Jump to content

Συμβουλή περί φίλτρων και υλικών...


promot3r

Recommended Posts

Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας στο τί να κάνω με τα φίλτρα μου.

Έχω ενα Juwel lido 120lt κοινωνικό με ημιάγρια. Χαλίκι 2 πόντους, ξύλα και 2 μεσαία φυτά. Όσο αφορά την φίλτρανση έχω το εσωτερικό του φίλτρο 600lt/h πού είχε από την αρχή με την μόνη διαφορά του οτι έχω αφαιρέσει τον άνθρακα και το ένα απο τα 2 μεγαλα μπλε σφουγγάρια ώστε να προσθέσω 1 λιτρο siporax. Το πρώτο εξωτερικό φίλτρο είναι το JBL Crystal Water 250 700lt/h στο οποίο έχω αφήσει τα υλικά φίλτρανσης της JBL πού είχε από την αρχή. Το δεύτερο εξωτερικό φίλτρο πού έχω είναι το Eheim 2028 1000lt/h στο οποίο αφαίρεσα το Eheim Mech πού είχε στο κάτω μέρος και πρόσθεσα 1 λίτρο siporax.

Κάθε 3 μέρες ρίχνω στο νερό 15ml StressZyme βακτήρια. Κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω τον υαλοβάμβακα στο εσωτερικό φίλτρο. Το όλο σύστημα / ενυδρείο λειτουργεί 2 μήνες.

Θα ήθελα να προτείνετε τυχόν αλλαγές ή προσθέσεις που πρέπει να κάνω στα υλικά των φίλτρων γιατί τις τελευταίες μέρες παρατηρώ αρκετά σωματίδια στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η φίλτρανση σου είναι υπερπλήρης για το ενυδρείο σου και ότι δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Τα σωματίδια που παρατηρείς εκτιμώ ότι είναι από την υπερβολική δόση των βακτηριδίων που προσθέτεις κάθε 3 μέρες. Προτείνω να σταματήσεις να ρίχνεις το Stress Zyme και να δεις τι γίνεται. Έτσι και αλλίως το ενυδρείο μάλλον στρωμένο είναι μετά από 2 μήνες λειτουργίας και η χορηγία των βακτηριδίων σε τόσο συχνά διαστήματα μάλλον άχρηστη είναι. Αν κάνω λάθος παρακαλώ οι πιο έμπειροι να με διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου τι δειχνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...