Jump to content

Κοντρες


muertto

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδες.

Συντομα θα παραθεσω φωτογραφια απ'το νεο 380λιτρο που εφτιαξα..Το μονο που εμεινε ειναι οι πανω κοντρες.

Τελικα θα πατανε στην οροφη"στο πανω μερος" η θα μπουν περιμετρικα λιγο πιο κατω?Το προβλημα ειναι αν μπουν πιο κατω πως θα τις κρατησω μεχρι να δεσουν...

Απαντησε αν μπορειτε λιγο συντομα γιατι ειμαι τελευταιο σταδιο κ καταλαβαινετε.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες μπαινουν περιμετρικα λιγο πιο κατω. Για την στηριξη τους, πρεπει να βαλεις κατι μεσα που να φτανει στο υψος που θα μπουν οι κοντρες ωστε να ακουμπησουν επανω. Εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον μικρα καδρονια. Κοματια απο καδρονι μπορεις να χρησιμοποιησεις και ακριβως κατω απο τις κοντρες οριζοντια στερεωμενα με σφιγκτηρες με πλαστικα πατηματα. Μεχρι χαρτοκουτα εχω χρησιμοποιησει.

Υπαρχουν πολλα περιθωρια αυτοσχεδιασμου!

Καλη επιτυχια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,τελικα τις επιασα με χαρτοταινια.πολυ πραμα.

ελπιζω να κρατησει το 12αρι τζαμια που εφτιαξα το ενυδρειο...μην εχουμε απροοπτα κ μενω κ σε νοικι,οποτε αστα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει κολληθεί σωστά και οι κόντρες επίσης το πάχος για τα 380 είναι μια χαρά.

Έγω έχω φτιάξει 500+ λίτρα με 12αρι να φανταστείς και δουλευει ενα Χρόνο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες μπαινουν περιμετρικα λιγο πιο κατω. Για την στηριξη τους, πρεπει να βαλεις κατι μεσα που να φτανει στο υψος που θα μπουν οι κοντρες ωστε να ακουμπησουν επανω. Εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον μικρα καδρονια. Κοματια απο καδρονι μπορεις να χρησιμοποιησεις και ακριβως κατω απο τις κοντρες οριζοντια στερεωμενα με σφιγκτηρες με πλαστικα πατηματα. Μεχρι χαρτοκουτα εχω χρησιμοποιησει.

Υπαρχουν πολλα περιθωρια αυτοσχεδιασμου!

Καλη επιτυχια :buttrock:

ερώτηση άσχετου: ποιά η διαφορά να κοληθούν στο πάνω μέρος με το να κοληθούν 5 εκ. πιο κάτω;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,τελικα τις επιασα με χαρτοταινια.πολυ πραμα.

ελπιζω να κρατησει το 12αρι τζαμια που εφτιαξα το ενυδρειο...μην εχουμε απροοπτα κ μενω κ σε νοικι,οποτε αστα.

Το μονο φανταζομαι ειναι οταν εβαζες τις κοντρες να αφησες χωρο-κενο για να περασουν η εισοδος,εξοδος καποιου του εξωτ.φιλτρου.... :buttrock:

Απο sterba 2 Aκομα μια ερωτηση ασχετου απο κατασκευες!!Τι εννοουμε οταν λεμε κοντρες???

Ποιο ειναι το 120 λιτρο που εχεις στο προφιλ σου?Ανοιξε το καπακι και θα τις δεις... :blush:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,τελικα τις επιασα με χαρτοταινια.πολυ πραμα.

ελπιζω να κρατησει το 12αρι τζαμια που εφτιαξα το ενυδρειο...μην εχουμε απροοπτα κ μενω κ σε νοικι,οποτε αστα.

Το δικο μου ειναι σχεδον διπλασια λιτρα με 12αρι σε λειτουργια απο το 94. Εισαι μια χαρα :blush:

ερώτηση άσχετου: ποιά η διαφορά να κοληθούν στο πάνω μέρος με το να κοληθούν 5 εκ. πιο κάτω;

Πρακτικα, αν κοληθει επανω, προσωπο με το τζαμι η υγρασια καταληγει σαν σταγονες στο εξωτερικο και εμποδιζει παραπανω την προσβαση στο εσωτερικο. Τεχνικα, οσο πιο πανω ειναι η κοντρα τοσο πιο μεγαλες δυναμεις πρεπει να αντισταθμισει, αρα πρεπει να ειναι και πιο χοντρη και χαμηλοτερα 'ασφαλιζει' μεγαλυτερη περιοχη. Και στο φιναλε ετσι μας αρεσει :buttrock:

Aκομα μια ερωτηση ασχετου απο κατασκευες!!Τι εννοουμε οταν λεμε κοντρες???

Στα DIY ενυδρεια κυριως ειναι λωριδες απο τζαμι συνηθως κολημενες καθετα στο πανω μερος του ενυδρειου ωστε να μην κανουν τα τζαμια 'κοιλια' απο τη πιεση του νερου και εχουμε ανεπυθημητα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες να βάλεις ένα ξύλο στην κάθε μεριά τις κόντρας και να έπιανες την κόντρα με σφίχτηκα.. δες τι εννοώ…

post-4466-1192117554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστος εισαι απλα δεν ειχα σφικτηρες...Λερωσα λιγο γιατι εβαλα μπολικη σιλικονη στις κοντρες να κρατησουν...Ερχεται και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω ειναι οι φωτογραφιες...Του εχω κανει ενα τεστ το γεμισα κ το ξανααδειασα.Τωρα στην πορεια του χρονου μακαρι να μην εχουμε παρατραγουδα.

Μενει να μπει φελιζολ κατω.

dsc00507oy4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει σίγουρα να το αφήσεις γεμάτο μια εβδομάδα, για να είσαι εντελώς σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Απο sterba 2 Aκομα μια ερωτηση ασχετου απο κατασκευες!!Τι εννοουμε οταν λεμε κοντρες???

Ποιο ειναι το 120 λιτρο που εχεις στο προφιλ σου?Ανοιξε το καπακι και θα τις δεις...

Στα DIY ενυδρεια κυριως ειναι λωριδες απο τζαμι συνηθως κολημενες καθετα στο πανω μερος του ενυδρειου ωστε να μην κανουν τα τζαμια 'κοιλια' απο τη πιεση του νερου και εχουμε ανεπυθημητα αποτελεσματα

Exω το 120 του carefour.τοσο καιρο αναρωτιεμαι που σκοπευουν αυτες οι λωριδες τζαμι!!!Ασε που με εμποδιζαν στο να βαλω το εξωτερικο φιλτρο (εισαγωγη-εξαγωγη).

Γιατι δεν εχει ολο το μηκος του ενυδρειου κοντρα??

Πως ''λειτουργει'' αυτη η λωριδα και αντισταθμιζει τη πιεση??

Πανω απο ποσα λιτρα χρειαζονται οι κοντρες??

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό το site βοηθήσει στην κατανόηση το τι είναι κόντρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...