Jump to content

Μακετα για 3d Background.για Malawi Tank


iki28

Recommended Posts

Μετα απο πληρη αποτυχια στην προσπαθεια μου να φτιαξω τεχνιτα βραχια απο πολυουρεθανη,και υστερα απο σχετικο link που μου εδωσε ο φιλος Σωκρατης και τον ευχαριστω παρα πολυ για αυτο :) ,διαβαζοντας με τις ωρες σε ξενα φορουμ :D καταληξα στην αποφαση να φτιαξω κατι τετοιο. post-530-1200440648_thumb.jpg :helpjim::bowdown:

Θα ηθελα την γνωμη σας για το σχεδιο αυτο που σκεφτομαι να υλοποιησω.

Ευχαριστω

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν θελει να μου πει την γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα η κατασκευη ειναι απο φιλεζολ που σημαινει οτι η αντωση θα ειναι μεγαλη, πως θα το στηριξεις μεσα στο νερο?

ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι θα ειναι πολυ ευθραυστο και θα σπαει με το παραμικρο (ιδιως τα πιο λεπτα κομματια)

αισθητικα αν λυσεις αυτα τα προβληματα και αν το επικαλυψεις με σιλικονη και αμμο θα δειχνει πιο φυσικο.

προσωπικα δεν το συνηστω.

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπεις στην φωτο ειναι μια μακετα μονο.Η κανονικη κατασκευη θα ειναι απο φελιζολ χοντρο και θα εχει προσθηκες πολυουρεθανης για πιο φυσικα αποτελεματα.Το ολο σκηνικο θα κοληθει με ενυδριακη σιλυκονη στην πλατη και στον πατο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω έχεις όρεξη για κατασκευή θα σε δώσω κάποιες συμβουλές.

Από υλικά θα χρειαστείς σιλικόνη, αναπτήρα, κολιτηρη σαν αυτό που χρησιμοποιούν η ηλεκτρολόγοι, φελιζώλ, (όχι αφρό έχει μειονεκτήματα) τσιμέντο, χρώμα, και εποξική ρητίνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπεις στην φωτο ειναι μια μακετα μονο.Η κανονικη κατασκευη θα ειναι απο φελιζολ χοντρο και θα εχει προσθηκες πολυουρεθανης για πιο φυσικα αποτελεματα.Το ολο σκηνικο θα κοληθει με ενυδριακη σιλυκονη στην πλατη και στον πατο του ενυδρειου.

Φαντάζομαι ότι μπροστα θα το περάσεις με σιλικόνη και άμμο;;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στην κατηγορία αυτή,, πιστεύω ότι η κατασκευή σου, δεν διαθέτει πολλές "κρυψώνες", που είναι απαραίτητες για τα ψάρια αυτά.

Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στην κατηγορία αυτή,, πιστεύω ότι η κατασκευή σου, δεν διαθέτει πολλές "κρυψώνες", που είναι απαραίτητες για τα ψάρια αυτά.

Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν.

αυτό είναι γεγονός αλλά ελπίζω ότι ο φίλος εκτός απο το background θα βάλει και αρκετές πέτρες με τις οποίες θα δημιουργήσει κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

(όχι αφρό έχει μειονεκτήματα)...

και ποιά ειναι αυτά φίλε Χρήστο? επειδή εγώ δεν έχω βρεί κανένα!

Link to comment
Share on other sites

(όχι αφρό έχει μειονεκτήματα)...

και ποιά ειναι αυτά φίλε Χρήστο? επειδή εγώ δεν έχω βρεί κανένα!

Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι όταν στεγνώσει δεν μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις και δεν μπορείς να το δώσεις εύκολα μια φυσικότητα. Δεν μπορείς να δουλέψεις με αναπτήρα με κολλητήρι και να φτιάξης όμορφα σχέδια. Τυραννήστε πολύ, ενώ με το φελιζόλ μπορείς να κάνεις κατασκευές με πολύ μεγαλύτεροι ευκολία με αποτέλεσμα να έχουμε πιο μεγάλη φυσικότητα των δημιουργημάτων μας.

