Jump to content

Strosimo Enidreiou


mahites9

Recommended Posts

xairete,eixa ena enidreio me piranhas to opoio anagastika na to adiaso olo epeidi pethanan ta psaria kai vromouse.

etsi ousiastika einai sa na stino kainourio.epeidi eimai apeiros se auta ta zitimata zitao rti voitheia sas,pos na to kano xoris na exo apoleies psarion.

o enidreio exei xanastithei edo kai 2 evdomades xoris psaria.tin paraskeui evala 4 fita mesa.mou eipan apo ena magazi na rixno nitrivec kathe mera gia 1 evdomada.to kano kai oi metriseis einai sxedon midenikes(sxedon omos).ektos apo ta nitrika pou xero oti prepei na einai midenika ti alla xaraktiristika prepei na exei?

px pH ktl

episi apo ekei pou pira ta fita mou eipan ta exis

1)na rixno kamia stagona amonias

2)oti to enidreio thelei psaria gia na kanei ton kiklo tou giati ta vaktiridia pou rixno den exeoun ati na ''dialisoun''.

skeftomai mesa se 1 evdomada na valo psaria.kala tha kano?

euxarsisto

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και ότι δεν καταλάβεις ρώτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

to exo diavasei to arthro kai tha prospathiso an to akolouthiso alla re paidia mipos koitame to dentro kai xanoume to dasos,opos eipe kai kapoios allos sto site.entaxei den xero alla oli auti i diadikasia mou fenete ligo ipervoliki.den to paizo exipnos alla eida kai ti proteinei o bleher kai einai poli pio apla.giati iparxei auti i dixognomia?

episis ti metriseis pH kai kH prepei na exo gia na valo psaria dioti den to anaferei sto arthro pou mou eipes

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

to exo diavasei to arthro kai tha prospathiso an to akolouthiso alla re paidia mipos koitame to dentro kai xanoume to dasos,opos eipe kai kapoios allos sto site.entaxei den xero alla oli auti i diadikasia mou fenete ligo ipervoliki.den to paizo exipnos alla eida kai ti proteinei o bleher kai einai poli pio apla.giati iparxei auti i dixognomia?

episis ti metriseis pH kai kH prepei na exo gia na valo psaria dioti den to anaferei sto arthro pou mou eipes

http://www.aquahobby.com/articles/e_fishless.php

http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php

To PH και την σκληρότητα θα τα καθορίσουν τα ψάρια που θα αποφασίσεις να βάλεις, δεν έχουν να κάνουν με το στρώσιμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

se auto to thema pou mou eipes na do kapou diavasa na les oti den eiparxei provlima na valoume kaia ammnia arkei na min iparxoun fita.ego exo valei kapoia fita kai simera agorasa ammonia gia na valo.na min to kano????

en taxi oi metriseis mou se NO2 kai NO3 pou prepei na einai gia na valo psaria?kai ti akrivos kiklo prepei na kanoun?

by the way euxaristo poli gia tis info

Link to comment
Share on other sites

Το να στρώση ενυδρείο χωρίς αμμωνία ή με ψάρια είναι εφικτό θέλει μόνο κάποια εμπειρία και προσοχή αλλαγή νερού κάθε δύο μέρες και γενικά πιο πολύ φροντίδα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν συνιστάτε για αρχάριους για αυτόν τον λόγο προτείνουμε την αμμωνία. Όποιος όμως αισθάνεται ώριμος ότι μπορεί να στρώση το ενυδρείο του και αλλιώς μπορεί να το κάνει. Επίσης αναφέρω κάπου ότι έχω και μάλιστα μπόλικα φυτά τα οποία βοηθούν στο στρώσιμο του ενυδρείου. Η θα στρώσουμε το ενυδρείο με αμμωνία, η με μπόλιασμα, ή με ψάρια, ή με ψάρια και μπόλιασμα, αλλά ΠΟΤΕ με αμμωνία και ψάρια ταυτόχρονα. Επίσης η υπερβολική δόση αμμωνίας που χρησιμοποιούμε στο στρώσιμο μπορεί να σου καταστρέψει κάποια ευαίσθητα φυτά.

