Jump to content

Παρουσίαση του νέου μου μονομαχοενυδρείου


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρό μου γύριζε στο μυαλό η ιδέα να φτιάξω το μικρό μου ενυδρειάκι που περίσσευε και να βάλω έναν μονομάχο να τον έχω άρχοντα. :blink: Το ενυδρειάκι έχει καθαρά 10λ.

Για φίλτρο χρησιμοποιώ το Bip Filter της sacem που μου περίσσευε(πείτε μου κάποιο σχόλιο αν το γνωρίζει κάποιος). Έχει μονάχα ένα μπλε σφουγγαράκι το οποίο έβγαλα και τοποθέτησα λίγο sera biopur και sera biofibres(έτοιμα στρωμένα που τα πήρα απ' το 50λιτρο μου) και λίγο υαλοβάμβακα. Έχει ροή 300λ/ώρα η οποία όμως ελλατώθηκε αισθητά με την προσθήκη του υαλοβάμβακα έτσι ώστε να έχει πολύ χαμηλή ροή και να μη δυσκολεύει το μονομάχο στο κολύμπι. Το στρώσιμο έγινε με τα βιολογικά υλικά που ανέφερα παραπάνω, καθώς επίσης με την προσθήκη sera nitrivec για 3-4 μέρες και λίγο "τάισμα" περίπου κάθε δύο μέρες.

Για υπόστρωμα χρησιμοποιήθηκε ψιλή λευκή άμμος και για διακόσμηση κάποια ξύλα μανγκρούβ, μερικά από τα οποία τοποθετήκαν όρθια για να δίνουν την αίσθηση ριζών δέντρου. Επίσης πρόσθεσα λίγα κερατόφυλλα και λίγη java. Στο καπάκι ανοίχτηκαν κάποιες μικρές τρύπες για να υπάρχει αρκετό οξυγόνο όταν θα είναι κλειστό το καπάκι και παράλληλα να αποφευχθεί ο κίνδυνος να βρω κάποια μέρα το ψαράκι στο χαλί.

Για το νερό δε χρησιμοποιώ κάποιο "κόλπο" για να το μαλακώνω. Πιστεύω πως αν μπλεχτώ με κάποια τύρφη ή απιονισμένο νερό θα δυσκολεύομαι περισσότερο να πετυχαίνω κάθε φορά την ακριβή αναλογία για να έχω σταθερές παραμέτρους. Έτσι θεώρησα καλύτερο να χρησιμοποιώ νερό βρύσης το οποίο δε θα παρουσιάσει ποτέ αποκλίσεις και το ψάρι δε θα παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αφότου προσαρμοστεί. Βεβαίως αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Οπότε:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝO2: 0

ΝΟ3: γύρω στο 10

pH: 7.2-7.5

KH: 6

GH: 14

Θερμ.: 27C

Αλλαγές νερού μία φορά τη βδομάδα 40% και καθαρισμός του φίλτρου(γιατί απ' ότι βλέπω βουλώνει πολύ γρήγορα εξαιτίας του υαλοβάμβακα).

Λοιπόν, αφού τελείωσαν όλες αυτές οι προετοιμασίες, ήρθε η μεγάλη ώρα. Έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού 50% και πήγα και αγόρασα το ψάρι. Ένας υπέροχος crown tail μονομάχος με γαλάζιο σώμα και κόκκινα πτερύγια. Είναι κούκλος.:):blink:

Τον ταϊζω με μια ποικιλία τροφών που την προσάρμοσα στις διατροφικές του ανάγκες. Από ζωϊκές τροφές χρησιμοποιώ: Nutrafin Blood Worms, Dr. Bassleer' s Biofish Food, και μια στο τόσο Tetra Fresh Delica Brine Shrimps (φυσικά όλες αυτές τις τροφές με προσοχή για να μην έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα). Ανάμεσα απ' αυτές τις τροφές χρησιμοποιώ (σαν αποτοξίνωση ένα πράμα) sera vipan που την τρίβω λίγο με το χέρι μου. Μια φορά στις δύο εβδομάδες βιταμίνες sera activant. Τέλος, μια φορά την εβδομάδα νηστεία.

