Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Υπάρχει κανείς που να έχει ακολουθηση αυτή τη μέθοδο ευλαβικά ;

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

παρακαλώ να μην σχολιαστεί από αυτούς που δεν την έχουν χρησιμοποιήσει .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δεν εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο σκευασμα που αναφερεις αλλα εχω χρησιμoποιησει ΑΥΤΟ της tetra.

Γεμισα το ενυδρειο με νερο ριχνοντας κανονικα αντιχλωριο και το αφησα για 3 μερες να λειτουργει κανονικα,την 4η μερα εριξα το σκευασμα της tetra και μετα απο μια μερα εβαλα δισκους,εκανα μετρησεις καθημερινα στο ενυδρειο για να δω αν θα σηκωσει το παραμικρο.

Εδω και 4 μηνες το ενυδρειο δειχνει να ειναι στρωμενο.

Επισης την ιδια μεθοδο στρωσιματος την εκανε και καποιος φιλος χωρις να εχει κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να πω (λόγω του ότι σε θεωρώ έμπειρο , αλλιώς θα σου έκανα πολλές ερωτήσεις. Το θεωρώ δεδομένο ότι έκανες όπως γράφεις σχολαστικά τα τεστ) είναι καταπληκτικό .

Παρακαλώ πολύ και άλλους με παρόμοιες εμπειρίες να τις καταθέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευλαβικά δεν την ακολούθησα αλλά έκανα κάτι παραπλήσιο με τροφή(ταμπλέτες) και το sera nitrivec(για 11 μέρες, έκανα μια παραπάνω για να τελειώσω και το μπουκάλι). Έκανα καθημερινές μετρήσεις με υγρά τεστ (μπορώ να τα γράψω αναλυτικά αν θέλεις τα έχω σημειώσει σχεδόν όλα), τα πρώτα τέσσερα ψάρια(Dwarft Gourami) μπήκαν την 14η ημέρα, και άλλα τρία ψάρια(Clown Botia) την 23η ημέρα. Μπήκαν και έξι φυτά την 11η ημέρα και άλλα 6 την 14η μέρα. Χθες έκλεισε ένα μήνα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Με το SafeStart έχω στρώσει και εγώ ενυδρείο κατά τον ίδιο τρόπο με αυτό του Βασίλη και με τα ίδια αποτελέσματα...

Δηλαδή όλα OK!

Του Billy το ενυδρείο ήταν 120lt και αυτό που έστρωσα εγώ ήταν 180lt.

Για μεγαλύτερα ενυδρεία έχω επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα,λόγω φίλτρανσης κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

(μπορώ να τα γράψω αναλυτικά αν θέλεις τα έχω σημειώσει σχεδόν όλα),

θα σου ήμουν υπόχρεος αλλά θα ήθελα να στρώση πρώτα το ενυδρείο σου και μετά .

Για μεγαλύτερα ενυδρεία έχω επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα,λόγω φίλτρανσης κυρίως.

Δεν παιζη ρόλο το μέγεθος του ενυδρείου εφ όσον έχει το ανάλογο φίλτρο .

Πολυ σημαντικό που το δοκίμασες σε 2 ενυδρεία με θετικά αποτελέσματα .

Αμμωνία και νιτριτη 0 όλες τις ημέρες χωρίς να χρειαστεί να κάνεις έστω και μια μικρή παρέμβαση ;

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία και νιτριτη 0 όλες τις ημέρες χωρίς να χρειαστεί να κάνεις έστω και μια μικρή παρέμβαση ;

Ω ναι... :thumbup:

Δεν παιζη ρόλο το μέγεθος του ενυδρείου εφ όσον έχει το ανάλογο φίλτρο.

Δεν έχει να κάνει μόνο με τη ροή(lt/h) και τον τύπο του/των φίλτρου/ων αλλά και με το πως είναι τοποθετημένα.