ΥΓ.

Μηλάω πάντα για την παμψηφία, και σαφώς θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν κάνει όμορφες κατασκευές και με αφρό. Αλλά προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το φελιζολ δουλεύεται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ iki28 ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα κάτι που σίγουρα σε ενδιαφέρει

http://www.youtube.com/watch?v=diuPuWnFZak...feature=related, εκεί θα βρείς και άλλα βίντεο που έχουν σχέση με την κατασκευή που θέλεις να κάνεις.

Εύχομαι καλές επιτυχίες

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :)

Link to comment
Share on other sites

Xρώμα, και εποξική ρητίνη. Χρηστο επειδη εχω περασει ωρες τρελες διαβαζοντας στα ξενα σαιτ για αυτο,θα ηθελα να μου πεις τι ειδους χρωματα χρησημοπιουμε και τι ειναι η εποξικη ρητινη.Αυτα τα υλικα τα βρισκω που?

Σωκρατη σε ευχαριστω για ακομη μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι όταν στεγνώσει δεν μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις και δεν μπορείς να το δώσεις εύκολα μια φυσικότητα. Δεν μπορείς να δουλέψεις με αναπτήρα με κολλητήρι και να φτιάξης όμορφα σχέδια. Τυραννήστε πολύ, ενώ με το φελιζόλ μπορείς να κάνεις κατασκευές με πολύ μεγαλύτεροι ευκολία με αποτέλεσμα να έχουμε πιο μεγάλη φυσικότητα των δημιουργημάτων μας.

ΥΓ.

Μηλάω πάντα για την παμψηφία, και σαφώς θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν κάνει όμορφες κατασκευές και με αφρό. Αλλά προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το φελιζολ δουλεύεται πιο εύκολα.

Θα διαφωνήσω ....αλλά ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα....τίποτα πιο φυσικό στο αποτέλεσμα και έυκολο στη διαμόρφωση απο τον αφρό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι όταν στεγνώσει δεν μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις και δεν μπορείς να το δώσεις εύκολα μια φυσικότητα. Δεν μπορείς να δουλέψεις με αναπτήρα με κολλητήρι και να φτιάξης όμορφα σχέδια. Τυραννήστε πολύ, ενώ με το φελιζόλ μπορείς να κάνεις κατασκευές με πολύ μεγαλύτεροι ευκολία με αποτέλεσμα να έχουμε πιο μεγάλη φυσικότητα των δημιουργημάτων μας.

ΥΓ.

Μηλάω πάντα για την παμψηφία, και σαφώς θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν κάνει όμορφες κατασκευές και με αφρό. Αλλά προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το φελιζολ δουλεύεται πιο εύκολα.

Θα διαφωνήσω ....αλλά ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα....τίποτα πιο φυσικό στο αποτέλεσμα και έυκολο στη διαμόρφωση απο τον αφρό.

Απλός τον αφρό δεν μπορείς να τον επεξεργαστής με θερμότητα κατά εμε είναι ένα μειονέκτημα θα στείλω φωτογραφίες για να καταλάβεις τη εννοώ σε ορισμένες κατασκευές είναι ακατάλληλος σε άλλες πάλη κάνει. Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις τη εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα οτι θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα... :)

οχι μην στειλεις φωτογραφιες...εσυ δες αυτες... link

Αν εξακολουθεις να πιστευεις οτι δεν δινει φυσικο αποτελεσμα ο αφρος...τοτε συνεχισε με τα φελιζολ.

παντα φιλικα... :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες θα στείλω λίγες για να πάρει ο φίλος μας μια ιδέα πως δουλεύουμε.

