Jump to content

Rio 240


tanalias

Recommended Posts

χρονια πολλα και καλα,με το καλο ο καινουριος χρονος. :D

πριν λιγο καιρο εγινα και εγω κατοχος ενος rio 240.αντιμετωπιζω ομως το εξης προβλημα.κανει θορυβο το φιλτρο του.οταν η αντλια δεν ειναι κουμπωμενη στην υποδοχη που εχει δεν ακουγεται καθολου,οταν ομως μπει στην θεση της κανει θορυβο και την ωρα που δουλευει κανει σαν να "τριζει" η "τρανταζεται" να πω?δεν μπορω να βγαλω ακρη.κανει ενα βουητο που μου εχει σπασει τα νευρα,ειδικα το βραδυ.

εχει τυχει σε καποιον(α) απο εσας αυτο?

τωρα του εχω βαλει κατι πλαστικο σαν σφηνα και εχει μειωθει ο θορυβος αλλα παλι ακουγεται. ;)

βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

η αντλια δουλευει σωστα,η οχι....??

ρωταω γιατι πολλες φορες κολλαει η πολυ κακης ποιοτητας ανλια μ'αποτελεσμα το θορυβο....

Link to comment
Share on other sites

αφου λεει οτι οταν δεν ειναι κουμπωμενο στην θεση του δεν κανει καθολου θορυβο

η αντλια δουλευει σωστα,η οχι....??

ρωταω γιατι πολλες φορες κολλαει η πολυ κακης ποιοτητας ανλια μ'αποτελεσμα το θορυβο....

Link to comment
Share on other sites

η αντλια δουλευει σωστα αλλα σαν καπου με κατι να συντονιζει ακομα και χωρις καπακια και λαμπες.κατι γινεται με το κουτι του φιλτρου.να ρωτησω και κατι αλλο?η αντλια κουμπωνει σε μια "πλακα" πλαστικη σε ενα καναλι πλαστικο που απο την κατω μερια εχει μια τρυπα.υπαρχει περιπτωση η τρυπα να ειναι μικροτερη απο οτι πρεπει να να μην τραβαει το νερο που πρεπει και να ζοριζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ακριβός το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΨΑΧΝΑ να βρω τι ήταν αυτό που συντόνιζε και δεν μπορούσα να το εντοπίσω, έβγαλα όλα τα υλικά, δοκίμασα άλλη αντλία (από το δεύτερο ίδιο ενυδρείο που εχω) και αυτό συνέχισε το βιολί του, μια σταμάταγε μια ξανάρχιζε :D

στο τέλος αφού άρχισα να :blink:

ήρθε η κοπέλα μου να με βοηθήσει να βγάλω τα πάντα από το φίλτρο για να τα πάω στο κατάστημα ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΚΡΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ;)ΗΤΑΝ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ.

εάν τον χτυπήσεις με το δάχτυλο σου θα το καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω προβλημα με το θερμοστατη,μας εχει σπασει τα νευρα καθε λιγο τρρρρρρρρρρ :D

Ο αντρας μου λεει οτι η "επαφη" του κατι κανει και τελος παντων μας εχει ζαλισει!!!Φοβαμαι μην μουρλαθει και το ψαρι στο τελος. ;):blink:

Ο θερμοστατης ειναι Tetra HT 200 (225-300lit) και τωρα μαλλον πρεπει να παρουμε αλλον!!! :thumbup::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα αλλα τον θερμοστατη δεν τον εχω βαλει.κανει ετσι χωρις αυτον. :D

Τον θερμοστάτη δεν τον έχεις βάλει καθόλου στο φίλτρο ή τον έχεις μέσα και δεν τον έχεις βάλει σε λειτουργία?

γιατί σε μένα έκανε θόρυβο και όταν ήταν εκτός ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ακουγεται η προπελα της αντλιας...???

το λεω γιατι ειναι κλασσικο το προβλημα που εχουν οι συγκεκριμενες αντλιες....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ακουγεται η προπελα αφου οταν δεν ειναι στην θεση της και ειναι απλα μεσα στο νερο δεν ακουγεται.οσον αφορα για την δοκιμη χωρις τα υλικα ,οχι,δεν το εκανα αλλα θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα εβγαλες ακρη; θα με ενδιεφερε να μου πεις

σιγουρα δεν ακουγεται η προπελα αφου οταν δεν ειναι στην θεση της και ειναι απλα μεσα στο νερο δεν ακουγεται.οσον αφορα για την δοκιμη χωρις τα υλικα ,οχι,δεν το εκανα αλλα θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

τελικα και χωρις τα υλικα παλι ακουγεται...,θα μιλησω με το καταστημα που το πηρα να δω τι θα κανω για να μου την αλλαξουν.το θεμα ειναι οτι πρεπει να μιλησω πρωτα τηλεφωνικα και αν βγαλω ακρη να πεταχθω να μου δωσουν μια καινουρια αν εχουν.τι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο φιλτρο εχει ενα διαχωριστικο στην μεση περιπου αυτο ειναι συρταρωτο, αν το τραβηξεις βγαινει (θα αφησει τα σφουγγαρια σου ομως χυμα μεσα στο κουτι)

θα σου ελεγα τελευταια δοκιμη να κουμπωσεις το μαυρο πλαστικο μετατροπεα της αντλιας στην αντλια και ολο αυτο συνδεσε το στο διαχωριστικο που εβγαλες, βαλτο ολο μεσα στο νερο και συνδεσε το στο ρευμα (προσεχε να μην ακουμπας νερο οταν συνδεεις ρευματα)

κανει παλι θορυβο;

τελικα και χωρις τα υλικα παλι ακουγεται...,θα μιλησω με το καταστημα που το πηρα να δω τι θα κανω για να μου την αλλαξουν.το θεμα ειναι οτι πρεπει να μιλησω πρωτα τηλεφωνικα και αν βγαλω ακρη να πεταχθω να μου δωσουν μια καινουρια αν εχουν.τι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο πρβλημα και τελικα ηταν η προπελα .βγαλτην και δεστην. :)

τι εννοεις να την δεσω space?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να την δεσω space?