Αλλά μάλλον παραείμαι επιφυλακτικός... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εαν ολα που προαναφερθηκαν ειναι σωστα(που δεν εχω λογους να μην τα πιστεψω) μπορουμε να

μιλαμε για νεα μεθοδο στρωσιματος που μπορουμε να ακολουθουμε και παραλληλα να συνιστουμε

σε νεους συνχομπιστες;

Link to comment
Share on other sites

περιμένω και άλλους να πούνε την εμπειρία τους και πιστεύω ότι θα το υιοθετήσουμε . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λειτουργήσει το ίδιο καλά ανεξάρτητα από το είδος των ψαριών που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο?

Αν πρόκειται να βάλουμε μόνο 3-4 ψάρια (κιχλίδες) πώς εφαρμόζεται η σταδιακή εγκατάστασή τους στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λιγο να ακούσουμε κι άλλες εμπειρίες .

Οπως δείχνουν τα πράγματα με οποιοδήποτε ψάρι μπορεί να γίνει .

Οσο για το σταδιακά κατά τη δική μου εμπειρία μετά από 3 μήνες σε ομαλή λειτουργία μπορούμε να έχουμε πλήρη ιχθυοφόρτηση σε ένα ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σταδιακά κατά τη δική μου εμπειρία μετά από 3 μήνες σε ομαλή λειτουργία μπορούμε να έχουμε πλήρη ιχθυοφόρτηση σε ένα ενυδρείο .

:buttrock::blush::blink:

Ο κανονας που λεει οτι σε ενα νεοστρωμενο ενυδρειο

τα ψαρια θα μπαινουν παντα με μετρο θα ισχυει παντα, οποιοδηποτε ειδος ψαριου και να φιλοξενεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας αυτονόητη την επαρκή και σωστή φίλτρανση...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας αυτονόητη την επαρκή και σωστή φίλτρανση...

Αυτο πρεπει να θεωρειται δεδομενο οποια μεθοδο στρωσιματος ακολουθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το Safe Start το χρησιμοποιησα πριν περιπου ενα χρονο γαι πρωτη φορα γυρνοντας απο τη Γερμανια οπου και το αγορασα,(Καθως ακομα δεν ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα.)

Επειδη παντα μου αρεσει να δοκιμαζω τα περισσοτερα προιοντα σε extreme συνθηκες, ετοιμασα ενα ενυδρειο, αφησα λιγες μερες το νερο να δουλεψει με αντιχλωριο,εριξα τη συνιστομενη δοση και την επομενη μερα του εβαλα τα ψαρια(Πιστεψτε με ηταν αρκετα!!!!) θελοντας να διαπιστωσω αν ολα οσα υποσχονται οι Γερμανοι ηταν αληθη...............

Απο την επομενη ημερα εκανα μετρησεις και ως δια μαγειας........ολα ηταν μηδενικα!!! Πραγματικα πολυ πρωτοπορειακο σκευασμα :buttrock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Safe Start το χρησιμοποιησα πριν περιπου ενα χρονο γαι πρωτη φορα γυρνοντας απο τη Γερμανια οπου και το αγορασα,(Καθως ακομα δεν ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα.)

Επειδη παντα μου αρεσει να δοκιμαζω τα περισσοτερα προιοντα σε extreme συνθηκες, ετοιμασα ενα ενυδρειο, αφησα λιγες μερες το νερο να δουλεψει με αντιχλωριο,εριξα τη συνιστομενη δοση και την επομενη μερα του εβαλα τα ψαρια(Πιστεψτε με ηταν αρκετα!!!!) θελοντας να διαπιστωσω αν ολα οσα υποσχονται οι Γερμανοι ηταν αληθη...............

Απο την επομενη ημερα εκανα μετρησεις και ως δια μαγειας........ολα ηταν μηδενικα!!! Πραγματικα πολυ πρωτοπορειακο σκευασμα :(

:buttrock::blush::blink::(

Να πω οτι ο Νινταλ ηταν αυτος που μου προτεινε το συγκεκριμενο σκευασμα.