Το ΝΟ2 0, το ΝΟ3 <25

Υ.Γ

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί δεν σου κρύβω παιδεύτηκα για να καταλάβω κάποιες φράσης. . Πχ. …valoume kaia ammnia. Μην σε στεναχωρεί εάν είσαι ανορθόγραφος δεν κάνουμε διαγωνισμό ορθογραφίας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα το ενυδρείο έχει 2 εβδομάδες που λειτουργεί χωρίς ψάρια και εδώ και 5 μέρες με 4 φυτά.βάζω σχεδόν κάθε μέρα 20μλ nitrivec όπως μου είπανε και τίποτα άλλο.σήμερα αγόρασα καθαρή αμωνία.τι με συμβουλεύεις να΄κάνω συγκεκριμένα, σαν πολύ πιο έμπειρος.Να ξεκινήσω να βάζω μικρές ποσότητες αμμωνίας + τα βακτήρια??.Θα κάνω και ένα τεστ το απόγευμα να δω τι γίνεται.Αντιχλώριο και αλλαγή δεν έχω κάνει καθόλου αυτές τις 2 εβδομάδες.Να κάνω και αν ναι ΄πόσο συχνά και πόσο νερό?Ψάρια ούτως ή άλλως από την άλλη εβδομάδα και αν.

Χίλια ευχαριστώ και sorry για το πρίξιμο

Link to comment
Share on other sites

Γραψε σε ποια περιοχη της Αθηνας μενεις μηπως και καποιος απο τo forum μενει κοντα σου για

να σου δωσει υλικο για μπολιασμα.Θα γλυτωσεις ολη αυτην την διαδικασια με την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω λίγο μπερδεμένο για να είσαι σίγουρος άρχιζε να στρώνεις το ενυδρείο σου με αμμωνία για να είσαι σίγουρος. Τώρα νιτριβεκ και αμμωνία μαζί δεν θα κάνεις τίποτα.

Το θέμα είναι να αποφασίσεις με πια μέθοδο θέλεις να στρώσεις το ενυδρείο σου. και αυτήν να τηρήσεις μην μπερδεύεις διαφορετικές μεθόδους δεν φέρνουν αποτελέσματα.

Και όσο στρώνεις το ενυδρείο με αμμωνία δεν κάνουμε αλλαγές νερού ούτε ρίχνουμε αντιχλώριο

Link to comment
Share on other sites

ok,thanks.δηλαδή ρίχνω μικρές ποσότητες αμμωνία κάνωντας ταυτόχρονα τεστ,κάθε μέρα χωρίς να προσθέτω τίπτοα άλλο εκτός από το υγρό λίπασμα για τα φυτά.μόλις δω το ΝΟ2 να ανεβαίνει τότε μειώνω την ποσότητα της αμμωνίας.

σωστά???

κάτι τελευταίο,μετά από αυτό το στάδιο συνεχίζω ναρίχνω καθημερινώς μειωμένη ποσότητα αμμωνίας μέχρις ότου να αρχίσει να μειώνεται το ΝΟ2 και να αρχίσει να αυξάνεται το ΝΟ3????στη συνέχεια για να μηδενίσει και το ΝΟ3 και να είναι έτοιμο το ενυδρείο για ψάρια εξακολουθώ να ρίχνω αμμωνία ή με το που αρχίσει να μειώνεται το ΝΟ2 σταματώ και ο ''κύκλος'' ολοκληρώνεται μόνος του?

και σε όλη αυτλη τη διδκασία ούτε αλλαγή νερού ούτε τίποτα άλλο.

