Jump to content

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΓΟΥΡΑ - ΞΥΣΙΜΟ!


Recommended Posts

Εδώ και 2 μέρες, το πλάτυ και 2 γκαπίνες (η μία έγκυος) έδειχναν να έχουν φαγούρα και κτυπούσαν κανα ξυσιματάκι σε φύλα, ανάβοντάς μου τα λαμπάκια κινδύνου. Τώρα το απόγευμα, παρατήρησα ότι το ξύσιμο εξελίχθηκε σε απίστευτη φαγούρα - κυριολεκτικά κτυπιούνται κατά διαστήματα, στις πέτρες και στα φύλα! Οσο για την μέλλουσα μαμά, έκατσε κάτω με μαζεμένα τα φτερά της και σηκώθηκε μόνο για να φάει (κανονικά). Επίσης, η φαγούρα μεταδόθηκε και σε 2 από τα 10 μικρά γκαπάκια (47 ημερών) που προσωρινά βρίσκονται μαζί τους, λόγω έλλειψης χώρου. Η κίνηση που έκανα ήταν:

1. Αυξηση θερμοκρασίας από 26 σε 28.

2. Αλλαγή 50% νερό και καλό καθάρισμα βυθού.

3. Προσθήκη ενυδρειακού αλατιού - 90 γραμμάρια περίπου σε 50 λίτρα νερό = 0,2% περίπου.

Επειδή δεν είμαι σε θέση να προσδιορίσω περί τίνος πρόκειται, ζητώ τα φώτα σας

και περαιτέρω οδηγίες.

Μιλάμε για κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο 50 λίτρων, χωρίς προβλήματα τους τελευταίους μήνες, με κανονικές-φυσιολογικές τιμές νερού και μόνιμους κατοίκους:

6 γκάπυ

3 κορυντόρας

1 πλάτυ

και φιλοξενούμενα για λίγες ημέρες, 10 μωρά γκάπυ 47 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν έχει άσπρα στίγματα; Οι μετρήσεις σου πως είναι κατά τα άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλοξενε τα συμπτωματα που εμφανιζουν τα ψαρια σου ειναι κοινα σε διαφορες ασθενειες. Για κυττα και πες μας τι αλλα συμπτωματα παρουσιαζουν:

1. Ασπρα η χρυσα στιγματα (σε ρωτησε και ο Μιχαλης)

2. πρηξιμο στην κοιλια η εξοφθαλμιαση

3. Πληγες στο σωμα η μελαγχρωμια

4. Ανορεξια

5. και φιλοξενούμενα για λίγες ημέρες, 10 μωρά γκάπυ 47 ημερών.

6255[/snapback]

6. Σημεια δερματος καλυμενα με ασπρη η γκρι βλεννα, και δυσκολια στην αναπνοη.

Μεχρι τωρα καλες οι πρωτες βοηθειες που τους παρηχες παντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα άλλο σύμπτωμα, εκτός από αυτά που αναφέρω και αυτό είναι που με έχει τρελάνει κι εμένα.

Τρώνε κανονικά και με πολύ όρεξη μάλιστα! Αλλά άρχισε να μεγαλώνει ο χρόνος που κάθονται απομονωμένα στο βυθό το πλάτυ και η γκαπίνα. Πάντως δεν έχουν γρήγορη αναπνοή, ταχυκαρδίες, πίεση, πυρετό κλπ... (!)

Οι μετρήσεις μου είναι όλες οκ.

Επειδή φοβήθηκα και επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΝΩ ΨΑΡΙΑ, γιατί τρελλαίνομαι, ξεκίνησα τώρα το βράδυ θεραπεία με GeneralTonic.

Ελπίζω να μην είναι ICK τελικά γιατί τρώνε τσάμπα το φάρμακο, τα καϋμενούλια μου! Αν και απο την εμπειρία μου, δεν νομίζω να είναι ICK.

Υποπτεύομαι (βάση βιβλιογραφίας και λόγω τρελλού ξυσίματος) ή ψείρες - καλά, που βρέθηκαν??? - ή κάποιο άλλο %$&*@! παράσιτο...

Αν πηγαίνει κάπου το μυαλό σας, πείτε μου πριν είναι αργά.

Οσο για τα μικρά, είναι 47 ημερών, αλλά στο μεγάλο είναι μόνο μία εβδομάδα και θα φύγουν την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες θεραπεία με φάρμακο όμως, χωρίς να μας πεις αν έκανες μετρήσεις και με τι αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

"...Μιλάμε για κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο 50 λίτρων, χωρίς προβλήματα τους τελευταίους μήνες, με κανονικές-φυσιολογικές τιμές νερού και μόνιμους κατοίκους:..."

