαρούκλες ή δεν θα έχουν και τρελό πρόβλημα;

Αυτά... Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλους η βοήθεια σας είναι πραγματικά πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά προόδου...

Χθες μετά τη δουλειά κατάφερα να στήσω τη βάση... στο σαλόνι του σπιτιού επικρατεί ένας πανικός αλλά ποιος νοιάζεται. Αφου είχα χρόνο ξεκίνησα για μια βόλτα στα ενυδρειομάγαζα για να βρω αυτή την άμμο για malawi... Ατύχησα βρήκα όμως κάτι αντίστοιχο αλλά όχι σε άμμο αλλά κάτι αναμικτο και βότσαλα και κοράλακια από τη λίμνη. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάποιο υπόστρομα που να με τρελάνει. Παρ' όλα αυτά δεν έφυγα με αδεια χέρια. Πήρα ένα 2028 :hysterical: αν θυμάμαι καλά το μοντέλο μαζί με τα υλικά του το οποίο και έβαλα μέσα στο ένα ντουλάπι του επίπλου για να δω πως θα είναι.

Για υπόστρομα τώρα σκέφτομαι μάλλον να μαζέψω άμμο από παραλία και να βάλω και ένα σακί από το αναμικτό με τη βιολογια της Λίμνης. Το έχει χρησιμοποιήσει κανέις; Φοβάμαι ότι μετά από λίγο καιρο τα βότσαλακια και τα κοραλάκια θα ανέβουν στην επιφάνεια. Θα ενοχλει τις ψαρούκλες ή δεν θα έχουν και τρελό πρόβλημα;

Αυτά... Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλους η βοήθεια σας είναι πραγματικά πολύτιμη.

Να υποθέσω ότι βρήκες το Eco- Complete Cichlid Gravel ?? Αν είναι έτσι εγώ θα σου πρότεινα να μην το αναμείξεις με την άμμο που θα πάρεις γιατί αργά ή γρήγορα η άμμος θα καθήσει από κάτω (θα υπάρχει βέβαια και ένα ανακάτεμα από τα ψάρια αλλά ....).

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αυτό το υλικό αλλά στη θέση σου θα έκανα το εξής: Θα οριοθετούσα μία περιοχή (με βότσαλα ας πούμε) στην οποία θα έριχνα αυτό το υλικό μόνο. Σε μία άλλη περιοχή θα έριχνα άμμο. Αυτό θα βοηθούσε και τις κιχλίδες αργότερα να μαρκάρουν περιοχές. Πολύ καλή επιλογή το 2028 μπράβο. Να το βάλεις στο αριστερό ντουλάπι και η έισοδός και έξοδος να είναι προς την αριστερή πλευρά αφού το εσωτερικό - αν το κρατήσεις- είναι στη δεξιά πλευρά.

Για άμμο μην βιαστείς να πάρεις ότι νάναι. Ψάξε το λίγο και στα μαγαζιά (και στη θάλασσα). Αν μαζέψεις από θάλασσα καλύτερα από περιοχή που δεν πατάει κόσμος και ακόμη καλύτερα μέσα από το νερό. Μετά πλύσιμο καλό μέχρι να φύγει τελείως η θολούρα. Αν αγοράσεις έτοιμη, ανάλογα με τί θα πάρεις θα δεις αν θέλει πλύσιμο ή όχι.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς μαύρη είναι δίχρωμη σκούρα (μαύρο - γκρι) αυτή που έχω πάρει εγώ τουλάχιστον. Ναι όταν λέμε ζωντανή σημαίνει ότι ενεργοποιει (σύμφωνα με τα λεγόμενα της carib sea) την ανάπτυξη βακτηριδίων, και δημιουργεί περιβάλλον λίμνης malawi (σκληρότητες, ιχνοστοιχεία). Τώρα αν όλα αυτά είναι λόγια μόνο .....

Δείτε εδώ

http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html

Φιλικά

Ανδρέας

Ανδρέα εσύ είδες καμιά διαφορά με το συσκεγριμένο.αλλαξαν καθόλου οι μετρήσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα εσύ είδες καμιά διαφορά με το συσκεγριμένο.αλλαξαν καθόλου οι μετρήσεις σου?