ΜΠΡΑΒΟ Νινταλ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθώ να περιμένω μια αντίθετη αποψη .

Το θεμα θα τεθή υπό συζήτηση στη συνάντηση αύριο και εαν συμφωνήσουμε και εκεί θα την υιοθετήσουμε επίσημα πλεον .

Υ.Γ. Παρακαλώ όσοι μπορείται να έρθεται στη συνάντηση καλό θα είναι .

Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθώ να περιμένω μια αντίθετη αποψη .

Με συγχωρεις για να υπαρχει αντιθετη αποψη θα πρεπει καποιος να εφαρμοσει αυτην την μεθοδο

στρωσιματος και να μην εχει το επιθυμητο αποτελεσμα.Εαν δεν την εχει εφαρμοσει κανεις αλλος

εκτος απο τους συνχομπιστες που μας διαβεβαιωσαν οτι ειχα καλο αποτελεσμα δεν θα υπαρχει

αντιθετη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ορθά τα λές γι αυτό και περιμένω να ερθουν μέλη στη συναντηση για να μπορέσουμε να πουμε περισσοτερα πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ελπίζω να βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα από την κουβέντα σας για το θέμα...

Καταθέτω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία από τη μέθοδο την οποία ακολούθησα-ακολουθώ "ευλαβικά" όπως διατυπώθηκε εδώ και 22-23 ημέρες. Έχω κρατήσει αναλυτικότατα στοιχεία σε ένα φύλλο excel το οποίο αν θέλετε μπορώ να το ανεβάσω.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω 6 υγιέστατα αφρικανάκια τα οποία περάσαν δύσκολες στιγμές μόνο για δύο σύντομες περιόδους γύρω στην 17-18 ημέρα αρχικά λόγω σχετικά υψηλών τιμών αμμωνίας (<1mg/L) και αργότερα λόγω σχετικά υψηλών τιμών NO2 (<2 mg/L) πράγμα το οποίο αποδίδω στην αυξημένη ποσότητα τροφής στις πρώτες ημέρες.

Αυτή τη στιγμή μετράω 0 αμμωνία, <0,25 ΝΟ2 και <5 ΝΟ3 και όλα πηγαίνουν καλά. Νομίζω ότι με λίγο προσοχή και πολύ σοβαρότητα (λόγω ύπαρξης ψαριών) είναι μια μέθοδος που μπορεί να ακολουθήσει ένας αρχάριος με κέρδος την ύπαρξη ψαριών από την δεύτερη πρακτικά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν χρησιμο να ειχαμε τις σημειωσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

ενα ερωτημα που θελω να θεσω.καλα ολα αυυτα.τι θα γινει ομως αν θελεις να βαλεις ψαρια με σχετικη ευπαθεια οπως π.χ. δισκοι.το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα από το σπίτι θα ανεβάσω το excel.

Όσο για τα ευαίσθητα ψάρια, παρότι δεν έχω την δέουσα πείρα, θα έλεγα ότι κατά πάσα πιθανότητα αν ήμουν πιο προσεκτικός στην ποσότητα τροφής κατά τις πρώτες 7-10 ημέρες δεν θα είχα καμμιά αύξηση τοξικών. Η σύντομη δηλαδή έξαρση δεν οφειλόταν στην μέθοδο οπότε δεν θα υπήρχε και κίνδυνος. Ίσως και πάλι λόγω του ότι τα δισκο-ενυδρεία είναι πολύ πιο πυκνοφυτεμένα από τα Malawi, τα τοξικά να είχαν απορροφηθεί πολύ πιο γρήγορα ή να μην είχαν ανεβεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ενα ερωτημα που θελω να θεσω.καλα ολα αυυτα.τι θα γινει ομως αν θελεις να βαλεις ψαρια με σχετικη ευπαθεια οπως π.χ. δισκοι.το εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=103311

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...