Jump to content

Ερώτηση για Diy Co2 και φωτισμό


Kristi

Recommended Posts

Ενυδρείο της Juwel το Rio 400.

- Φίλτρα, το εσωτερικό του Rio και ένα εξωτερικό της Eheim professional II 2028.

- Φωτισμός 2 λάμπες Τ5 high lite nature 54W (12 ώρες την ημέρα, 12 το μεσημέρι με 12 το βράδυ).

- CO2 DIY δύο μπουκάλια τις Coca-Cola, διάχυση με τη σκάλα της Nutrafin.

- Φυτά :

Echinodorus spec. grisebachii.

Echinodorus ‘Ozelot’.

Echinodorus Dschungelstar Nr2 ‘Kleiner Bar’.

Bacopa caroliniana, submers.

Cryptocoryne wendtii ‘Tropica’

Cabompa aquatica.

Ludwigia glandulosa perennis

Alternanthera reineckii ‘Bronze’.

Nymphaea lotus var. ‘Viridis’.

Lobelia cardinalis.

Mayaca versch. Arten tr.

Riccia auf Stein (δεμένη σε πέτρα).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το DIY CO2 είναι αρκετό ή λόγω μεγέθους του ενυδρείου δεν αρκεί. Τι θα μπορούσα να κάνω για να το αυξήσω; Λόγω πρόσφατης αγοράς του ενυδρείου και των σχετικών υλικών η αγορά της μπουκάλας CO2 απορρίπτεται για τώρα (έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου), ίσως σε ένα χρόνο περίπου, μέχρι τότε τι κάνουμε όμως; Έχω σκοπό να προσθέσω και άλλα φυτά.

Ph=7,4 Kh=7 Gh=9 (τεστ τις Tropic Marin).

CO2= 8,19 άρα χαμηλό

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και για τον φωτισμό οι δύο Τ5 λάμπες είναι αρκετές; Σκέφτομαι να βάλω μια ροζ για τα φυτά. Να βγάλω την μια λάμπα και να βάλω την ροζ; Ή να αφήσω τι άλλες δύο και να βάλω και την ροζ; Ή να βγάλω την μια λάμπα, να βάλω την ροζ και ανακλαστήρες; Ποίο από τα τρία είναι καλύτερο;

Η βοήθεια σας οι συμβουλές σας και η γνώμη σας είναι πολύτιμη ευχαριστώ!!!! :thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτισμό να κρατήσεις τις 2 Τ5 που ήδη έχεις και για αρχή βάλε άλλη μια Τ5 Plant Pro της Arcadia.

Όσον αφορά το CO²,είναι πολλά τα λίτρα για να καλυφθούν από 2 DIY.

Άρχισε να σκέφτεσαι από τώρα μπουκάλες,ηλεκτροβάνες και Ph controllers... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η Juwel παράγει κορυφαία ενυδρεία αρίστης ποιότητας. Αλλά στον φωτισμό υστερεί τουλάχιστον στην Τ8 που έχω και εμπειρία. Τώρα για της Τ5 δεν γνωρίζω εάν είναι καλλίτερες για αυτό δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη βλέπεις τώρα τελευταία η Juwel βγάζει Τ5 και δεν έχουμε αρκετά στοιχεία για να έχουμε σαφή συμπεράσματα. Από εκεί και πέρα εσύ κρήνης εάν πρέπει να αλλαχτούν η όχι. Πάντως εάν ήταν Τ8 θα σε έλεγα με βεβαιότητα να της άλλαζες. Επίσης θεωρώ τους ανακλαστήρες απαραίτητο αξεσουάρ. Βάλε στης δύο Τ5 ανακλαστήρες και θα έχεις αύξηση του φωτισμού 100%.

Όσο για το CO2 εάν μπορείς να έχεις 15 με DIY έχεις καλός. Αλλά γενικά είναι δύσκολο με DIY να διατηρήσεις σταθερές τιμές, οπότε θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα σκέψου τρόπο να αποκτήσεις το γρηγορότερο τον απαραίτητο εξοπλισμό τουλάχιστον για αρχή μια φιάλη και το μανόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Μία λέξη μου έρχεται στο νου και αυτή είναι η λέξη ΑΛΓΗ αφού δεν μπορείς να αγοράσεις τώρα μπουκάλα απλά μην τρέχεις το ενυδρείο σου.

Ξέχνα τα επιπλέον φυτά και πορεύσου με αυτά ή άλλαξε τα σε Low, μέχρι να μπορέσεις να κάνεις upgrade σε λάμπες και Co2

Ναι σε ανακλαστήρες όπως σου ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω ναι στην Τρίτη λάμπα με την προϋπόθεση του Co2

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι ίσως να σε απογοητεύω με την απάντηση μου αλλά είναι καλύτερα να κάνουμε αργά και σωστά βήματα παρά να προσπαθούμε να διορθώσουμε τις λάθος κινήσεις που έχουμε κάνει.

