Jump to content

Προσομοίωση Σουρουπόματος


SW1IXC

Recommended Posts

Έχοντας πια 1 μήνα και ενασχόλησης με το συγκεκριμένο χόμπυ μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία η οποία φυσικά έχει διατυπωθεί και απο άλλους συνχομπίστες κατα καιρούς.

Πως μπορούμε να προσομοιώσουμε ως το δυνατόν καλύτερα το χάραμα και το σούρουπο με τους συγκεκριμένους φωτισμούς στα ενυδρεία μας ;;;

Κάποια προτείνουν την χρήση dimmable ballast. Ναι αλλά .... αυτό συνεπάγεται με αλλαγή των ήδη υπάρχον απλών Ballast αλλά και ένα controller ο οποίος θα μειώνει σταδιακά το ρεύμα έως οτου "σκοτεινιάσει εντελώς το ενυδρείο.

Με λίγα λόγια και άλλα έξοδα!

Ως εκ τούτου σκέφτομαι και ερωτώ αν με την χρήση μιας μικρής σε Watt λάμπας θα μπορούσαμε να πετύχουμε εως ενα σημείο το σούρουπο και αντιστρόφως το χάραμα.

Όλα αυτα τα αναφέρω διότι έχω παρατηρήσει ότι με το σβήσιμο της λάμπας τα ψάρια ειδικά τα μικρά τρελένονται για το πρώτο λεπτό.

Δεν τους προκαλεί αυτό στρες ;;;

Αλήθεια η μικρότερη σε ισχύ λάμπα που κυκλοφορεί πόσο είναι ; Ξέρει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τι κάνω όταν είναι να σβήσω το φως των ενυδρείων μου. Πριν να τα σβήσω ανάβω το φως του δωματίου και, ανάλογα σε ποιο δωμάτιο είμαι, ανάβω και κάποιο μικρότερης ισχύος φως, στην συνέχεια, μετά απο 2-3 λεπτά σβήνω του ενυδρείου και μετά απο λίγο το κεντρικό και στην συνέχεια το μικρό. Με αυτό τον τρόπο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Η μικρότερη σε ισχύ λάμπα φθορίου που μπορείς να βρεις Βαγγέλη είναι νομίζω στα 4 watt. Πατέντες τέτοιου είδους μπορείς να κάνεις πολλές βάζοντας και άλλες λάμπες, όμως απαιτούν επιπλέον ηλεκτρολογική εγκατάσταση, μετασχηματιστές, χρονοδιακόπτες κλπ. και φυσικά χώρο στο ενυδρείο για να τοποθετηθούν.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα τέτοιο σύστημα dim-on dim-off εδώ και 2 μήνες και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η συμπεριφορά των ψαριών έχει αλλάξει σημαντικά. Παλιότερα όταν πέρναγα μπροστά από το ενυδρείο ενώ είχαν σβήσει τα φώτα επικρατούσε πανικός! Προφανώς επειδή μόλις πρι είχαν φάει ένα blackout! Τώρα πια τα ψάρια αντιδρούν όπως και όταν είναι ανοικτά τα φώτα και δείχνουν πολύ ήρεμα. Επίσης σημαντικό είναι να τονίσω πως το απότομο άναμα του φωτιστικού δημιουργεί εξίσου σημαντικό στρες. Φανταστείτε όταν σας ξυπνούν με το ζόρι ανοίγοντας όλα τα φώτα, παράθυρα κλπ. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Η μικρότερη σε ισχύ λάμπα φθορίου που μπορείς να βρεις Βαγγέλη είναι νομίζω στα 4 watt. Πατέντες τέτοιου είδους μπορείς να κάνεις πολλές βάζοντας και άλλες λάμπες, όμως απαιτούν επιπλέον ηλεκτρολογική εγκατάσταση, μετασχηματιστές, χρονοδιακόπτες κλπ. και φυσικά χώρο στο ενυδρείο για να τοποθετηθούν.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα τέτοιο σύστημα dim-on dim-off εδώ και 2 μήνες και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η συμπεριφορά των ψαριών έχει αλλάξει σημαντικά. Παλιότερα όταν πέρναγα μπροστά από το ενυδρείο ενώ είχαν σβήσει τα φώτα επικρατούσε πανικός! Προφανώς επειδή μόλις πρι είχαν φάει ένα blackout! Τώρα πια τα ψάρια αντιδρούν όπως και όταν είναι ανοικτά τα φώτα και δείχνουν πολύ ήρεμα. Επίσης σημαντικό είναι να τονίσω πως το απότομο άναμα του φωτιστικού δημιουργεί εξίσου σημαντικό στρες. Φανταστείτε όταν σας ξυπνούν με το ζόρι ανοίγοντας όλα τα φώτα, παράθυρα κλπ.  :busted_cop:

7208[/snapback]

Τι σύστημα ακριβώς για πες μου περισσότερα μιχάλη...

