Jump to content

salTasos νέο γιαβάς – γιαβάς ενυδρείο


salTasos

Recommended Posts

μα δεν σας φαίνεται πολύ άδειος ο απέναντι τοίχος :wootwoot:

.. ένα <σύνθετο> θα είναι ότι πρέπει … αλλά τι να συνθέτει ?

ακούω ιδέες ..

post-434-1182533540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα δεν σας φαίνεται πολύ άδειος ο απέναντι τοίχος :wootwoot:

.. ένα <σύνθετο> θα είναι ότι πρέπει … αλλά τι να συνθέτει ?

ακούω ιδέες ..

Πράγματι... πολύ άδειος είναι...

Χμμμμ..... κάτι σκέφτηκα Τάσο...

Για δες αυτό:

:):):) ....... :wootwoot::):( ....... :P

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι... πολύ άδειος είναι...

Χμμμμ..... κάτι σκέφτηκα Τάσο...

Για δες αυτό:

:):):P ....... :(:wootwoot::) ....... :thumbup:

:wootwoot::hysterical::):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος θέματος:

salTasos νέο γιαβάς – γιαβάς ενυδρείο ...πρέπει να με δει γιατρός

Οχι, δεν πρέπει να σε δει γιατρός...

ο Αντωνακάκης με το γιο του πρέπει να σε δει... :wootwoot::)

( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=90588 )

Link to comment
Share on other sites

:):P:):(:hysterical: Mου αρεσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):):wootwoot::wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

filoxenos … τι να πω .. είσαι μέσα στο μυαλό μου :(:wootwoot: ( όταν ονειρεύομαι ) .. αυτό θα ήταν το ιδανικό ..

τον καναπέ που εξαφάνισες θα τον βάλω απέναντι από το ενυδρείο ..

θέλω και χώρο δεξιά και αριστερά .. οπότε θα περιοριστούμε λίγο .. :)

δεν έχω πρόβλημα όμως να του δώσω και 90 εκ βάθος …

εδώ θέλω τη γνώμη σας :wootwoot:

Ντίνο σ ευχαριστώ πολύ για το κόπο που έκανες … μας έδωσες πολύ γέλιο

Link to comment
Share on other sites

Τάσο άρχισε να σκέφτεσαι το τι θα βάλεις μέσα γιατί ότι θα γίνει όλος ο τοίχος ενυδρείο αυτό είναι δεδομένο. :wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά προτείνεις να φτιάξω ένα καινούριο τοίχο και να ενθέσω τη δεξαμενή :wootwoot: ..

θα ήταν καλή ιδέα αν μπορούσα να ανοίξω παράλληλα μια πόρτα για να μπαίνω πίσω από το τοίχο .. αυτό δεν γίνεται με κανένα τρόπο , παρά μόνο από μπροστά , στο πλάι δηλ του ενυδρείου .. έτσι δεν μ αρέσει ..

νομίζω ότι αν γίνει έπιπλο που θα περιλαμβάνει το ενυδρείο και το καπάκι του είναι μια καλή ιδέα ..

το βάθος του επίπλου δεξιά και αριστερά από τη δεξαμενή δεν θα ξεπερνάει τους 40 πόντους , εκεί θα υπάρχουν ντουλάπια χαμηλά , και πιο ψηλά , στο υψος του φωτισμού άλλα ντουλάπια με τροφοδοτικά και χρονοδιακόπτες για το φωτισμό ..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πρόταση του Ντίνου!!!!

Πράγματι ο συγκεκριμένος τοίχος, σου δίνει πολλές δυνατότητες.

Κοίταξε να τον εκμεταλευτείς σωστά και μην κάνεις οικονομία στα εκατοστά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

η επικρατέστερη ιδέα είναι …

να αφήσω 1 μέτρο δεξιά και αριστερά για ντουλάπια με βάθος 40 εκ το αριστερό , 50 το δεξί

στο κέντρο να υπάρχει το ενυδρείο 180Χ85Χ70

λέω το χώρο κάτω από το ενυδρείο να τον αφιερώσω στο sump , στο refugium και στο δοχείο του νερού αναπλήρωσης

στα αριστερά ντουλάπια να έχω το calcium reactor με τη μπουκάλα διοξειδίου και στα δεξιά το chiller ..

… δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βγάλω το chiller έξω στην αυλή γιατί πρέπει να τρυπήσω τοίχο 55 εκ από πέτρα και θέλω το αποφύγω …

.. βλέπω όμως ότι το παράθυρο δεξιά ίσος μπορεί να βοηθήσει .. θα το ψάξω …

.. το teco του μισού ίππου που έχω νομίζω ότι δεν επαρκεί και πρέπει να δω για καινούριο …

να πάρω 850W βλέπω ότι μπορούν να <ρίξουν > 10 βαθμούς τα 1500 λίτρα ..

.. αρκετό μου φαίνεται ..

για φωτισμό λέω να βάλω 3χ250 ΜΗ 20000 Κ μαζί με μερικές Τ5 10.000Κ,και ακτινικές (η 2χ400 + Τ5 ? ) :wootwoot: ..

και να τις κρύψω πίσω από κορνίζα με ανακλεινόμενα καπάκια ..

τα τροφοδοτικά και οι χρονοδιακόπτες θα βρίσκονται στα ντουλάπια δεξιά και αριστερά και στο ίδιο υψος με τα φώτα ..

ο πιο μεγάλος πονοκέφαλος είναι η διαρρύθμιση του χώρου κάτω από το ενυδρείο , θυμίζω ότι θα έχει υψος 1 μέτρο – σχετικά άνετα δηλ –

και η διαδρομή του νερού ..

θα μ άρεσε αν υπήρχε ένας χώρος για την υποδοχή του νερού που θα έχω εύκολη πρόσβαση για καθάρισμα με η χωρίς <κάλτσα > , σε αυτό το χώρισμα να υπάρχει μια αντλία 1200 λ/ω που θα στέλνει νερό στο refugium , από εκεί θα φεύγει με υπερχείλιση προς το χώρο με τις αντλίες επιστροφής , οι οποίες λέω να είναι δυο eheim 5000 λ/ω η κάθε μια , ρυθμιζόμενες ,

στο χώρο υποδοχής θα υπάρχει χαμηλά ένα άνοιγμα έτσι το νερό θα περνάει στο χώρο του skimmer , από εκεί αφού περάσει τα γνωστά χωρίσματα για το μπλοκαρισμα των φυσαλίδων θα καταλήγει στο χώρο των αντλιών που εκτός από τις αντλίες επιστροφής θα υπάρχει η αντλία του chiller και μια ακόμα 900 λ/ω που θα δίνει νερό στο calcium reactror και σε ένα phos reactor που έχω , τον άνθρακα λέω να τον έχω κοντά στο skimmer για τη περίπτωση χρήσης όζοντος

όλο αυτό το σύστημα πρέπει να είναι δε δυο ξεχωριστά τμήματα που θα χωρέσουν κάτω από τη βάση που όπως καταλαβαίνετε δεν θα έχει μόνο 4 πόδια ..

αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα σχέδια μου …

περιμένω σχόλια

__________________________.doc

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο σχεδιασμός. Είναι σαν να το βλέπω μπροστά μου.

Πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη επιτυχία.

Κατά τη γνώμη μου 1 μέτρο δεξιά και αριστερά, είναι υπερβολή. Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Συμβιβάσου τουλάχιστον με τους 60 πόντους.

Θυμήσου, μια φορά φτιάχνεται κάτι τέτοιο. Μετά δεν θα υπάρχει καμία πιθανότητα αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

380( ο τοίχος )- 120 ( τα ντουλάπια ) = 260 ενυδρείο .. τεράστιο .. υπερβολή για το χώρο .. ένα τρίμετρο που έχω δει είναι <μέσα> στο τοίχο , βρίσκεται σε πολύ ποιο <ανοιχτό > δωμάτιο .. και υποστηρίζεται από άλλο δωμάτιο …. άλλο πράγμα ..

νομίζω ότι καλά θα κάνω αν μείνω στις διαστάσεις του αρχικού σχεδιασμού περίπου ( θα του δώσω άλλους 10 πόντους ) ..

.. έτσι το ενυδρείο θα καταλαμβάνει τον ιδιο χώρο με τον καναπέ που <εξαφάνισε> ο Ντίνος .. δηλ 190χ85χ70 … 1100 λίτρα νερό δεν είναι λίγα ..

.. έτσι με βλέπω με 2χ250 + 1χ400+ 2χτ5..