Γιώργο αυτό που είδα είναι μία σταθερότητα στις τιμές Ph. Gh και Kh (8,5 - 18 - 12) όμως σε αυτό συμβάλλει και το νερό της περιοχής μου το οποίο είναι σκληρό και έχει ph κοντά στις τιμές αυτές και το ανέμενα.

Επίσης, το ενυδρείο αν και ξεκίνησε με μπόλιασμα που υπήρχε από πριν -οπότε δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρος- νομίζω ότι η άμμος όντως βοήθησε στο να επέλθει πιο γρήγορα η ωρίμανση - ισορροπία τιμών αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών. Κάτι όμως που όπως προανέφερα το περίμενα αφού είχα και μπόλι.

Το σωστό πείραμα θα μπορούσε να το κάνει τώρα ο φίλος P_H_PANOS αν χρησιμοποιήσει το "ζωντανό" gravel που πήρε για να βοηθήσει τη διαδικασία του στρωσίματος και να δούμε αν όντως σε σχετικά συντομότερο διάστημα θα έχει ισορροπία. Εκτός αν έχει μπόλι.

Πάντως ως άμμος (είτε "εμπλουτισμένη" είτε όχι ) είναι πολύ καλή κατά τη γνώμη μου και ως χρωματισμός. Απλά η εμπλουτισμένη με βακτηρίδια (νομίζω είναι πιο σωστό να τη λέμε έτσι γιατί δεν είναι ακριβώς ζωντανή όπως ο βράχος στα θαλασσινά) έχει ένα απαγορευτικό κόστος για να γεμίσεις το ενυδρείο μόνο με αυτήν.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ένα ευχαριστα κουραστικο απογευμα επέστρεψα σπίτι :thumbup::thumbup::wootwoot: εξοπλισμένος με 27 κιλα african cichlid mix της caribsea, 9 κιλά από το εμπλουτισμένο χαλικο-κοραλο (της ίδιας εταιρίας αν δεν κάνω λάθος), μερικα καινουρια τεστ της tetra (για να είμαστε και σίγουροι), συμπιεσμενο φελιζολ για ψευδοροφες και ένα πιστολι σιλικόνης.

Επιτέλους έβγαλα τη γυάλα από το κουτί της και την έβαλα επάνω στο έπιπλο για να την δω και στημένη... (Το συμπέρασμα είναι ότι αναλόγικά με τον χώρο μάλλον υπερέβαλα λίγο ( ;) αλλά μαρέσει τρελά ;) ))...

Και τώρα οι συνηθησμένες απορίες που όσο και αν κουράζουν ξέρω ότι θα απαντηθούν το συντομότερο και σας ευχαριστώ όλους για αυτό. Από την πρώτη μέρα σε αυτό το forum με έχετε κατασκλαβώσει όλοι σας :thumbdown::):) .

Απόρία Νο1: Το φελιζολ το κολλάω με σιλικόνη στον πάτο του ενυδρείου με τρόπο που να περνάει νερό από κάτω ή περιμετρικά έτσι ώστε να μην περνάει νερό και άμμος από κατώ;

Απορία Νο2: Το φελιζολ είναι ακινδυνο για τα ψάρια... Η χρειάζεται να το περάσω όλο από πάνω με σιλικόνη;

Απορία Νο3: Το "ενεργο" υποστρομα το πλένουμε; Για την απλη άμμο από ότι διαβασα στη συσκευασια προτείνεται ξευγαλμα μέχρι να ξεθολώσει το νερό του κουβά που την έχουμε βάλει. Σωστα;

Απορία Νο4: Αεραντλία να προβλεφθεί ή δεν κρίνεται σκόπιμο;

Αυτά για σήμερα...

Όσο για το στρώσιμο... Αν και έχω ένα 2213 που τρέχει εδώ και 6-7 μήνες δεν ξέρω τι να κάνω γιατι το ένα ενυδρείο θα κλίσει πριν δουλεψει το άλλο και μάλλον θα στρωσω από την αρχή... Οπότε θα σας κρατάω ενήμερους για την πρόοδο.

