Jump to content

Καπακι για φυτεμενο


aquamania

Recommended Posts

στις παρακατω φωτο θα σας παρουσιασω την μετατροπη που εκανα στο καπακι του ενυδρειου μου πριν ενα χρονο με σκοπο να τοποθετησω 2 λαμπες τ8 grolux,καθρεπτη για ανακλαση και 4 ανεμιστηρακια για ψυξη.ελπιζω αυτες οι φωτογραφιες να προσφερουν στους αρχαριους μας καλες ιδεες και εμπνευση για δουλεια(πολυ) :lmao: στον κοσμο του φυτεμενου :thumbup::bowdown: .το καπακι ητανε απο το 54λιτρο ενυδρειο της τετρα

post-2641-1190569335_thumb.jpg

post-2641-1190569578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190569637_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190569787_thumb.jpg

post-2641-1190569833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190569916_thumb.jpg

post-2641-1190569968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190570058_thumb.jpg

post-2641-1190570113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190570196_thumb.jpg

post-2641-1190570248_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

post-2641-1190570314_thumb.jpg

post-2641-1190570369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτες ητανε οι φωτο παιδια.ευχομαι καλες κατασκευες :thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα μένει τώρα να μας στήλης και μια φωτογραφία με το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα μένει τώρα να μας στήλης και μια φωτογραφία με το ενυδρείο

οκ.υποσχομαι να σας το παρουσιασω αναλυτικα σε λιγες μερες στην αναλογη κατηγορια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις γραψε εδω ή στειλε μου με π.μ βημα βημα την κατασκευη σου και τι υλικα χρεισιμοποιησες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά aquamania και με πολύ μεράκι! :blink:

Δυο μικρές παρατηρησούλες μόνο να σου κάνω... :lmao:

Η μια είναι τα τετράγωνα αυτοκόλλητα-βάσεις για τα δεματικά, τα οποία με τη θερμοκρασία των λαμπτήρων και την υγρασία από το νερό δεν σου ξεκολλάγανε συνέχεια...? :bowdown:

Η δεύτερη είναι τα καλώδια που τρέχουν πολύ ωραία και με σειρά, να τα περιστρέψεις μεταξύ τους σαν ''πλεξούδα'', ώστε να αποφύγεις το δυνατόν δημιουργία θορύβου... :thumbup:

Και πάλι συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! :blink:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά aquamania και με πολύ μεράκι! :blink:

Δυο μικρές παρατηρησούλες μόνο να σου κάνω... :lmao:

Η μια είναι τα τετράγωνα αυτοκόλλητα-βάσεις για τα δεματικά, τα οποία με τη θερμοκρασία των λαμπτήρων και την υγρασία από το νερό δεν σου ξεκολλάγανε συνέχεια...? :bowdown:

Η δεύτερη είναι τα καλώδια που τρέχουν πολύ ωραία και με σειρά, να τα περιστρέψεις μεταξύ τους σαν ''πλεξούδα'', ώστε να αποφύγεις το δυνατόν δημιουργία θορύβου... :thumbup:

Και πάλι συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! :blink:

καλημερα και ευχαριστω για τις συμβουλες και το ενδιαφερον.

τα αυτοκολλητα απο τα στηριγματα ξεκολλησαν απο την ζεστη και την υγρασια απο την 2 μερα κιολας και αντικατασταθηκαν με κολλα 2 συστατικων.

σε σχεση με τα καλωδια:εχουν μονωθει για λογους ασφαλειας με 2πλο θερμοσυστελομμενο μακαρονι οπου πριν περιστραφηκε χαλκος γυμνος μονοκλονος διατομης 0.5 γυρω απο τα καλωδια σε πυκνη μορφη ο οποιος γειωθηκε στο 1 ακρο για την απαγωγη των δινορευματτων.

φιλικα Κυριακος

Link to comment
Share on other sites

...

σε σχεση με τα καλωδια:εχουν μονωθει για λογους ασφαλειας με 2πλο θερμοσυστελομμενο μακαρονι οπου πριν περιστραφηκε χαλκος γυμνος μονοκλονος διατομης 0.5 γυρω απο τα καλωδια σε πυκνη μορφη ο οποιος γειωθηκε στο 1 ακρο για την απαγωγη των δινορευματτων.