Αλλά και εσύ διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα γραφόμενα μου :) στο υστερόγραφο γράφω ότι μπορούμε και με τον αφρό να κάνουμε ωραίες κατασκευές αλλά δεν έχουν όλοι το ίδιο χάρισμα ώστε να γίνουν γλύπτες.

Εγώ έχω κάνει πολλές κατασκευές και με τα δυο υλικά και παρατήρησα το φελιζολ είναι πιο εύκολο στην χρήση για έναν αρχάριο. Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει και με τα δυο υλικά για να διαπιστώσεις και εσύ αυτά που γράφω.

Αλλά επειδή σε βλέπω οπαδό του αφρού θα στείλω και μια κατασκευή με αφρό :helpjim:

Στην κατασκευή έβαλα πλαστικά ποτήρια για να κρατήσω της τρύπες μετά διαμόρφωσα το σχέδιο με μαχαίρι και μετά με γυαλόχαρτο έδωσα το τελευταίο φινίρισμα, μετά άλειψα την κατασκευή με μαύρη ενυδρειακή σιλικόνη και από πάνω έριξα ψιλό χαλίκι με λιγάκι άμμο για πιο μεγάλη φυσικότητα. Δεν με ενδιέφερε να γίνει τέλειο διότι στης τρύπες θα μπουν φυτά και η όλοι κατασκευή θα σκεπαστή με μίνι πελια.

Link to comment
Share on other sites

και τώρα στον φίλο μας ικι

Καταρχήν πρέπει να σκεφτείς τη θα κάνεις ένα σχέδιο στο χαρτί η στην φαντασία σου…

Ανάλογα με το τη θα κάνεις θα πάρεις και το ανάλογο φελιζολ (ψιλό, χονδρό, ή και τα δυο).

Θα χρειαστείς μαχαίρι, κολλητήρι για κολλήσεις που έχουν η ηλεκτρολόγοι, χρώμα, τσιμέντο, και εποχική ρητίνη.

Σε πρώτη φάση αρχίζεις να δημιουργείς σε στέλνω λίγες φωτογραφίες από την πρόσφατη δημιουργία μου που είναι ένας σχιστολιθικός βράχος για να πάρεις μια ιδέα πως δουλεύουμε. Τέτοιου είδους κατασκευή με τον αφρό δεν μπορείς να κάνεις.

ένα κομμάτι βελιζολ χοντροκομμένο στο σχήμα που θέλουμε

Αρχίζουμε να δουλεύουμε με το κολλητήρι

Φτιάχνουμε παρόμοια κομμάτια…

Και μετά τα τοποθετούμε το ένα πάνω στο άλλο αφού κολληθούν με σιλικόνη

Ακόμη δεν προχώρησα στην επόμενή φάση όταν έχω χρόνο θα προχωρήσω αλλά θεωρητικά θα σου πω πια είναι τα επόμενα βήματα.

Το επόμενο βήμα είναι να κάνεις τσιμέντο όχι πολύ πηκτό, ρευστό σαν το μέλη ίσως και πιο πηκτό. Με πινέλο θα περάσεις από πάνω ένα χέρι θα το αφήσεις να στεγνώσει καλά και μετά ίσως να χρειαστείς και δεύτερο χέρι.

Εδώ τώρα θα κάνω μια παρένθεση υπάρχουν τρις τρόποι να χρωματίσεις την κατασκευή σου, ο ένας είναι να κάνεις ένα ελαφρύ χέρι τσιμέντο και μετά να χρησιμοποιήσεις χρώμα για τσιμέντο και να αρχίζεις να βάφεις την κατασκευή σου με το χρωματιστό τσιμέντο, εδώ θέλει φαντασία και σωστό συνδυασμό χρωμάτων.

Άλλη λύσει είναι να τσιμεντάρεις την κατασκευή σου και μετά με ακρυλικό χρώμα να την βάψεις πάλη όπως σε διατάζει η φαντασία σου

Αφού στεγνώσουν όλα αυτά πρέπει να τα σφραγίσουμε ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να αφήσουν διάφορες ουσίες στο νερό.

