Jump to content

ποιο φιλτρο απο τα 2???


greedy

Recommended Posts

Ετοιμαζω ενα δισκοενυδρειο γυρω στα 600 λιτρα. Θα ηθελα να ρωτησω για αρχη το εξης. Θα βαλω ενα φιλτρο eheim 2280 και ενα ισως λιγο μικροτερο. Ποιο απο τα δυο πρεπει να κανω βιολογικο και ποιο μηχανικο ? Το μικρο η το μεγαλο ? Ενας φιλος μου προτεινε το μεγαλο να το γεμισω με βιο μπαλες και sybstrat και να το καθαριζω 2 φορες τον χρονο και το αλλο να το κανουμε με υαλοβαμβακα, τυρφη, ρητινη κτλ, και να το καθαριζουμε 1 φορα το μηνα. Σωστα λεει? Εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα λιγο πολυ λειτουργουν ως βιολογικα. Κι εγω με την σειρα μου θα σου προτεινα αυτο που σου ειπε και οφιλος σου,δηλαδη το 2280 να λειτουργει ως βιολογικο και το δευτερο φιλτρο που θα ειναι μικροτερο να λειτουργει ως μηχανικο. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα προχωρησω ετσι. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρά μου να προτείνω κάτι τσουχτερό οικονομικά. Ο όγκος των υλικών φιλτραρίσματος για 600 lt ενυδρείο δίσκων πιστεύω ότι είναι θα είναι λίγος. Έτσι θα προτείνω και δεύτερο 2280 και να κάνεις και στα 2 το setting που προτείνει η ΕΗΕΙΜ. Τσούζει βέβαια η τσέπη αλλά την βρίσκω την ιδανικότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...