Jump to content

Επιλογή φίλτρου για Bettas


~ AED

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω 2 δοχεία από plexy, περίπου 8 λίτρα έκαστο (διαστάσεις: 30Μ x 16Π x 18 Y). Θέλω να βάλω από ένα betta-κι στο καθένα, οπότε να υπολογίσω φίλτρο για ~ 25- 30 λίτρα (να υπάρχει και ένα "κενό" άμα θέλω να βάλω και τρίτο);

Επειδή δε γνωρίζω και τα μοντέλα που υπάρχουν (και ομολογουμένος, ο κατάλογος προϊόντων του aquazone δε βοηθάει και πολύ σ' αυτή την περίπτωση), αν γνωρίζετε, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο -εξωτερικό πάντα- φίλτρο με τα εξής χαρακτηριστικά:

α) να γυρίζει 100+ λίτρα ανά ώρα

β) να έχει ρυθμιστή ροής, μιας και οι betta δεν ανέχονται τα «ρεύματα»

γ) ενσωματωμένο θερμαντικό σώμα. δεν υπάρχει χώρος στα κουτιά για να βάλλω εξωτερικό και είναι και ασύμφορο γιατί θέλει δύο

δ) κατά το δυνατόν αθόρυβο, γιατί θα είναι μέσα σε υπνοδωμάτιο

ή όποιο πλησιάζει αυτά τα χαρακτηριστικά, εάν δεν υπάρχει αυτό που ζητάω.

ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις δύσκολα αλλά πιστεύω ότι τα περισσότερα εσωτερικά φίλτρα που κυκλοφορούν στην αγορά θα σε καλύψουν.

Προσωπικά θα διάλεγα αυτό με τον μεγαλύτερο χώρο για υλικά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9264

Υπάρχει επίσης το Elite Mini Filter της Hagen:

http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.c...=01001300021501

Και τα δύο είναι εσωτερικά, πράγμα που είναι λίγο προβληματικό με τα λιγοστά (8) λίτρα που διαθέτεις.

Υπάρχουν επίσης τα φίλτρα με σφουγκάρι πχ.

http://www.sera.de/index.php?id=460&L=14

αλλά και αυτά είναι ογκώδη...

Από την άλλη προσωπικά δεν έχω δει κανένα εξωτερικό φίλτρο για 25-30 λίτρα και να γυρνάει 100lt/h... Υποθέτω από τα λεγόμενά σου πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις το ίδιο φίλτρο και για τα δύο (ή τρία) ενυδρειάκια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το εξωτερικό φίλτρο πιστεύω πως είναι μονόδρομος. Τα λίτρα είναι ελάχιστα, δεν είναι καλή ιδέα να χαθεί έστω και ένα. Σε ενυδρείο των 240 λίτρων ποιος νοιάστηκε, αλλά σε 8άρι;

:bowdown:

Ναι, και στα 2-3 ενυδρειάκια το ίδιο φίλτρο θα χρησιμοποιηθεί. Οπότε λέτε δε βρίσκω μικρό εξωτερικό με θερμαντικό σώμα; Μάλλον τα 8 λίτρα θα γίνουν 7- ...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

-Ισως να σε βοηθουσε το παρακατω.

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...pasMRyGYkBNzV0Z

..μετα απο λιγο καιρο αφου θα στομωσει θα πεσει κι αλλο η ροη του( υπ'οψιν ειναι ρυθμιζομενη 200-400λιτ/ωρα) ή μπορεις με ενα ξυλακι π.χ. να σπασει κι αλλο τη ροη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε 8 λίτρα ενυδρείο δεν θα έβαζα κανένα φίλτρο θα έκαμνα καθημερινή αλλαγή νερού 2-3 λίτρα και θα ήμουν εντάξει. Κανένα φίλτρο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το φρέσκο νερό, ιδιαίτερα σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο

Και εάν κάποια μέρα δεν μπορείς να το αλλάξεις δεν έγινε και τίποτα δεν μολύνετε τόσο γρήγορα το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φίλτρο δε μπορεί να λείπει (ναι, το λέω εγώ που ξεκίνησα με γυάλα + χρυσόψαρα! :bowdown:). Απόδειξη πως ήδη το test της API πρασίνισε, σε λιγότερο από 24 ώρες (1 mg/L).

Το ενυδρείο είναι σε υπνοδωμάτιο, οπότε καθημερινές αλλαγές νερού είναι ρίσκο.

Μάλλον στη λύση του EHEIM 2003 που πρότεινε ο lmaikl θα στραφώ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε μεταπείσω να μην βάλεις φίλτρο αλλά δεν κατάλαβα κάποια πράγματα.

΄΄Το ενυδρείο είναι σε υπνοδωμάτιο, οπότε καθημερινές αλλαγές νερού είναι ρίσκο΄΄

Δηλαδή εάν ήταν στο σαλόνι θα ήταν αλλιώς, συγνώμη δεν αναφέρομε ειρωνικά αλλά απορία εκφράζω.

Αναφέρεις ότι ανέβηκε σε 24 ώρες 1mg/L. Πιο ανέβηκε

Και τέλος πόσα λίτρα ήταν η γυάλα και πόσο μεγάλο το χρυσόψαρο και πόσο τροφή έριχνες.

Γνώρισα ανθρώπους που είχαν χρυσόψαρο στην γυάλα χωρίς φίλτρο και δεν έπαθε τίποτα για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο έχει ξύλινο πάτωμα, το σαλόνι είναι μαρμάρινο! :thumbup:

Στο 1 ppm πήγε η αμμωνία. Ενώ τάισα μόνο μια φορά bloodworms. Από χθες δεν έχει φάει τίποτα άλλο (πριν έκανα μια αλλαγή 50%, σε λίγο θα κάνω και test να δω).

Δε θυμάμαι μέγεθος αλλά άμα γέμιζα δυο μπουκάλια νερού άδειαζε κάτι περισσότερο απ' το μισό της γυάλας. Πες 5-6 λίτρα. Το ψαράκι 3-4 εκ., και τάιζα δυο-τρεις νιφάδες που τις έτριβα στο χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το MAGI-200 της Resun, με περίπου ~ 12€. Ροή 200L/h. Ελπίζω να του κάνει αυτό, δε βρήκα πιο μικρό.

Το έχω βάλει να δουλεύει στο άλλο ενυδρείο μαζί με το 2026 της EHEIM και το εσωτερικό, ώστε να "πιάσει" βιολογία.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αν και τελικά έκανα του κεφαλιού μου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...