Πάντως τα αναφέρω:

Ημερομηνία: 30-11-2005

Καθαρά λίτρα: 50

Θερμοκρασία: 28-29 (πριν: 25-26)

ph: 7,6

KH: 5

GH: 8

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 30-40

Tests: Aquarium Pharmaceuticals & Esha

Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού κατά 16 λίτρα (32%) - (γιατί τόσο χωράει ο... κουβάς!)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχεις 3 αρσενικά guppies και 3 θηλυκά; Επίσης πόσες φορές τους τελευταίους μήνες έχεις ρίξει General Tonic;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι.

1. Εκτος απο αντιχλωριο, προσθεσες τιποτε αλλο στο νερο?

2. Εχεις αλλαξει καθολου κατι στο ενυδρειο τωρα τελευταια?

3. Το φιλτρο ποτε το συντηρησες τελευταια φορα?

4. Ειπες μεν οτι εχεις μονιμους κατοικους στο ενυδρειο, αλλα μηπως εχεις προσθεσει κατι, ψαρι η φυτο, τις τελευταιες 8 εβδομαδες?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχεις 3 αρσενικά guppies και 3 θηλυκά; Επίσης πόσες φορές τους τελευταίους μήνες έχεις ρίξει General Tonic;

Ειίχα 3Α & 6Θ μέχρι πριν 12 ημέρες, οπότε έδωσα τα 3 θηλυκά - έτσι και έβαλα τα 10 μικρά μέσα, προσωρινά. Ξέρω ότι η αντιστοιχία δεν είναι σωστή, αλλά είναι για λίγο. Απο την άλλη εβδομάδα με το καινούριο ενυδρείο, θα στρώσουν αυτά.

Τώρα, το General Tonic το χρησιμοποίησα πριν περίπου 1,5 μήνα, σε κανονική δοσολογία/λίτρα για 4 ημέρες, σαν απολυμαντικό περισσότερο, μετά από την ξαφνική απώλεια του θηλυκού πλάτυ - άγνωστο από τι (απλά το βρήκα ένα πρωί, χωρίς να μου έχει δείξει ΚΑΝΕΝΑ σημάδι, ΤΙΠΟΤΑ!).

1. Εκτος απο αντιχλωριο, προσθεσες τιποτε αλλο στο νερο? 2. Εχεις αλλαξει καθολου κατι στο ενυδρειο τωρα τελευταια? 3. Το φιλτρο ποτε το συντηρησες τελευταια φορα? 4. Ειπες μεν οτι εχεις μονιμους κατοικους στο ενυδρειο, αλλα μηπως εχεις προσθεσει κατι, ψαρι η φυτο, τις τελευταιες 8 εβδομαδες?

1.Μόνο λίγο λίπασμα. Πρίν 1 μήνα περίπου για πρώτη φορά έβαλα 10 ml Tetra-Florapride (σίδηρος, μισή δόση για τα 50 lt) και πριν 15 ημέρες έβαλα και 1 ταμπλέτα βυθού TetraPlant-CRYPTO (επίσης μισή δόση, βάση οδηγιών).

2. Καμία αλλαγή. Είχα 3 ακόμα γέννες, που κρατάω τα μικρά 1 εβδομάδα στην πλαστική γεννήστρα και μετά τα μεταφέρω στα μικρά ενυδρεία να μεγαλώσουν.

3. Κάνω καθαρισμό φίλτρου κάθε 15 ημέρες και ταυτόχρονα σιφωνάρισμα βυθού.

4. Το τελευταίο που μπήκε στο ενυδρείο, ήταν (πριν 1 μήνα περίπου):

- Egeria Densa (τεμ. 2)

- Αγνωστο φυτό (τεμ. 2 - έχω ανοίξει αναζήτηση γι' αυτό στην κατηγορία "Φυτεμένο Ενυδρείο".

Link to comment
Share on other sites

Ειίχα 3Α & 6Θ  μέχρι πριν 12 ημέρες, οπότε έδωσα τα 3 θηλυκά - έτσι και έβαλα τα 10 μικρά μέσα, προσωρινά. Ξέρω ότι η αντιστοιχία δεν είναι σωστή, αλλά είναι για λίγο. Απο την άλλη εβδομάδα με το καινούριο ενυδρείο, θα στρώσουν αυτά.