φιλικα Κυριακος

Γειά σου Κυριάκο,

θα σου πρότεινα να γειώσεις και το άλλο άκρο, ώστε να ''φυλακίσεις'' το (ελάχιστο :thumbup: ) μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κυριάκο,

θα σου πρότεινα να γειώσεις και το άλλο άκρο, ώστε να ''φυλακίσεις'' το (ελάχιστο :thumbup: ) μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται...

καλησπερα φιλε Genirous.

η θεωρια που γνωριζω και εφαρμοζω εγω ειναι οτι γειωνουμε το ενα ακρο μονο γιατι αν γειωσουμε και τα δυο τοτε το δινορευμα μπορει να εγκλωβιστει αντι να διαφυγει ως προς την γη το οποιο και θελουμε.αν γνωριζεις κατι αλλο που δεν γνωριζω εγω γραφτο εδω για να ενημερωθουν και τα υπολοιπα μελη για την βελτιωση των κατασκευων τους.

φιλικα Κυριακος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κυριάκο. :thumbup:

Η θεωρία που γνωρίζω μιλάει για εκπομπή υψηλών συχνοτήτων. Στρίβωντας τα καλώδια μεταξύ τους και σε γωνία 180 μοιρών, η μια κυματομορφή ''ακυρώνει'' την άλλη. (Υπόψην ότι η εκπομπή αυτή έχει σαν αποτέλεσμα κυρίως την κακή λειτουργία και μικρότερο χρόνο ζωής του ballast.)

Από τη στιγμή λοιπόν που τα καλώδια παραμένουν παράλληλα τοποθετημένα, ότι και να κάνουμε η ταλαιπωρία του ballast παραμένει και είναι δεδομένη... :bowdown:

Από εκεί και πέρα, όταν τυλιχθεί ένας αγωγός, μονωμένος ή όχι, δημιουργείται πηνίο.

Αν γειώσεις το ένα άκρο του, τότε δημιουργείται διαφορά δυναμικού ανάμεσα στα δύο άκρα, αν γειωθούν και τα δύο εξουδετερώνεται αυτή η διαφορά.

Στην πρώτη περίπτωση το πηνίο λειτουργεί σαν ηλεκτρομαγνήτης, μεγενθύνοντας την εκπομπή, στη δεύτερη λειτουργεί σαν ''θωράκιση'', όπου ''φυλακίζει'' την εκπομπή.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η εκπομπή όμως υφίσταται... :lmao:

Πάντως τη θεωρία του δινορεύματος δεν τη γνωρίζω, αν θέλεις να την περιγράψεις...

Αν μιλάμε για αγωγό που γειώνεται, τότε ο ηλεκτρισμός ακολουθεί τον πιο σύντομο δρόμο, είτε από το ένα άκρο, είτε από το άλλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί να παραμείνει στον αγωγό... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για αγωγό που γειώνεται, τότε ο ηλεκτρισμός ακολουθεί τον πιο σύντομο δρόμο, είτε από το ένα άκρο, είτε από το άλλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί να παραμείνει στον αγωγό... :thumbup:

η θεωρια που γνωριζω και εφαρμοζω αυτο που κανει ειναι μεσω της γειωσεως να εξουδετερωνει το μαγνητικο πεδιο που προκαλει τον θορυβο.λεγοντας δινορευμα εννοω το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο το οποιο μας δημιουργει την ανεπιθυμητη παρεμβολη

Link to comment
Share on other sites

η θεωρια που γνωριζω και εφαρμοζω αυτο που κανει ειναι μεσω της γειωσεως να εξουδετερωνει το μαγνητικο πεδιο που προκαλει τον θορυβο.λεγοντας δινορευμα εννοω το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο το οποιο μας δημιουργει την ανεπιθυμητη παρεμβολη

Με μια επιφύλαξη, νομίζω πως κάτι τέτοιο δε σου προσφέρει αυτό που θέλεις Κυριάκο... :thumbup::bowdown::lmao:
Link to comment
Share on other sites