Μάλον εννοεί να την δείς (δες την) όχι να την δέσεις. :)

Επειδή είχα παρόμοια εμπειρία με αντίστοιχη αντλία. Είναι θέμα προπέλας. Όταν πιάσει βρώμα και ξεραθεί χαλάει η ζυγστάθμιση και συντονίζει. Είναι φυσιολογικό να μήν ακούγεται όταν λειτουργεί ελεύθερη μέσα στον νερό αλλά όταν είναι κουμπωμένη συντονίζει τα εξαρτήματα του φίλτρου και ακούγεται τρίξιμο ή βόμβος.

Λύσεις:

α. Ανοίγεις την αντλία σύμφωνα με τις οδηγίες της, βγάζεις την προπέλα και καθαρίζεις καλά με μαλακό βουρτσάκι τόσο την προπέλα όσο και τον χώρο γύρω από τον άξωνα. Αν το έχεις κάνει ήδη ή το κάνεις χωρίς αποτέλεσμα τότε...

β. Αγοράζεις ανταλλακτική προπέλα της JUWEL 600,

ή εναλλακτικά με τα ίδια χρήματα...

γ. Αγοράζεις καινούργια αντλία HYDOR Pico evolution 800 - 750 Lt/h που αν της βγάλεις τον κόκκινο ρυθμιστή ροής από μπροστά κουμπώνει στην θέση της άλλης, και ίσως έχεις και καλύτερη ροή. :helpjim:

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

το rio 240 εχει την 1000αρα και οχι την 600αρα

γενικα αυτες οι hydor που λες ταιριαζουν με τις juwel;

ειναι καλυτερες;

Μάλον εννοεί να την δείς (δες την) όχι να την δέσεις. :)

Επειδή είχα παρόμοια εμπειρία με αντίστοιχη αντλία. Είναι θέμα προπέλας. Όταν πιάσει βρώμα και ξεραθεί χαλάει η ζυγστάθμιση και συντονίζει. Είναι φυσιολογικό να μήν ακούγεται όταν λειτουργεί ελεύθερη μέσα στον νερό αλλά όταν είναι κουμπωμένη συντονίζει τα εξαρτήματα του φίλτρου και ακούγεται τρίξιμο ή βόμβος.

Λύσεις:

α. Ανοίγεις την αντλία σύμφωνα με τις οδηγίες της, βγάζεις την προπέλα και καθαρίζεις καλά με μαλακό βουρτσάκι τόσο την προπέλα όσο και τον χώρο γύρω από τον άξωνα. Αν το έχεις κάνει ήδη ή το κάνεις χωρίς αποτέλεσμα τότε...

β. Αγοράζεις ανταλλακτική προπέλα της JUWEL 600,

ή εναλλακτικά με τα ίδια χρήματα...

γ. Αγοράζεις καινούργια αντλία HYDOR Pico evolution 800 - 750 Lt/h που αν της βγάλεις τον κόκκινο ρυθμιστή ροής από μπροστά κουμπώνει στην θέση της άλλης, και ίσως έχεις και καλύτερη ροή. :helpjim:

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

το rio 240 εχει την 1000αρα και οχι την 600αρα

γενικα αυτες οι hydor που λες ταιριαζουν με τις juwel;

ειναι καλυτερες;

Έχεις δίκιο αλλά μπερδεύτηκα με το φίλτρο Standard-H που έχει το Rio-240 και έχει την 600 σε παλαιότερα μοντέλα. :helpjim:

Αντίστοιχη της 1000 είναι η HYDOR Pico Evolution 1000 (980 Lt/h) ή αν θες παραπάνω η 1200 (1120 Lt/h) όλες κάτω από 20 € :)

Δηλαδή όσα θα πληρώσεις για μια προπέλα από την JUWEL, γιατί η προπέλα δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση σαν φθαρτό μέρος.

Δεν είναι θέμα αν ταιριάζουν ή αν είναι καλύτερες γιατί η HYDOR κατασκευάζει τις JUWEL. Στο μόνο που διαφέρουν οπτικά είναι το καπάκι ρύθμισης ροής εισόδου της Hydor που πρέπει να ξεκουμπώσει για να μπεί η αντλία στον αντάπτορα της JUWEL. Σε παλιότερης κατασκευής ενυδρεία JUWEL οι αντλίες έιχαν μαύρα καπάκια και έγραφαν HYDOR, πριν 1 ίσως 2 χρόνια απέκτησαν άσπρα καπάκια με ετικέτα JUWEL.

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πρωτα απολα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.ο θορυβος ειναι ο ιδιος.τελικα θα κανω αυτο που μου προτεινε ο salvator για να ξεμπερδεψω και η θορυβωδης αντλια μπαινει στην ακρη για ανταλλακτικο.

αποτι καταλαβα δεν ειμαι ο μονος με αυτο το προβλημα.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

τελικά επιλύθηκε το πρόβλημα σου και ναι....πες μας τι έκανες??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...