Πάντα φιλικά,

Εύα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. :lmao::blink::blink:

Σκέφτομαι από τώρα τις μπουκάλες, ηλεκτροβάνες και Ph controllers, αλλά μετά από μερικούς μήνες. :thumbup::bowdown:

Μέχρι τότε άμα βάλω τους ανακλαστήρες και ακόμα άλλα 2 DIY μπουκάλια Coca-cola σε μια άλλη σκάλα διάχυσης; Θα κάνω λέτε δουλειά;

Όταν πάρω με το καλό την μπουκάλα, ηλεκτροβάνα και Ph controller τότε να προσθέσω και άλλη μια λάμπα, μήπως έτσι είναι καλύτερα;

Τα φυτά είναι μικρά, άρα και οι ανάγκες τους δεν είναι μικρές; :buttrock: Τα πρώτα έξι είναι από τις 15 Σεπτεμβρίου και τα υπόλοιπα έξι από τις 27 Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα τους ανακλαστήρες και κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να μην χρειαστείς άλλη λάμπα. Εξάλλου θα το δεις αυτό εάν τα φυτά αναπτύσσονται κανονικά τότε δεν χρειάζεσαι, προϋποθέτει όμως ότι το CO2 θα είναι οκ. Δηλαδή πρώτα θα εξασφαλίσεις το CO2 και μετά θα δεις εάν επαρκεί ο φωτισμός ή όχι.

Όσο αφορά το CO2 δεν μπορώ να σου πω ότι εάν βάλεις και άλλα μπουκάλια DIY θα λυθεί το πρόβλημά σου διότι εγκυμονούν κίνδυνοι (υπερδοσολογία CO2 διότι δεν μπορείς να ελέγξεις και να ρυθμίσεις της φυσαλίδες από τα DIY) το ρίσκο λοιπόν δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη ανακλαστήρων θα πρότεινα να είναι η πρώτη σου κίνηση όπως ανέφερε και ο φίλος Χρήστος, καθώς σίγουρα χρειάζεσαι περισσότερο φως, αλλά και δε διαθέτεις αυτή τη στιγμή πολλά χρήματα... Δε θα πάρεις 100% αύξηση του φωτισμού :lmao: , αλλά ένα 30% σίγουρα! :thumbup:

Θα συμφωνήσω επίσης και με τα φυτά χαμηλών απαιτήσεων και με μπουκάλα CO2 με τα παρελκόμενα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός που έχει το ενυδρείο είναι

Μπροστά:

High-Lite Nature 54W 4100 Kelvin

http://www.juwel-aquarium.de/en/high_lite_...451.htm?cat=697

Πίσω:

High-Lite Day 54W 9000 Kelvin

http://www.juwel-aquarium.de/en/high_lite_...447.htm?cat=691

Άρα πιθανόν με τους ανακλαστήρες (που θα προσθέσω) και τα φώτα που έχει το ενυδρείο να μην έχω πρόβλημα. Ίσως να αλλάξω την λάμπα μπροστά με αυτήν High-Lite Colour 54W 6800 Kelvin.

http://www.juwel-aquarium.de/en/high_lite_...455.htm?cat=703

Άρα αυτό που πρέπει να κοιτάξω άμεσα είναι το CO2. Σωστά; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Kristi
Link to comment
Share on other sites

... Δε θα πάρεις 100% αύξηση του φωτισμού :bowdown: , αλλά ένα 30% σίγουρα! :thumbup:

Εννοείς ότι δεν θα πάρει 100% αύξηση φωτισμού με τους ανακλαστήρες αλλά 30%. Η κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιθανόν με τους ανακλαστήρες (που θα προσθέσω) και τα φώτα που έχει το ενυδρείο να μην έχω πρόβλημα.

:thumbup:

Ακόμη και ο φωτισμός σου να είναι ανεπαρκής δεν πράττουμε ποτέ στο ενυδρείο μας απότομες αλλαγές φωτισμού. Θα σε συμβούλευα να προσθέσεις έναν ανακλαστήρα πίσω και μια εβδομάδα μετά τον δεύτερο ανακλαστήρα. Παρατηρείς πως συμπεριφέρονται τα φυτά σου και μετά πράττεις τα ανάλογα. Μπορεί να μην χρειαστείς να αλλάξεις καν λάμπες. Μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις σε αυτό το χόμπι χρειαζόμαστε υπομονή.

