Jump to content

Εσω+εξω φιλτραρισμα


oceanic

Recommended Posts

Το ερωτημα μου ειναι ο συνδυασμος εξω και εσω φιλτρου.

Εχω ενα 120 λιτρων( LIDO JUWEL) με το γνωστο εσωτερικο φιλτρο. Εαν προσθεσω και ενα εξωτερικο

EHEIM η JBL που ειδα κρινετε πλεονασμος? η απαραιτητο?

Το εσωτερικο θα μεινει μονο με σφουγγαρια μετα.

Ποιος θα βοηθησει οεο?

Link to comment
Share on other sites

κακο δε θα κανει καλο θα κανει

απο την αλλη αν παρεις ενα καλο εξωτερικο

μπορεις αν γινεται δε ξερω το ενυδρειο και το εσωτερικο του φιλτρο οποτε περρησοτερος χωρος για τα ψαρια σου

αν δε θες να βγαλεις το εσωτερικο

ενα δευτερο βιολογικο θα ειναι τελειο δε θα παθεις τυποτα ισα ισα θα εχεις ποιο καθαρο νερο και τα ψαρια σου θα ειναι ποιο καλα

το οτι θα βαλεις 2φιλτρο δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις τις αλλαγες ποιο αρεα το ιδο συχνα που κανεις και τωρα

Link to comment
Share on other sites

κακο δε θα κανει καλο θα κανει

απο την αλλη αν παρεις ενα καλο εξωτερικο

μπορεις αν γινεται δε ξερω το ενυδρειο και το εσωτερικο του φιλτρο οποτε περρησοτερος χωρος για τα ψαρια σου

αν δε θες να βγαλεις το εσωτερικο

ενα δευτερο βιολογικο θα ειναι τελειο δε θα παθεις τυποτα ισα ισα θα εχεις ποιο καθαρο νερο και τα ψαρια σου θα ειναι ποιο καλα

το οτι θα βαλεις 2φιλτρο δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις τις αλλαγες ποιο αρεα το ιδο συχνα που κανεις και τωρα

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον γιατι πραγματικα ειμαι σε διλλημα!

Link to comment
Share on other sites

Το τι φίλτρανση θα έχουμε στο ενυδρείο μας εξαρτάτε από το πόσο έντονα θα είναι φυτεμένο. Μέσος όρο 4-5 φορές το νερό του ενυδρείου σε νορμάλ φυτεμένο ενυδρείο. Από εκεί και πέρα όσο πιο πολλά τα φυτά τόσο λιγότερο φιλτράρισμα όσο πιο λίγα τα φυτά τόσο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις την διάθεση να πάρεις ένα εξωτερικό, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ισχυρό εξωτερικό και να βγάλεις το εσωτερικό. Περισσότερος χώρος για τα ψάρια σου, δε θα σε ενοχλεί στο aquascaping και δε θα έχεις την μανούρα και την ανακατοσούρα στο ενυδρείο σου όποτε θα πρέπει να το καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...