Τώρα, το General Tonic το χρησιμοποίησα πριν περίπου 1,5 μήνα, σε κανονική δοσολογία/λίτρα για 4 ημέρες, σαν απολυμαντικό περισσότερο, μετά από την ξαφνική απώλεια του θηλυκού πλάτυ - άγνωστο από τι (απλά το βρήκα ένα πρωί, χωρίς να μου έχει δείξει ΚΑΝΕΝΑ σημάδι, ΤΙΠΟΤΑ!).

1.Μόνο λίγο λίπασμα. Πρίν 1 μήνα περίπου για πρώτη φορά έβαλα 10 ml Tetra-Florapride (σίδηρος, μισή δόση για τα 50 lt) και πριν 15 ημέρες έβαλα και 1 ταμπλέτα βυθού TetraPlant-CRYPTO (επίσης μισή δόση, βάση οδηγιών).

2. Καμία αλλαγή. Είχα 3 ακόμα γέννες, που κρατάω τα μικρά 1 εβδομάδα στην πλαστική γεννήστρα και μετά τα μεταφέρω στα μικρά ενυδρεία να μεγαλώσουν.

3. Κάνω καθαρισμό φίλτρου κάθε 15 ημέρες και ταυτόχρονα σιφωνάρισμα βυθού.

4. Το τελευταίο που μπήκε στο ενυδρείο, ήταν (πριν 1 μήνα περίπου):

- Egeria Densa (τεμ. 2)

- Αγνωστο φυτό (τεμ. 2 - έχω ανοίξει αναζήτηση γι' αυτό στην κατηγορία "Φυτεμένο Ενυδρείο".

6424[/snapback]

Ωραια. ΧΩΡΙΣ αυτο να σημαινει οτι αυτη ειναι και η αιτια του προβληματος 100% η συνηθης τακτικη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η αντιστροφη των τελευταιων αλλαγων στο ενυδρειο. Οι πιθανοτητες ειναι οι εξης:

1. Τα ψαρια σου αντεδρασαν στο λιπασμα σε συνδυασμο με το General Tonic ? (για κυττα την ημερομηνια ληξης στα προιοντα που χρησιμοποιησες - εμενα μου εχει συμβει με προιον να δηλητηριασει ολα τα ψαρια σε ενυδρειο καραντινας και να τα βρω το αλλο πρωι νεκρα :blush: )

2. Καποιοι μυκητες / βακτηριδια εισηχθησαν με τα φυτα.

Ατυχως δεν βλεπω πως μπορει να επιτευχθει αντιστροφη - αν αυτο ειναι το προβλημα. Τα φυτα τα επλυνες με αποστειρωτικο διαλυμα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

1. Το λίπασμα μπήκε 15 ημέρες μετά την θεραπεία περίπου και αφού είχε καθαρίσει το ενυδρείο με άνθρακα & αλλαγές. Τα προϊόντα τα κοιτάζω πάντα και δεν ήταν ληγμένα.

2. Το ίδιο έχω αρχίσει να πιστεύω κι εγώ (για την εισαγωγή με τα φυτά). Ομως υποπτεύομαι ότι είναι τελικά κάποιο παρασιτικό δερματικό πρωτόζωο. Μάλλον έχετε δίκιο ότι βιάστηκα, αλλά τρελλαίνομαι να χάνω ψάρια και ειδικά αυτά που έχω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

3. Τα φυτά τα ξέπλυνα με χλιαρό νερό βρύσης πολύ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι:

- Το πλάτυ ξύνεται λιγότερο και κινείται περισσότερο.

- Η γκαπίνα είναι τα ίδια.

- Μεταδόθηκε το ξύσιμο σε συνολικά 5 μικρά γκαπάκια από τα 10.

- Τα 2 κορυντόρας εμφάνισαν σχισμένες ουρές, το ένα έχει λίγο πρησμένη κοιλιά και 2 ανοιχτόχρωμα μικρά μακρόστενα στίγματα στην πάνω αριστερή πλευρά του (φωτό).

- Μάλλον και τα υπόλοιπα γκάπυς δεν μου φαίνονται πολύ καλά, αλλά μπορεί να είναι από το φάρμακο. Πάντως όλα έφαγαν με ...τρέλλα!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι:

- Το πλάτυ ξύνεται λιγότερο και κινείται περισσότερο.

- Η γκαπίνα είναι τα ίδια.

- Μεταδόθηκε το ξύσιμο σε συνολικά 5 μικρά γκαπάκια από τα 10.

- Τα 2 κορυντόρας εμφάνισαν σχισμένες ουρές, το ένα έχει λίγο πρησμένη κοιλιά και 2 ανοιχτόχρωμα μικρά μακρόστενα στίγματα στην πάνω αριστερή πλευρά του (φωτό).

