Jump to content

Καινούργιο μέλος


eleni.papadaki

Recommended Posts

:hysterical: Σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος στο site σας γιατί σκέφτομαι την Πέμπτη να αγοράσω ένα μονομάχο το πρώτο μου ψαράκι! Ψάχνοντας λοιπόν για πληροφορίες, βρήκα το site και αποφάσισα να γραφτώ για να μοιράζομαι τις δικές μου εμπειρίες με κάποιους αρχάριους και μη. :thumbup:

:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες.Πριν αγορασεις μονομαχο πανε εκει που γραφει Αναβαντιδες-Bettas διαβασε καλα τα

αρθρα και οταν θα εχεις ετοιμο ενα ενυδρειο που να μπορει να φιλοξενισει ενα μονομαχο,τοτε

προχωρα στην αγορα του.Εαν προκυψουν αποριες απο την αναγνωση των αρθρων ρωτα οτι δεν

καταλαβαινεις και ελπιζω να σου λυσουμε τις αποριες.Μην επιρρεαζεσαι απο την εικονα που υπαρχει

στα πετ σοπ (μεσα σε πλαστικα κυπελλακια οι μονομαχοι),ουτε απο αυτα που θα σου πουν,οι συνθηκες

που πρεπει να υπαρχουν για να ζησει ενας μονομαχος ειναι πολυ διαφορετικες.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical::hysterical:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στο Aquazon!Οταν αγορασεις το μονομαχο σου, μην κανεις το λαθος να τον βαλεις σε γυαλα ή σε πολυ μικρο ενυδρειακι. Οι μονομαχοι πρεπει να ειναι σε ενα μεγαλο και βολικο, για το μεγεθος τους, ενυδρειο, μην κοιτας που πολλοι τα βαζουν σε γυαλες. Λοιπον, καλη συνεχεια...

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΟΡΕΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. συμφωνω με τους φιλους σχετικα με τον μονομαχο. καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες που μου δώσατε! Λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις;

1) Πόσο πολύ ενοχλείται ο μονομάχος από το φιλτράκι; Εγώ πήρα ένα μικρό κ το έχω βάλει αρκετά χαμηλά όσον αφορά την ένταση του φίλτρου κ δε θέλω να τον ταλαιπωρώ!

2) Τελικά θέλει θερμοστάτη ειδικά τον χειμώνα; Η σωστή θερμοκρασία είναι 27-28 βαθμοί ή διάβασα λάθος;

και 3) όσον αφορά το φωτισμό θέλει αποκλειστικά δικό του φωτισμό;

Ευχαριστώ κ πάλι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες που μου δώσατε! Λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις;

1) Πόσο πολύ ενοχλείται ο μονομάχος από το φιλτράκι; Εγώ πήρα ένα μικρό κ το έχω βάλει αρκετά χαμηλά όσον αφορά την ένταση του φίλτρου κ δε θέλω να τον ταλαιπωρώ!

2) Τελικά θέλει θερμοστάτη ειδικά τον χειμώνα; Η σωστή θερμοκρασία είναι 27-28 βαθμοί ή διάβασα λάθος;

και 3) όσον αφορά το φωτισμό θέλει αποκλειστικά δικό του φωτισμό;

Ευχαριστώ κ πάλι! :hysterical:

Κατ' αρχήν καλό θα ήταν να ανοίξεις καινούριο θέμα με τις απορίες σου στην ανάλογη κατηγορία :thumbup:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, κατά την γνώμη μου:

1) Πρέπει η ανατάραξη της επιφάνειας να είναι πολύ χαμηλή... Ο μικρός που βλέπεις στο avatar μου έκανε αρκετές μέρες να ξανακάνει φωλιά μέχρι να συνηθίσει το φίλτρο... Τώρα έχει βρει μιά ήσυχη γωνιά και... το "παλεύει" :hysterical: Ποιό φιλτράκι πήρες; Εχει ρυθμιστή ροής; Πάντως κυκλοφορούν φιλτράκια π.χ. το Elite της Hagen ή το πιό μικρό της Resun που έχει και ένα μικρό spray bar (σωλήνα με τρύπες) στην έξοδό του... Και τα δύο έχουν και ένα σύστημα venturi για την οξυγόνωση του νερού, αν και ειδικά οι μονομάχοι δεν έχουν ανάγκη από κάτι τέτοιο.

2) Οπωσδήποτε! Υπάρχουν θερμαντήρες στα 25W που κάνουν μια χαρά για ενυδρείο μονομάχου :thumbup: Η θερμοκρασία καλύτερα στους 25-26, όπως μου είχαν πει πιο παληά και πιο έμπειρα μέλη...

3) Οχι απαραίτητα... Εγώ χρησιμοποιώ ένα φωτιστικό γραφείου που "πιάνει" και τα δύο ενυδρεία των μονομάχων. Τα φυτά που έχω μέσα είναι χαμηλών απαιτήσεων όσον αφορά τον φωτισμό... Συν το ότι ο φωτισμός που έχουν τα ενυδρεία "από την μάνα τους" ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού :angry:

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα... Προσοχή στην διατροφή! Πρέπει να γίνεται με μέτρο για να αποφύγεις προβλήματα.

Στην κατηγορία "Αναβαντίδες" θα βρεις πάρα πολύ υλικό, καλή συνέχεια, καλό διάβασμα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...