Το Μονομάχο τον έχω απ' το Σάββατο, δηλαδή σήμερα είμαστε στην πέμπτη ημέρα. Βλέπω ουσιαστική βελτίωση πάνω του. Έχει γίνει πιό ζωηρός και τρώει με όρεξη σε σχέση με την πρώτη μέρα που την έφτυνε την τροφή.

Λοιπόν, επειδή μια παρουσίαση χωρίς φωτογραφίες δεν είναι παρουσίαση, παραθέτω μερικές φοτο. :helpjim:

Αυτό είναι το ενυδρείο

post-5035-1201113197_thumb.jpgpost-5035-1201113245_thumb.jpg

Εδώ βλέπετε το φιλτράκι που το μετέτρεψα σε βιολογικό

post-5035-1201113429_thumb.jpg

Και εδώ είναι ο κούκλος μου :bowdown:

post-5035-1201113329_thumb.jpgpost-5035-1201113352_thumb.jpgpost-5035-1201113399_thumb.jpg

Και κλείνοντας την παρουσίασή μου, θα ήθελα να πω πόσο υπέροχα και παρεξηγημένα ψάρια είναι. Προτρέπω τον καθένα σας να δοκιμάσει αυτό το ψάρι. Είναι πανέξυπνο και πανέμορφο παρά τον υδιόρυθμο χαρακτήρα του. Κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση:

Προχθές (δηλαδή δύο μέρες αφότου τον αγόρασα), γυρνώντας απ' το σχολείο βρήκα μια μεγαλούτσικη φωλιά από φυσαλίσες, πράγμα που μου έδωσε ιδιαίτερη χαρά, διότι δείχνει ότι του αρέσει το νέο του περιβάλλον και ότι πήρε τα πάνω του. Την επόμενη μέρα και ενώ οι μισές φούσκες είχαν σκάσει ή διαλυθεί, γυρνώντας απ' το σχολείο βρίσκω μια ανανεωμένη και μεγαλύτερη φωλιά. Και τέλος σήμερα, βρήκα πάλι καινούρια φωλιά. Δε ξέρω αν θα συνεχιστεί αυτό και για πόσο, πάντως ο άτιμος τα κάνει όταν λείπω και δε τον έχω πετύχει να την φτιάχνει.

Σας παραθέτω μερικές φοτό απ' τη φωλιά του. :D

post-5035-1201114372_thumb.jpgpost-5035-1201114388_thumb.jpgpost-5035-1201114416_thumb.jpg

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις!

:blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια...!!

ΜΠΡΑΒΟ,οχι μονο για το σωστο τροπο που πρεπει ννα κρατουμε αυτα τα πανεμορφα ζωα,αλλα και για τον τροπο σκεψης που θα επρεπε να εχουν ολοι οι χομπιστες.

διαβασμα,φτιαξιμο των συνθηκων και τελευταιο η αγορα του ψαριου....

ΕΥΓΕ νεε μου,ευγε...!!!

*αν ποτε μου γινομουν ψαρι,θα ηθελα πολυ να επεφτα στα χερια σου.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια...!!

ΜΠΡΑΒΟ,οχι μονο για το σωστο τροπο που πρεπει ννα κρατουμε αυτα τα πανεμορφα ζωα,αλλα και για τον τροπο σκεψης που θα επρεπε να εχουν ολοι οι χομπιστες.

διαβασμα,φτιαξιμο των συνθηκων και τελευταιο η αγορα του ψαριου....

ΕΥΓΕ νεε μου,ευγε...!!!

*αν ποτε μου γινομουν ψαρι,θα ηθελα πολυ να επεφτα στα χερια σου.....

:)

Ευχαριστώ πολύ γι' αυτή την κριτική και χαίρομαι ιδιαίτερα που μου την έκανε κάποιος σαν κι εσένα κύριε κλαζ. Πιστεύω πως η πραγματική ανταμειβή μας είναι να βλέπουμε τα ψάρια μας χαρούμενα και υγειή, αλλά θεωρώ ότι στον καθένα μας αρέσουν και κάποια καλά σχόλια από έμπειρους και όχι μόνο του είδους, γιατί μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!!! Τα συγχαρητήριά μου!!!