- Μάλλον και τα υπόλοιπα γκάπυς δεν μου φαίνονται πολύ καλά, αλλά μπορεί να είναι από το φάρμακο. Πάντως όλα έφαγαν με ...τρέλλα!

6440[/snapback]

Απο τις φωτο δεν μπορω να δω κατι καθαρα. Παντως η κατασταση εχει ως εξης: επειδη ηδη εχεις αρχισει θεραπεια - δεν συνισταται να σταματησεις και να αρχισεις αμεσως αλλη. Προσωπικα θα σταματουσα τη θεραπεια για Ich, θα εβαζα 0,2% διαλυμα αλατιου στο ενυδρειο και θα εκανα για 3 ημερες 10-15% αλλαγες νερου ημερησιως προσθετοντας και ενεργο ανθρακα για να φυγει το φαρμακο για το Ιch. Eν τω μεταξυ θα δειξει και πως εξελισσεται η ασθενεια των ψαριων, και το ξανασυζηταμε. Το αλατι ουτως η αλλως αποστειρωνει, οποτε θα τα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις φωτο δεν μπορω να δω κατι καθαρα. Παντως η κατασταση εχει ως εξης: επειδη ηδη εχεις αρχισει θεραπεια - δεν συνισταται να σταματησεις και να αρχισεις αμεσως αλλη. Προσωπικα θα σταματουσα τη θεραπεια για Ich, θα εβαζα 0,2% διαλυμα αλατιου στο ενυδρειο και θα εκανα για 3 ημερες 10-15% αλλαγες νερου ημερησιως προσθετοντας και ενεργο ανθρακα για να φυγει το φαρμακο για το Ιch. Eν τω μεταξυ θα δειξει και πως εξελισσεται η ασθενεια των ψαριων, και το ξανασυζηταμε. Το αλατι ουτως η αλλως αποστειρωνει, οποτε θα τα βοηθησει.

6451[/snapback]

Το GeneralTonic δεν είναι για Ick. Αλάτι έχω ήδη βάλει, μαζί με αύξηση σε 28c. Παρασκευή βράδυ που ολοκληρώνεται η θεραπεία, θα το ξαναδούμε.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον, να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και ενυδρείο καραντίνα δεν έχεις;

Δεν μετακινείς εκεί τη γκαπίνα με καλό αερισμό του νερού; Το στρες από τη μεταφορά θα είναι μικρότερο από στρες που τρώει από το φάρμακο, αφού άλλωστε η ίδια δεν έχει εμφανεί συμπτώματα κάποιας ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

Το GeneralTonic δεν είναι για Ick.

6542[/snapback]

Ναι, αντιβακτηριδιακο ειναι, το ξερω. Απλα επειδη στο αλλο ποστ ρωτησες και για τα τρια φαρμακα θεωρησα οτι ειχες αρχισει ταυτοχρονα και θεραπεια για Ich. Μετα φυσικα διευκρινισες οτι ρωτουσες απλα εγκυκλοπαιδικα ...

Τι εγινε με τα ψαρια, συνηλθαν?

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτυ είναι εμφανώς καλύτερα.

Τα γκάππυς συνεχίζουν την προσπάθεια απόξεσης της μεμβράνης τους (!)

Τα κόρυς είναι χάλια και είμαι να σκάσω.

Δεν μπόρεσα να πάω και στην συγκέντρωση των μελών σήμερα και κυριολεκτικά δεν ξέρω τι να κάνω... Παρ' όλ' αυτά, έβαλα λίγο αλάτι ακόμα (+0,2%) και αύξησα στο maximum τον αερισμό.

Ελπίζω να μην χάσω κάποιο ψάρι, γιατί δένομαι μαζί τους και μετά τρελλαίνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτυ είναι εμφανώς καλύτερα.

Τα γκάππυς συνεχίζουν την προσπάθεια απόξεσης της μεμβράνης τους (!)

Τα κόρυς είναι χάλια και είμαι να σκάσω.

Δεν μπόρεσα να πάω και στην συγκέντρωση των μελών σήμερα και κυριολεκτικά δεν ξέρω τι να κάνω... Παρ' όλ' αυτά, έβαλα λίγο αλάτι ακόμα (+0,2%) και αύξησα στο maximum τον αερισμό.

Ελπίζω να μην χάσω κάποιο ψάρι, γιατί δένομαι μαζί τους και μετά τρελλαίνομαι...

6700[/snapback]

Oταν λεμε χαλια τι εννοουμε? Ξυσιμο η εχουν και αλλα συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites

- Φαγωμένα πτερύγια, σχισμένα για την ακρίβεια.

- Φαγωμένα μουστάκια στα 2.