Τα φυτά χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν στον νέο φωτισμό που θα προκύψει με τους ανακλαστήρες. Στην ορχεί μπορεί να σταματήσουν ακόμη και την ανάπτυξη τους μέχρι να προσαρμοστούν. Αυτό δεν είναι σημάδι ότι δεν επαρκή ο φωτισμός. Σε αυτό το διάστημα προσέχουμε την λίπανση διότι εάν τα φυτά σταματήσουν την ανάπτυξη τους και συνεχίσεις να τροφοδοτείς το ενυδρείο σου με λίπασμα τότε θα ευνοηθούν η αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν θα πάρει 100% αύξηση φωτισμού με τους ανακλαστήρες αλλά 30%. Η κατάλαβα λάθος?

Ναι Χρήστο, αυτό εννοώ!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω η αύξηση του φωτισμού είναι όντως 100%.

Το διαφημίζουν και το επιβεβαιώνουν οι εταιρίες που πουλούν τους ανακλαστήρες όχι μια αλλά πολλές. Το διαπίστωσαν πολύ χομπίστες με μετρήσεις που έχουν κάνει. Το διαπίστωσα και εγώ με προσωπικές μετρήσεις που έχω κάνει (διαθέτω λουξόμετρο) χωρείς ανακλαστήρες και με ανακλαστήρες και διαπίστωσα όντος ότι η αύξηση του φωτισμού είναι όντος 100%.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω η αύξηση του φωτισμού είναι όντως 100%.

Εμένα να με συγχωρείς Χρήστο... :thumbup:

Έχεις απόλυτο δίκιο, όντως είναι τέτοιο το ποσοστό... :lmao:

Μπερδεύτηκα με κάτι άλλο! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα να με συγχωρείς Χρήστο... :bowdown:

Έχεις απόλυτο δίκιο, όντως είναι τέτοιο το ποσοστό... :blink:

Μπερδεύτηκα με κάτι άλλο! :lmao:

Να δεις εγώ πόσες φορές έχω μπερδευτεί, :blink:

ξέρεις ακόμη δεν γίναμε θεοί. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να δεις εγώ πόσες φορές έχω μπερδευτεί, :hysterical:

ξέρεις ακόμη δεν γίναμε θεοί. :blink:

:blink::buttrock::hysterical:

Χεχεχεχε, ούτε και θα γίνουμε ποτέ... :thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Kristy εγω ηθελα να σε ρωτησω εαν εχεις μετρητη φυσαλιδων στο Co2.Μεγαλο ρολο παιζει πως διαχυεται το διοξειδιο του ανθρακος στο νερο και ποση ωρα παραμενει η φυσαλιδα μεσα στο νερο πριν παει στην ατμοσφαιρα.Με λιγα λογια οσο μεγαλυτερη ειναι η σκαλα τοσο καλυτερα.Μπορεις επεισης να χρησιμοποιησεις και δυο σκαλες αν τα λιτρα σου ειναι πολλα και η ειδη υπαρχων σκαλα που εχεις δεν επαρκει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βάλει μετρητή φυσαλίδων, και τα δύο μπουκάλια της Coca-Cola συνδέονται με ένα ταφ σ’ ένα σωληνάκι που πηγαίνει στη σκάλα, μεσολαβεί και μια αντεπιστροφή βαλβίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kristy εγω ηθελα να σε ρωτησω εαν εχεις μετρητη φυσαλιδων στο Co2.Μεγαλο ρολο παιζει πως διαχυεται το διοξειδιο του ανθρακος στο νερο και ποση ωρα παραμενει η φυσαλιδα μεσα στο νερο πριν παει στην ατμοσφαιρα.Με λιγα λογια οσο μεγαλυτερη ειναι η σκαλα τοσο καλυτερα.Μπορεις επεισης να χρησιμοποιησεις και δυο σκαλες αν τα λιτρα σου ειναι πολλα και η ειδη υπαρχων σκαλα που εχεις δεν επαρκει.

Λοιπόν διαβάζοντας αυτά που έγραψε ο stratos, προβληματίστηκα και άρχισα να ξαναψάχνω στο Forum και στο Internet τι έχει γραφτεί για το CO2, και κάνοντας προσεχτικές δοκιμές για να μην ενοχλήσω τα ψάρια μου τελικά το βρήκα. :thumbdown::wacko:

Έχω βάλει δύο μπουκάλια απιονισμένου νερού (με 2 κιλά ζάχαρη και 2,5 φακελάκια μαγιά το καθένα), στο πρώτο μπουκάλι του CO2 γίνεται η διάχυση με την σκάλα της Nutrafin και στο δεύτερο μπουκάλι γίνεται η διάχυση με το Diffusion system CO2 Vario της JBL(100cm).