Εδώ χρειαζόμαστε την εποχική ρητίνη η οποία χωρίζεται σε δυο κομμάτια το ένα είναι η ρητίνη και το άλλο ο σκληρύντεις αυτά και τα δυο όταν ενωθούν δημιουργούν μια ακίνδυνη σκληρή επιφάνια 100% αδιάβροχη.

Τώρα που θα τα βρεις ρητίνη δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα και την παρήγγειλα από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μια ιδέα από άλλους που έκαναν ανάλογες κατασκευές μην κοιτάς την γλώσσα κοίτα της φωτογραφίες και θα βγάλεις καλά συμπεράσματα. Ελπίζω να σε βοηθήσαμε ότι άλλο θέλεις ρώτα

http://www.fischauge.net/00000096a20bba209...umrueckwand.php

http://www.matuta.com/content/download/Bau...m-Rueckwand.pdf

http://www.africanfish.info/gastbeitrag_02.html

http://www.echsen.de/Content-pa-printpage-pid-7.html

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σε ευχαριστω για ολα .Μηπως θα σου ηταν ευκοο να μου δωσεις το link στο ebay

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει πάρα πολλά εγώ την δική μου την πήρα από το γερμανικό ebay (35 ευρώ 2 κιλά) στο αγγλικό δεν το έψαξα και πολύ διότι δεν γνωρίζω καλά την γλώσσα αλλά μια ματιά που έριξα βρήκα αυτό τώρα ίσος αν ψάξεις και εσύ να βρεις πιο φτηνά.

Το πρώτο λινκ είναι 100% εποξική ρητίνη για ενυδρεία το δεύτερο λικν είναι γενικό και πρέπει να διαβάσεις για να δεις αν κάνει ή όχι

Πάντως παραδόξως διαπίστωσα η γερμανοί είναι πιο φτηνή, μερικές φορές και κατά 50%.

Τώρα πόσο θα χρειαστείς αυτό εξαρτάτε από την κατασκευή καλλίτερα να έχεις παραπάνω παρά να μην σε φτάσει.

http://cgi.ebay.com/EPOXY-RESIN-AQUARIUM-T...1QQcmdZViewItem

Παρατήρισε της φωτωγραφίες εκεί που γράφη

Place cursor on the picture to pause/play the slide show

Είναι μια πολύ καλή παρουσίαση

Ξέχασα να το αναφέρω και εγώ μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και ειδικό χρώμα μέσα στην ρητίνη και να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου τσιμέντο μειονέκτημα θα είναι πάντως ότι θα είναι μονόχρωμη ή όλοι κατασκευή.

Μετά που θα στεγνώσει η ρητίνη λιώνεις με ασετον αν θέλεις το φελιζολ και έχεις μόνο το σχήμα το οποίο μπορείς να το χρεισημοποιήσεις όπως θέλεις χωρίς να έχεις τα μειονεκτήματα που δημιουργεί η άνοση του φελιζολ μέσα στο νερό. Είναι ιδανική λύσει για κατασκευές που θέλουμε να φτιάξουμε πχ πέτρες και να της τοποθετήσουμε σε ένα είδη στημένο ενυδρείο.

Πιστέψαμε η ρητίνη γίνεται πολύ σκληρή αν κάνεις και λίγη παχιά στρώσει δεν σπάει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω βρήκα στο Ηράκλειο Κρήτης στο "Σπίτι του Μάστορα" στο δρόμο προς Γάζι...

7,5€ τα 500γρ! :thumbup:

Μώλις βρώ χρόνο αρχίζω τα πειράματα!

Αν πετάξω άμμο πάνω, (σαν τις κατασκευές με σιλικόνη) θα υπάρξει κανένα πρόβλημα λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στα τελευτέα post

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7123

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...