- Το ένα έχει και λίγο πρησμένη κοιλιά.

- Αλλαγή συμπεριφοράς (κρύβονται, στέκονται πολύ ώρα ακίνητα στο μέσον του ενυδρείου, τρέχουν ξαφνικά σα να τα κυνηγούν, το ένα απομωνόνεται πολύ ώρα σε καβάτζα-εσοχή στο φίλτρο).

- Λιγότερη όρεξη για φαγητό (τρώνε, αλλά λιγότερο).

- Το ένα έχει βγάλει και 2 μικρά υπόλευκα σημάδια στη μία του πλευρά (όχι Ich) ψηλά στη ράχη (ίσως είναι από ξύσιμο).

Οι φωτό δεν είναι πολύ καλές - δεν έχω τώρα την καλή μηχανή - αλλά θα καταλάβεις.

Αν μπορείς να βοηθήσεις, με υποχρεώνεις (όλα τα συμπτώματα αναφέρονται στα 3 κόρυς).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στο βυθου του ενυδρειου σου καποιο υλικο (( λαβα))????

αν ναι τοτε σιγουρα αυτο φταιει για τα κομμενα μουστακια.......

σε περιπτωσεις << ξυσιμο >> και χωρις καποια εμφανη συμπτωματα ενα ασφαλες προληπτικο φαρμακο (( δεν κανει ζημια στο βιολογικο φιλτρο))...ειναι το ΕΚΤΟΖΟΝ...

καποια ειδη γατοψαρων δεν αντιδρουν καλα στο αλατι.....

κανε παλι μετρησεις ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3/4

να δουμε τι γινετια και απο εκει...

η πρισμενη κοιλια μπορει να μην ειναι και τιποτα....

και σταματα το αλατι αν βαζεις ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Τα πράγματα πάνε καλύτερα μετά τη θεραπεία, το ξύσιμο έχει σχεδόν εξαφανιστεί, όλα τα ψάρια δείχνουν καλά, το πρήξιμο στο κόρυ έφυγε και μεσολάβησε και μια γέννα με 64 καινούρια μωράκια..!

Τώρα σχετικά με τα μουστάκια, δεν ξέρω -θα ξαναβγούν?. Οσο για τα πτερύγια, πιστεύω ότι ίσως ήταν από το αλάτι και το λεγόμενο οσμωτικό σοκ (?). Τα σημάδια έφυγαν και αυτά και οι μετρήσεις μου είναι κανονικές.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι οι τιμές δεν επηρεάστηκαν καθόλου κατά την διάρκεια της θεραπείας με το GeneralTonic (καθημερινές μετρήσεις). Εχουν γίνει 2 αλλαγές νερού από 50% έκαστη και έχει μπει άνθρακας για 1 εβδομάδα.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ είναι της SERA?

Link to comment
Share on other sites

το ΕΚΤΟΖΟΝ ειναι τις BURSTMAN(( καπως ετσι λεγεται))..

τα μουστακια ....

χλωμο το βλεπω ...να ξαναβγουν..

απο πρωσοπικη εμπειρεια

εχω 3 corys τα οποια τα πηρα απο ενα φιλο ο οποιος ειχε κανει το σφαλμα να βαλει στο βυθο λαβα,, με αποτελεσμα τα μουστακια τους να καταστραφουν., τα οποια ειναι βεβαια και βασικο αισθητιριο οργανο για τα corys,,, και ενω περιμενα οτι δεν θα ζουσαν πολυ αφου θα ειχαν πορβλημα στο να βουν την τροφη,, σημερα μετα απο 3 χρονια που τα εχω ζουνε μια χαρα...(( τωρα αν αυτο ειναι καποια εξαιρεση στο κανονα ???? τι να πω))..

Link to comment
Share on other sites

Kε Βαγιωνάκη μάλλον οι εξαιρέσεις είναι δύο αφού κι εγώ δυστυχώς έχω λάβα στο βυθό μου, και 2 cory aeneus, των οποίων τα μουστάκια έχουν καταστραφεί τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά αυτά συνεχίζουν να ζουν κανονικά και είναι και ζωηρώτατα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μαύρο ψιλό χαλίκι (δεν ξέρω τι είναι - το πήρα από μαγαζί με ενυδρεία σε 5ντόκιλα) και άμμο. Μπορείς να τα δεις στο άλμπουμ που τα έχω σε φωτό.

Επί τη ευκαιρία, βλέπω ότι έχεις γκαππάκια... Αν έχεις μικρά και είσαι Αθήνα, προτείνω να κάνουμε ανταλλαγή (έχω πάνω από 170... διαφόρων μεγεθών)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...