Ph = 6,9 και Kh = 8 CO2 = 32. :rasp:

Τα φυτά αναπτύσσονται πολύ καλά κάποια από αυτά έχουν φτάσει στην επιφάνεια του νερού, και βγάζουν φυσαλίδες οξυγόνου, άρα η φωτοσύνθεση γίνεται σωστά; Βέβαια έχω προσθέσει και άλλα φυτά, είχα και μια απώλεια ενός φυτού Cabompa aquatica, δεν χάλασε το φάγανε τα Gourami. Έχω προσθέσει και τους ανακλαστήρες(της Arcadia) στα φώτα. Κάνω και την λίπανση της σειρά Seachem όπως το πίνακα, μόνο που βάζω το 1/3 των δόσεων που προτείνει και από κάποια ακόμα πιο λίγο.

NO3 = 1mg/l τις περισσότερες φορές και κάποιες 5mg/l

PO4 = <0,1mg/l δεν έχω μετρήσει καμία φορά παραπάνω

Fe = συνήθως 0,25 και κάποιες φορές 0,1 και 0,5(0,5 είναι συνήθως όταν μετράω μετά την προσθήκη Iron).

Το Fe είναι της Sera, όλα τα άλλα τεστ είναι της Tropic Marin

Συγνώμη αν σας κούρασα. :buttrock: Στην αρχή όμως μου είχε εμφανιστεί λίγη καφέ άλγη (πριν το CO2, τους ανακλαστήρες και τα λιπάσματα) αυτή εξαφανίστηκε και πήρε την θέση της η πράσινη τριχοειδής άλγη όχι σε μεγάλο βαθμό, αλλά υπάρχει. Διάβαζα ότι σε καινούργια ενυδρεία συμβαίνουν διάφορα, χθες έκλεισε 2 μήνες. Λοιπόν πάμε στην ερώτηση μου. :thumbup:

Να περιμένω μήπως εξαφανιστεί μόνη της και αν ναι πόσο καιρό; Ή να κάνω χρήση του Flourish Excel για να την εξαφανίσω;

Στην εμφάνιση της φταίω εγώ ή είναι φυσιολογικό μέχρι να σταθεροποιηθούν οι συνθήκες;

Υ.Γ. Φωτοπερίοδος 12 ώρες την ημέρα, μήπως πρέπει να την μειώσω;

Στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel έχω αφήσει το πράσινο σφουγγάρι που τραβάει τα νιτρικά, μήπως πρέπει να το αφαιρέσω;

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας, και την βοήθεια σας να ασχολείστε με τα προβλήματα και τις απορίες που προκύπτουν σε όλους εμάς που δεν έχουμε την πείρα σας και τις γνώσεις σας. :thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον και αφύσικο να μην έχουμε στο ενυδρείο μας καθόλου άλγη, όλο και κάποιοι παράμετροι δεν θα είναι τέλειοι, αυτά τα έχουν τα κλειστά συστήματα δεν μπορούμε να μιμηθούμε επακριβώς την φύση.

Όσο η άλγη δεν παίρνει το πάνω χέρι δεν υπάρχει πρόβλημα. Προσπάθησε να αυξήσεις λίγο το ΝΟ3 κράτα το σταθερό περίπου στο 10 ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να πεινάσουν τα φυτά και σταματήσουν την ανάπτυξη τους. Θα ήταν ότι χειρότερο σε ένα σύστημα με πολλά φυτά ξαφνικά για τον α΄β΄ λόγο να σταματήσουν την ανάπτυξη τους, η αλγης θα ξεπηδήσουν σαν μανιτάρια.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω στα σοφα λογια του χρηστου,οτι η αλγη ειναι φυτο,το οποιο υπαρχει ΠΑΝΤΑ μεσα στο ενυδρειο μας,και με την παραμικρη ανωμαλια κανει την εμφανιση του...δεν χρειαζεται πανικος οταν συναντουμε καποια τετοια κατασταση,απλα να γνωριζουμε τι πηγε λαθος και να το διορθωσουμε...

keep walking.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να αυξήσω τα νιτρικά να δοκιμάσω να βγάλω το πράσινο σφουγγάρι ή να αυξήσω την ποσότητα του Flourish Nitrogen;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να αυξήσω τα νιτρικά να αυξήσω την ποσότητα του Flourish Nitrogen;

:buttrock: ναι,αν πρεπει να τα αυξησεις.....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άρα αυξάνω την ποσότητα του Nitrogen και περιμένω να δω αποτελέσματα. Πόσο θα πρέπει να περιμένω για να ξέρω ότι φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παντα με τετοιου ειδους ζουμια θα εισαι προσεκτικη.λιγο λιγο.....παρατηρεις και μετρας.....τα φυτα μας ''δειχνουν''συνηθως τις οποιες αλλαγες σε ενα διαστημα περιπου 25 ημερων πανω -κατω....ειτε για καλο ,ειτε για κακο...

οτι πρεπει να ξερεις,το ξερεις τωρα....προχωρησε,και περιμενουμε τις εξελιξεις.!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...