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να καταφέρεις το καλύτερο αποτέλεσμα.Είμαι 23 χρονών και το όνειρό μου είναι ενας τολιχος ενυδρείο στο σπίτι μου και μια γυναίκα με τη δική μου τρέλα για να με αντέχει

Link to comment
Share on other sites

Μ` αρέσει Τάσο....

Πολύ ωραίο το σχέδιο, αρκετά τα λίτραα και όπως δείχνει νοικοκηρεμένη δουλειά!!!

Πολύ ωραία... συνέχησε και δίνε μας ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τασο, κοιτα να αφησεις τους προβληματισμους στην παντα, γιατι σου δινεται μια ευκαιρια ζωης και ειναι κριμα να την αφησεις. Στο θεμα του μεγεθους αναφερομαι.

Δες το σχετικο σχεδιο, και θα καταλαβεις ποσο ποιο ομορφο διχνει στο ματι, με το 260 σε μηκος απο το 180....

post-5-1182770430_thumb.jpg

Ενα ενυδρειο, διαστασεων 260Χ80Χ75 ειναι 1560 λιτρα. Πες καθαρα 1400-1450λιτρα. Μια χαρα!!

Θες ακομα.

-1 φωτιστικο 250watt σαν αυτα που εχεις.

-1 καλο ψυχτικο οπως π.χ. το titan 2000 της aquamedic.

-Αντε 2-4 nano ακομα ή και 1-2 κανονικες stream. Mπορουμε ομως να κανουμε και απιτευτα closed loops. Ορεξη να εχουμε.

Υπερχειληση εαν βαλεις wavebox θα κανουμε στην μεση πισω θαυμασια δουλεια για να δουλευει σουπερ. Ενω το εξτρα μηκος του ενυδρειου θα μπορεσει αν δωσει στο wavebox αυτα που πραγματικα μπορει, αφου η ιδια η εταιρια προτινει απο την αντλια, τα κοραλια να ειναι το λιγοτερο στους 50-60 ποντους. Εως τωρα θαυμασια. Και συνεχιζουμε....

Στα πλαινα ντουλαπια θα βαλεις calcium reactor-μπουκαλες-κτλ κτλ. Το σκιμμερ που εχεις ποια, ανετα στηριζει τα εξτρα λιτρα. Και απο κατω στα 4 μετρα μπορεις να βαλεις ενα SUMP ΤΕΡΑΣ!! Με χωρο για τελειο χωρο για τα μηχανηματα σου, για μεγαλο φιλτρο αλγης, για top-off, μεχρι και για κοραλοφαρμα!! 4 μετρα ειναι αυτα. Ενω θα χρησιμοποιης το ιδιο νερο για ολα τα consept. Tι καλυτερο?? Με καλο σχεδιασμο μπορεις να κανεις θαυματα!! :)

Αυτα για τωρα, Εχω πολλα ακομα, αλλα στην πορεια θα δειξει τι και πως. Εχεις υλικο για σκεψη.. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

και εγω λεω 2.60 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το 1.80 ειναι πολυ λιγο.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο σου εύχομαι καλές κατασκευές και το 260 δείχνει όντως πολύ πιο ωραίο .

Κοίταξε μόνο την στατικότητα της πλάκας (αν δεν είσαι ισόγειο).

Επίσης τώρα που είσαι στο σχεδιασμό καλό θα ήταν να προβλέψεις την παροχή ρεύματος με γραμμή απο τον πίνακα, καθώς επίσης και μία βρυσούλα εκεί κοντά θα ήταν χρήσιμη.

Τέλος θα έλεγα να ξανακοιτάξεις το τρύπημα στον πέτρινο τοίχο (το έχω κάνει κ'εγώ για άλλη χρήση) γιατί θα γλυτώσεις από θόρυβο - αύξηση θερμοκρασίας δωματίου - εξικονόμηση χώρου + ότι μπορείς να βάλεις και τον CR έξω.

Εδώ άλλοι τρύπησαν τζάκια :wootwoot::) , στην πετρούλα θα σκαλώσεις..

Είναι ωραία η διαδικασία του σχεδιασμού , ελπίζω να την απολαύσεις , και εμείς μαζί σου..

Link to comment
Share on other sites

Μάριε σε ευχαριστώ για το σχέδιο ..

