Jump to content

Απορια Αλλαγης νερου


Recommended Posts

Παιδιά όταν κάνουμε μερική αλλαγή νερού, ξανά συμπληρώνουμε βακτήρια? Λογικά αντιχλώριο πώς ναι ε?

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο..thanks!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο..thanks!!

Το σωστό είναι να προετοιμάζεις το νερό με το αντιχλώριο σε έναν κουβά για 2 ώρες για να δράσει το αντιχλώριο και να ζεσταθεί και λίγο το νερό,

:):(:wootwoot:

αλλιώς θα μένει για αρκετή ώρα στο ενυδρείο σου χλωριομένο , κρύο νερό και θα ψάχνεις γιατί αρρωσταίνουν τα ψαράκια και γιατί αργεί να στρώσει. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να προετοιμάζεις το νερό με το αντιχλώριο σε έναν κουβά για 2 ώρες για να δράσει το αντιχλώριο και να ζεσταθεί και λίγο το νερό,

:):(:wootwoot:

αλλιώς θα μένει για αρκετή ώρα στο ενυδρείο σου χλωριομένο , κρύο νερό και θα ψάχνεις γιατί αρρωσταίνουν τα ψαράκια και γιατί αργεί να στρώσει. :wootwoot:

Οι περισσότεροι χομπίστες θεωρούν ότι αυτό που λές για το αντιχλώριο δεν ισχύει.

Πολλοί (εμπειροι για πολλά χρόνια) απλά αδείαζουν το παλιό νερό, προσθέτουν αντιχλώριο και μετά γεμίζουν με το λάστιχο. Και αυτό το κάνουν για πολλά χρόνια. Βέβαια το καινούριο νερό είναι στις ίδιες συνθήκες με το ενυδρείο.

Εγώ γεμίζω τους κουβάδες μου με το νερό της αλλαγής προσθέτω το αντιχλώριο και το ρίχνω μέσα. Εννοείται ότι φροντίζω για τη σωστή θερμοκρασία κλπ.

Πάντως συμφωνώ και εγώ ότι αν υπάρχει δυνατότητα παλαίωσης του νερού είναι καλό να γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Μόνο δυο ώρες πρέπει να κάτσει το νερό εκτός ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Από ποια άποψη εννοείς???

Το αντιχλώριο δρα ακαριαία.

Τώρα για "παλαίωση" προσωπικά πιστεύω ότι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Δηλαδή μπορείς να έτοιμάσεις από σήμερα, το νερό αλλαγής της επόμενης εβδομάδας? Πάντα όμως πρέπει να φροντίζεις το νερό να μην είναι στάσιμο χρησιμοποιώντας κάποιο μικρό κυκλοφοριτή ή μια αεραντλία. Βέβαια αυτά δεν γίνονται σε έναν απλό κουβά αλλά χρειάζεσαι κάποιο δοχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..

βασικα δεν υπαρχει μια στανταρ διαδικασια..υπαρχουν ομως καποια πραγματα που ειναι καλο να γινονται για να αποφευγονται μελλοντικα προβληματα απο τη λαθος διαδικασια αλλαγης νερου..

αυτα ειναι οπως πολυ σωστα ειπε και ο Γιωργος,παλαιωση του νερου,και οι παραμετροι του νερου να ειναι ιδιες με αυτες του ενυδρειου..φυσικα ιδια θερμοκρασια και αντιχλωριο παντα!!

απο εκει και περα ο καθενας εχει τη δικη του διαδικασια που ακολουθει,αναλογα με το τι τον βολευει και αναλογα και με το ενυδρειο..οι γενικοι κανονες ομως δεν αλλαζουν..

εγω προσωπικα βαζω το νερο απο την προηγουμενη μερα στο δοχειο που χρησιμοποιω,μαζι με το αντιχλωριο,και οτι αλλο χρειαζεται το ενυδρειο μου (αφρικανικες κιχλιδες) και την επομενη κανω την αλλαγη..και ολα πανε καλα..