Τυχερά τα ψαράκια σου, που έτυχαν σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι προηγουμενοι για τα μπραβο που ηθελα να πω,οποτε απλα θα συμπληρωσω κατι αλλο.. :)

αν του βαλεις μερικα ακομη φυτακια θα σε ευγνωμονει ακομη περισσοτερο ο μονομαχος σου..βαλ'του και καμια anubia αν μπορεις..ο δικος μου καμια φορα ξαπλωνει πανω στα φυλλα της.. :helpjim:

Υ.Γ.κουκλος ειναι να τον χαιρεσαι..φτου φτου!!

Link to comment
Share on other sites

Για σου Milto

Τελικά ζορίστικες να καταλήξεις αλλά τον πέτυχες τον μπαγάσα. Όμορφος ο μικρός. Καμία σχέση με την κατάσταση που βρισκόταν όταν τον αγόρασες. :)

Νά φέρω κάποια μέρα τον δίκο μου να γνωριστούνε. :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!!! Τα συγχαρητήριά μου!!!

Τυχερά τα ψαράκια σου, που έτυχαν σε εσένα.

με καλυψαν οι προηγουμενοι για τα μπραβο που ηθελα να πω,οποτε απλα θα συμπληρωσω κατι αλλο.. :bowdown:

αν του βαλεις μερικα ακομη φυτακια θα σε ευγνωμονει ακομη περισσοτερο ο μονομαχος σου..βαλ'του και καμια anubia αν μπορεις..ο δικος μου καμια φορα ξαπλωνει πανω στα φυλλα της.. :D

Υ.Γ.κουκλος ειναι να τον χαιρεσαι..φτου φτου!!

Για σου Milto

Τελικά ζορίστικες να καταλήξεις αλλά τον πέτυχες τον μπαγάσα. Όμορφος ο μικρός. Καμία σχέση με την κατάσταση που βρισκόταν όταν τον αγόρασες. :)

Νά φέρω κάποια μέρα τον δίκο μου να γνωριστούνε. :blink:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Με σκλαβώσατε με τα σχόλια σας! :helpjim:

Στο 50άρι έχω μια anubia η οποία τελευταία έστειλε και δεύτερη κορυφή, δηλαδή χωρίζεται σε δύο παρακλάδια τα οποία σε λίγο καιρό θα μπορώ να διαχωρίσω.

Νίκο εγώ σου έκανα την πρόταση. Όποτε θες έλα για καφέ, να βάλουμε και τα ψαράκια μας να γνωριστούνε! :blink:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη κατοικια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο και απο εμενα και για το ενυδρειο σου και για το διαβασμα που εχεις κανει.Και εις ανωτερα και μεγαλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη κατοικια!!! :helpjim:

Ενα μπραβο και απο εμενα και για το ενυδρειο σου και για το διαβασμα που εχεις κανει.Και εις ανωτερα και μεγαλυτερα. :bowdown:

Σας ευχαριστώ πολύ και εσάς aquamania και Άκη για τα καλά σας λόγια. Για να σου πω την αλήθεια Άκη, ενώ το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, την τελική απόφαση να το επιχειρήσω την πήρα στη συνάντηση όταν μου έδωσες την ιδέα. :)

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια milto ! εκανες πολυ καλη δουλεια! ελπιζω να διαβαζεις κ για το σχολειο ετσι!! πλακα κανω... ολα για το χομπυ :):helpjim::bowdown: α!! κ που εισαι κατι αρσενικα guppy σε περιμενουν!!!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια milto ! εκανες πολυ καλη δουλεια! ελπιζω να διαβαζεις κ για το σχολειο ετσι!! πλακα κανω... ολα για το χομπυ :):helpjim::bowdown: α!! κ που εισαι κατι αρσενικα guppy σε περιμενουν!!!