Το πρόβλημα είναι στο σβήσιμο διότι στο πρωινό υπάρχει ήδη αρκετό φως απο το δωμάτιο και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που λέω είναι ένα dimmable ballast το οποίο ελέγχεται από ένα μικροεπεξεργαστή που ανάβει σταδιακά την ή τις λάμπες σε διάστημα μισής ώρας και μετά από τη χρονική περίοδο που θα του ορίσεις ακολουθεί την αντίστροφη διαδικασία σβήνοντας σε διάστημα μισής ώρας τις λάμπες.

Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις ευχαρίστως σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που λέω είναι ένα dimmable ballast το οποίο ελέγχεται από ένα μικροεπεξεργαστή που ανάβει σταδιακά την ή τις λάμπες σε διάστημα μισής ώρας και μετά από τη χρονική περίοδο που θα του ορίσεις ακολουθεί την αντίστροφη διαδικασία σβήνοντας σε διάστημα μισής ώρας τις λάμπες.

Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις ευχαρίστως σε πμ.

7213[/snapback]

Πολύ ωραία αλλα όταν έχεις επενδύσει ήδη για ballast σου κακοφαίνετε να πας να πληρώσεις πάλι.

Οπότε και γω πήγα και πήρα μια λάμπα 8 watt η οποία βγάζει ενα πρασινωπό φωτισμό και την έβαλα μαζί με τις άλλες 2. Στις 12 το βράδυ κλείνουνε οι μεγάλες και μένει ενας ελαφρύς πρασινωπός φωτισμός στο μπροστινό τμήμα του ενυδρείου.

Μετά απο 20 με 30 λεπτά κλείνει και αυτή.

Βέβαια η προσομοίωση δεν είναι τέλεια αλλά τουλάχιστον σπάει κάπως.

Μιχάλη παρόλα αυτα έτσι πληροφοριακά, για στείλε πμ με... more info pls. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το σύστημα που λέω είναι ένα dimmable ballast το οποίο ελέγχεται από ένα μικροεπεξεργαστή που ανάβει σταδιακά την ή τις λάμπες σε διάστημα μισής ώρας και μετά από τη χρονική περίοδο που θα του ορίσεις ακολουθεί την αντίστροφη διαδικασία σβήνοντας σε διάστημα μισής ώρας τις λάμπες.

Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις ευχαρίστως σε πμ.

7213[/snapback]

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους.

Θα μπορούσα να έχω παραπάνω πληροφορίες όσον αφορά την εν λόγω "κατασκευή"?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία ηλεκτρονική κατασκευή που προσομοιώνει την ανατολή και τη δύση σε λάμπες tube Τ5, είδα πρόσφατα στο νεο ενυδρείο του Φίλου Γιάννη Στέλλα.

Μπορείτε να ζητήσεται πληροφορρίες απο τον ίδιο καθώς και άν είναι συμβατό με και χρήση Τ8.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή που έχω στο ενυδρείο μου κάνει για όλες τις λάμπες με την βασική προϋπόθεση ότι χρησιμοποιούνται dimmable ηλεκτρονικά ballast για να αναβοσβήνουν τα φώτα με εύρος dimmability 1-10V.

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου με ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι η εν λόγω συσκευή βασίζεται σε προγραμματιζόμενο μικροεπεξεργαστή που σημαίνει ότι μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ενυδρείου. Απαιτείται ballast quicktronic της osram (ή άλλης εταιρείας εφόσον βρεθεί στην Ελλάδα phillips, narva) με τα οποία λειτουργούν λάμπες Τ5, Τ8, ή power compact και το κόστος κατασκευής του είναι περί τα 40 ευρώ μαζί με τον μετασχηματιστή του.

Να επαναλάβω ότι η συμπεριφορά των ζωντανών (ψάρια, κοράλια) είναι πλέον εντυπωσιακά πιο ήρεμη κατά το άναμα και το σβήσιμο του φωτιστικού οπότε προφανώς εκμηδενίζεται η όποια επίπτωση από το stress που έχουμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις με κοινά φωτιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την συσκευή Προσομοίωση Σουρουπόματος μπορείτε να στείλετε pm στο μέλος netblues.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι κατασκευή του συγκεκριμένου μέλους και είναι αντάξιο των συστημάτων μεγάλων εταιρειών.

Είναι πολύ σημαντικό να ενισχύουμε κάθε Ελληνική προσπάθεια που γίνετε από χομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...