Με μια επιφύλαξη, νομίζω πως κάτι τέτοιο δε σου προσφέρει αυτό που θέλεις Κυριάκο... :thumbup::bowdown::lmao:

αυτη η τεχνικη εφαρμοζεται μετα απο μελετη και παραδειγματα εταιρειων ηλεκτρολογικου υλικου και ηλεκτρολογικων συγραμματων.δεν την εφαρμοζω μονος μου αλλα την εφαρμοζουν και ηλεκτρολογικες εταιρειες καθως και αυτη στην οποια εργαζομαι.επισης αυτη η τεχνικη εφαρμοζεται στα σκαφη κυριως στα καλωδια εντολων και των πυρομετρων οπως στις μηχανες της (MTU)(Mercedes-Benz)

Link to comment
Share on other sites

αυτη η τεχνικη εφαρμοζεται μετα απο μελετη και παραδειγματα εταιρειων ηλεκτρολογικου υλικου και ηλεκτρολογικων συγραμματων.δεν την εφαρμοζω μονος μου αλλα την εφαρμοζουν και ηλεκτρολογικες εταιρειες καθως και αυτη στην οποια εργαζομαι.επισης αυτη η τεχνικη εφαρμοζεται στα σκαφη κυριως στα καλωδια εντολων και των πυρομετρων οπως στις μηχανες της (MTU)(Mercedes-Benz)

Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου Κυριάκο, άλλωστε δε το γνωρίζω το θέμα και ειδικά αν έχει εφαρμογή στα ballast... :thumbup: Μιας και ασχολούμαστε με το ίδιο αντικείμενο (ηλεκτρολογία), δώσε κάποιο λινκ ή αρχείο, πρέπει να έχει ενδιαφέρον (για όλους, όχι μόνο για'μένα)! :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου Κυριάκο, άλλωστε δε το γνωρίζω το θέμα και ειδικά αν έχει εφαρμογή στα ballast... :thumbup: Μιας και ασχολούμαστε με το ίδιο αντικείμενο (ηλεκτρολογία), δώσε κάποιο λινκ ή αρχείο, πρέπει να έχει ενδιαφέρον (για όλους, όχι μόνο για'μένα)! :bowdown:

δεν εχω τωρα καποιο link προχειρο που να παρουσιαζει καποια τετοια εφαρμογη διοτι η αναλογη βιβλιογραφια ειναι στο μαγαζι.θα βρω και θα προσπαθησω να ανεβασω και καποιες εικονες απο βιβλιο ή εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν εχω τωρα καποιο link προχειρο που να παρουσιαζει καποια τετοια εφαρμογη διοτι η αναλογη βιβλιογραφια ειναι στο μαγαζι.θα βρω και θα προσπαθησω να ανεβασω και καποιες εικονες απο βιβλιο ή εφαρμογες

Βρήκες τίποτα να ανεβάσεις Κυριάκο...? :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκες τίποτα να ανεβάσεις Κυριάκο...? :buttrock:

καλησπερα και συγνωμη για την καθυστερηση απλα αυτο το διαστημα ειμαι στην Λαμια οπου σπουδαζω και δεν εχω ιντερνετ σπιτι μου.το αρθρο που συζητηγαμε το εψαξα αλλα δεν το εχω προχειρο.ελπιζω σε 10 με 12 μερες να εχω καταφερει να δωσω τις σχετικες πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οι πληροφοριες βρεθηκαν αλλα επειδη ειναι παρα πολλες και περιεχουν και εφηρμοσμενα μαθηματικα ειναι λογικο οτι δεν μπορουν να γραφουν,γι΄αυτό λοιπον αναφερω την πηγη ετσι ωστε να μπορεσει οποιος θελει να τις μελετησει αναλυτικα και ολοκληρωμενα.

Βιβλιο:Schneider Electric

Κανονισμοι για EMC(Γειωσεις ασθενων ρευματων)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

:bowdown:

συγνωμη που βαζω λιγες λιγες τις φωτο αλλα εχει προβλημα ο υπολογιστης μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...