Jump to content

Χρήση λάμπας UV


istellas

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λάμπα UV σε κανένα από τα ενυδρεία μου και θα ήθελα να δω τη χρήση της.

Απ' όσο γνωρίζω με τη λάμπα UV σκοτώνεις τα μικρόβια που τυχόν έχει το νερό, καθώς και την άλγη(???).

Αν όντως ισχύει αυτό και δεδομένου ότι το νερό της βρύσης μας δεν έχει μικρόβια λόγω χλωρίου, τότε ποιος ο ρόλος μιας λάμπας UV σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού?

Επίσης, έχω ακούσει ότι δεν κάνει να την αφήνεις ανοιχτή συνέχεια γιατί έτσι αποστειρώνεις το νερό του ενυδρείου και τα ψάρια γίνονται πολύ ευαίσθητα μετά σε μικρόβια (αυτό το καταλαβαίνω και συμφωνώ αν ισχύουν τα παραπάνω).

Η χρήση της λάμπας UV κάνει κάποιο κακό στο ενυδρείο? Κάνει επίσης κάποιο άλλο (άμεσο ή έμμεσο) καλό στο νερό? Θα πρέπει να χρησιμοποιείται και αν ναι, με τι αναλογία αναμένη/σβηστή?

Πιστεύω να μην τα έχω μπλέξει πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες UV όντως σκοτώνουν τα μικρόβια και φυσικά και την άλγη.

Ειναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και σηκώνει και πολύ συζητηση.

Για αρχή διάβασε πρώτα εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...k/uv_greek.html

Και η δική μου UV

http://www.george-a.com/albums/album01/pic5.jpg

Θα σου απαντήσω αύριο με περισσότερο χρόνο και καθαρό μυαλό :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lasal,

ξεκινάω το διάβασμα και επανέρχομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε κατασκευαστής προτείνει για τη λάμπα που κατασκευάζει μια συγκεκριμμένη ροή. Λίτρα/ώρα

Εχουν γίνει πολλές συζητήσεις που αφορουν αυτό το θέμα.

Μια λάμπα UV των 5 W όπως η δική μου καλή ώρα δεν αποστειρώνει πλήρως το νερό.

Την αφήνεις 24ώρες συνέχεια ανοιχτή για τον λόγο οτι το ανοιγοκλείσιμο καταστρέφει τον κρυσταλλο απο χαλαζία που περικλείεται η λάμπα.

Κάθε χρόνο θέλει καινούργια λάμπα και κάθε 3-6 μήνες θέλεις καθάρισμα το γυαλί

για να μπορεί να αποδίδει σωστά.

Kαλό ειναι να μπαίνουν βάνες στην είσοδο και έξοδο ώστε να μπορεί αν αφαιρείτε εύκολα η Uv.

Δεν κάνει να βλέπεις την UV με γυμνό μάτι γιαυτό συνήθως οι είσοδος και έξοδος ειναι διαφανή και φέγγουν <<λίγο>> όταν ανάβει.

Πολλές φορές στήν είσοδο και στην έξοδο έχει 3-4 διαφορετικές διαμέτρους ώστε ανάλογα με την διάμετρο της παροχής να μπορεί συνδεθεί.

Συνδέεται στην έξοδο ενός εξωτερικού φίλτρου.

Δεν εχει δικό της κυκλοφορητή.

Τέλος, ακόμη και να αποστειρώσει πλήρως το νερό πάντα θα υπάρχουν εστίες μικροβίων είτε ειναι στο χαλίκι είτε στα φυτά ή οπουδήποτε αλλού.

ΥΓ.

Η UV είναι καλό να συνδέεται πάντα στην έξοδο του φίλτρου και οχι στην είσοδο,

για να γλυτώνουμε και κανένα bacterial bloom.

UV λάμπες έχουν πολλές εφαρμογές

Μέχρι και σε ξενοδοχειακές μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Mπορούμε να πούμε ότι τελικά χρειάζεται μια τέτοια λάμπα?

Φαντάζομαι δεν είναι απαραίτητη αφού πάρα πολλοί χομπίστες δεν τη χρησιμοποιούν. Απλά το ερώτημά μου είναι το κατά πόσο αξίζει η αγορά μιας τέτοιας λάμπας για ένα ενυδρείο γλυκού νερού. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Επίσης, μπορείς με κάποιο τρόπο να μετρήσεις την "καθαρότητα" του νερού μετά από μια λάμπα UV? Βλέπεις κάποια διαφορά έχοντας τη λάμπα, απ' όταν δεν την έχεις? Και αν ναι σε τι?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να επανέλθω στο θέμα, μια και ξεχάστηκε... κι επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής θα ήθελα να ξέρω αν τη χρειάζομαι ή τελοσπάντων αν θα έκανε καλό να την έχω στο ενυδρείο μου.

Ακόμα κι αν χρησιμοποιήσω μια τέτοια λάμπα, για πόση αποστήρωση μιλάμε ότι πρέπει να έχει ένα ενυδρείο? Πόσες ώρες θα πρέπει να δουλεύεται? Πόσα Watt ανά λίτρο χρειάζονται? Η χρήση της μπορεί να εφαρμοστεί και σε ενυδρεία γλυκού αλλά και θαλασσινού νερού?

Θα ήθελα να ακούσω και κάποιες γνώμες από αυτούς που έχουν τέτοιες λάμπες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη

Θέλω κι εγώ να προσθέσω μερικά στοιχεία.

Η λάμπα UV δεν κάνει πλήρη αποστήρωση.Για να πραγματοποιηθεί αυτό θα πρέπει να ακτινοβολεί συνέχεια σε στάσιμο νερό π.χ. σε μια ρηχή λεκάνη με νερό.