Ξέρω ότι μπορεί να γίνομαι κουραστικός,αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπειρία σο θέμα στρώσιμο του ενυδρείου και αφετέρου όλα αυτά που έχω διαβάσει στο σιτε με έχουν μπερδέψει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Οταν η αμμωνία σου και τα νιτρώδη θα είναι μηδέν, τα νιτρικά σου θα είναι στα ύψη. Σε αυτή την φάση κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού (εγώ είχα κάνει σχεδόν το 70%) για να πέσουν τα νιτρικά, κάνεις τις μετρήσεις σου και αν αυτά είναι γύρω στα 10 - 15 ppm είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Έχω ήδη αρχίσει να προσθέτω καθημερινά αμμωνία (μερικ΄πες σταγόνες )καινα κάνω μετρήσεις.Ως τώρα οι μετρήσεις μουείναι για τις 2 πρώτες ημέρες

ΝΟ3 --->10mg/l

NO2--->0mg/l

pH--->7.6

gH--->Μεταξύ 6 και 10 d

KH--->3d

Να ρωτήσω κάτι το d τι είναι?κάνω τις μετρήσεις με στικ της tetratest

Είναι φυσιολογικές?

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση του στρωσίματος δεν έχει νόημα να κάνεις καθημερινές μετρήσεις του PH,KH, GH . μια φορά φτάνει για να ξέρεις που βρίσκεσαι, άντε κάνε και μια στο μέσων του στρωσίματος και μια απαραίτητη όταν στρώσει το ενυδρείο σου και αποφασίσεις τη ψάρια θα φιλοξενήσει. Αλλά και το ΝΟ2, ΝΟ3 δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μετρήσεις κάθε μέρα, μην ξοδεύεσαι τσάπα. Μερικές φορές τα πράγματα είναι πιο απλά οπ ότι τα φανταζόμαστε κράτα το πρόγραμμα του στρωσίματος και όλα θα πάνε καλά από μόνα τους.

dH = Deutsche härte= βαθμοί γερμανικής σκληρότητας (μονάδα μέτρησης) καμιά φορά το συμβολίζουν και με σκέτο d

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε όμως κατά την γνώμη μου να πάρεις και ένα test αμμωνίας... Τα sticks, πέραν του ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, δεν περιλαμβάνουν αυτή την μέτρηση. Καλύτερα τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

thanks again

και κάτι άλλο τώρα που προσθέτω αμμωνία κεθημερινά βακτηρίδια nitrivec να βάζω ή δε χρειάζεται και αρκει η αμμωνία?

βάζω και λίπασμα για τα φυτά μια φορά την εβδομάδα,δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

οχι nitrivec μονο αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι.έχω μπει για τα καλά στο στάδιο του τρωσίματος,έχω προμηθευτεί και τεστ αμμωνίας και ελπίζω να πάνε όλα καλα.οι μετρήσεις μου είναι ΝΗ3-->1,5, ΝΟ2 σχεδόν μηδενικά και ΝΟ3 -->10-20mg/l

βάζω περίπου 10-15 σταγόνες την ημέρα αμμωνία.πόσο καιρό θα κάνω να βάλω ψάρια?το ΝΟ2 δεν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να μεγαλώνει μαζί με την αμμωνία???

βασικα η ερώτηση που ήθελα να κάνω και ξεκίνησα το ποστ,είναι ότι εκεί που έκανα τεστ αμμωνίας παρατήρησα κάποια πολύ μικρά σαλιγκαράκια στο ενυδρείο,πάνω στο τζάμι και στα φυτά(2-3 σύνολο).αυτά τι είναι?από που προήλθαν?να τα αφήσω???

Link to comment
Share on other sites

ρίχνω αμμωνία εδώ και 7-10 μέρες και σήμερα που έκανα μετρήσεισ η αμμωνία ήταν στο 1,5mg/l, το ΝΟ3 στο 25-50 και τα ΝΟ2 κολημένα στο 0.Τα νιτρικά δεν θα έπεπε να είναι στο μηδέν και τα νιτρώδη στα ύψη????τι γίνεται????μήπως να κάνω καμιά αλλαγή νερού?????

επίσης βλέπω κανα δυο φύλα από τα φυτά που έχω να ξερένονται.θέμα αμμωνίας είναι αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...