Jump to content

δοχείο για αλλαγές νερού


chrisb

Recommended Posts

Έχει βρεί κανείς πλαστικό δοχείο (κατά προτίμηση με ρόδες - λόγω σαραβαλίτιδας), περίπου 40-60 λίτρα και οικονομικό εννοείται, για αλλαγές νερού? θα χρησιμοποιείται με αντλία βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κανείς πλαστικό δοχείο (κατά προτίμηση με ρόδες - λόγω σαραβαλίτιδας), περίπου 40-60 λίτρα και οικονομικό εννοείται, για αλλαγές νερού? θα χρησιμοποιείται με αντλία βέβαια...

Δοχείο πλαστικο με ροδες και τόσο μεγάλο μού ερχονται στο μυαλό κατι γλάστρες μεγάλες πλαστικές που έχουμε στις βεράντες οι οποίες έχουν και ρόδες για να μετακινούμε το φυτό.Νόμίζω οτι αντέχουν το βάρος γιατί σηκώνουν ολόκληρο δέντρο με χώμα.Δέν ξέρω για να μην σε πάρω στο λαιμό μου περίμενε τους πιο έμπειρους.Νομίζω οτι θα σου κάνει.....

Link to comment
Share on other sites

70 λίτρα νερό. Πολύ φτηνό, αλλά δεν θυμάμαι πόσο (νομίζω 15 ευρώ, από είδη οικιακής χρήσεως, λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου).

Η βάση έχει ρόδες και είναι πρόχειρη DIY κατασκευή, χαμηλών απαιτήσεων... (με ότι βρήκα μπροστά μου). :rasp:

Φυσικά, μπορείς να την κάνεις πολύ καλύτερη... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Chrisb μπορείς να χρησιμοποιείς ένα δοχείο πλαστικό απο αυτά που διατηρούμε ελιές ή τυρί και είναι σε διάφορα μεγέθη , και το βάζεις πάνω σε μία βάση με τροχούς για γλάστρες όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, στο άναλογο μέγεθος.

Φιλικά Σωκράτης :hysterical:

Υ.Γ. Ορίστε με πρόλαβε ο filoxenos

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ,

θα δοκιμάσω πρώτα την "έτοιμη" λύση.

Η μόνη μου ανησυχία είναι μήπως με τη βάση για γλάστρες τείνει να τουμπάρει αντί να ξεκινήσει το "τροχοφόρο" :hysterical:

Το παθαίνω αυτό με τις ψηλότερες γλάστρες μου.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την πολυ καλη και φθηνη λυση του ντινου,μπορεις να βρεις πλαστικες δεξαμενουλες των 40-60 λιτρων μαζι με ροδες στο ικεα,σε πολυ χαμηλες τιμες...για ψαξτην λιγο......

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο λόγος που δεν έβαλα τέτοια βάση (γλάστρας), αν και φτηνή. Αυτές, δεν είναι για μεγάλες μεταφορές (και ειδικά μεγάλων αντικειμένων με το κέντρο βάρους ψηλά) αλλά μόνο για να μπορείς να μετακινείς τη γλάστρα που κουβαλάνε, σε λίγους πόντους στο μπαλκόνι. Κανονικά χρειάζεσαι κάτι σταθερό, γερό και ευκίνητο, διαφορετικά θα σιχτιρίζεις κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή... Αυτό το "κασόνι" που βλέπεις, μπορεί να μην έχει εμφάνιση, αλλά είναι πολύ πρακτικό και δεν "μασάει" σε τίποτα (από το μπαλκόνι το πάω στο μπάνιο και το γεμίζω, το πάω στο δωμάτιο με τα ενυδρεία, κάνω την αλλαγή και μετά το παρκάρω πάλι στο πίσω μπαλκόνι). Μου έχει λύσει τα χέρια. Απλώς είναι μικρό για τις ανάγκες μου.

Υ.Σ.: Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες έτοιμες με ρόδες..! Μπράβο βρε klazάκο!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την πολυ καλη και φθηνη λυση του ντινου,μπορεις να βρεις πλαστικες δεξαμενουλες των 40-60 λιτρων μαζι με ροδες στο ικεα,σε πολυ χαμηλες τιμες...για ψαξτην λιγο......

θα τη ψάξω οπωσδήποτε!! θένκς :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
...70 λίτρα νερό. Πολύ φτηνό, αλλά δεν θυμάμαι πόσο (νομίζω 15 ευρώ, από είδη οικιακής χρήσεως, λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου)...

Διορθώνω...:

των 60 λίτρων = 21 ευρώ

των 75 λίτρων = 26 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την πολυ καλη και φθηνη λυση του ντινου,μπορεις να βρεις πλαστικες δεξαμενουλες των 40-60 λιτρων μαζι με ροδες στο ικεα,σε πολυ χαμηλες τιμες...για ψαξτην λιγο......

Δεν έχω προλάβει να πάω από ικεα, αλλά στον κατάλογο τους δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...