Ευχαριστώ πολύ Αντώνη. Θα με κάνετε να κοκκινίσω στο τέλος. :blink: Όσο για τα γκάπυ, να μου τα κρατήσεις. Μη τα ταϊσεις στα πιράνχα σου. :blink: (αστειεύομαι φυσικά :blink: )

ΥΓ Σύντομα θα ανεβάσω νέες φοτο από τον κούκλο μου. :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα και το ενυδρειο σου και ο μονομαχος σου.Παντα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

που ειναι οι φωτο να δω και γω ρε παιδια οεο? :wub:

Καλημέρα,

επειδή και εγώ μόλις έφτιαξα ένα καινούργιο μονομαχοενυδρείο θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να βάλω κάτι για καθαρισμό (είτε applesnail, είτε κάποιο cory ή pleco, ή κάτι που να χρειάζεται)

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι εδώ το σωστό μέρος να ποστάρεις, πλέκο/κορυντόρας δεν μπορεις να βάλεις. Ο μονομάχος δεν ανέχεται άλλο ψάρι στο χώρο του.

Εγώ έχω ένα σαλιγκαράκι στο μονομαχοενυδρείο μου αλλά να ξέρεις οτι δεν είναι και σίγουρο ότι όλοι οι μονομάχοι θα δεχτούν έστω και αυτόν τον συγκάτοικο. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Γνώμη μου, και να μην βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Οι μονομάχοι δεν είναι χρυσόψαρα-δεν βρομίζουν τόσο πολυ ώστε να έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

που είναι οι φωτο???????????

Link to comment
Share on other sites

που ειναι οι φωτο να δω και γω ρε παιδια οεο? :wub:

Εχετε δει την ημερομηνια του ποστ?

Οι φωτο ισως χαθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι φωτογραφίες χάθηκαν μετέ το πρόβλημα που είχε ο server, αλλά μιας και μου δώσατε την ευκαιρία, τις ξαναανεβάζω. Φίλε Δέλτα μην περιμένεις τίποτα τρομερό, σαν το δικό σου μονομαχοενυδρείο. Παρόλ' αυτά πιστεύω πως είναι αρκετά ευτυχισμένος ο κούκλος μου. :D

Να πω εδώ ότι από τότε η μόνη διαφορά είναι ότι προστέθηκε ένα δεύτερο μικρό φιλτράκι (περίπου 200λ/ώρα) με σφουγγαράκι και υαλοβάμβακα. Α, επίσης τα κερατόφυλλα που φαίνονται φυτεμένα στην άμμο για κάποιο λόγο "έλιωναν" και έτσι πήρα ένα μεγάλο κομμάτι και το έβαλα να επιπλέει στην επιφάνεια...

Να οι φοτο: :wub:

post-5035-1209661571_thumb.jpgpost-5035-1209661597_thumb.jpgpost-5035-1209661623_thumb.jpgpost-5035-1209661645_thumb.jpgpost-5035-1209661684_thumb.jpgpost-5035-1209661708_thumb.jpgpost-5035-1209661729_thumb.jpgpost-5035-1209661744_thumb.jpgpost-5035-1209661763_thumb.jpgpost-5035-1209661782_thumb.jpgpost-5035-1209661803_thumb.jpgpost-5035-1209661822_thumb.jpgpost-5035-1209661845_thumb.jpgpost-5035-1209661870_thumb.jpgpost-5035-1209661890_thumb.jpgpost-5035-1209661908_thumb.jpg

Και εδώ είναι η φωλιά του :rasp: (τελικά το γρουσούζεψα - έκανε φωλιά για τρεις-τέσσερις μέρες και από τότε τίποτα ο μούργος):

post-5035-1209662014_thumb.jpgpost-5035-1209662029_thumb.jpgpost-5035-1209662055_thumb.jpgpost-5035-1209662067_thumb.jpgpost-5035-1209662087_thumb.jpg

Καλημέρα,

επειδή και εγώ μόλις έφτιαξα ένα καινούργιο μονομαχοενυδρείο θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να βάλω κάτι για καθαρισμό (είτε applesnail, είτε κάποιο cory ή pleco, ή κάτι που να χρειάζεται)