νομιζω πως ειναι αρκετα ευκολο,και δεν απαιτει κοπο και χρονο..αντιθετως μονο καλο κανει στα ψαρακια μας..

ελπιζω να βοηθησα..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεμίζω τους κουβάδες μου με το νερό της αλλαγής προσθέτω το αντιχλώριο και το ρίχνω μέσα.

:wootwoot:

Από ποια άποψη εννοείς???

Το αντιχλώριο δρα ακαριαία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ειναι το νερο που θα προσθεσουμε στο ενυδρειο να εχει περιπου την ιδια θερμοκρασι με

το νερο που υπαρχει στο ενυδρειο.Ολα τα αλλα ειναι οπως βολευει στον καθενα, το αποτελεσμα ειναι

το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα, κάθε πότε πρέπει να γίνονται αλλαγές στο νερό κ τη ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 2 βδομάδες αλλά βασικός παράγοντας είναι πόσα ψάρια έχεις μέσα και από πιο είδος.

Άν έχεις υπερπλυθισμό πρέπει να είναι πιό σύντομα.

Τέλος ακόμη ένας παράγοντας είναι πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο σου και να μήν γίνετε υπερτάισμα στα ψάρια.

Το 1/3 σε ποσότητα είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου χρειάζεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30% αλλαγή την εβδομάδα.

Θεωρώ τις σωστες αλλαγές το Α και το Ω της καλής πορείας ενός ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλάζω κάθε εβδομάδα 60 λίτρα νερό για ενυδρείο 180 λίτρων (βέβαια όχι ακριβώς 180 γιατί υπάρχουν και τα διακοσμητικά και τα φυτά). Βέβαια κατά τη διάρκεια της εβδομάδας προσθέτω και νέο νερό λόγω της εξάτμισης...

Έχω όμως την απορία μήπως είναι πολλά και αντί για καλό κάνω κακό στη βιολογία του ενυδρείου???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλάζω κάθε εβδομάδα 60 λίτρα νερό για ενυδρείο 180 λίτρων (βέβαια όχι ακριβώς 180 γιατί υπάρχουν και τα διακοσμητικά και τα φυτά). Βέβαια κατά τη διάρκεια της εβδομάδας προσθέτω και νέο νερό λόγω της εξάτμισης...

Έχω όμως την απορία μήπως είναι πολλά και αντί για καλό κάνω κακό στη βιολογία του ενυδρείου???

Καλο κανεις,κακο δεν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαζω καθε 1-2 εβδομαδες 20 λιτρα νερο για ενα 60 λιτρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση.

Κατ αρχην δεν υπάρχη διαδικασία στανταρ ως προς το πως θα χρησιμοποιήσουμε το αντιχλωριο.

Αλλος κάνει προετοιμασία σε δοχεία - άλλος το ρίχνει πρώτα στο ενυδρείο και μετά βάζει το νεο νερό.

Το βασικό ειναι να βάζουμε Αντιχλωριο σε κάθε αλλαγη νερού.

Οσο πιο συχνές αλλαγες σε ρουτίνα τόσο το καλύτερο.

Οσο μεγαλύτερα διαστήματα χωρίς αλλαγή νερου ισον αλγες και αλλα προβλήματα - οχι απαραίτητα αμεσα ομως.

Εχει καθιερωθεί να λεμε -ασχετα αν το κάνουμε - 30% εως 40% την εβδομάδα.

Σαφέστατα ειναι καλύτερο να κάνουμε 10% αλλαγή νερού κάθε 2 ημέρες απο το 40% την εβδομάδα.

Ακόμα καλύτερα το 5% κάθε ημέρα απο το 10% ανα δυο ημέρες.

Οι αλλαγες μόνο καλό κάνουν και οσο το δυνατόν πιο σύντωμα γίνοντε τόσο το καλύτερο.

Οταν συμπληρώνουμε νερό - λόγο εξάτμησης - καλό ειναι να χρησιμοποιούμε ΑΟ ή απεσταγμένο αν υπάρχη η δυνατότητα και οχι βρύσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...