Η καταστροφική της ικανότητα στην αιωρούμενη άλγη ή στούς μικροοργανισμούς εξαρτάται απο τη ταχύτητα ροής του νερού μέσα απ' αυτή.

Μια μεγάλη σχετικά ταχύτητα ροής θα καταστρέφει μόνο την αιωρούμενη άλγη.

Μια μεσαία ταχύτητα καταστρέφει επι πλέον της άλγης και τα πρωτόζωα.

Και όσο πιο αργή γίνεται η κυκλοφορία τόσο και περισσότεροι οργανισμοί γίνονται ευάλωτοι στην ακτινοβολία,όπως είναι τα βακτηρίδια.

Στό ενυδρείο μας ενδιαφέρει περισσότερο η δεύτερη περίπτωση ,ώστε να έχουμε πιο διαυγές νερό και λιγότερες πιθανότητες παρασιτώσεων στα ψάρια.

Υπαρχουν επίσης UV λάμπες που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για την καταπολέμηση της αιωρούμενης άλγης.Αυτές έχουν μια βασική διαφορά, η απόσταση της λάμπας απο το νερό είναι μεγαλύτερη.Αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση σωλήνα χαλαζία μεγαλύτερης εσωτερικής διατομής.Σ'αυτή την περίπτωση οι επιπτώσεις στην μικροβιακή πανίδα του νερού είναι αμελητέες.

Αντίθετα μικρή απόσταση της λάμπας απο το νερό , με τη χρήση στενότερου σωλήνα χαλαζία ή και χωρίς την ύπαρξή του (η λάμπα εμβαπτίζεται κατευθείαν στο νερό μέσω του σωλήνα PVC} έχει μεγαλύτερη καταστροφική ικανότητα στην μικροβιακή πανίδα.

Θέλω επίσης να προσθέσω οτι η λάμπα UV δεν πρέπει να συνδέεται στην έξοδο του κυρίως βιολογικού φίλτρου του ενυδρείου, αλλα στο δευτερεύον ή στο χημικό ή ακόμα καλύτερα σε ανεξάρτητο κύκλωμα με δικό του κυκλοφορητή.

Η αναλογία Watt/lt είναι κάτι σχετικό. Εξαρτάται απο το φόρτωμα του ενυδρείου και απο το τι ακριβώς ζητά ο ενυδρειίστας. Θέλει για παράδειγμα διαύγεια στο νερό και μόνο ? Θέλει να κρατά μειωμένο τον πληθισμό των παρασίτων για λόγους προληπτικούς?Θέλει να αποτρέψει μια πιθανή ασθένεια απο το στρές κάποιων νεοφερμένων ψαριών με προσωρινή χρήση της?Θέλει να κάνει θεραπεία σε βακτηριδιακή λοιμωξη?

Και τέλος η χρήση UV λάμπας σε συνδιασμό με φάρμακα δεν ενδείκνυται. Σε περίπτωση χρήσης φαρμάκων η λάμπα πρεπει να σβήνει.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...

Η αναλογία Watt/lt είναι κάτι σχετικό. Εξαρτάται απο το φόρτωμα του ενυδρείου και απο το τι ακριβώς ζητά ο ενυδρειίστας. Θέλει για παράδειγμα διαύγεια στο νερό και μόνο ? Θέλει να κρατά μειωμένο τον πληθισμό των παρασίτων για λόγους προληπτικούς?Θέλει να αποτρέψει μια πιθανή ασθένεια απο το στρές κάποιων νεοφερμένων ψαριών με προσωρινή χρήση της?Θέλει να κάνει θεραπεία σε βακτηριδιακή λοιμωξη?

Και τέλος η χρήση UV λάμπας σε συνδιασμό με φάρμακα δεν ενδείκνυται. Σε περίπτωση χρήσης φαρμάκων η λάμπα πρεπει να σβήνει.

Φιλικά Νίκος

Εαν υποθεσουμε πως θελουμε να κανουμε τα παρακατω

Θέλει να κρατά μειωμένο τον πληθισμό των παρασίτων για λόγους προληπτικούς.

Θέλει να αποτρέψει μια πιθανή ασθένεια απο το στρές κάποιων νεοφερμένων ψαριών.

Θέλει για παράδειγμα διαύγεια στο νερό.

Συστηνεται η χρηση της UV λαμπας? Αν ναι πια λάμπα προτεινεται και πόσα W για 400LT? Είναι στανταρτν οι εισόδοι / εξόδοι για να προσαρμοστεί στην έξοδο ενος φίλτρου η θέλει πατέντες?

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπες UV, συστήνονται σε όλα τα βιολογικά ισορροπημένα ενυδρεία, όλων των κατηγοριών.

Θα σου πρότεινα τα 25W και για καθαρά οικονομικούς λόγους τα 15W.

Προσωπικά δουλεύω, εδώ και πολλά χρόνια, τις Vecton της TMC, με πολύ καλές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπες UV, συστήνονται σε όλα τα βιολογικά ισορροπημένα ενυδρεία, όλων των κατηγοριών.

Θα σου πρότεινα τα 25W και για καθαρά οικονομικούς λόγους τα 15W.

Προσωπικά δουλεύω, εδώ και πολλά χρόνια, τις Vecton της TMC, με πολύ καλές εντυπώσεις.

Μου φενεται πως εχουν βγαλει πιο καινουργιο μοντελο το Vecton2. Φενεται μικρο σχετικα ελπιζω να κανει δουλεια. Σ εχει γλυτωσει απο αυτα που αναφέρω πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...