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Όσο γι' αυτό φίλε skandal, δε μπορεί κανείς να σου απαντήσει στα σίγουρα. Το κάθε ψάρι έχει τη δικιά του προσωπικότητα και ειδικά οι μονομάχοι έχουν πολύ έντονη. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις κάτι δοκιμαστικά και να δεις πως θα πάει. Φυσικά θα πρέπει να είσαι συνέχεια standby για να είσαι έτοιμος να επέμβεις αν γίνει καμιά επίθεση. Τουλάχιστον μέχρι να σιγουρευτείς αν ο δικός σου είναι απ' αυτούς που ανέχονται άλλες παρουσίες στο χώρο τους ή όχι. Πάντως ο Ronnie21 έχει δίκιο, δε χρειάζεσαι καθαριστή. Ούτε εγώ έχω... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο μικρος.

Μια χαρα τον εχεις και με λιγα πραματακια μπορεις να τον κανεις ακομα πιο ευχαριστημενο.

Κατ'αρχην φτιαξε ενα καπακι απο πλεξι να μην εχουμε κανενα ατυχημα γιατι βλεπω τη σταθμη ψιλα σχετικα με το τελος της γυαλας και μπορει να τον βρεις στο πατωμα καποια μερα (οπως μια αλλη φιλη που εγραψε σχετικα στο φορουμ με το ατυχημα).

Κλειστο λοιπον να μης εχεις πολυ εξατμιση να εχεις και το κεφαλι σου υσηχο.

Αλλιως χαμηλωσε τη σταθμη του νερου να ειναι 8-10cm απο την ακρη του γυαλιου.

Το δευτερο που μπορεις να κανεις πανευκολα ειναι να βρεις απο φιλους συνχομπιστες κλαδεματα απο ευκολα φυτα οπως Hydrocotyle leucocephala, hygrophila polysperma, Ludwigia repens, limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia και καμια ανουμπια να την πεφτει για ξαπλες πανω της, (κερατοφυλλο εχεις βλεπω) και θα εχει τη ζουγκλιτσα που χρειαζονται οι μονομαχοι.

Για φοντο μπορεις να χρησιμοποιησεις φυλλα indian almond leaves αν εχεις δυνατοτητα αγορας απο ebay που ειναι τσαμπα (100 φυλλα 4-5$ και αλλα τοσα μεταφορικα) δες εδω . Αυτα βοηθανε στην υγεια του μονομαχου με τις ουσιες του και μαλακωνει και το νερο.

Αν τα βαλεις λοιπον "φυτευτα" στην πλατη δημιουργεις αληθινο φοντο.

Ααα τα κλαδεματα και γενικοτερα τα φυτα που αγοραζεις ή σου χαριζουν, για να εισαι σιγουρος οτι δεν μεταφερουν αρρωστιες ή βλαβερα σαλιγγαρακια, να τα αποστειρωνεις σε διαλυμα 19 μερη νερο και ενα μερος χλωρινη για 2-3 λεπτα.

Μετα πολυ καλο ξεπλυμα και στο τελος να μεινει λιγο σε νερο με αντιχλωριο τριπλη δοση.

Φιλικα Σπυρος

edit

το ξυλο που εχεις ορθιο αριστερα δεν κοιτας μηπως το βαλεις ορθιο δεξια και κρυψει φιλτρο κλπ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Καπάκι έχω. Απλά το εβγαλα για τις φωτογραφίες. Είναι το πλαστικό που είχε και απλά του έκανα λίγες τρύπες με το μπλακ εν ντέκερ για να μπαίνει οξυγόνο. Όσο για τα φυτά, δε θα χαλάσουν χωρίς φωτισμό? (δεν έχω λάμπα) Τώρα του έχω κερατόφυλλο και μια τουφίτσα java moss πάνω στο ξύλο, φαίνεται στις φωτογραφίες. (χωρίς φωτισμό και χωρίς λιπάσματα για να μη μπλέξω με άλγες)

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ειναι διαφανες?

Αν ναι για δες αυτο

Γιατι φοβασαι για αλγες?

