Jump to content

D.i.y. ενυδρείο


kostvl

Recommended Posts

Για ένα ενυδρείο 80χ40χ40 περίπου 130 λίτρα,110 καθαρά το οποίο θα το χρησιμοποι'ησω για κιχλίδες,6mm πάχος τζαμιού καλά δεν είναι?

Ή μήπως καλύτερα 10mm(το θεωρώ υπερβολικό!)

Χίλια ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάθεται καλά σαν ιδέα.

Τουλάχιστον τα μεγάλα κομμάτια (η μπροστά και πίσω πλευρά) να είναι 8άρια. Τα πλαϊνά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, δέχονται μικρότερη πίεση. Πάντα κρύσταλλο ασφαλείας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο πως δε θα σφαχτεί κανείς άμα συμβεί το μοιραίο. Κόντρες σε τέτοιο μέγεθος δεν είναι απαραίτητες, αλλά πάντα είναι χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάθεται καλά σαν ιδέα.

Τουλάχιστον τα μεγάλα κομμάτια (η μπροστά και πίσω πλευρά) να είναι 8άρια. Τα πλαϊνά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, δέχονται μικρότερη πίεση. Πάντα κρύσταλλο ασφαλείας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο πως δε θα σφαχτεί κανείς άμα συμβεί το μοιραίο. Κόντρες σε τέτοιο μέγεθος δεν είναι απαραίτητες, αλλά πάντα είναι χρήσιμες.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Άλλη μία απορία μου είναι αν πρέπει να βάλω κόντρες ή να το κάνο με εξωτερικό σκελετό(πλαίσιο)?

Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που περιγράφεις kostvl μπορεί να γίνει άνετα με 6mm τζάμι ακόμα και χωρίς νεύρα. Μία τεχνοοικονομική λύση λέει 6mm όλος ο γυάλινος κάδος και χρήση "νεύρων" (κόντρες) επίσης από 6mm.

Οι πιέσεις που δέχονται τα τζάμια έιναι ίδιες είτε είναι το πλαινό είτε το μπροστινό τζάμι. Η διαφορά είναι ότι καθώς το μπροστά έχει μεγαλύτερο μήκος μπορεί να καμφθεί περισσότερο εάν δεν έχει νεύρα.

Φυσικά, αν θες απόλυτη ασφάλεια τότε χρήση tripplex τζαμιού 4+4.

Άλλες αντοχές δίνει ο σκελετός και άλλες τα νεύρα. Τον σκελετό πως τον φαντάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Οι πιέσεις που δέχονται τα τζάμια έιναι ίδιες είτε είναι το πλαινό είτε το μπροστινό τζάμι. Η διαφορά είναι ότι καθώς το μπροστά έχει μεγαλύτερο μήκος μπορεί να καμφθεί περισσότερο εάν δεν έχει νεύρα.

Σαφώς. Συνολικά όμως τα μεγάλα τζάμια δέχονται πιο μεγάλη πίεση λόγω επιφάνειας. Αν συγκρίνουμε τα ίδια τετραγωνικά εκατοστά (στο ίδιο βάθος) φυσικά και είναι ίδιες οι πιέσεις.

Το triplex δε κοστίζει όμως αρκετά παραπάνω; Για μια τέτοια κατασκευή πιστεύω τζάμι ασφαλείας στα 6mm (άντε και καμιά κόντρα) αρκούν.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που περιγράφεις kostvl μπορεί να γίνει άνετα με 6mm τζάμι ακόμα και χωρίς νεύρα. Μία τεχνοοικονομική λύση λέει 6mm όλος ο γυάλινος κάδος και χρήση "νεύρων" (κόντρες) επίσης από 6mm.

Οι πιέσεις που δέχονται τα τζάμια έιναι ίδιες είτε είναι το πλαινό είτε το μπροστινό τζάμι. Η διαφορά είναι ότι καθώς το μπροστά έχει μεγαλύτερο μήκος μπορεί να καμφθεί περισσότερο εάν δεν έχει νεύρα.

Φυσικά, αν θες απόλυτη ασφάλεια τότε χρήση tripplex τζαμιού 4+4.

Άλλες αντοχές δίνει ο σκελετός και άλλες τα νεύρα. Τον σκελετό πως τον φαντάζεσαι?

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!Τον εξωτερικό σκελετό τον φαντάζομαι να καλύπτει τις ακμές,ένα πλαίσιο δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,τελικά τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα!Οι διαστάσεις δηλ βγήκαν μικρότερες 55χ25χ35!Τέσπα καλό είναι και αυτό!Για να μην ανοίξω άλλο θέμα,η επιλογή μου για Apistogramma cacatuoides είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τελικά τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενα!Οι διαστάσεις δηλ βγήκαν μικρότερες 55χ25χ35!Τέσπα καλό είναι και αυτό!Για να μην ανοίξω άλλο θέμα,η επιλογή μου για Apistogramma cacatuoides είναι καλή;

Μαλλον μικρο ειναι το ενυδρειο σου,γιατι θα πρεπει να βαλεις ενα αρσενικο με δυο θυληκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,λόγω σπουδών το ενυδρείο μου 55μχ25πλ.χ35υψ. πήγε πίσω,τώρα που έχω χρόνο το ξεκινώ.Τη δεξαμενή την έχω κατασκευάσει,σκέφτομαι να το αφήσω ανοιχτό,και θα το τοποθετήσω στη βιβλιοθήκη μου δλδ. απο επάνω θα υπάρχει ράφι.Θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το φωτίσω δλδ. με ποιά <<πατέντα>>?Να προσθέσω ότι έχω ακούσει για Τ5 και ανακλαστήρες Και ανοιχτό ενυδρείο με ΜΗ ανακλαστήρες ,που μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες?

Έγινε επεξεργασία - kostvl
Link to comment
Share on other sites

Τελικά,άλλαξα γνωμή θα του βάλω καπάκι,μόνο θέλω να μου ξεκαθαρίσετε τα περι στεγανοποίησης για τον φωτισμό(ακροφύσια,ντουί κ.τλ.).Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,άλλαξα γνωμή θα του βάλω καπάκι,μόνο θέλω να μου ξεκαθαρίσετε τα περι στεγανοποίησης για τον φωτισμό(ακροφύσια,ντουί κ.τλ.).Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ!!!

Υπάρχουν έτοιμα ακροφύσια με τους μετασχηματιστές κομπλέ και σιγουρα ΣΤΕΓΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...