Jump to content

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ 60lt


mpikis

Recommended Posts

Καλημέρα σας!Εχει καιρό τώρα που σκέφτομαι την απόκτηση νεου φίλτρου εξωτερικού για καλυτερη φιλτρανση του ενυδρείου μου...επειδη τον αυγουστο φευγω για φαντάρος θα αρκεστώ προς το παρόν στο 60αρι κοινωνίκο φυτεμένο που έχω και το 250αρι malawi tank θα περιμένει.... :rasp::P

Οπότε ήθελα να σας ρωτήσω πιο φίλτρο να πάρω ετσι ώστε να το χρησιμοποιήσω και μετά..?απλά βλέπω στα φίλτρα κάτι 1000 λιτρα την ώρα και λέω αν το βάλω αυτό στο ενυδρείο το νερό θα γυρνάει σαν πλυντήριο..... :hysterical::P:rasp: θα μου πείτε τώρα οτι έχουν και ρυθμιστή για την ροή....Εχετε δίκιο...

Ενα 450 λιτρα την ώρα?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε σε 250 λιτ ενυδρειο εγω θα εβαζα 1 eheim 2217 η ενα 2026.

τωρα για το 60αρι αν βαλεις ενα απ αυτα τα 2 φιλτρα οντως θα γινει πλυντηριο.

για το 60αρι ενα 2213 που εχει και καλη τιμη ναι κανει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο θα σου λεγα το 2213 αφου μακροπροθεσμα θα πας στα 250 και οταν ερθει η ωρα του 250 η συνεχιζεισ το 60λιτρο με το 2213 και δεν παιρνεις καινουργιο φιλτρο για το μηγαλη η βαζεις το 2213 στο μεγαλο και αγοραζεις και καποιο αλλο οπως σου προτεινε ο φιλος μας και εισαι μια χαρα εφω θα κανα το δευτερο στη θεση σου

Link to comment
Share on other sites

Και με το 2215 της Εχαιμ μπορεις να κανεις και τωρα τη δουλεια σου,αλλα και αργοτερα σε ενα σωστο οικοσυστημα χωρις μεγαλη ιχθειοφωρτωση θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες! Το 2213 (με 440 lt/hr) θα σου είναι μια χαρά για το 60αρι. Προσωπικά το δουλεύω στην καραντίνα των 50 λίτρων και τα πάει μια χαρά. Στο μέλλον θα το χρησιμοποιείς σαν βοηθητικό στο 180αρι! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά!!! :hysterical:

Κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου το 2213!Θα βγάλω πόστ στα ενυδρείακα!

:rasp::P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά!!! :hysterical:

Κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου το 2213!Θα βγάλω πόστ στα ενυδρείακα!

:rasp::P:rasp:

καλη επιλογη,αλλα για να εχεις και αλλη μια λυση ,σου προτεινω το fluval 104,το οποιο ερχεται και αυτο με βανακια,αλλα ειναι και κομπλε με τα υλικα του και βγαινει και φθηνοτερο απο το 2213......

για περισσοτερα,περνα μια βολτα τη τριτη...... :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Kaλη επιλογη το 2213 αν και για μενα θα ηταν προτειμοτερο το 2215 .

EHEIM 2213 ,γυριζει 440λιτρα την ωρα για ενυδρεια εως 250λ.

2215 ,γυριζει 620λιτρα την ωρα για ενυδρεια εως350λιτρα

fluval 104

Γυριζει 450 λιτρα την ωρα και ειναι επαρκες για ενυδρεια 100λιτρα.

Η διαφορα μεταξυ EHEIM 2213 και fluval 104 σαν φιλτρα ειναι τεραστια

τωρα απο οικονομικη πλευρας τοΓερμανικο προιον ειναι ακριβοτερο το πολυ 6,7,ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα μεταξυ EHEIM 2213 και fluval 104 σαν φιλτρα ειναι τεραστια

τωρα απο οικονομικη πλευρας τοΓερμανικο προιον ειναι ακριβοτερο το πολυ 6,7,ευρω.

πατριδα,μπορει αυτο που λες για την τιμη να ισχυει στο εξωτερικο,αλλα στην ελλαδιτσα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.....

η διαφορα δεν ειναι μονο τοσα λιγα ευρω,γιατι απλα το 2213 ειναι ακριβοτερο,και χωρις να περιλαμβανονται τα υλικα βιολογιας πχ substrut pro η siporax κλπ....σε αντιθεση με το fluval το οποιο περιλαμβανει τα δικα του υλικα και ερχεται σε σχεδον ιδια τιμη με το eheim(που οπως προειπα ειναι γυμνο απο υλικα.....)

αρα ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορα και μαλιστα αρκετων ευρω........ :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

-Εγω παντως θα προτιμουσα να αγορασω Mercendes χωρις εξτρα (π.χ ζαντες), παρα Lancia Thema φουλ εξτρα. :rasp:

Παρε Eheim και βαζεις ζαντες αργοτερα...!!!!!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

-Εγω παντως θα προτιμουσα να αγορασω Mercendes χωρις εξτρα (π.χ ζαντες), παρα Lancia Thema φουλ εξτρα. :rasp:

Παρε Eheim και βαζεις ζαντες αργοτερα...!!!!!!!! :hysterical:

Αν έρθουμε στη λογική "οτι πληρώσεις παιρνεις" τότε έχεις απόλυτο ΔΙΚΙΟ! :rasp:

Πιστεύω όμως οτί και η fluval είναι καλή εταιρία....

Η ΕΗΕΙΜ είναι κορυφαία αλλα πολλές φορές ξεφεύγει στις τιμές.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η Lancia Thema δεν ειναι αυτοκινηταρα?Η Mercendes ομως ειναι Mercendes.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 2213 σε 60λιτρο και είναι απλά άψογο για τα συγκεκριμένα πάντα λίτρα. Το Fluval κάποτε μου είπαν ότι κάνει θόρυβο (το λέω με κάθε επιφύλαξη, διότι δε το έχω δοκιμάσει προσωπικά). Το Eheim 2213 που χρησιμοποιώ δεν κάνει καθόλου θόρυβο, πράγμα αρκετά σημαντικό για μένα

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινα να αφησεις το ενυδρειο σου οπως ειναι,τα χρηματα που θα δωσεις για να παρεις

εξωτερικο φιλτρο θα τα χρειασθεις αφου θα κανεις το στρατιωτικο σου.Οταν με το καλο απολυθεις

και παρεις το ενυδρειο των 250 λιτρων κοιταζεις και για εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινα να αφησεις το ενυδρειο σου οπως ειναι,τα χρηματα που θα δωσεις για να παρεις

εξωτερικο φιλτρο θα τα χρειασθεις αφου θα κανεις το στρατιωτικο σου.Οταν με το καλο απολυθεις

και παρεις το ενυδρειο των 250 λιτρων κοιταζεις και για εξωτερικο φιλτρο.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και με το 2215 της Εχαιμ μπορεις να κανεις και τωρα τη δουλεια σου,αλλα και αργοτερα σε ενα σωστο οικοσυστημα χωρις μεγαλη ιχθειοφωρτωση θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.Γυριζει 620λιτρα την ωρα και επαρκει για ενυδρεια μεχρι 350λιτρα.Η τιμη στο διαδικτιο ειναι 67 ευρω ενω για το2213 γυρω στα 45ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...