Αν το εχεις τις σωστες ωρες ανοιχτο και στη σωστη αναλογια watt/λιτρο θα εισαι μια χαρα.

Πως χαιρεσαι τον ψαρη σου, στα σκοταδια? :wub:

Οσο για το δικο μου μονομαχοενυδρειο δεν εχω κανει τιποτα ιδιαιτερο.

Ενα ξυλαρακι, χαλικακι, κλαδεματακια απο το μεγαλυτερο ενυδρειο, ενα φιλτρακι με πατεντα που εβαλα στην εξοδο ενα λαστιχο που ανοιξα τρυπες για να γινει σαν "φλογερα" και να μειωθει το "κυμα", και indian leves που αυτα αν δεν τα βρεις δεν χαθηκε και ο κοσμος και βαζεις ενα σκουρο μπλε χαρτονι για φοντο και τελος

Ααααα και μια λαμπιτσα arcadia freshwater 14watt που ειναι αναμενη με ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη

(απο πρακτικερ 8€) 10 ωρες την ημερα.

Απο λιπασματα βαζω (στα 35 λιτρα νερο) 4 σταγονες seachem excell, 4 σταγονες seachem iron, 6 potassium και 4 flousrish, αναλογα με το εβδομαδιαιο προγραμμα που δινει η seachem αλλα το 1/3 της δοσολογιας.

Και πολλες φορες δεν βαζω και καθολου αμα ξεχασω.

Και αυτα τα βαζω γιατι τα εχω παρει για μεγαλυτερο ενυδρειο που εχει και δυσκολοτερα φυτα.

Στην αρχη δεν εβαζα τιποτα και παλι μια χαρα ηταν τα φυτακια.

Ε, καμια τρυπουλα απο σαλιγγαρακια, κανα κιτρινο φυλλο, αλλα αυτα γινονται και στο μεγαλυτερο.

:rasp:

Επιμενω για φυτα, γιατι αυτα ειναι η ευτυχια αυτων των ψαριων, σου βαζω 2 τρελλες φωτο για να να καταλαβεις ποσο την βρισκουν. Στην πρωτη εχει αραξει λες και ειναι μαξιλαρι σε ενα φυλλο limnophilla Sessiliflora και στη δευτερη εχει σταθει ακινητος "καγκελο" στερεωμενος σε ενα κορμο απο polysperma. :D

φωτο 1

φωτο 2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο μήπως είναι πολλές οι ώρες που του έχεις το φως;

(αναλόγως βέβαια με το πως έχει συνηθίσει)

Ο δικός μου μέχρι να σταθεροποιήσω το χρονοδιακόπτη (να δω ποιο είναι το καλύτερο γι αυτόν) κρυβόταν κάτω από το ξύλο και έδειχνε ενοχλημένος από το πολύωρο φως. Τώρα τον έχω στις 8 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο μήπως είναι πολλές οι ώρες που του έχεις το φως;

(αναλόγως βέβαια με το πως έχει συνηθίσει)

Ο δικός μου μέχρι να σταθεροποιήσω το χρονοδιακόπτη (να δω ποιο είναι το καλύτερο γι αυτόν) κρυβόταν κάτω από το ξύλο και έδειχνε ενοχλημένος από το πολύωρο φως. Τώρα τον έχω στις 8 ώρες

Εκει παιζουν γενικα νομιζω οι ωρες (8-10).

Τωρα να σου πω σαν να εχεις δικιο ισως 1-2 ωρες λιγοτερο θα ηταν καλυτερο.

Στο δικο μου εχει πολλα φυτα και σε συνδιασμο με το ξυλο δημιουργουνται πολλα σκιερα μερη αν χρειαστει να "αποσυρθει" οταν θελει.

Παντως οτι σκεφτομουν να μειωσω σταδικα 10-10 λεπτα την φωτοπεριοδο σε 9 ωρες να δω πως θα παει.

Υποψην οτι εχω τον μονομαχο απο το περασμενο ιουλιο (9 μηνες) μαθημενο ετσι.

Παντως η προταση σου για 8 ωρες αρχικη φωτοπεριοδο ειναι πανσωστη και λαθος μου που προετρεξα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...