Jump to content

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ


DIMITRIOS

Recommended Posts

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΠΑΝΙΑ,ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΨΗΛΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΜΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΕ ΨΑΡΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ.ΕΧΩ ΤΟ RIO 400,ΠΟΣΟΥΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΦΕΛΙΜΟ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ?ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ?ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΙΟΙ?

ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει ανεμιστήρες 12βολτους που αγόρασα από μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη. Για το 400άρι θα πρέπει να πάρεις τους πιο μεγάλους (12ποντους νομίζω). Ψάξ'το λίγο σε σχετικά μαγαζιά για να δείς τι επιλογές έχεις.

Νομίζω με 2 τέτοιους θα κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

2 x 120mm μεταλικους ανεμιστηρες στα 220v (Στραμενοι προς τα κατω) ειναι αρκετοι να κατεβασουν την θερμοκρασια του RIO 400 περιπου 4 βαθμους. Υπολογιζε γυρω στα 15-20 λιτρα εξατμιση την ημερα.

Μπορεις να τους βρεις στουρναρη.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

2 x 120mm μεταλικους ανεμιστηρες στα 220v (Στραμενοι προς τα κατω) ειναι αρκετοι να κατεβασουν την θερμοκρασια του RIO 400 περιπου 4 βαθμους. Υπολογιζε γυρω στα 15-20 λιτρα εξατμιση την ημερα.

Μπορεις να τους βρεις στουρναρη.

Γιατί 220V; :wootwoot: Υπάρχουν των 120mm για κουτί υπολογιστή στα 12V. Βέβαια χρειάζεται και τροφοδοτικό, το οποίο όμως μπορεί να είναι πιό μακρυά από το ενυδρείο...

Ενδεικτικά στο ΠΛΑΙΣΙΟ:

80mm: 5.49

92mm: 5.99

120mm:9.00

Link to comment
Share on other sites

Στα 220v είναι καλή ιδέα πιστεύεις; Δεν είναι επικίνδυνο να γίνει βραχυκύκλωμα αν για κάποιο λόγο πέσουν μέσα στο ενυδρείο;

Εγώ έχω προτιμήσει τους 12ν γι' αυτό το λόγο. Είναι και πλαστικοί και δεν έχουν πρόβλημα σκουριάς από την υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

.....

.....ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΤΥΠΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΗ

ΦΤΕΡΩΤΗ 220 V 25 W Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ

4 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΤΩΝ 12 EK. 12ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ .....ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ 12 ΕΚ - 220V ..12 ΕΥΡΩ ...KAI ΣΤΟ

ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ 5 ΕΚ. 12V ME ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ..6 ΕΥΡΩ .

.....ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ

ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙ

ΣΤΟΥΣ 26.7 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΑ 25.7 ......

.....Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ 12 ΕΥΡΩ ......ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

ΑΨΟΓΑ .....

......

Link to comment
Share on other sites

Στα 220v είναι καλή ιδέα πιστεύεις; Δεν είναι επικίνδυνο να γίνει βραχυκύκλωμα αν για κάποιο λόγο πέσουν μέσα στο ενυδρείο;

Εγώ έχω προτιμήσει τους 12ν γι' αυτό το λόγο. Είναι και πλαστικοί και δεν έχουν πρόβλημα σκουριάς από την υγρασία.

Ειναι κολλημενοι στο καπακι με τρυπες που εφτιαξα εγω οποτε πως να πεσει μεσα στο ενυδριο?

Τωρα για το 220 νομιζω πως με καλυπτει ενας μετασχηματιστης 1:1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...