Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

gianni sigxaritiria gia to panemorfo enidreio sou. to skimmer Tunze 9005 pos sou fenete? eisai euxaristimenos me tin doulia toy? o thorivos me endiaferei pio poli akomi dioti tha paro to rio 125 k tha to exo sto ipnodomatio mou me auto to skimmer. esi ti les?

sinolika posa kila vraxo xrisimopoiises?

auta ta enidreia tis juwel mporoun na tripithoun an xeris kanis?

euxaristo poli !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλαρακι ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!Το ενυδρειο προφανος τρυπιετε αλλα κανεις δεν θα στο τρυπησει(δεν αναλαμβαβει κανεις εγω ρωτησα 5 τζαμαδες!!) οσο για το skimmer εμενα μια χαρα μου φαινετε αν και εχει ενα ξεχωριστω τροπο λειτουργειας....απο θορυβο παντως δεν θα προτηνα για το δωματιο ακουγετε αρκετα το βραδυ!!!Οτι αλλο θελεις για το ενυδρειο εδω ειμαι!!!Α!θα χρησημποιησεις και symp ε?

Link to comment
Share on other sites

Imoun anamesa sta enidria lido 120 k to rio 125, ala tora pou eida to diko sou me entiposiase, o tropos prosarmosis toy vraxou, i oli diakosmisi, k elpizo na petixo kati paromio.

Gianni tha kano k sump, ipologizo sinolika 50lt, esto na krato tin stathmi tou nerou statheri afou tha exo megales exatmisis to kalokeri stin kipro.

Tora to enidrio pou exi 125lt + 50lt sump = 175lt. Apo oti katalava tha xriasto 17-18kg vraxo?? 'H den ipologizontai ta kg tou sump, opote xrisimopoio 12-13kg??

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο και 20 κιλα να βαλεις κακο δεν θα κανεις καλυτερη βιολογια θα εχεις απλα δεν σε περνει στο ενυδρειο, νομιζω γυρο στα 15-18 εισαι και οκ και οριακος απο θεμα χωρο! Και μην τα βλεπεις ετσι τα λιτρα υπολογισε πως οτι βραχο βαζεις το χανεις απο λιτρα αρα ΕΓΩ εχω 18 κιλα βραχο αρα 125-18=χοντρικα 105! με το sump αντε 145 λιτρα !

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο πρακτικός κανόνας του 10% ειναι το λιγοτερο που μπορεις να βαλεις. Με 20 κιλα βραχου εισαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωρανε με τιποτα 20 κιλα στο rio 125!!!Εδω τα 18 και καναμε αμαν να τα βαλουμε ολα!Ειναι κριμα να το πιτωσει στο βραχο να εχουν και χωρο για κολυμπι τα ψαρακια!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Help please θα τρελαθω!!! :chair::chair: Ειμαι κατοχος της παρακατω R/O αλλα επειδη τα TDS αρχιζουν και ανεβενουν :wootwoot::wootwoot::) θελω να αλλαξω τα φιλτρα της!!Που να απευθηνθω γνωριζει κανεις?

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7c0...%20190%20l_day/

Ευχαριστω εκ των προτερον!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να με παλι και εγω δεν αντεξα ή μαλλον πολυ αντεξα χωρις μετατροπες και πειραγματα στο ενυδρειο και αποφασισα να κανω καποιες κινησεις οι οποιες λογο του ρισκου :blink::blink: που ειχαν με κρατησαν αρκετο καιρο στο σχεδιασμο και επιτελους περασαμε και στην υλοποιηση τους ^_^^_^:angry2:

Εχουμε και λεμε : ολοι μα ολοι λενε οτι σαν την υπερχειληση με τρυπα στην πλατη δεν ειναι καμια!!!ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ!!!!Επρεπε να πραξω το καλυτερο για το ενυδρειακι μου και ετσι το τρυπησα και μπηκε μια DIY υπερχειληση η οποια ηρθε comple απο america!!Και ευχαριστω αν και δεν θα το δει ποτε τον Mark :rolleyes::rolleyes::rolleyes: για ολες τις συμβουλες και μαιλ!!!!Ετσι λοιπον το ενυδρειο τρυπηθηκε χωρις να βγουν εξω ψαρια και τετοια κουλα και χωρις να αδειασει το νερο!!!Και επειδη θα λετε ειναι τρελος αυτος πλακα μας κανει γιαυτο ακουλουθουν οπως παντα και οι αναλογες φωτο....

post-4702-1228342413_thumb.jpgpost-4702-1228342432_thumb.jpg Να προσθεσω οτι δεν εχει μπει ενα καπακι στο εσωτερικο γιαυτο φαινετε ετσι!Κανονικα η σωληνα δεν φαινετε!