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ το κολλάς τόσο περιμετρικά όσο και ενδιάμεσα καλά. μην σου το σηκώσει η άνωση μετά και ψάχνεσαι. Το νερό ούτως ή άλλως θα εισχωρήσει αργά ή γρήγορα. Πάντως καλό θα ήταν να μην περάσει άμμος από κάτω.

Είναι ακίνδυνο για τα ψάρια (αυτό βέβαια είναι ένα θέμα υπό συζήτηση κατά άλλους φίλους). Από πάνω θα έβαζα σιλικόνη μόνο για να κολλήσω επάνω στο φελιζόλ άμμο. Αυτό γιατί με το σκάψιμο που θα κάνουν τα ψάρια μπορεί να αποκαλύψουν το φελιζόλ κάτι που δεν θα φαίνεται ωραίο. Αν θέλεις λοιπόν το περνάς με σιλικόνη και το "ντύνεις με άμμο" θα δείξει πολύ καλύτερα.

Το ενεργό υλικό δεν το πλένουμε γιατί θα χάσεις τα βακτηρίδια. Αυτό το σακί θα το ανοίξεις την τελευταία στιγμή πριν να ρίξεις το υλικό αυτό στο ενυδρείο. Ενώ την υπόλοιπη άμμο μπορείς να τη βάλεις με την ησυχία σου. Εννοείται ότι το εμπλουτισμένο υλικό θα μπει όταν πια θα έχεις την πρόθεση να ενεργοποίησεις τα φίλτρα και να βάλεις το ενυδρείο σε λειτουργία διαφορετικά θα χάσεις τη βιολογία του υλικού.

Αεραντλία εγώ είχα προβλέψει για κάθε ενδεχόμενο. Δηλαδή πέρασα τα σωληνάκια κολλητά στο πλάι του εσωτερικού φίλτρου και στη συνέχεια ανάμεσα στο φελιζόλ όπου έβαλα δύο αερόπετρες σε δύο σημεία που ήθελα. Τα κόλλησα και αυτά με σιλικόνη και ήταν έτοιμα για χρήση. Την αεραντλία τη χρησιμοποιώ περιοδικά στο ενυδρείο, το βράδυ κυρίως.

Όσο για το στρώσιμο αν μπορέσεις να κρατήσεις τη βιολογία του παλιού σου φίλτρου θα βοηθούσε πολύ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν μετά από περίπου ένα μήνα αποχής επανέρχομαι...

Αυτό το διάστημα δεν τα είχα παρατήσει απλά γίνονταν εργασίες αργά μεν σταθερά δε...

Παιδεύτικα αρκετά για να βρω πέτρες... και τελικά κατέληξα να τις παζευώ από ένα νταμάρι...

Οι πέτρες αφού πλήθηκαν, μπήκαν στη χλωρίνη και μετά βράστηκαν... Μετά κολήθηκαν με σιλικόνη για ενυδρεία και με πολύ κόπο και προσοχή μπήκαν στο ήδη γεμάτο με νερό ενυδρείο... Το ποθετήθηκαν με τρόπο που να σχηματίζουν δύο στίβες η μία μεγαλύτερη από την άλλη. Στόχος ήταν η μία να φτάνει μέχρι την επιφάνεια ωστόσο οι υπολογισμοι αποδείχθηκαν λάθος και η τελευταία πέτρα βρίσκεται γύρο στα 10 εκ. κάτω από την επιφάνεια του νερού. Οι πέτρες τοποθετήθηκαν στις δύο πλευρές του ενυδρείου δεξια και αριστερά... Φώτο δυστυχώς δεν υπάρχει αλλά ελπίζω σύντομα...

Σήμερα θα ρίξω για δευτερη φορά αντιχλώριο και από εβδομάδα θα ρίξω και ότι βιολογία καταφέρω να πάρω από το παλιό ενυδρείο που εξακολουθεί να δουλεύει...

Παράλληλα κατάφερα να μετρήσω μόνο PH το οποίο εμφανίστηκε κάπου μεταξί 8.0 και 8.5 με υγρο τεστ τετρα... ΚΗ δεν κατάφερα να μετρήσω γιατί από το τεστ που πήρα έλειπε η χρωματική κλίμακα...