αν είναι να ντύσω όλο το τοίχο με ντουλάπια και ενυδρείο – δανείζομαι φωτογραφία από το reef central –

προτιμώ να φτιάξω νέο τοίχο με γυψοσανίδα και να ενθέσω το ενυδρείο , κάτω από το ενυδρείο , κάπου , θα βάλω και ένα χαμηλό πορτάκι και θα μπαίνω από πίσω , όπου θα να έχω το υπόλοιπο εξοπλισμό .. πιο οικονομικά θα μου έρθει …

δεν θέλω όμως να χάσω <αέρα> από το δωμάτιο .. με ένα έπιπλο πιο απλό που δεν θα κρύβει τον τοίχο – όπως αυτό στο rc που δεν μου ταιριάζει – με το ενυδρείο στο κέντρο , το δωματίου δεν χάνει τις διαστάσεις του …

πρέπει να πω και κάτι άλλο για να με καταλάβετε .. δεν είναι ο στόχος μου να γεμίσω το ενυδρείο με όσα περισσότερα ψάρια και κοράλλια μπορώ .. όχι …

.. μ ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα – ακόμα και αν αυτό απαιτεί ένα κοράλλι και ένα ψάρι – .. ας πούμε ..

η δυσκολία στη συντήρηση , το κόστος συντήρησης , πιο πολύ νερό , πιο πολύ ρεύμα .., μεγαλύτερες πιο πολλές αντλίες .. μεγαλύτερο ψυκτικό που οπωσδήποτε θα πρέπει να βγει έξω ..

δεν με ενθουσιάζουν

μην ξεχνάμε ότι αυτός είναι ο κύριος χώρος του σπιτιού και όχι κάποιο βοηθητικό δωμάτιο …

θέλω να το στήσω και να κάθομαι μετά να το βλέπω να εξελίσσεται χωρίς βάλε –βγάλε .. και περιττές - επικίνδυνες κινήσεις ..

ξέρω υπάρχουν χιλιάδες όμορφα που μπορώ να βάλω .. αλλά ξέρω επίσης ότι μπορώ να έχω μόνο λίγα από αυτά .. οι υπερβολές οδηγούν σε περιπέτειες που δεν θέλω να έχω στο σαλόνι μου και θα προσπαθήσω να αποφύγω

post-434-1182789771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε φίλτατοι έχουμε δύο κατηγορίες reefάδων!!!!

1. (Μάριος) Πολλά λίτρα, φως, μεγάλο ψυκτικό και γενικά ένα τέρας ενυδρείο χωρίς βέβαια να ξεχνά την ποιότητα

2. (Τάσος) Πιο cool τύπος με λιγότερες απαιτήσεις, ικανοποιημένος με αυτό που πραγματικά θέλει και όχι με αυτό που "χτυπάει" στο μάτι!!!!

Άχ αυτά τα reef.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θέλω τη γνώμη σας για τον τρόπο που θα αντιμετωπίσω δυο προβλήματα που έχω στο βράχο έτσι ώστε όταν γίνει η μεταφορά του στο νέο ενυδρείο να μην μεταφερθούν και αυτά ..

το ένα είναι οι aiptasia και το άλλο οι μικροί νερίτες …

μια ιδέα είναι να μεταφέρω βράχο και ψάρια (ίσος όχι όλα )στο νέο .. να αφήσω τα κοράλλια στο παλιό ..

έτσι χωρίς κοράλλια να βάλω δυο- τρεις <πληρωμένους φονιάδες> να κάνουν τη δουλειά .. πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το σχέδιο κατά τη γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Τους νερίτες γιατί θέλεις να τους εξολοθρέψεις???

Link to comment
Share on other sites

έχουν πληθήνει πολύ .. δεν ξέρω .. θα προτιμούσα να υπήρχε κάτι που θα ελέγχει το πληθυσμό τους ..

η aiptasia είναι σαφώς πιο ανεπιθύμητες ..

Link to comment
Share on other sites

.. θα προτιμούσα να υπήρχε κάτι που θα ελέγχει το πληθυσμό τους ..

Ένα wrasse, εκτός της Hexatenia, ίσως κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

για την aiptasia υπαρχει κατι αλλο

εκτος απο το λεμονι η' το βραστο νερο με συριγγα στη βαση της

που να την εξολοθρευει?

εννοω κατι σε ψαρι....?

Link to comment
Share on other sites

για την aiptasia υπαρχει κατι αλλο

εκτος απο το λεμονι η' το βραστο νερο με συριγγα στη βαση της

που να την εξολοθρευει?

εννοω κατι σε ψαρι....?

Long nose butterfly

Filefish

και ίσως κάποια άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...