Και αφου αρχισαμε που αρχισαμε λεω δεν αλλαζω και το skimmer με ενα μεγαλυτερο να εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο να μας μεινει και για το μεγαλο....(το ετοιμαζω στα χαρτια αλλα πολλα τα λεφτα και δεν βγαινω :hysterical::rolleyes::hysterical:^_^ ) και ετσι αλλαχτηκε το παλιο TUNZE 9005 και την θεση του πηρε ενα V2 800αρι το οποιο εχει στειθει προχειρα (ειναι μεγαλο τελικα) γιατι δεν χωραει στο sump και απο βδομαδα ετοιμαζω αλλαγες παλι :wacko::wacko::wacko: σε δουλεια να βρισκομαστε!!!!Επισεις και φωτο....

post-4702-1228342843_thumb.jpg!!Αυτα καλη μου φιλοι ελπιζω να σας αρεσουν οι μετατροπες και να δωσουν αλλη δυναμικη στο reefaki μου!Εννοειτε οτι περιμενω τα σχολια σας για να βελτιωσω το συστημα μου οσο γινετε!!Καλυτερα 10 μυαλα παρα 1 !!!!

Υ.Σ Παραλιγο να το ξεχασω Ζηση ευχαριστω πολυ για το skimmer!!Και Αποστολε οσα ευχαριστω και να πω ειναι λιγα......πολυ λιγα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Εκανες το θαυμα σου και παλι!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερες να τρυπήσεις το ενυδρείο χωρίς να το αδειάσεις, είσαι πολύ μάστορας.

Το μέλλον του ενυδρείου σου είναι εξασφαλισμένο. Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά εγώ δεν θα τολμούσα να το κάνω αυτό με γεμάτο το ενυδρείο.

Μπράβο σου που τα κατάφερες και πάλι :rolleyes:

Γιάννη τα συγχαρητήρια μου

Link to comment
Share on other sites

Το χα κανει στο παλιο ενυδρειο με επιτυχια. Μου ειχανε πει πως αν τα κρυσταλα ειναι καλα δεν εχει φοβο!

Link to comment
Share on other sites

Respect! Ηθελε μεγαλα .... για να το κανεις αυτο. Τωρα αρχιζουν τα ωραια! Αντε με το καλο.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ολα πακετα και τροχοπεδια στο ζωη μας!!!Μετα την αγορα του skimmer το sump μου ειναι μικρο οποτε σημερα εβγαλα εξω το sump εκανα τις απαρετιτεσ μετατροπες αλλα θυσιασαμε το mini refugium δεν γινοταν αλλιως οποτε θα προχωρησουμε χωρις και βλεπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να με παλι και εγω δεν αντεξα ή μαλλον πολυ αντεξα χωρις μετατροπες και πειραγματα στο ενυδρειο και αποφασισα να κανω καποιες κινησεις οι οποιες λογο του ρισκου ^_^:angry2: που ειχαν με κρατησαν αρκετο καιρο στο σχεδιασμο και επιτελους περασαμε και στην υλοποιηση τους :rolleyes:^_^^_^

Εχουμε και λεμε : ολοι μα ολοι λενε οτι σαν την υπερχειληση με τρυπα στην πλατη δεν ειναι καμια!!!ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ!!!!Επρεπε να πραξω το καλυτερο για το ενυδρειακι μου και ετσι το τρυπησα και μπηκε μια DIY υπερχειληση η οποια ηρθε comple απο america!!Και ευχαριστω αν και δεν θα το δει ποτε τον Mark :rolleyes::rolleyes::rolleyes: για ολες τις συμβουλες και μαιλ!!!!Ετσι λοιπον το ενυδρειο τρυπηθηκε χωρις να βγουν εξω ψαρια και τετοια κουλα και χωρις να αδειασει το νερο!!!Και επειδη θα λετε ειναι τρελος αυτος πλακα μας κανει γιαυτο ακουλουθουν οπως παντα και οι αναλογες φωτο....

post-4702-1228342413_thumb.jpgpost-4702-1228342432_thumb.jpg Τωρα με εβαλες στην πριζα.Για πες μου με ποιον τροπο τρυπησες το ενυδρειο;Ηθελα κι εγω να το κανω αλλα τελικα πηγα σε εξωτερικη υπερχηληση της tunze.To ενυδρειο μου ειναι το Ριο 300.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το τρυπησα με ενα ποτηροτρυπανο που εφερα απο το Amerika!Οποτε θες μπορεις να το δανειστεις ή να περασω να σου δειξω πως δουλευει και αν θες το προχωρας και εσυ!Ειναι παντως αρκετα πιο απλο απο οτι ακουγετε!Οτι θες Π.Μ me!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...