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η μεγάλη αυξηση της θερμοκρασίας που δεν λέει να πέσει κάτω από 32 με 33 και ανώτερη την 35... Ωστόσο δεν προβληματίζομαι ακόμα γιατί η ώρα για την εγκατάσταση νέων ενοίκων αργεί λίγο...

Αυτά... Από την πρόοδο... Σχόλια - παρατηρήσεις όπως πάντα ευπρόσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στα νέα βληματα.Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κάνω κάτι τέτοιο και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lsap υπομονή... σου ευχομαι σύντομα να καταφέρεις να κανεις πραγματικότητα το τανκ των ονειρων σου... αν και τις περισσότερες φορές από ότι έχω καταλάβει από τις συζητήσεις εδω μέσα αυτό δεν είναι μόνο ένα...

Όσο για το τεστ σκληρότητας... παίδες μη βαράτε... οι οδηγίες ήταν γερμανικα/ιταλικα και γαλλικά... οπότε καταλαβαίνεται... τελος πάντων βρήκα οδηγίες στο νετ... οπότε από βδομάδα θα επανέλθω με φώτο και περισσότερες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... φωτογραφίες δυστυχώς δεν...

Μετρήσεις όμως έχω αν και δεν μου φαίνονται και τόσο καλές...

PH:8.0 - 8.5

GH: 8

KH: 6

Τι λέτε; Γιατί κάτι δεν μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα ξεκινησα στροσιμο με αμμωνία... Μετά από κανένα τρίωρο έκανα και το μπόλιασμα... Έστιψα δύο μπλε σφουγγάρια μέσα στο ενυδρείο και έβαλα και ένα δίχτυ με περίπου 1κιλο σιποράξ μέσα στο εσωτερικό φίλτρο...

Το βράδυ διαπίστωσα ότι μάλλον το παραέκανα με την αμμωνία... η μέτρση που πήρα ήταν ~3...

Το πρωί οι μετρήσεις ήταν οι ακόλουθες...

ΝΗ3/3 ~ 2

ΝΟ2 ~ 1

ΝΟ3 ~ 12

ΡΗ ΚΗ GH δεν μέτρησα...

Για να φτιάξω τη σκληρότητα σκέφτομαι να βάλω τριμένο κοράλι σε κάποιο από τα δύο φίλτρα...

Θα κάνει δουλειά...

Μήπως θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσω ενυδρειακό αλάτι καθώς το ΡΗ είναι σχεδον 8.5...

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινές μετρήσεις...

ΝΗ3/4: 0.05

ΝΟ2: στα κόκκινα...

ΝΟ3: Δεν μέτρησα...

ΚΗ:7

GΗ:8

Συνεχίζω τάισμα με αμμωνια... Από ότι φαίνεται πάμε ανέλπιστα καλά... Ωστόσο με προβληματίζει η χαμηλή γενική και ανθρακική σκληρότητα...

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινές μετρήσεις...

ΝΗ3/4: 0.05

ΝΟ2: στα κόκκινα...

ΝΟ3: Δεν μέτρησα...

ΚΗ:7

GΗ:8

Συνεχίζω τάισμα με αμμωνια... Από ότι φαίνεται πάμε ανέλπιστα καλά... Ωστόσο με προβληματίζει η χαμηλή γενική και ανθρακική σκληρότητα...

καλησπερα Πανο..

για τις σκληροτητες μην ανησυχεις..με τα υλικα που εχεις στο ενυδρειο,υποστρωμα και πετρες,θα ανεβουν σταδιακα..αν και παλι δεν φτασουν σε επιθυμητα επιπεδα (πραγμα που θελει υπομονη),μπορεις να χρησιμοποιησεις τα αλατια της seachem που χρησιμοποιουν πολλοι απο εδω,τα οποια ανεβαζουν και διατηρουν τις σκληροτητες και το ph..κανε ενα search,ειχε συζητηθει το θεμα για τα συγκεκριμενα προ'ι'οντα..

οτι αλλο χρειστεις,μην διστασεις..

καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...